چگونه چاق شویم؟
۸۱۳۶۳۲
۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۱
۱۰۰۳۸
برخلاف تصور مردم که همه به دنبال کاهش وزن هستند شاید دغدغه شما این باشد که چگونه چاق شویم؟ همان طور که کاهش وزن دشوار است، برخی با افزایش وزن هم مشکل دارند. در این مقاله با ما همراه شوید تا ۱۶ ماده غذایی سالم و موثر در افزایش وزن و چاقی را به شما معرفی کنیم.

وب‌سایت دکتر کرمانی: برخلاف تصور مردم که همه به دنبال کاهش وزن هستند شاید دغدغه شما این باشد که چگونه چاق شویم ؟ همان طور که کاهش وزن دشوار است، برخی با افزایش وزن هم مشکل دارند. در این مقاله با ما همراه شوید تا 16 ماده غذایی سالم و موثر در افزایش وزن و چاقی را به شما معرفی کنیم.

باید توجه داشته باشید مخاطب این مقاله کسانی هستند که کمبود وزن دارند. بعضی افراد افزایش وزن و عضله را به اندازه کم کردن آن، کاری بسیار دشوار می دانند. اضافه کردن برخی غذاهای خاص به رژیم غذایی، مسیر رسیدن برای افزایش وزن را سالم تر می کند و اثربخشی آن را نیز بهبود می بخشد.

در ادامه غذاهایی را معرفی می کنیم که می توانند از راهی سالم و سریع به افزایش وزن و ساخت عضله شما کمک کنند.

1- چگونه چاق شویم ؛ اسموتی های پروتئینی

اسموتی های خانگی سرشار از پروتئین، راهی سریع برای افزایش وزن و دریافت مقدار زیادی ماده مغذی هستند. درست کردن اسموتی در خانه بسیار کاربردی تر است چون نمونه های تولیدی آن معمولا سرشار از قند و خالی از مواد مغذی است. این کار باعث می شود به طعم و مواد مغذی درونی اسموتی توجه کنید. در ادامه لیستی از اسموتی های خوشمزه که به راحتی در منزل درست می شود را معرفی می کنیم. هر کدام از آنها را با دو فنجان شیر و یا انواع جایگزین شیر مانند شیر بادام یا نارگیل ترکیب کنید.

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

 • شیک شکلات، موز و آجیل: یک عدد موز، یک قاشق شکلات و یک قاشق غذا خوری مغز آجیل ( هر نوعی که دوست داشتید ) را با هم ترکیب کنید.
 • شیک وانیل و توت: یک فنجان توت تازه یا منجمد را با یخ، یک فنجان ماست طبیعی سرشار از پروتئین و یک قاشق وانیل ترکیب کنید.
 • شیک شکلات و فندق: 444 میلی لیتر شیر شکلات را با یک قاشق از پروتئین وی و فندق ترکیب کنید.
 • شیک سیب کارامل: یک برش سیب را با یک فنجان ماست طبیعی، یک قاشق پروتئین وی و یک قاشق غذا خوری شکر ترکیب کنید.

2- چگونه چاق شویم ؛ شیر

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

دهها سال است که شیر به عنوان افزایش دهنده وزن و سازنده عضلات شناخته می شود. شیر دارای مقدار مشخصی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی است و کلسیم بسیار بالایی نیز دارد ( البته در کنار دیگر مواد معدنی و ویتامین ها ).

برای آنهایی که به دنبال افزایش حجم عضلانی هستند، شیر یکی از بهترین منابع پروتئین است که دارای کازئین و پروتئین وی است. تحقیقات نشان داده است که اگر هنگام انجام تمرینات قدرتی شیر بخورید منجر به رشد عضلات می شود. سعی کنید یک یا دو لیوان شیر را به صورت میان وعده و یا قبل و بعد از ورزش استفاده کنید.


3- چگونه چاق شویم ؛ برنج

برنج، کربوهیدراتی با دسترسی آسان برای کمک به افزایش وزن است. تنها یک فنجان ( 165 گرم ) برنج پخته شده 190 کالری، 43 گرم کربوهیدرات و مقداری چربی دارد. در یک وعده برنج به سادگی مقدار زیادی کالری جذب می کنید که این ویژگی منجر به خوردن غذای بیشتری می شود، مخصوصا افرادی که اشتهای ضعیف دارند و یا زود سیر می شوند.

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

یکی از راه های ساده برای استفاده از برنج این است که ابتدای هفته مقدار زیادی از آن را برای خود آماده کنید و سپس هر زمان خواستید آن را با پروتئین و مقداری چربی بخورید.

با این حال توجه داشته باشید که برنج دارای آرسنیک و اسید فیتیک است که مصرف زیاد آن مشکلاتی را برای بدن به وجود می آورد. برای مثال آرسنیک باعث مسمومیت و فیتیک نیز سبب جذب زینک و آهن کم می شود.


4- چگونه چاق شویم ؛ آجیل ها و کره بادام زمینی

آجیل و کره بادام زمینی از بهترین گزینه ها برای افزایش وزن هستند. تنها یک مشت کوچک بادام حاوی 7 گرم پروتئین و 18 گرم از چربی های سالم است. آجیل ها کالری بیشتری نسبت به حجم خود دارند یعنی دو مشت در روز به همراه وعده های اصلی یا میان وعده ها خیلی سریع صدها کالری به رژیم غذایی تان اضافه می کند. کره بادام زمینی را نیز به عنوان میان وعده در برنامه غذایی قرار دهید. حواستان باشد انواع 100 درصد طبیعی را انتخاب کنید که قند و روغن اضافه شده نداشته باشند.

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن


5- چگونه چاق شویم ؛ گوشت قرمز

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

گوشت های قرمز یکی از بهترین غذاها برای ساخت عضله هستند. برای مثال، استیک دارای 3 گرم لوسین در 170 گرم است. لوسین آمینو اسید، کلید مورد نیاز بدن برای تحریک سنتز پروتئین و اضافه کردن بافت عضلانی جدید است. گوشت های قرمز از بهترین منابع طبیعی کراتین خوراکی و مکمل های عضله سازی در دنیا هستند.

در نظر داشته باشید برش های چرب تر گوشت را انتخاب کنید که نسبت به گوشت های بدون چربی کالری بیشتری وارد بدن می کند. گوشت های چرب و بدون چربی هر دو منبع خوبی برای دریافت پروتئین هستند. کالری گوشت های چرب زیاد است و همین مسئله به فرآیند افزایش وزن کمک می کند.


6- چگونه چاق شویم ؛ سیب زمینی و نشاسته

سیب زمینی و دیگر غذاهای نشاسته ای، راهی ساده و ارزان برای افزودن کالری اضافی به برنامه غذایی است و ذخیره گلیکوژن عضلات را نیز بالا می برد. گلیکوژن برای بسیاری از ورزش ها و فعالیت ها منبع انرژی غالب است. بسیاری از این منابع کربوهیدرات، مقدار زیادی از مواد مغذی و فیبر بدن را تامین می کند.

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

سعی کنید از این منابع سالم برای دریافت کربوهیدرات نشاسته ای برنامه غذایی تان انتخاب کنید:

 • کوینو
 • بلغور جو دو سر
 • ذرت
 • گندم سیاه
 • سیب زمینی
 • سیب زمینی شیرین
 • کدو حلوایی
 • لوبیاها و حبوبات

7- چگونه چاق شویم ؛ سالمون و ماهی های چرب

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

سالمون و ماهی های چرب نیز همانند گوشت قرمز، منبعی عالی از پروتئین و چربی های سالم هستند. اسید چرب های امگا 3 یکی از بهترین مواد مغذی سالمون و ماهی های چرب است. امگا 3 خاصیت زیادی برای سلامت بدن و مبارزه با بیماری ها دارد.

170 گرم فیله سالمون 350 کالری و 4 گرم اسید چرب امگا 3 به بدن می رساند. در همین مقدار ماهی 34 گرم پروتئین با کیفیت وجود دارد که به عضله سازی و افزایش وزن نیز کمک می کند.


8- چگونه چاق شویم ؛ مکمل های پروتئین

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

برای ورزشکاران و بدنسازانی که می خواهند وزن اضافه کنند دریافت مکمل های پروتئین یکی از راهکارهای معمول است. مکمل های پروتئین وی، برای افزایش وزن مناسب است مخصوصا زمانی که با ورزش های قدرتی ترکیب می شوند.

بعضی مردم فکر می کنند پروتئین وی ناسالم یا غیر طبیعی است اما این باور غلط است. پروتئین وی از لبنیات به دست می آید که برای کاهش بیماری و بهبود سلامتی مفید است.

وقتی تمرین می کنید به این نوع مکمل ها بیشتر نیاز دارید چون مصرف پروتئین مانند گوشت و دیگر محصولات حیوانی افزایش می یابد. پروتئین وی دارای تمام آمینو اسیدهای ضروری است تا بتواند رشد عضلانی را تحریک کند. از این مکمل قبل یا بعد از تمرین خود استفاده کنید هرچند مصرف آن در دیگر ساعات روز هم اشکالی ندارد.


9- چگونه چاق شویم ؛ میوه های خشک

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

میوه های خشک یکی از میان وعده های پرکالری هستند که آنتی اکسیدان و ریز مغذی بدن را تامین می کنند. انواع مختلفی از میوه های خشک را استفاده می کنید. میوه های خشک قند بسیار بالایی دارند و برای رژیم های لاغری مناسب نیستند اما کالری بالا و حجم کم، آنها را به یکی از گزینه های بسیار خوب برای رژیم های افزایش وزن تبدیل کرده است.

بسیاری از مردم فکر می کنند میوه ها وقتی خشک می شوند مواد مغذی خود را از دست می دهند اما چنین چیزی نیست و هنوز پس از خشک شدن مقدار زیادی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی خود را دارند.

سعی کنید مقدای از میوه های خشک را با یک منبع پروتئینی مانند قطعات گوشت یا مکمل پروتئین وی ترکیب کنید. میوه های خشک با آجیل ها و ماست ترکیب خوبی هستند. در نتیجه غذایی که می خورید دارای پروتئین، کربوهیدرات و چربی های سالم است.


10- چگونه چاق شویم ؛ نان سبوس دار

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

نان های سبوس دار یکی دیگر از منابع کربوهیدرات خوب برای افزایش وزن هستند. با ترکیب نان و منابع پروتئینی مانند تخم مرغ، گوشت و پنیر، وعده های ساده و پرکالری درست کنید. هنگام خرید نان حتما از انواع سبوس دار و پخته شده با آرد کامل تهیه کنید.


11- چگونه چاق شویم ؛ غلات کامل

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

غلات کامل از منابع عالی کربوهیدرات، کالری، مواد مغذی، فیبر و آنتی اکسیدان هستند. باید حواستان باشد از انواع فرآوری شده و سرشار از قند استفاده نکنید. بلغور جو دوسر از بهترین منابع کربوهیدرات برای اضافه کردن به رژیم غذایی است.

هنگام خرید غلات کامل گزنیه های زیر را در اولویت قرار دهید:

 • بلغور جو دو سر
 • گرانولا
 • سبوس

مطمئن شوید محصولی که خریداری می کنید، غلات تصفیه شده یا قند اضافه شده نداشته باشند.


12- چگونه چاق شویم ؛ شکلات تلخ

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

شکلات تلخ مقدار زیادی آنتی اکسیدان و مزایای دیگر به بدن می رساند. بسیاری از مردم توصیه می کنند شکلات تلخی بگیرید که کاکائوی آن حداقل 70 درصد باشد. شکلات تلخ مانند دیگر غذاهای سرشار از چربی نسبت به حجم کوچکش کالری بالایی دارد یعنی به سادگی کالری دریافتی را افزایش می دهد.

هر 100 گرم شکلات تلخ حدود 600 کالری دارد و دارای درشت مغذی ها و ترکیبات افزایش دهنده سلامت بدن از جمله فیبر، منیزیم و آنتی اکسیدان است.


13- چگونه چاق شویم ؛ پنیر

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

پنیر، قرن ها به عنوان یکی از غذاهای اصلی مردم استفاده می شود و همانند شکلات تلخ سرشار از کالری و چربی است. اگر به مقدار زیاد مصرف شود منبع خوبی از پروتئین است. از آنجا که پنیر فوق العاده خوشمزه است از آن در بسیاری از غذاها استفاده می شود و به سادگی صدها کالری به رژیم غذایی اضافه می کند.


14- چگونه چاق شویم ؛ تخم مرغ کامل

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

یکی از عضله ساز ترین غذاها روی زمین، تخم مرغ است که ترکیبی از پروتئین با کیفیت و چربی های سالم را برای بدن فراهم می کند. تخم مرغ را کامل بخورید چون تمام موادمغذی مفید آن داخل زرده تخم مرغ قرار دارد.

تا زمانی که از خوردن تخم مرغ دلسرد نمی شوید هر چقدر که دوست داشتید مصرف کنید – در صورت تمایل می توانید سه تخم مرغ در روز میل کنید. بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان روزانه بیش از 6 تخم مرغ می خورند.


15- چگونه چاق شویم ؛ ماست پر چرب

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

ماست پرچرب یکی دیگر از میان وعده های سالم و مناسب برای افزایش وزن است. این غذا دارای مواد مغذی فوق العاده ای است و ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی دارد.

با استفاده از ماست انواع مختلفی از غذاها را برای وعده اصلی و میان وعده غذایی خود آماده کنید. از جمله:

میوه و ماست: یک دوم فنجان ماست را با میوه های تازه یا خشک شده ترکیب کنید. همچنین از آجیل ها، دانه ها، عسل، گرانولا یا قطعات نارگیل نیز استفاده کنید.

اسموتی: ماست یکی از بهترین مواردی است که می توانید با هر نوع اسموتی ترکیب کنید تا مقدار پروتئینش را افزایش دهید و حالت خامه ای و ضخامت اسموتی را بالا ببرید.


16- چگونه چاق شویم ؛ چربی ها و روغن های سالم

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

چربی ها و روغن های سالم از پرکالری ترین غذاهای روی زمین هستند. افزودن یک قاشق غذا خوری روغن به یک سس، سالاد و یا در طول پخت و پز خیلی سریع 135 کالری به آنها اضافه می کند. روغن های سالم عبارتند از روغن زیتون اکسترا ویرجین، روغن آوکادو و روغن نارگیل.


سخن پایانی

برای افزایش وزن مناسب باید بیشتر از نیاز بدن کالری دریافت کنید. بلند کردن وزنه نیز بسیار مهم است چون کمک می کند کالری اضافی به جای چربی تبدیل به عضله شود. غذاهای ارائه شده در این مقاله را به برنامه غذایی تان اضافه کنید و مواردی را انتخاب نمایید که از آنها لذت می برید.

شما از کی شروع می کنید؟ نظرتان چیست؟

چگونه چاق شویم ؟ 16 خوراکی سالم برای چاق شدن

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1397/10/09
من اراده کنم ماهی 5 کیلو وزنم بالا می ره نمی دونم چطور بعضیا درگیر 2 کیلو وزن بیشترن
پاسخ ها
مونا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
خوش بحالت من که درگیر 1 کیلو اضافه وزنم باید یکسال بکوب بخورم تا یک کیلواضافه کنم خخخ
Iran, Islamic Republic of
11:50 - 1397/10/09
خوب اگر غذا خور بودیم که چاق می شدیم. مشکل اینه که اصلا میل به غذا نداریم حتی به زور شربت ها، از غذا خوردن لذت نمی بریم.
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
آخی بمیرم مریم جان منم همینطوریم انگار دارم کیسه پر میکنم چون خیلی زندگی رو سخت می گیرم حالا غذا مهم نیست سعی کنید میوه و اجیل و مواد طبیعی نپخته و تغییر نیافته بیشتر استفاده کنید ایشالا سلامت باشید همتون
بدون نام
-
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
خوش به حالتون مشکل ما چاق ها اینه که غیر از غذا به هیچی میل نداریم!
ستایش
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
حاضرم ژنمو با ژنت عوض کنم. من‌ چاقم و میلم ب غذااااا زیاده
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1397/10/09
دیگه چه غذایی موند؟
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1397/10/10
من هوا بخورم ۳ کیلو چاق میشم. سال ها ارزوی کم کردن ۱۰ کیلو رو دارم اما نمیشه. لاغری خیلی خوبه
Iran, Islamic Republic of
02:26 - 1397/10/10
چجوری وزن خودم را با مکمل ببرم بالا اگه میشه جواب رو تو ایمیل بفرستید.
rosibad18@gmail.com
اینم سایتم:
restaurantheater.com
پاسخ ها
ارشکمانگیر
United Arab Emirates
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
سلام قرص فورس فکتور ۲ بخورید. هم عضله سازه وهم کل بدنو یکنواخت چاق میکنه. توگوگل سرچ کن میاد بالا شماره ش هم اونجاهس. قیمتش ۲۲۰۰۰۰تومانه
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1397/10/10
من چاق هستم وبیچاره،ورنم زیاده وشوهرم بهم بُشکه استوانه ای میگه وطعنه میده ،دارم کمترمیخورم که باربی وزیبابشم وچاقی بدهس چون بوی عرق زیادی هم میدم هرچی ازلوسین و....استفاده میکنم سریع بوعرق میگیرم درحالیکه خانمای خوشبخت لاغروباربی همچین مشکلی ندارن ،تازه لباس هم واسم کم پیدامیشه ،من چاق وپرازعرق هستم
پاسخ ها
موژان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
چقدر صادق و روراستی خواهر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
البته لاغر بوگندوام زیاد داریم
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1397/12/22
ما لامصب اشتها داریم ولی پول نداریم
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1398/08/28
میگما کسی از سیپرو هپتادین برا چاقی استفاده کرده؟نظرتون چیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج