ساخت بزرگترین سیستم هشداردهنده زلزله جهان
۸۱۴۷۳۲
۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
۲۹۶۱
مهندسان چینی برای پیشگیری از اثرات مخرب زمین‌لرزه، بزرگ‌ترین سیستم هشداردهنده زلزله جهان را ساختند.

خبرگزاری فارس: زمین‌لرزه پدیده‌ای است که می‌تواند مخرب باشد و متاسفانه ما نیز راه قابل اعتمادی برای پیش‌بینی آن نداریم.

براساس گزارش «سی‌جی‌تی‌ان»، با این وجود فناوری‌ها می‌توانند در چنین وضعیت ناامیدکننده‌ای به ما کمک کنند. برای مثال، ارسال یک پیام پس از وقوع زلزله در زیر زمین می‌تواند موثر باشد.

در حال حاضر چین بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم هشداردهنده زمین‌لرزه جهان را ساخت. مهندسان چینی بیش از 15 هزار سنسور را در سراسر کشور نصب و با سیم‌کشی به یک شبکه متصل کردند. زمانی که یک زمین‌لرزه رخ می‌دهد سنسورها می‌توانند پالس‌های الکتریکی را به مرکز کنترل و گوشی‌های تلفن افراد عادی ارسال کنند.

ساخت بزرگ‌ترین سیستم هشداردهنده زلزله جهان

این سیگنال‌ها تقریبا سرعتی به اندازه سرعت نور دارند و بسیار سریع‌تر از وقوع لرزش ویرانگر زلزله در سطح زمین به افراد هشدار می‌دهند تا آماده شوند.

طبق سند داخلی «سی‌جی‌تی‌ان» به دست آمده از پروژه مدیران، این سیستم می‌تواند پیام‌ها را کمتر از 2 ثانیه بعد از وقوع زمین‌لرزه در زیر زمین، به افراد ارسال کند. بنابراین زمان میان هشدار و وقوع حادثه واقعی تنها چند ثانیه یا یک دقیقه است، اما همین میزان زمان در این موقعیت برای نجات افراد مهم است.

گفتنی است؛ سیستم‌های مشابهی را می‌توان در دیگر مکان‌های زلزله‌خیز از جمله ژاپن و سواحل غرب آمریکا پیدا کرد اما سیستم چین در بسیاری جهات پیشرفته تر است.

طبق این گزارش، این سیستم نه تنها حرکت قاره‌ها را تشخیص می‌دهد بلکه می‌تواند لرزش احتمالی یک زمین‌لرزه را نیز محاسبه کند. همچنین این سیستم تحت نظارت وزارت مدیریت بحران چین در سال 2022 تکمیل خواهد شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج