مطهری: مجلس زیر بار شورای نگهبان دوم نمی‌رود
۸۱۵۶۳۶
۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
۱۱۷۸۹ 
علی مطهری با بیان اینکه مجلس زیر بار مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان شورای نگهبان دوم نمی رود، گفت: شاهد هستیم که مجمع تشخیص مصلحت مانند شورای نگهبان دوم قوانین مجلس را بر اساس مغایرت با سیاست های کلان بررسی می کند که خلاف قانون اساسی است.

خبرگزاری ایرنا: علی مطهری روز پنجشنبه درهمایش«تقنین درجمهوری اسلامی» در دانشگاه مفید قم، افزود: آیت الله هاشمی ضمن توجه به حفظ و تقویت نهاد ولایت فقیه درمواردی که احساس می کرد که انقلاب درمسیر کجی قرار گرفته است به صراحت نظرات خود را بیان می کرد.

مطهری با تاکید بر اینکه ولایت فقیه منافی آزادی بیان نیست و عظمت ولایت فقیه این است که با وجود نظرات مختلف، مردم نظر ولی فقیه را اجرا می کنند، اظهار داشت: اینکه کنار ولی فقیه یک نیروی انتظامی و امنیتی بگذاریم که هر حرف مخالف را خاموش کند چنین امری موجب پایین آوردن جایگاه ولایت فقیه است.

وی درادامه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را موسس قانون گذاری در جمهوری اسلامی دانست و گفت: ایشان از چنان شخصیتی برخوردار بود که حضورشان در هر نهادی، سنگینی آن نهاد را افزایش می داد.

مجلس زیر بار شورای نگهبان دوم نمی رود

وی دربخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مجلس زیر بار مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان شورای نگهبان دوم نمی رود، گفت: شاهد هستیم که مجمع تشخیص مصلحت مانند شورای نگهبان دوم قوانین مجلس را بر اساس مغایرت با سیاست های کلان بررسی می کند که خلاف قانون اساسی است.

مطهری با بیان اینکه نظام اسلامی دارای ساختاری مناسب از منظر قانون گذاری است ولی مهم اجرای این قوانین و حفظ این ساختار است گفت: تنها نهاد قانون گذاری در قانون اساسی مجلس شورای اسلامی است ولی در عمل این چنین نیست و شوراهایی تاسیس کردیم که قانون گذاری می کنند و در برخی موارد مجمع تشخیص مصلحت وارد قانون گذاری می شود که اینها خلاف قانون اساسی است.

وی با اشاره به تصویب قانون ستاره دار کردن دانشجویان و قانون منع تحصیل بهائیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: مجلس اساسا از وضع چنین قانون بی اطلاع بوده است و باید در مقابل این قوانین پاسخگو باشد و این در حالی است که مجلس تنها نهاد قانون گذار در کشور است.

مطهری با اشاره به روند قانون گذاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار داشت: به راحتی نمی توان پذیرفت که سیاست های کلی بخشی از قانون اساسی است چرا که زمانی که مردم به قانون اساسی رای دادند، به این سیاست ها رای نداده اند و به همین دلیل نمی توان گفت که مغایرت قوانین با برخی ازاین سیاست های کلی، مغایر با قانون اساسی است.

وی اظهار داشت: برخی سیاست های کلی مغایر با یکدیگر و برخی اساسا سیاست نیست بلکه قانون گذاری است به همین دلیل نمی توانیم بگوییم که مغایرت با سیاست های کلی، مغایرت با قانون اساسی است و چنین استنادی توسط شورای نگهبان درست نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی،گفت: این وظیفه نمایندگان است که اعلام کنند که این قوانین مغایر با سیاست های کلی است یا نه و تنها مجمع تشخیص مصلحت نظام باید نظر خود را در این زمینه بدهد.

مطهری ادامه داد: اختلاف مجلس یا مجمع تشخیص مصلحت نظام زمانی ایجاد می شود که مجمع در جایگاه شورای نگهبان دوم ایستاده است به گونه ای که شورای نگهبان اول مغایرت قوانین با شرع و قانون را بررسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام این قوانین را بر اساس سیاست های کلی بررسی می کند.

وی گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام یک گام جلوتر رفته و علاوه بر بررسی قوانین، اقدام به تغییر قوانین می نماید که با قانون اساسی فعلی چنین کاری غیر قانونی است و اگر می خواهیم چنین کاری انجام شود باید مجلس موسسان تشکیل و قانون اساسی تغییر یابد.

وی با اشاره به روند بررسی قانون مبارزه با پولشویی در کشور گفت: اولین ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراد به مغایرت این قانون با سیاست های اقتصاد مقاومتی است و بعد از اعتراض مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام عذری بدتر از گناه آورد که مجمع خود راسا اقدام به اصلاح این قانون نموده است که این اقدام بی معنا و خارج کردن مجلس از حیات خود است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1397/10/13
اولا مجلس اگه مجلس بود که نماینده سراوان عضوش نبود اخوی جان ، ثانیا چرا شما باید قوانین مخالف سیاستهای کلی کشور تصویب کنید ؟؟؟ ثالثا حتما باید مثل گمرک باهاتون برخورد بشه تا زیر بار برین ؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
افرادی مثل تو بخاطر بیسوادی باعث عقب ماندگی کشور شده اید .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
اگه بجای همین نماینده سراوان یکی از غیرخودشون بود مملکت رو بهم میریختن ولی برا خودشون ...
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1397/10/13
رای ما وهمه مردم ایران نوبخت برای ریاست جمهوری نوبخت شهید پرور وجانباز مخفی که جانبازیش را مخفی کرد درود برنوبخت
پاسخ ها
ایران
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
بدون نام ۱۴۱۶ خودت فهمیدی چی گفتی؟؟
حالا اگه یکی جانبازیش را مخفی کرد باید بشه رییس؟؟
شما که تزتون اینها نبود ؟؟
چی شده یک دفعه رنگ عوض کردید؟؟
این همه بلایی که سر مردم بدبخت توی این ۶ سال اومده را نمبینید یا خودتون را به کوری زدید؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:26 - 1397/10/13
تو کسی هستی اگه پدر خدابیامرزدت زنده بود الان تو سوپر مارکتم تحویلت نمیداد
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/10/13
متاسفانه نود درصد نمایندگان دنبال رانت و کاسبی هستند بنابراین دیگران با سواستفاده هر کاری دلشان بخواهد انجام می دهند.
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1397/10/13
اقای مطهری چرا جوش میزنی بینداز گردن خودشان هر تصمیمی می خواهند بگیرند خودشان میدانند حتما خیر مملکت و مردم را میدانند پس چرا مجلس حساسیت بخرج میدهد
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1397/10/13
خداوند شهید مطهری را رحمت کند
این فرزند روح ان شهید بزرگوارش را آزرده می کند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
اتفاقا باعث شادی روح پدرش میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
اداره مملکت آدمهای قوی وباهوش می خواهد که متاسفانه یاراه پیدا نمی کنند یا به محض راهیابی مجبور به استعفا ویا خارج نشین ویا خانه نشین می شوند واینست.....‌‌‌‌‌...
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1397/10/13
بابا آب داد. بابا نانداد
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1397/10/13
انشاه الله زوتربه استخربری که فقط به فکرسرمایداریسم ای
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/10/13
باز که تو حرف زدی تورو خدا ده درصد از کارهای مثبتی که برای مردم کردی بگو
اصلا ده درصد از کارهای مثبتی کا اصلاح‌طلبان کردن بگو
United Arab Emirates
18:14 - 1397/10/13
همان هفتاددرصد اختلافات خانوادگی واقتصادی ودیگرامورات براستناد قوانین تصویب شده مجلس ایجادگرددید اعم ازطلاق وافزایش قیمتها
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1397/10/13
تفسیر آب دوغ خیاری مطهری .
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1397/10/13
سلام، درود بر آقای مطهری
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1397/10/13
آقای مطهری غلطهای بی جا میکند جلو این دهن کجش بگیرد
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1397/10/13
خداوکیل یکی این مطهری را بگیره داره از دم گل میزنه به خودمون.
مطهر جون یه خورده کوتاه بیا داداچ . تو فرزند ایت اللهیا . بابا تودیگه چی هستی؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1397/10/14
همه کارا وحرفها وهمه شوراها از نظر این آغا بعله آغا غیر قانونیه. فقط وفقط خودش قانونه وحرفاش. وحی منزل !!!!!!خاک بر سر کسانی که بخوان دوباره به تو رای بدن.البته نه اونای که قبلا اشتباها انتخابت کردن !!!
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1397/10/14
تا حالا که رفته و می رود ،خواهد رفت
Iran, Islamic Republic of
17:38 - 1397/10/15
مثل همیشه چرت و پرت
چرا وقتی مجنع به نفع جناح خودشون بود نمیگفتن قانونی نیست ؟
...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج