بساط طاعون از البرز جمع شد
۸۰۵۷۰۵
۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۶
۹۶۱۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان کنترل شده است.

خبرگزاری ایسنا: مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان کنترل شده است.

فردین حکیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اظهار کرد: اوایل مهر شاهد ارسال گزارش‌هایی مبنی بر شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان بودیم. این بیماری در مهر ماه باعث تلف شدن 28 رأس کل و بز در حیات وحش استان شد.

وی افزود: با تلف شدن این حیوانات، محیط زیست با همکاری دامپزشکی و جوامع محلی اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع این بیماری را انجام دادند.

جکیمی توضیح داد: واکسیناسیون دام‌ها و سوزاندن و امحای بهداشتی لاشه‌ها، بخشی از اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از شیوع این بیماری ویروسی بوده است. خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته این بیماری تحت کنترل درآمد و تا کنون گزارش جدیدی مبنی بر تلفات حیوانات در منطقه گزارش نشده است.

حکیمی بیان کرد: از جوامع محلی درخواست می‌شود در صورت مشاهده مورد مشکوک ابتلا به این بیماری، موضوع را با محیط زیست درمیان بگذارند تا اقدامات لازم برای بررسی صورت بگیرد.

پیش از این و در مهرماه مدیرکل محیط زیست البرز از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه شکار ممنوع طالقان خبر داده و به خبرنگار ایسنا گفته بود، در روزهای اخیر محیط‌بانان منطقه شکار ممنوع طالقان در حین گشت و کنترل و سرکشی زیستگاه‌های حیات وحش، تعدادی لاشه مربوط به گونه کل و بز مشاهده کرده‌اند.

وی ادامه داد: متأسفانه پس از نمونه برداری از لاشه‌ها توسط کارشناسان دامپزشکی و انجام آزمایشات لازم، مثبت بودن شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان در این منطقه تأیید شد. در حال حاضر گونه‌های کل و بز این منطقه درگیر این بیماری شده‌اند و این بیماری تاکنون 15 مورد تلفات داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه در مورد اقدامات پیشگیرانه و کنترل‌کننده صورت گرفته برای مقابله با این بیماری اظهارکرد: هم‌اکنون با همکاری منابع طبیعی در حال خروج دام‌های اهلی از منطقه درگیر با بیماری هستیم.

علاوه بر این، اداره دامپزشکی نیز انجام واکسیناسیون کلیه دام‌های منطقه را در الویت قرار داده است. همکاران و افراد حاضر در منطقه در حال شناسایی مناطق آلوده، سوزاندن لاشه‌ها و امحای بهداشتی آنها هستند چون یکی از عوامل انتقال بیماری همین لاشه‌ها هستند.

حکیمی گفت: یکی دیگر از راه‌های انتقال بیماری، آبشخورها و منابع آبی مشترک است به همین دلیل ضد عفونی کردن آبشخورها در دستور کار قرار گرفته است. برای جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر این بیماری گروه‌هایی برای کشف لاشه‌ها، سوزاندن و امحای بهداشتی آنها و ضد عفونی کردن آبشخورها بسیج شده‌اند.

وی در خصوص آمار تلفات احتمالی در دام‌های اهلی گفت:در این خصوص اطلاع دقیقی در دسترس نیست و باید بررسی‌های دقیق‌تری توسط دامپزشکی انجام شود. طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی است و اگر شیوع بیماری در استان پیشگیری نشود بدلیل تردد حیات وحش و دام‌های اهلی در منطقه، قطعا حیات‌وحش یا دام‌های استان‌های مجاور نیز مبتلا و سایر استان‌ها نیز درگیر خواهند شد.

حکیمی با اشاره به اینکه کنترل این بیماری نسبت به سایر بیماری‌ها دشوارتر است، گفت: به علت عدم ثبات حیات وحش در زیستگاه‌ها و تردد آنها حتی در مرز استان‌ها امکان انتقال و شیوع این بیماری در سایر استان‌ها نیز وجود دارد.

چون احتمال سرایت این بیماری به سایر جمعیت‌های حیات وحش البرز و طالقان وجود دارد لازم است تدابیر، تجهیزات و امکانات لازم برای مهار این بیماری در نظر گرفته شود تا اقدامات پیشگیرانه در کانون های درگیر بیماری صورت گیرد. در این زمینه نیاز است منابع لازم برای حمایت محیط زیست و دامپزشکی استان البرز در نظر گرفته شود تا از سرایت بیماری به سایر نقاط حیات وحش جلوگیری کنیم.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1397/09/17
دراین دوره وزمانه طاعون وحشتناکه خدا رحم کنه
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1397/09/18
طاعون دیگه ازکجااوردین بدبخت شدیم یه جوری شده فکرنکم دیگه کسی به مرگ طبیعی بمیره پراید کم بودطاعون هم پیداشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج