پارک علمی «پروفسور بازیما»؛ مخصوص دانشمندان آینده!
۷۹۰۰۴۵
۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
۸۳۷۱
مشهد از آن دست مقاصدی‌ست که در زمان های مختلف سال گزینه اول بسیاری از ایرانی ها برای سفر و گذران اوقات فراغت محسوب می شود. در کنار زیارت حرم امام رضا (ع) و بازدید از جاذبه ها، دیدنی ها و تفریحات بسیار معروفی در مشهد وجود دارد که گردشگران یک بار هم که شده به آنها سر می زنند.

وب‌سایت کارناوال: مشهد از آن دست مقاصدی‌ست که در زمان های مختلف سال گزینه اول بسیاری از ایرانی ها برای سفر و گذران اوقات فراغت محسوب می شود. در کنار زیارت حرم امام رضا (ع) و بازدید از جاذبه ها، دیدنی ها و تفریحات بسیار معروفی در مشهد وجود دارد که گردشگران یک بار هم که شده به آنها سر می زنند.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

از طرفی دیگر اما مسوولان شهری مشهد برای جذب بیشتر گردشگر و بالا بردن تعداد روزهای اقامت مسافران در این شهر جاذبه های جدید و متنوعی را به وجود آورده اند که بسیاری از آنها هنوز برای مردم ناشناخته باقی مانده اند؛ دیدنی هایی که چهره دیگری از این شهر زیارتی را به نمایش می گذارند و شما را در سفر به این شهر غافلگیر می کنند. مکان هایی جذاب که سعی می کنند سلیقه تمام گردشگران را پوشش دهند و بر جذابیت سفر به مشهد اضافه کنند.

پارک علمی پروفسور بازیما در مجموعه گردشگری سپاد انتخاب امروز ماست؛ پارکی که تصورات شما از گردش های علمی و هیجانی را کاملا تغییر می دهد و شما را به دنیای جدید می برد.

چرا پارک پروفسور بازیما؟

 • اولین پارک موضوعی علمی ایران است.
 • سومین پارک سفر به درون بدن انسان پس از کورپوس هلند و سنگاپور محسوب می شود.
 • یکی از مکان های جذاب به ویژه برای کودکان برای کسب تجربه های جدید است.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

حالا که مقصدمان را انتخاب کرده ایم، مستقیم به سراغ آشنایی و معرفی آن می رویم. برای اینکه به پارک علمی پروفسور بازیما دسترسی پیدا کنیم باید راهی منطقه گردشگری سپاد و مجتمع وصال شویم. این پارک در طبقه چهارم مجتمع قرار گرفته و با 2400 مترمربع مساحت اولین و متفاوت ترین پارک موضوعی ایران و سومین پارک موضوعی سفر به درون بدن انسان در جهان به شمار می رود.

پروفسور بازیما که در فروردین 1395 درهای آن به روی عموم گشوده شد، پایه های اصلی ساخت پارک خود را بر موضوع های زیست شناسی، زمین شناسی و نجوم گذاشته است. این پارک از بخش های مختلفی تشکیل شده است و هر بخش آن با استفاده از سرگرمی، بازی های هیجان انگیز، آخرین روش های آموزشی و تکنولوژی های به روز و پیشرفته، فضایی آموزنده و سرگرم کننده برای کودکان و خانواده ها به وجود می آورد.

پروفسور بازیما کیست؟

پروفسور بازیما، نمادی از یک دانشمند و همه چیزدان است که تمام دنیا را گشته و نمونه های جذاب علمی را جمع آوری کرده است. او این نمونه ها را در پارک علمی اش در معرض دید مراجعه کنندگان گذاشته است تا افراد مختلف بتوانند جواب سوالات شان را اینجا پیدا کنند.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

بخش های مختلف

همان گونه که گفتیم پارک پروفسور بازیما از بخش های مختلفی تشکیل شده است. زمانی که پا به درون پارک پروفسور بازیما می گذارید با بخش های مختلف و هیجان انگیزی از بازی های متنوع و آموزنده گرفته تا انواع جانوران و حیات در زمین آشنا می شوید. در این پارک از بخش انسان های اولیه، آشنایی با دایناسورها و دیگر ساکنان کره خاکی دیدن می کنید و به درون غارها و زیردریایی اکتشافی می روید. شما در این پارک می توانید از عصر سنگ تا عصر فضا، از آسمان ها تا اعماق زمین و دریا، از بدن انسان تا پیدایش جهان و ... اطلاعات جذاب به شیوه ای منحصر به فرد به دست بیاورید.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

1- شبیه ساز زمین‌لرزه

این بخش از پارک علمی بازیما به بازی جالب لگو اختصاص دارد؛ اما ارتباط لگوها با شبیه ساز زمین لرزه چیست و چه ارتباطی با یک پارک علمی می دارد؟

قطعه های لگو در حقیقت بخشی از یک آزمایش علمی بزرگتر هستند، شما یا فرزندان تان می توانید در این بخش با استفاده از خلاقیت تان سازه های مختلفی مانند خانه، مجتمع های تجاری، برج و ... بسازید و سپس آنها را با استفاده از دستگاه های شبیه ساز زلزله آزمایش کنید. اینجا می توانید ببنیید که چقدر از علم مهندسی و طراحی سردر می آورید و تا چه اندازه سازه هایی که ساخته اید در برابر قدرت زلزله مقاوم هستند؟

هدف از ساخت این بازی تقویت کارگروهی و مشارکت در فعالیت های تیمی همراه با آشنایی با زلزله، چگونگی اندازه گیری بزرگی زمین لرزه، آمادگی در برابر زمین لرزه در زمان وقوع، آشنایی با اصول مقدماتی ساخت سازه های مقاوم در مواجه با این حادثه عنوان شده است.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

2- واقعیت مجازی

یکی از تکنولوژی های تازه ای که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و سروصدا کرده، تکنولوژی واقعیت مجازی ست. فناوری که به سرعت جای خود را در بخش های مختلف علم و بازی باز کرده است و به شکل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

پارک علمی بازیما نیز با کمک گرفتن از این فناوری جذاب، سعی کرده تا واقعیت های علمی مانند سفر به درون بدن انسان، سقوط از آسمان خراش، پرش از هواپیما، رانندگی و ... را به کودکان آموزش دهد و دنیایی نزدیک به جهان واقعیت را برای شان به وجود آورد.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

3- عصب سنج

به احتمال زیاد همه شما بازی اعصاب سنج را می شناسید و با آن خاطره دارید. بازی که در آن باید یک حلقه فلزی را به گونه ای در اطراف مدار فلزی حرکت بدهید تا هیچ اتصال و برخوردی بین مدار و حلقه ایجاد نشود. اگر اشتباهی انجام دهید و حلقه و مدار به هم برخورد کنند دستگاه به صدا درمی آید و باید بازی را از ابتدا آغاز کنید. این بازی مهارت، دقت، تمرکز و توانایی ماهیچه ای شما را محک می زند و در کنا همه اینها هیجان بالایی هم دارد. اگر از طرفداران بازی اعصاب سنج هستید، می توانید در پارک بازیما در کنار همراهان تان به رقابت بپردازید و خاطره جذابی خلق کنید.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

4- بازی های تعاملی

از دیگر بازی هایی که در پارک پروفسور بازیما می توان از انجامش لذت برد، همراه با آن ورزش کرد و مهارت های فردی و گروهی را افزایش داد؛ بازی های تعاملی ست. بازی هایی که در سال های اخیر با رواج تکنولوژی کینکت بسیار فراگیر شده و محبوبیت بالایی پیدا کرده است. در این نوع بازی ها شما مجبور می شوید تا از پای مانیتورهای تان بلند شده و با استفاده از فعالیت های فیزیکی درگیر بازی شوید.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

به همین جهت پارک علمی بازیما سری های مختلف بازی های تعاملی را برای تمام اعضای خانواده طراحی کرده است تا هم در کنار یکدیگر اوقات خوشی داشته باشند و هم به تقویت مهارت هایی مانند هماهنگی عصب و عضله بپردازند.

5- افلاک نما

دیگر جاذبه پارک علمی پروفسور بازیما، پلانتوریوم دیجیتال یا به زبان ساده تر افلاک نمای آن است. از نکات جالب توجه در مورد این آسمان نما این است که مقیاس خورشید با دیگر سیاره های منظومه های شمسی مانند آنچه در طبیعت به صورت واقعی وجود دارد رعایت شده و هر بازدید کننده ای می تواند به راحتی بزرگی خورشید نسبت به دیگر اجسام را تصور کند.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

در این افلاک نما مجموعه ای از فیلم های علمی با موضوع هایی مانند نجوم، زمین شناسی، زیست شناسی و غیره به صورت مدور (کروی) بر روی پرده به نمایش در می آیند؛ پرده ای که دامنه وسیعی از تصویر را به صورت نیم کره مقابل چشم بینندگان می آورد. در حال حاضر 16 فیلم فول دام (فیلم هایی که تمام وسعت پرده کروی را برای نمایش اشغال می کنند) در این مجموعه پخش می شود.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

در کنار این فیلم ها، شبیه ساز آسمان با قابلیت نمایش وقایع نجومی، آشنایی با ستارگان و سیارات، شناخت صور فلکی، چگونگی جهت یابی در شب ها، تعیین ماه ها و ... دانش شما از آسمان و آنچه فراتر از آن است را بیشتر می کند.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

6- جانور شناسی

شناخت جانوران مختلف کره زمین از آن دسته موضوع هایی ست که علاقه مندان و طرافدارن بسیاری دارد. این موضوع در پارک علمی بازیما در دو بخش دنبال می شود:

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

الف- بی مهرگان

می دانیم که جانوران به طور کلی به دو بخش مهره داران و بی مهرگان تقسیم می شوند. با این حال شاید برای تان جالب باشد که بدانید قسمت بزرگی از جانوران روی زمین را نه ما مهره داران، که بی مهره ها شکل می دهند و در حقیقت آنها ساکن های اصلی زمین هستند. به عنوان مثال حشرات به تنهایی از نظر تنوع حیات و تعداد با تعداد دیگر گونه های جانوری در دنیا برابری می کنند.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

اطلاعات جالبی از این دست، در کنار فوایدی که بی مهره ها برای جهان پیرامون مان دارند و اینکه برای حفاظت از آنها باید چه کارهایی انجام دهیم، موضوع هایی ست که در این بخش پارک علمی به شما یاد داده می شود.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

ب- مهره داران

اما در بخش مهره داران پارک پروفسور بازیما چه می گذرد؟ در این بخش شما می توانید با انواع مختلف مهره داران به ویژه آنهایی که در سرزمین ایران زندگی می کنند؛ آشنا شوید. از جمله این جانوران می توان به نمونه هایی از جانوران مهره دار مانند انواع طناب داران اولیه، ماهی ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران اشاره کرد.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

7- فرار از لیزر ماز

مازها از بازی های جالب فکری و هیجانی هستند که تمام سنین می توانند از بازی با آنها لذت ببرند و قدرت فکر، حافظه و سرعت عمل را به چالش بکشند. پارک علمی پروفسور بازیما هم برای اینکه بتواند در آن واحد در مورد لیزر به بازدیدکنندگانش آموزش دهد و هم بازی مفرح و جذابی برای آنها بسازد؛ بازی لیزر ماز را تدارک دیده است.

شرکت کنندگان در این بازی باید بدون برخورد با موانع لیزری از لا به لای مازها به سلامت عبور کنند و به نقطه پایان برسند؛ اگر در میانه بازی به موانع بخورند یا نتوانند در زمان مجاز بازی را تمام کنند امتیاز از دست می دهند. این بازی مراحل مختلفی مانند مبتدی، دشوار و خیلی سخت دارد.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

8- دیرینه شناسی

اگر از علاقه مندان به باستان شناسی، فسیل ها و زمین در گذشته های خیلی خیلی دور باشید، این بخش از پارک علمی پروفسور بازیما می تواند برای شما جذاب باشد. در این قسمت مجموعه ای از سنگواره ها و انواع فسیل های جانوری و گیاهی به نمایش درآمده است.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

اینجا شما به همراه کودک تان می توانید مانند یک دیرینه شناس به اعماق تاریخ سفر کنید و از سرگذشت زمین باخبر شوید. در این بخش همچنین می توانید از مولاژ فسیل دایناسورهای مختلف که برای اولین بار در ایران به نمایش درآمده اند، دیدن کنید.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

9- شبیه ساز پرواز

تقریبا همه ما تا کنون آرزوی پرواز داشته ایم و می خواستیم برای یک بار هم که شده کنترل وسیله ای را به دست بگیریم که بتواند حس پرواز به ما بدهد. انجام این کار برای بسیاری از ما در دنیای واقعی امکان پذیر نیست؛ اما می توان با دستگاه هایی، حسی شبیه به پرواز و کنترل یکی از وسیله های پروازی را تجربه کرد. یکی از این دستگاه ها شبیه ساز پروازی ست که در پارک علمی بازیما قرار دارد و تمامی سیستم های کنترل و پرواز هواپیماهای مسافربری بیچ کرفت (یک شرکت هواپیمایی) را شبیه سازی کرده است.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

شما با استفاده از این دستگاه می توانید به صورت مجازی به جای راهبر تخصصی پرواز قرار بگیرید و هواپیمای تان را از فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به پرواز دربیاورید و به هر نقطه از ایران که می خواهید پرواز کنید. در این دستگاه شبیه ساز بسیاری از جاذبه های شهر مشهد مانند حرم امام رضا (ع) و ... زیر پای شما به نمایش در می آید. پرواز تنها تجربه ای نیست که در این شبیه ساز در اختیارتان قرار می گیرد؛ اگر در زمان هدایت هواپیما، به صحبت های راهبر گوش ندهید هواپیمای تان سقوط می کند.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

10- اتاق روبان صورتی

در این اتاق، فضایی به شکل خصوصی به دخترها اختصاص داده شده است تا از طریق بازی و سرگرمی در مورد بدن شان، دوران بلوغ (جسمی و رفتاری) بیشتر بدانند و بتوانند جواب سوالات شان در مورد جنس مونث را به دست بیاورند.

11- ماشین زمان

دوست دارید بدانید جهان چگونه شکل گرفته است؟ کهکشان راه شیری چطور به شکل امروزی خود درآمده است؟ منظومه خورشیدی ما چگونه در کنار هم گردآمده است؟ ماه و زمین چرا به شکل امروزی خود درآمده اند؟ می توانید به بخش ماشین زمان پارک علمی بازیما بروید و جواب سوال های خود را به دست بیاورید.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

12- زمین شناسی

این بخش از پارک به شما کمک می کند تا در مورد اینکه جهان چه زمانی و چگونه به وجود آمده، زمین ما چطور شکل گرفته، حیات از کی از روی زمین پدیدار شده است و ... اطلاعات خوبی به دست بیاورید. در کنار اینها می توانید با گردشی در بخش زمین شناسی پارک بازیما به جواب سوالی های زیر نیز برسید:

آب های زیرزمینی، آتش فشان ها و مواد اطراف ما از کجا آمده اند؟ قاره ها چرا در جای فعلی خود قرار دارند؟ مواد تشکیل دهنده سنگ ها چه چیزهایی هستند؟

علاوه بر اینها، متخصص های پارک بازیما می تواند با استفاده از مدل های بزرگ نحوه تشکیل زمین و منظومه شمسی، آتش فشان ها و ویژگی های لایه های سازنده جو را به شما توضیح می دهند.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

13- بدن انسان و انسان شناسی

بدن انسان مجموعه ای شگفت انگیز از شناخته ها و ناشناخته هاست و می توان سال ها و سال ها در مورد آن تحقیق کرد و باز اطلاعات جدید به دست آورد. سوال هایی از قبیل اینکه حافظه چطور شکل می گیرد؟ چرا رنگ چشم آدم ها با هم متفاوت است؟ چگونه دردهای مختلف را حس می کنیم؟ کدام قسمت از بدن انسان بیشترین میزان انرژی را مصرف می کند؟

پاسخ برخی از این سوال ها را می توانید در پارک علمی پروفسور بازیما پیدا کنید و از دانشی که به دست می آورید لذت ببرید.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

امکانات

از جمله امکاناتی که در این پارک در اختیار شما قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آتلیه عکاسی (عکس های سه بعدی)
 • کافی شاپ
 • فروشگاه

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

خدمات

در کنار گشت و گذار علمی در پارک پرفسور بازیما شما می توانید برای برگزاری مراسم های مختلف مانند تولد، جشن های مهدکودک، شوهای علمی آموزشی-تفریحی و ... روی همکاری پارک علمی پروفسور بازیما حساب باز کنید. ظرفیت این مراسم در حدود 200 نفر است و امکاناتی مانند صوت و افکت های ویژه دارد.

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

مسیر دسترسی

آدرس: مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی، مجتمع تجاری وصال، طبقه چهارم

برای رسیدن به این پارک باید خود را به بلوار خیام شمالی و میدان سپاد برسانید. از میدان سپاد راهی خیابان بهارستان و میدان بهارستان شوید. مجتمع وصال در دست راست شما قرار دارد.

اگر هم بخواهید با اتوبوس به اینجا بروید می توانید سوار اتوبوس های خط 22 (پایانه گردشگری-پایانه انقلاب) شوید. ایستگاه الماس شرق ایستگاهی ست که و با 400 متر پیاده روی در بلوار بهارستان خود را به مجتمع وصال و پارک پروفسور بازیما برسانید.

اطلاعات بازدید

 • ساعات کار: هر روز هفته از ساعت 10:00 تا 22:00
 • هزینه: 35000 تومان
 • تلفن: ۳۱۷۳۳ – ۰۵۱

جاذبه های اطراف

در نزدیکی پارک پروفسور علمی بازیما جاذبه های چندانی به چشم نمی خورد و برای دسترسی به دیگر جاذبه های مشهد باید به مرکز شهر بازگردید.

 • مجتمع تجاری الماس شرق و پارک بازی سرزمین عجایب در فاصله تقریبی 120 متری
 • حرم امام رضا (ع) در فاصله تقریبی 10 کیلومتری
 • میدان جانباز در فاصله تقریبی 5 کیلومتری

سخن آخر

امروز به همراه شما گشتی در یکی از جاذبه های متفاوت و کمتر شناخته شده ایران زدیم و با بخش های مختلف آن بیشتر آشنا شدیم. به دنیای حیوانات، گیاهان، بدن انسان سر زدیم و با شرکت در بازی هایی متفاوت مانند لیزر ماز، واقعیت مجازی و .... از دنیای پیرامون مان اطلاعات مفیدی کسب کردیم.

نظر شما در مورد ساخت چنین جاذبه هایی در ایران چیست؟ آیا چنین جاذبه هایی می توانند به گسترش دانش و علم کمک کنند؟ آیا شما تجربه گشت و گذار در چنین جاذبه هایی داشته اید؟ نظرها، پیشنهادها و انتقادهای تان را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1397/08/06
عالیههههه من رفتم. پیشنهاد میدم برید.
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1397/08/06
برای بچه ها و نوجوون ها جای خیلی جالبیه
Iran, Islamic Republic of
21:31 - 1397/08/06
من رفتم عالیه پیشنهاد میکنم حتما برید افلاک نماش خیلی باحاله
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1397/08/07
واااای برای بچه ها خیلی عالیه .ممنون معرفی کردین
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1397/10/21
خیلی عالی!!!!بهترین پارک دنیا اااااااااست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج