۲۰ آسمان خراش برتر دنیا با طراحی های جاه‌طلبانه
۷۹۴۸۷۳
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
۷۵۸۲ 
در این بخش، ۲۰ آسمان خراش را که با طراحی جاه‌طلبانه توجه هر کسی را به خود جلب می‌کنند، معرفی خواهیم کرد. کار ساخت برخی از این آسمان خراش‌ها هنوز به پایان نرسیده است.

وب‌سایت گجت نیوز - محمد قاسمی: در این بخش، 20 آسمان خراش را که با طراحی جاه‌طلبانه توجه هر کسی را به خود جلب می‌کنند، معرفی خواهیم کرد. کار ساخت برخی از این آسمان خراش ها هنوز به پایان نرسیده است.

امروزه آسمان خراش ها بلندتر و گران‌‌تر از همیشه شده و در مقایسه با دهه‌های قبلی، استادانه‌تر از قبل نیز ساخته می‌شوند. برخی از طراحی‌های اخیر شامل پیچ و تاب‌های فراوان بوده یا در آنها از هزاران گیاه استفاده شده است. در این میان، برخی حتی قابل ساخت هم نیستند؛ مثل یکی از طرح‌های معروف از آسمان خراشی که از آسمان آویزان شده است!

همین موضوع بهانه‌ای شد تا مجموعه‌ای از 20 برج با طراحی‌های جاه‌طلبانه را گردآوری کنیم. برخی از این طرح‌ها واقعی بوده و چندین سال است که از آنها استفاده می‌شود، در حالی که برخی احتمالا هیچ‌گاه ساخته نخواهند شد.
معرفی 20 آسمان خراش برتر

1. برج F&F (برج انقلاب)، پاناما

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

F&F Tower در پاناما سیتی که پیش‌تر با نام برج انقلاب (Revolution Tower) شناخته می‌شد، همانند یک مارپیچ می‌چرخد. این برج با طراحی خاص خود، از پایین تا ارتفاع 760 فوتی (231 متری)، زاویه‌ای 5.943 درجه‌ای دارد تا با یکی از متفاوت‌ترین آسمان خراش ها رو به رو باشیم. با توجه به چرخش متمایز ساختمان در هر طبقه، سازندگان چهار بالکن خارجی را برای طبقه نخست در نظر گرفته‌اند.


2. برج العرب (Burj Al-Arab)، دبی

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

برج العرب مشرف به خلیج فارس بوده و بر روی یک جزیره مصنوعی ساخته شده است. این برج به خاطر شباهتی که به بادبان دارد، شناخته می‌شود و مهندسان با انتخاب این طراحی، تلاش کرده‌اند از پوشیده شدن ساحل با سایه برج جلوگیری کنند. از پلتفرمی که در نزدیکی سقف اضافه شده است هم به عنوان محل فرود بالگرد استفاده می‌شود.

همانند بخش بیرونی، بخش داخلی هتل این برج نیز بسیار لوکس بوده و شامل چهار استخر و یک ساحل اختصاصی می‌شود. یکی از رستوران‌های هتل، زیر دریا قرار گرفته و مهندسان با استفاده از شیشه‌های آکرلیک ضخیم برای دیوارها، دیوارهای آن را در برابر فشار آب مقاوم کرده‌اند. مهمانان می‌توانند از تونل در نظر گرفته شده وارد این رستوران شوند.


3. مارینا بی سندز (Marina Bay Sands)، سنگاپور

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

مارینا بی سندز در سنگاپور، یک هتل 5 ستاره و 57 طبقه‌ای است که در میان تمام هتل‌ها، بیشترین عکس‌ها از آن در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود. مارینا بی سندز میزبان بلندترین و طولانی‌ترین استخر بی‌انتها نیز هست (استخر بی‌انتها یا لبه صفر، یک استخر شناست که در آب از یک لبه یا بیشتر جریان می‌یابد و یک اثر بصری زیبا را از آب خلق می‌کندویکیپدیا). این هتل از سه ستون تشکیل شده است و یک تراس در بخش بالایی، آنها را به یکدیگر وصل می‌کند.

در بخش داخلی، مهمانان می‌توانند از فروشگاه‌ها، آب گرم و نمایشگرهای اختصاصی برای تماشای فیلم لذت ببرند.


4. برج پیچنده (Turning Torso)، سوئد

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

برج پیچنده، از آگوست سال 2005 و هنگامی که در شهر مالمو افتتاح شد، عنوان بزرگ‌ترین آسمان خراش سوئد را از آن خود کرده است.

این آسمان خراش از 9 بخش پنج‌پهلو که هرکدام 5 طبقه دارند، ساخته شده است و هر بخش زاویه 90 درجه‌ای نسبت به بخش پایینی دارد؛ طراحی جذابی که جلوه‌ای متفاوت به برج پیچنده بخشیده است. این 9 بخش میزبان واحدهای مسکونی بوده و به یک اسکلت فولادی که این سازه 57 طبقه‌ای را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد، متصل شده‌اند.


5. برج تکامل (Evolution Tower)، روسیه

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

برج تکامل که در شهر مسکو واقع شده، یادآور طراحی دو روبان است که همانند یک مارپیچ دوگانه، به یکدیگر پیچیده‌اند.

این ساختمان در هر طبقه، 3 درجه پیچ خورده است تا در نهایت، از بخش پایینی تا بالایی، مجموعا شاهد دوران تقریبا 135 درجه‌ای باشیم. زمانی که طراحی این آسمان خراش در سال 2004 نشان داده شد، شباهت برج تکامل در طراحی با DNA، آن را از تقریبا تمام آسمان خراش های دیگر متمایز کرد.


6. برج المملکه (The Kingdom Centre Tower)، عربستان

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

برج المملکه در ریاض عربستان، یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای خرید و تجارت است.

طراحی بالاترین بخش این آسمان خراش با دهانه دایره‌ای، کمی غیر معمول است و نمونه آن را در طبیعت می‌توان دید (به عنوان نمونه در تارهای عنکبوت). یک پل فضایی -متشکل از 300 تن فولاد و شیشه- برج‌های این سازه بزرگ را به یکدیگر متصل می‌کند.

این برج همچنین میزبان بلندترین مسجد نیز هست؛ مسجدی که می‌توان آن را در طبقه هفتاد و هفتم پیدا کرد. یکی دیگر از قسمت‌های فروشگاهی این برج هم تنها به ورود بانوان محدود است.


7. یومدا اسکای (Umeda Sky Building)، ژاپن

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

یومدا اسکای در شهر اوساکا، ژاپن واقع شده است و یک «رصدخانه باغ شناور» دارد که برج‌های 40 طبقه آن را به یکدیگر متصل می‌کند. پله‌برقی‌ها بین دو برج شناور بوده و از درون یک فضای توخالی دایره‌ای عبور می‌کنند.

این ساختمان توسط هیروشی هارا طراحی شده و 173 متر (568 فوت) ارتفاع دارد.


8. توره تلفونیکا (Torre Telefónica)، شیلی

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

توره تلفونیکا به عنوان یکی از برج‌های بلند شیلی، در شهر سانتیاگو واقع شده و طراحی آن یادآور یک موبایل از سال‌های 1990 است.

این آسمان خراش 131 متری (470 فوتی) در سال 1993 ساخته شده و مقر شرکت مخابراتی مویستار است. این ساختمان شباهت زیادی به “box phone” دارد؛ یکی از خلاقانه‌ترین دستگاه‌های موبایلی در دهه 90 میلادی.


9. آنتیلیا (Antilia)، هند

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

آسمان خراش آنتیلیا در شهر بمبئی را می‌توان به عنوان یکی از عجیب‌ترین خانه‌های دنیا معرفی کرد.

این آسمان خراش 167 متری (550 فوتی) به موکش آمبانی، ثروتمندترین فرد هند تعلق دارد. شش طبقه از پایین‌ترین طبقه‌های ساختمان برای پارکینگ در نظر گرفته شده است. پارکینگ گنجایش 168 خودرو را داشته و در لابی می‌توان 9 آسانسور را پیدا کرد.

خانه آمبانی شامل یک تئاتر اختصاصی با 50 صندلی و استخر شده و 600 نفر به عنوان خدمه در آن مشغول هستند. سقف این ساختمان نیز علاوه بر ارائه چشم‌اندازی پانورامیک از بمبئی، سه هلی‌پد دارد.


10. رافلز سیتی (Raffles City)، چین

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

رافلز سیتی در چونگ کینگ، چین، به عنوان مجموعه‌ای از 8 آسمان خراش طراحی شده بود که نهمین آسمان خراش آن، به صورت افقی در آن قرار می‌گرفت.

توسعه‌دهندگان، این طرح را در سال 2011 ارائه کردند و ساخت آن 4 سال بعد آغاز شد. تا تابستان امسال، کار ساخت 6 آسمان خراش به پایان رسید.

پل افقی که طراحی آن مشابه یک لوله است، 304 متر (هزار فوت) طول خواهد داشت و شامل یک استخر شنا، عرشه و فضای فروشگاهی می‌شود. مسئولیت ساخت این مجموعه بر عهده همان گروهی است که مارینا بی سندز را طراحی کرده بودند.


11. عروس خلیج (Bride of the Gulf)، عراق

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

برج 230 طبقه عروس خلیج در عراق قرار است بلندترین آسمان خراش دنیا باشد، اما سازندگان آن می‌گویند که هدف از ساخت، شکستن رکورد بیشترین ارتفاع نیست.

مطابق با گزارش گاردین، در عوض، شرکت عراقی-انگلستانی AMBS قصد ساخت یک «شهر عمودی» با اتصال چهار برج به یکدیگر را دارد؛ بخش‌هایی که میزبان دفاتر کاری، هتل‌ها، مدارس، کلینیک‌ها و مراکز دیگر خواهند بود. همچنین یک سایه‌بان بزرگ در بخش پایینی ساخته خواهد شد.


12. برج 51 طبقه در سنگاپور

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

یک برج جدید در سنگاپور قرار است حاوی هزاران گیاه باشد تا کارایی و روحیه کارمندان حاضر در دفاتر افزایش یابد.

این آسمان خراش با فضای داخلی 92 هزار و 900 متر مربع (یک میلیون فوت مربع)، از انواع مختلف گیاهان پوشیده خواهد شد. به علاوه، از این طراحی برای نمای خارجی ساختمان هم استفاده می‌شود.

در بخش مرکزی، از گیاهان گرمسیری در چهار طبقه مختلف استفاده خواهد شد و مردم می‌توانند از بانوج‌ها و باشگاه‌های جنگلی لذت ببرند.


13. گرین اسپاین (Green Spine)، استرالیا

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

گرین اسپاین، آسمان خراشی که قرار است در ملبورن استرالیا ساخته شود، شامل دو برج چرخان با یک باغچه معلق خواهد بود. البته، این پروژه فعلا در مراحل بسیار ابتدایی است چرا که شهریور امسال، مهندسان طرح خود را بعد از پیروز شدن در یک مسابقه طراحی معرفی کردند.

این برج‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سایه آنها روی خودشان بیفتد. با افزایش ارتفاع، گیاهان از درختچه‌های کوچک به درخت‌های بلندتر تغییر می‌کنند و مقدار سایه افتادن هم به منظور بهینه شدن راحتی گرمایی و جذب صدا برای ساکنین، متفاوت خواهد بود.


14. بیگ بند (Big Bend)، آمریکا

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

معمار یونانی، Ioannis Oikonomou، می‌خواهد یک آسمان خراش U شکل در بخش جنوبی سنترال پارک در نیویورک بسازد.

سال 2017، این مهندس مشهور در گفتگویی با بیزنس اینسایدر اعلام کرد که طراحی مورد نظر را برای توسعه‌دهندگان ارسال کرده و به دنبال جمع‌آوری سرمایه است.

بیگ بند از ابتدای یک بخش تا انتهای بخش دیگر، حدود 4 هزار فوت (1219 متر) طول خواهد داشت. بالاترین بخش این برج نیز حدود 200 فوت (61 متر) بلندتر از مرکز تجارت جهانی یک خواهد بود.


15. اسکای مایل تاور (Sky Mile Tower)، ژاپن

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

اسکای مایل تاور، یک طرح جاه‌طلبانه است که اگر ساخته شود، با 420 طبقه بر فراز خلیج توکیو قرار خواهد گرفت. این آسمان خراش در صورت ساخته شدن می‌تواند دو برابر بلندترین برج فعلی باشد.

در سال 2016، کی پی اف و Leslie E. Robertson Associates از برنامه‌های خود برای ساخت یک آسمان خراش بلند به عنوان بخشی از پروژه بزرگتر “Next Tokyo 2045” خبر دادند. هنوز نحوه تامین سرمایه این پروژه مشخص نشده است، اما در صورتی که اسکای مایل تاور ساخته شود، عمده فضای آن به سکونت تقریبا 55 هزار نفر اختصاص داده خواهد شد. این طرح پیشنهادی با در نظر گرفتن افزایش سطح آب دریا و خطرات مرتبط با طوفان‌ها ارائه شده است. ظاهرا در این طرح، برج اصلی با حلقه‌هایی که می‌تواند امواج قدرتمند را در هم شکند، احاطه می‌شود. به علاوه، در آب‌های اطراف هم از مزارع شناور استفاده خواهد شد.

لابی‌های آسمانی چندسطحی می‌توانند فضاهای مسکونی متفاوت را به یکدیگر پیوند داده و دسترسی ساکنان به امکانات مختلف همچون باشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و فروشگاه‌ها را فراهم سازد.


16. آسمان خراشی که آلودگی را می‌بلعد

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

کمپانی آرکانیک می‌خواهد آسمان خراشی سه مایلی (4.8 کیلومتری) بسازد که سطح آن، آلودگی‌های هوا را بلعیده و جمع شدن بالکن‌های آن نیز امکان‌پذیر است.

EcoClean که سال 2011 عرضه شد، یک پوشش مخصوص است که به پاک کردن هوا و تمیز نگه داشتن ساختمان‌ها کمک می‌کند. این ماده به نور و بخار آب وابسته است و ترکیب آنها با مواد شیمیایی موجود در این پوشش، رادیکال‌های آزاد را ایجاد می‌کند. این اتم‌ها، آلاینده‌ها را از هوا گرفته و با شکستن آنها، آلودگی و گرد و غبار را از سطح ساختمان پاک می‌کند.

علاوه بر این، آرکانیک قصد دارد پنجره‌های موتوری را که بتوانند در کمتر از یک دقیقه به بالکن‌های تمام‌شیشه‌ای تبدیل شوند، به آن اضافه کند.

سال گذشته، سخنگوی این شرکت به بیزنس اینسایدر اعلام کرد که آرکانیک، این فناوری را در نمایشگاه‌های تجاری مختلف نمایش داده و امیدوار است «در آینده نزدیک» شاهد ورود آن به بازار باشد. هرچند، هنوز هیچ اطلاعاتی از زمان ساخت این آسمان خراش در دست نیست.


17. ماشامباس (Mashambas)

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

مجله طراحی eVolo، یک رقابت طراحی سالانه را برای ایده‌های افراد در ساخت آسمان خراش ها برگزار می‌کند و برنده سال گذشته، آسمان خراش ماشامباس، شامل برجی از یک مزرعه عمودی بزرگ می‌شود که برای تامین غذای یک شهر در منطقه آفریقای سیاه کافی‌ست.

ماشامباس که توسط دو مهندس لهستانی با نام‌های Pawel Lipiński و Mateusz Frankowski طراحی شده، شامل کود و دانه شده و تولید در بالاترین بخش آن می‌تواند افزایش پیدا کند. سطوح باقی‌مانده این آسمان خراش هم شامل کلاس‌های درس، مطب پزشکان و عرشه برای انتقال غذا به مکان‌هایی می‌شود که دسترسی به آنها دشوار است.

مزرعه‌داران قادر خواهند بود که محصولات زراعی خود را در طبقه همکف و بازاری با فضای باز به فروش برسانند. علاوه بر این، طراحان می‌خواهند بخشی از برج از قسمت‌های ماژولاری ساخته شود که جدا کردن و جابجایی آنها به بخش‌های دیگر امکان‌پذیر باشد.


18. اسکای شلتر.زیپ (Skyshelter.zip)

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

در رقابت‌های امسال eVolo، سه مهندس لهستانی که طرحی از آسمان خراش برای مناطق حادثه‌دیده را ارائه کرده‌اند، برنده جایزه اول شدند.

اسکای شلتر.زیپ در واقع یک برج سبک‌وزن است که به وسیله سه بالگرد می‌توان آن را به هر جایی منتقل کرد. پیاده‌سازی برج نیازی به خدمه و کارکنان نداشته و برافراشته شدن آن، ظرف تنها چند دقیقه انجام می‌شود.

مطابق با جزئیات این طرح، اسکای شلتر.زیپ شامل خانه‌های موقت، انبار، یک پایگاه پزشکی و یک مزرعه عمودی می‌شود. تا به امروز، هیچ برنامه مشخصی برای ساختمان این آسمان خراش مطرح نشده است.


19. آنالما تاور (The Analemma Tower)

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

بعضی از طراحی‌ها بسیار غیر واقعی است. یک شرکت طراحی نیویورکی می‌خواهد آسمان خراش آنها از سیارکی در ارتفاع 31 هزار مایلی (تقریبا 50 هزار کیلومتری) معلق باشد.

آنالما تاور از پنل‌های خورشیدی قدرت می‌گیرد؛ پنل‌هایی که همواره در معرض نور خورشید قرار دارند. هر روز، این برج هزاران مایل را بین نیم‌کره شمالی و جنوبی طی خواهد کرد. این طرح، همان‌گونه که احتمالا تصور می‌کنید، غیر ممکن است.


20. ساخت برج در درخت سکویا

معرفی 20 آسمان خراش برتر با طراحی‌ جاه‌طلبانه

چهار آرشیتکت از کره جنوبی معتقدند درختان سکویا -که به صورت بومی در سیرا نوادا وجود دارند- می‌توانند خانه‌ای عالی برای آسمان خراش ها باشند.

میانگین ارتفاع درختان سکویا در هر جایی که هستند، بین 150 فوت (45 متر) تا 280 فوت (85 متر) است. این افراد -Ko Jinhyeuk ،Cheong Changwon ،Cho Kyuhyung و Choi Sunwoong- در رقابت طراحی eVolo در سال 2017، جایزه‌ای افتخاری را برای طرح مربوط به برج‌ها در درختان توخالی سکویا دریافت کردند.

هر طبقه از این برج، به تدریج اضافه می‌شود و این آسمان خراش ها نیز میزبان آزمایشگاه‌های تحقیقاتی حفاظت از محیط زیست، کلاس‌های درس، یک فضای گالری و بخش‌های متعدد دیگر خواهد بود. در حال حاضر، هیچ برنامه‌ای برای ساخت این برج وجود ندارد.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1397/08/19
مطلبتون فوق العاده بود...
مخصوصا برج معلق...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج