مهاجرت ۱۵ میلیون نفری به خاطر دریاچه ارومیه؟!
۷۹۹۲۱۹
۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷
۴۲۳۰
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: با خشک شدن دریاچه ارومیه پانزده میلیون نفر از مردم ساکن در پیرامون آن مجبور به جابه جایی می‌شوند.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: با خشک شدن دریاچه ارومیه پانزده میلیون نفر از مردم ساکن در پیرامون آن مجبور به جابه جایی می‌شوند.

فرهاد سرخوش با تشریح آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: با خشک شدن این دریاچه حدود پانزده میلیون نفر از ساکنان پیرامون آن بدلیل تبعات خسارت بار آن در آب و هوا و کشاورزی مجبور به جابه جایی می‌شوند چراکه مشکلات زیست محیطی اجازه زندگی در این مناطق را نمی‌دهد.

احتمال مهاجرت ۱۵ میلیون در پی خشکی دریاچه ارومیه

وی با بیان اینکه هم اکنون تراز دریاچه ارومیه 1270/27 است گفت: این تراز نشان دهنده کاهش حجم آب نسبت به سال گذشته بوده و وسعت دریاچه 1722 کیلومتر مربع و حجم آب آن یک میلیارد و پنجاه میلیون رسیده است.

سرخوش افزود: دریاچه ارومیه از بیست سال پیش تاکنون هر سال 40 سانتیمتر افت تراز داشته که تا سال 93 هشت متر از تراز آن پایین آمده که همین امر سبب کاهش وسعت دریاچه به ششصد کیلومتر و حجم آن به 500 میلیون متر مکعب شد.

وی تاکید کرد: پس از راه اندازی ستاد احیا دریاچه ارومیه پروژه‌ها از سال 94 اجرایی شد، از جمله پروژه لایروبی تمام رودخانه‌های منتهی به دریاچه و اتصال رودخانه‌های زرینه رود، سیمینه رود، رودخانه مهاباد و گدار نقده به طول بیست و پنج کیلومتر در داخل دریاچه آب‌های روان را به پیکره اصلی منتقل کند.

سرخوش در رابطه با ریزگرد های نمکی نیز اظهار کرد: برای مهار کردن ریزگردهای نمکی تاکنون شصت میلیارد تومان در کل حوضه آبریز هزینه شده و تقریبا هفتاد درصد این ریزگردها با کاشت درختچه‌های شورگز، گیاهان رونده قره داغ، قرق کردن مناطق مطالعه شده و مالچ پاشی تثبیت شده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: در سال 97 میزان اعتبار تعلق گرفته به آذربایجان‌غربی به جز پروژه‌های ملی دو هزار و 226 میلیارد تومان ابلاغ شده ولی فعلاً درصد تخصیص ابلاغ نشده است.

سرخوش افزود: نجات دریاچه ارومیه از این بحران زیست محیطی منوط به اجرای پروژه‌های مذکور و پرداخت به موقع اعتبارات توسط دولت است.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1397/08/30
اینکه چیزی نیست،بخاطر خشک شدن تالاب بین المللی هامون،شهروندان سیستانی یعنی شیعیان استان سیستان وبلوچستان مجبور به مهاجرت شده اندالبته که چندین سال است این مهاجرت اتفاق افتاده ومیفتد ومسئولان ،بخش سیستان استان سیستان و بلوچستان را نادیده می گیرند
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1397/08/30
یکی از دها برکات حضراته که در این چهل سال برای ایران به ارمغان آوردن :)
Iran, Islamic Republic of
01:37 - 1397/09/01
تا این مسیولین سر کارند وضع مملکت روز به روز رو به سیاهی میرود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج