عمل زیبایی در پارکینگ خانه، توسط افراد ناشی!
۸۱۰۱۸۱
۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۷
۵۱۱۶
روزنامه شرق در گزارشی نوشت: جراحی زیبایی در گاراژ خانه، عمل جراحی تکنیسین به‌جای پزشک؛ پزشکانی که در خانه نشسته و دیگران به نامشان عمل جراحی می‌کنند، مهر پزشکان جراح که بین تکنیسین‌ها دست‌به‌دست می‌شود، تکنیسین‌هایی که به صورت تجربی جراحی را یاد گرفته‌اند و... .

روزنامه شرق در گزارشی نوشت: جراحی زیبایی در گاراژ خانه، عمل جراحی تکنیسین به‌جای پزشک؛ پزشکانی که در خانه نشسته و دیگران به نامشان عمل جراحی می‌کنند، مهر پزشکان جراح که بین تکنیسین‌ها دست‌به‌دست می‌شود، تکنیسین‌هایی که به صورت تجربی جراحی را یاد گرفته‌اند و... .

این یک روی سکه این گزارش درباره برخی عمل‌های جراحی زیبایی است و روی دیگرش سرنوشت کسانی است که یا جانشان را زیر تیغ این افراد از دست داده‌اند یا سلامتی و زیبایی‌شان را.

«جراح عمومی که کار را بلد نیست مُهرش را می‌گذارد و تکنیسین اتاق عمل که به صورت تجربی برخی از روش‌های جراحی را از جراحان پلاستیک آموخته، در اتاق عمل کار را انجام می‌دهد. آنها پول را بین خودشان تقسیم می‌کنند».

این را یکی از کارشناسان پزشکی‌قانونی گفته است. او که نمی‌خواهد نامش منتشر شود و ما در این گزارش از او با عنوان آقای «میم» یاد می‌کنیم، می‌گوید: «بیش از 80 درصد از جراحی‌هایی که منجر به آسیب‌ و حتی مرگ بیمار می‌شود توسط افراد غیرمتخصص و کسانی که جراح زیبایی نیستند انجام می‌شود».

«میم» در ادامه به «شرق» می‌گوید: «همه جراحان برای انجام عمل یک تیم جراحی متشکل از پرستار و تکنیسین‌های اتاق عمل دارند. وقتی تکنیسین کنار دست ما کار می‌کند، آموزش‌های سطحی به این افراد می‌دهیم تا هنگام عمل مشکلی ایجاد نشود. این افراد پس از چند سال کارکردن با جراحان پلاستیک برخی از روش‌های آنها را به صورت تجربی یاد می‌گیرند، به همین خاطر قیمت پیدا می‌کنند و جراحان عمومی برای همکاری با آنها به این افراد پیشنهاد مالی بالا می‌دهند.

مدتی پیش یکی از همین جراحان به تکنیسینی که با من کار می‌کند پیشنهاد داده بود با او عمل کند و حق‌العمل‌ را با او نصف می‌کند که همکار من پیشنهادش را قبول نکرد. تکنیسین اتاق عملی را می‌شناسم که پس از چند سال کارکردن با یکی از بهترین جراحان پلاستیک از او جدا شد و به‌جای یکی از جراحان عمومی به اتاق عمل می‌رود حالا یک خودروی ‌گران‌قیمت با راننده شخصی دارد.

خیلی جالب است، برخی از این جراحان عمومی وقتشان و عمل‌هایشان را با وقت این تکنیسین‌ها هماهنگ می‌کنند. یکی از دوستانم تعریف می‌کرد منشی یکی از این جراحان عمومی با تکنیسینی که با او کار می‌کرد تماس گرفت تا برای آخر هفته یک وقت عمل بگذارد، اما تکنیسین به او گفته بود تا سه هفته دیگر وقتم پر است و نمی‌توانم برای عمل بیایم. در بیشتر این عمل‌ها پزشک اصلا در اتاق عمل حضور پیدا نمی‌کند و تکنیسین عمل را انجام می‌دهد. از سوی دیگر جراحان عمومی نیز وجود دارند که با آزمون‌وخطا کار را یاد می‌گیرند».

جراحان عمومی هر کاری می‌کنند

جراحان عمومی برای اینکه جلوی کارشان گرفته نشود، هر کاری می‌کنند. این منبع آگاه دراین‌باره نیز می‌گوید: «در ماجرای ممنوعیت لیپوساکشن برای جراحان عمومی بعضی افراد پیگیری‌هایی کردند تا بتوانند این حکم را لغو کنند که البته حدود یک سال هم حکم متوقف شد؛ اما حکم در نهایت به شرایط خودش برگشت. گاهی در چند اتاق عمل به اسم یک جراح عمومی تکنیسین‌ها عمل انجام می‌دهند و بیرون از اتاق نشسته، کار خود را انجام می‌دهند.

متأسفانه برخورد نهادهای نظارتی با تخلف جراحان درست نیست و در بیشتر پرونده‌ها جراح فقط به پرداخت دیه محکوم می‌شود؛ درحالی‌که مثلا در آمریکا ممکن است همین تخلف منجر به 20 سال حبس برای جراح شود؛ اما در کشور ما گاهی اوقات این پزشکان متخلف حتی در جلسات رسیدگی حاضر نمی‌شوند و می‌گویند ما تا بخواهیم بیاییم آنجا و برگردیم، دو تا عمل انجام می‌دهیم. برای چه بیاییم؟».

پزشکان متخلف متکی به روابط

اما چرا کسانی که چنین تخلفاتی از آنها ثبت می‌شود، به دست قانون گرفتار نمی‌شوند؟ منبع آگاه «شرق» دراین‌باره نیز با اشاره به اینکه پزشکان متخلف با روابطی که دارند به کار خود ادامه می‌دهند، می‌گوید: «مدتی پیش یک خانم 40ساله به دلیل اینکه عملش اشتباه انجام شده بود و رگ بیمار باز مانده بود، جان خود را از دست داد. در آن پرونده رأی داده شد که صد درصد پزشک مقصر است. یک ماه بعد پزشک از جایی توصیه‌نامه آورد و بار دیگر به حکمش اعتراض زد، دوباره پرونده بررسی شد و همه کارشناسان نوشتند صد درصد پزشک مقصر است اما در نهایت بیمه همه دیه را پرداخت کرد. به هر صورت به دلیل برخی وابستگی‌ها خیلی حرف‌ها را نمی‌توان گفت».

او ادامه می‌دهد: «یک جراح عمومی را می‌شناسم که بعد از اینکه پروانه فعالیتش باطل شد، در حیاط و گاراژ خانه‌شان عمل زیبایی انجام می‌دهد. بسیاری از افراد برای اینکه پول کمتری هزینه کنند، به این افراد مراجعه می‌کنند. بیمار یکی از این پزشکان که عمل جراحی‌اش خراب شده بود، به من می‌گفت هنگامی که پزشک روی صورتش کار انجام می‌داد، صدای سگی که در حیاط پارس می‌کرد، به گوش می‌رسید؛ در چنین محیطی چطور می‌توان عمل جراحی انجام داد؟».

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1397/09/29
انسانیت از این مملکت رخت بربسته
United Arab Emirates
09:09 - 1397/09/29
چرا از پزشکانی که در مناطق محروم خدمت می کنند وبیش از یکسال حق الزحمه خود را دریافت نکرده آمد گزارش تهیه نمی کنید .
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1397/09/29
نفرین و لعنت ابدی بدرقه راهشان الهی که هر کسی که با آرامش و جان افراد سر و کار دارد و در این کار خنانت میکنه گرفتار بشه
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/09/29
برای خودم متاسفم که اینحا بدنیا اومدم، مملکتی که جز ننگ و خفت تا اینجا چیزی برای من نداشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
کسانیکه به همچین افرادمراجعه می کنندازخودشان هم پستر واحمق ترپیدا نمیشود خدا بهت گوش ،چشم ،عقل،زبان،دست،پا،داده که ازراه اصول صحیح تمام کارهایت راانجام بدهی نه اینکه از روی هواسرانی شهوتی کار انجام بدهی،،،،
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1397/09/29
پزشکی شغل مقدسیه، وقتی پزشک این کارا ازش سر میزنه، چیزی جز ننگ برای کشور نیست
Czech Republic
10:13 - 1397/09/29
درواقع لیاقت تکنسینها از بیشتر جراحان بیشتر است چون اکثر پزشکان متخصص با سهمیه مدرک گرفته اند ونه سواد دارند نه کار بلد هستند درواقع به خاطر سهمیه ها جای پزشک وتکنسین عوض شده است
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1397/10/14
چقدر جای تاسف داره که آقای دکتر جراح نیامده اون دستیارش را لو بوه که حداقل با جان مردم بازی نکند این خودش بالاترین خیانت است واز همه مهمتر وزرارت درمان وعلوم پزشکیه که بی تفاوت می گذرد از کنار این جنایتها خوب مردم خودشان اون دکتر را ادب کنند که دیگه یادش بره از این کارها کنه البته دست اونهایی که از دکتره انتقام میگیرند درد نکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
آخه بیمار بیهوش چه میدونه که کی عملش میکنه؟ همه مقدمات عمل به اسم پزشک جراح هست تو اتاق عمل پزشک حاضر نمیشه تو شهر ما یک دختر خانم به همین دلیل فوت کرد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج