«قابوس»، واسطه پیام احتمالی اسرائیل به ایران؟
۷۹۰۰۲۱
۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲
۶۰۸۱ 
مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت امور خارجه گفت: با این حال، اینکه عمان حامل پیام مهمی از سوی اسرائیلی‌ها برای ایران است، یک حدس و گمان است و باید آن را فرضیه‌ای غیررسمی قلمداد کرد. با این حال، با توجه به نقشی که عمان در مناسبات ایران و غرب ایفا می‌کند، می‌توان مفروض دانست که احتمالا نتانیاهو درخصوص موضوع ایران به عمان سفر کرده است تا درخصوص مسائل و موضوعات دیگر.

خبرگزاری ایلنا: مدیرکل اسبق غرب آسیا وزارت امور خارجه تاکید کرد: با توجه به نقشی که عمان در مناسبات ایران و غرب ایفا می‌کند، می‌توان مفروض دانست که احتمالا نتانیاهو درخصوص موضوع ایران به عمان سفر کرده است تا درخصوص مسائل و موضوعات دیگر.

ممکن است نتانیاهو در سفر به مسقط حامی پیام مهمی برای تهران باشد

مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که انجام سفر نتانیاهو به عمان تا چه اندازه می‌تواند آغازگر عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل باشد؟ خاطرنشان کرد: حتما انجام این سفر موثر خواهد بود ولی عمان در پرونده و مسائل مربوط به جهان عرب نقش و جایگاه خاصی ندارد و اگر قرار بود نتانیاهو درخصوص مسئله فلسطین و سایر مسائل جهان عرب گفت‌وگو کند، کشورهای دیگر عربی جایگاه مهم‌تری را داشتند.

محبعلی با تاکید بر اینکه ممکن است نتانیاهو در سفر به مسقط حامی پیام مهمی برای تهران در آستانه اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در ۱۳ آبان باشد، ابراز داشت: اعمال مجدد تحریم‌ها می‌تواند تبعات و پیامدهای خاصی را برای منطقه به همراه داشته باشد و از سوی دیگر، عربستان در پرونده خاشقچی گرفتار شده است. این دو مسئله، می‌تواند منطقه را با تحولاتی روبه‌رو سازد و از این منظر، شاید اسرائیل به دنبال بالانس مناسبات است زیرا احساس می‌کنند عربستان در شرایط کنونی از توانایی خاصی برخودار نیست.

اینکه عمان حامل پیام مهمی از سوی اسرائیلی‌ها برای ایران است، یک حدس و گمان است

وی اضافه کرد:‌ با این حال، اینکه عمان حامل پیام مهمی از سوی اسرائیلی‌ها برای ایران است، یک حدس و گمان است و باید آن را فرضیه‌ای غیررسمی قلمداد کرد. با این حال، با توجه به نقشی که عمان در مناسبات ایران و غرب ایفا می‌کند، می‌توان مفروض دانست که احتمالا نتانیاهو درخصوص موضوع ایران به عمان سفر کرده است تا درخصوص مسائل و موضوعات دیگر.

واکنش ایران نسبت به این سفر نتانیاهو نرم بود

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره مواضع ایران درخصوص انجام این سفر هم ابراز داشت: واکنشی که ایران نسبت به این سفر اتخاذ کرده، واکنش نرمی نسبت به سوابق و موضوعات مشابه بوده است و بیشتر برای این بوده است که یک موضع‌گیری در این باره داشته باشند. در واقع، ایران نسبت به مسئله حساسیت بالایی نشان نداد چراکه اسرائیل با بسیاری از کشورهای منطقه مانند روسیه، آذربایجان، ارمنستان و حتی بسیاری از کشورهای اسلامی و عربی رابطه برقرار کرده است.

سفر نتانیاهو به عمان بر روابط تهران و مسقط اثرگذار نیست

محبعلی به مناسبات میان تهران و مسقط اشاره و بیان کرد: با توجه به شرایطی که ایران در آن قرار دارد و نیازهایی با همسایگان به ویژه عمان دارد، بعید به نظر می‌رسد که انجام این سفر بر مناسبات میان دو کشور اثرگذار باشد چراکه عمان همیشه سعی کرده است روابطش با ایران را تحت تاثیر دیگر مسائل قرار ندهد و در مقابل، در جهت کاهش منازعات ایران با غرب ایفای نقش کرده و نقش واسطه‌گری را ایفا کند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
United States
09:55 - 1397/08/06
اگر پیامی ار طرف اسراییل بود بررسی کنید همینطوری رد نکنید .دشمنی ما با اسراییل سبب تمام دردسرهاست .
زمان اوباما هم از فرصت استفاده نکردیم و این شد
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1397/08/06
ایران احمق تر از این حرفهاست که از باب گفتگو و رفع اختلافات وارد بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج