سلیمی نمین: شب یلدا، بحث سیاسی ممنوع است
۸۱۰۱۶۳
۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۴
۳۶۲۶
روزنامه ایران با عباس سلیمی نمین؛ فعال سیاسی درباره شب یلدا گفتگو کرده است.

روزنامه ایران با عباس سلیمی نمین؛ فعال سیاسی درباره شب یلدا گفتگو کرده است.

شب یلدا را چطور برگزار می‌کنید؟

برخی از سنت‌های ما بسیار ارزشمند هستند. از آنجایی که دنیای جدید روز به روز درحال ماشینی شدن است، شب یلدا از جمله سنت‌های حسنه و فرصتی است تا افراد گردهم بیایند، بنشینند و صحبت کنند و انس و الفت‌ها فزونی پیدا کند. طبیعتاً در چنین شبی، هر یک از انسان‌ها از فضایی که برای خودشان ساختند که آنان را به ارتباطات شخصی خودشان محدود می‌کند، قدری فاصله می‌گیرند و این پوسته تاحدی شکسته می‌شود. ا

مروز می‌بینیم که اعضای هر خانواده‌ای گرچه در کنار هم حرکت می‌کنند، اما هرکدام یک فضای منحصر به خود را ساختند که با فضای دیگری کاملاً بیگانه است و تداوم این وضعیت می‌تواند برای جامعه فاجعه بار باشد؛ یعنی بیگانگی را روز به روز میان مادر و دختر و مادر و پسر و همین طور در نسل‌های دیگر به وجود می‌آورد. به همین دلیل من سعی می‌کنم شب یلدا را فرصتی تلقی کنم که خانواده دور هم جمع شویم. امسال هم این قرار را گذاشتیم و تأکید هم داریم که همه دور هم جمع شویم.

شب یلدای امسال در خانه شما است یا خانه فرزندان؟

فرزندان به خانه ما می‌آیند. در این شب هم گفت‌و‌گوهای عادی انجام می‌شود و این طور نیست که گفت‌و‌گوی سیاسی داشته باشیم. زیرا زیبنده و مناسب نخواهد بود که بحث سیاسی داشته باشیم.

همه خانواده با رویکرد شما همسو هستند یا تفاوت هم وجود دارد؟

گاهی تفاوت فاحش هم دیده می‌شود.

اصلاح‌طلب هم هستند؟

نه اصلاح‌طلب به معنای مصطلح، اما نقدکننده دیدگاه‌های من هستند. اما در این شب وارد این مباحث نمی‌شویم. چون شب یلدا را فرصتی می‌دانیم تا مقداری به هم نزدیک شویم و فضا را تلطیف
کنیم.

فال حافظ هم می‌گیرید؟

همسرم بسیار به حافظ علاقه دارند و بسیار حافظ می‌خوانند. معمولاً ایشان حافظ را باز می‌کنند.

از فال سال گذشته حافظ خودتان راضی بودید؟

یادم نیست که چه غزلی بود، اما طبیعتاً سال گذشته سال پرتلاطمی بود. اما من فکر می‌کنم که برآیند همه این تلاطمات و فعل و انفعالات برای جامعه ما قطعاً مثبت است. اگر به فکر بهبود بخشیدن به جامعه باشیم.

از چه زمانی برای تدارک شب یلدا در خانه بحث بود؟

دو هفته است که همسرم دارد تلاش می‌کند تا برنامه‌های بچه‌ها با هم منطبق شود. چون غالباً منطبق شدن برنامه‌ها با همدیگر سخت شده است، چون الان هر کسی برای خودش تشکیل خانواده کوچکی داده است و برنامه‌های خاصی برای خودشان دارند، هماهنگ کردن این برنامه‌ها با همدیگر قدری دشوار شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1397/09/29
لطفا در زندگی خصوصی دیگران وارد نشوید یعنی فضولی موقوف چه گلی به سر مردم زده اید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
ببینم مردم دورهم میخوان خوش بگذرونن بایدازشمااجازه بگیرن خجالت بکشین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج