چرا نمی‌توان یارانه نقدی را حذف کرد؟
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
استخدام_3
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
دکتر ولدخانی_2
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۱۱۶۴۴
۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
۴۹۰۵
به گفته یک استاد دانشگاه اگر چه دیر یا زود باید تصمیم درستی برای حذف یارانه‌های نقدی به شکل امروزی گرفته شود، اما شرایط کنونی زمان مناسبی برای حذف یارانه نقدی نیست؛ زیرا این کار با توجه به فقدان بخش خصوصی کارآمد، فشار بیشتری بر اقشار ضعیف وارد می‌کند.

خبرگزاری ایرنا: به گفته یک استاد دانشگاه اگر چه دیر یا زود باید تصمیم درستی برای حذف یارانه‌های نقدی به شکل امروزی گرفته شود، اما شرایط کنونی زمان مناسبی برای حذف یارانه نقدی نیست؛ زیرا این کار با توجه به فقدان بخش خصوصی کارآمد، فشار بیشتری بر اقشار ضعیف وارد می‌کند.

هدفمندی یارانه‌ها اگرچه تلاشی بود تا یارانه‌ها به دست بخش واقعی جامعه برسد، اما در عمل دردسری شد که دولت‌های پس از دولت نهم نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در واقع این برنامه که قرار بود تنها بخش کوچکی از طرح تحول اقتصادی کشور باشد، به‌سرعت به مهم‌ترین جزو آن تبدیل شد تا بسیاری از افراد هر ماه منتظر زمان واریز 45 هزار و 500 تومانی باشند. اما اکنون در آغاز نهمین سال اجرای این طرح، صحبت‌هایی از حذف یارانه نقدی به گوش می‌رسد.

میراث دنباله‌دار یارانه نقدی

البته این نخستین باری نیست که حرف حذف یارانه‌های نقدی به گوش می‌رسد. پیش از این نیز در فصل بودجه‌نویسی، دولت و مجلس بر لزوم حذف پردرآمدها از دریافت یارانه نقدی تأکید کردند، اما این تأکیدات راه به جایی نبرده و همچنان بخش بزرگی از مردم جامعه، یارانه بگیرند.

در واقع هر ماه حدود 3800 میلیارد تومان یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و این در شرایطی است که به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی، سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه مخفی پرداخت می‌شود که بیش از بودجه کشور است.

لاریجانی با تأکید بر واقعی کردن قیمت‌ها در حامل‌های انرژی، عقیده دارد که اکنون شرایط برای حذف یارانه به مردم فراهم نیست.

یارانه نقدی؛ بودن یا نبودن؟

با این حال برخی افراد بر حذف یارانه نقدی پافشاری می‌کنند. این افراد دلیل اصلی خود را برای حذف یارانه، کاهش تزریق نقدینگی به جامعه می‌دانند که مهم‌ترین عامل تورم بوده است. همچنین عقیده دارند با توجه به کاهش درآمدهای دولت، از این طریق می‌توان یارانه را هدفمندتر به دست طبقات پایین‌تر رساند.

با این حال، حذف یارانه نقدی در شرایط فعلی اقتصاد مخالفانی جدی دارد. مخالفان حذف یارانه نقدی معتقدند حذف یارانه تنها باعث می‌شود فشار بر اقشار کم درآمد بیشتر شود.

اکنون زمان حذف یارانه نیست

محمدقلی یوسفی، استاد دانشگاه در همین رابطه می‌گوید: سیاست توزیع یارانه نقدی از ابتدا اشتباه بود، اما اصلاح آن در شرایط موجود با توجه به فشارهایی که بر مردم در نتیجه تورم، سوء تدبیر‌ها و سیاست‌های نادرست اقتصادی و تشدید فقر وارد شده، کار ساده‌ای نیست و واقعیت این است که در شرایط خوبی قرار نداریم.

این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایرناپلاس ادامه داد: به نظر می‌رسد فشارهایی که امروزه بر دولت وارد می‌شود اصلی‌ترین دلیل برای حذف یارانه نقدی است، زیرا دولت در مضیقه است و به دلیل کاهش درآمدهای نفتی نمی‌تواند هزینه‌ها را تأمین کند. در نتیجه از این راه می‌خواهد دخل و خرج خود را سامان دهد.

وی با اشاره به اینکه با حذف این هزینه‌ها، باید درآمد ناشی از آن در مسیر درست به کار گرفته شود، افزود: اگر در نهایت جامعه از حذف یارانه‌های نقدی منتفع شود، می‌توان انتظار داشت تبعات منفی آن کمتر باشد.

حذف یارانه به قیمت فشار بر طبقات ضعیف

یوسفی با بیان اینکه اکنون شرایط مناسبی وجود ندارد، گفت: حذف یارانه‌های نقدی می‌تواند باعث گسترش نارضایتی و فشار بر طبقات ضعیف جامعه شود.

وی تأکید کرد: مسئله اساسی این است که حجم پول مورد نیاز دولت را می‌توان از کدام کانال و با چه هزینه‌ای به‌دست آورد، زیرا معمولاً تنها راهی که دولت‌ها دارند این است که هزینه‌‌های خود را به مردم تحمیل کنند.

این اقتصاددان ادامه داد: حذف یارانه‌های دیگر مانند یارانه بنزین اگرچه تا حدی می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما آیا انتقال این منابع از یک جیب دولت به جیب دیگر مشکل را حل خواهد کرد؟

بخش وسیعی از شاغلان به زیر خط فقر رفته‌اند

وی با اشاره به اینکه زمانی می‌توانیم انتظار حذف یارانه‌ها را داشته باشیم که یک بخش خصوصی کارآمد وجود داشته باشد، افزود: در واقع باید ابتدا گشایشی در درآمد اعضای جامعه وجود داشته باشد تا بتوان برای حذف یارانه نقدی تصمیم گرفت. البته پیش‌شرط آن این است که مشکلات فعلی اقتصاد در جامعه نباشد.

یوسفی گفت: اکنون بخش وسیعی از شاغلان به زیر خط فقر رفته‌اند و تعداد زیادی از مردم با مشکلات جدی روبه‌رو هستند، ضمن اینکه کارکنانی وجود دارند که چند ماه است حقوق نگرفته‌اند، در مجموع این فشارها خیلی زیاد است.

وی ادامه داد: باید منتظر بود و دید که دولت چگونه می‌تواند کسری بودجه خود را جبران کند. آیا صرفاً باید به فکر افزایش درآمد باشد یا اینکه کاهش هزینه‌ها نیز می‌تواند در این مسیر کمک کند.

این استاد دانشگاه یکی از راه‌ها را کاهش هزینه‌های مربوط به نهادهای فرهنگی و برخی سفرها و سمینارها دانست و افزود: اینها مبالغ کلانی هستند که دیده نمی‌شوند و کمکی نیز به حل مشکلات و مردم نمی‌کنند و تنها مبالغ کلانی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
France
13:04 - 1397/10/03
من عقیده ام اینه که درسته وقت حذف یارانه نیست نه به اون علت که گفتن، بلکه به اون علتی که همون کسانی که اون رو ایجادکردن وکسی هم در مجلس اون زمان دم بالا نیاورد نبایدحذف بشه چون این سنگی است که افتاده توچاه !اگرالان حذف بشه دقیقا اون افراد به اهدافشون که همان رای اوری بودمیرسند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
اقای عزیز لطفا سانسور نکن عوض این که یارانه هارو چند برابر کنید که به فکر کارگرهاو اقشار کم درامد باشید بعد دنبال حذف یارانه هستید خجالت بکشید به خدا مخصوصا ما کارگرها داریم نابود میشیم با این گرونی و تورم بستون نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
نه بابا تراخدا بیاید حذف کنید یعنی خداوکیلی میخواهید از همه طرف فشارروی ملت بیارید. ازبسته های حمایتی که خبری نیست. به بازنشسته های تامین اجتماعی که رسیپد دولت پولش تمام شده. یاخدا. کمک‌کن
France
13:07 - 1397/10/03
همون زمان مجلس بایدهوشیار میبود که چه چیزی را تصویب کردن وحالا چه از اب درامد!!وگرنه هرادم بی اطلاعی میدونه این یک سم مهلک برای اقصاد کشور هست ،جالبه کسی جرائت نداشت اعتراض کنه!!!حالا گیرکردن!
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/10/03
بس‌چطوربرای‌ماامکان‌داشت‌‌برای‌بقیه‌امکان‌نداره
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1397/10/03
عوض این که چند برابرش کنید میخواید حذفش کنید خجالت بکشید ما کارگرها خسته شدیم به خدا
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1397/10/03
قرار بود آزاد سازی قیمت انرژی انجام شود و پولی را که دولت از این بخش به دست می آورد به طور مساوی بین ملت تقسیم کند.
با این منطق چرا باید یارانه حذف شود!
خاله من با 80 سال سن تنها درآمدش همین یارانه است.
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1397/10/03
یارانه بایدزیادکنید ویارانه پولدارا قطع کنید به مردم فقیر بدین
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/10/03
اینا حالشون خوب نیست
پاسخ ها
محمدی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
اگر.یارانه.رابخواهند.قطع.کنند.مردم.به.خیابانها.می‌روند.....واعتراز.میکنند.
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1397/10/03
شما میتوانید و حذف هم میکنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
انجمن پرستاری ایران_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
انجمن پرستاری ایران_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
انجمن پرستاری ایران_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
انجمن پرستاری ایران_2
شیرآلات زمانی_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر