ماجرای روضه ۱۵۰ میلیونی قرائتی
۸۱۷۶۵۵
۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
۱۰۶۹۷ 
رئیس ستاد اقامه نماز ماجرای روضه ۱۵۰ میلیون تومانی خود را تشریح کرد.

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد اقامه نماز ماجرای روضه ۱۵۰ میلیون تومانی خود را تشریح کرد.

نشست صمیمی اصحاب رسانه و مدیران روابط عمومی و فضای مجازی دستگاه های اجرایی با حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز صبح امروز (سه‌شنبه هجدهم دی ماه) در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام قرائتی به تبیین ویژگی‌های خبرنگار متعهد و با ایمان از دیدگاه قرآن و همچنین رسالت خبرنگاران در قرآن کریم اشاره کرد.

وی با اشاره به نقش واژه‌هایی که در خبر به کار گرفته می‌شود، به بیان خاطره‌ای در این رابطه پرداخت و گفت: ۲۰ سال قبل در اصفهان ایام ماه محرم بود و چون اعلام کرده بودند فلانی می‌‏آید، مردم در مسجد جمع شدند. وقتی وارد شدم گفتند: آقای قرائتی آمده‏‌ای علیه قمه‎زنی بگویی؟! تو معلم قرآن هستی. گفتم: به عنوان معلم قرآن قبولم دارید؟ گفتند: بله! قبولت داریم ولی حرف قمه‌نزدن نزنی، فقط قرآن بگو.

رئیس ستاد اقامه نماز گفت: روی تخته نوشتم: «یا ایها الذین آمنوا لا تقولوا راعنا و قولوا انظرنا»؛ ای کسانی که ایمان آورده‌‏اید! «راعنا»‌ نگویید، بلکه بگویید: «انظرنا»، بعد توضیح دادم راعنا نگویید یعنی چه؟ این قصه‏‌ای دارد و قصه‌‏اش این است که: پیغمبر اکرم (ص) در حال سخنرانی بود، یک نفر از پای سخنرانی گفت: راعنا، یعنی مراعات ما را هم بکن. یعنی آرام‎تر صحبت کن یا به این طرف و آن طرف نگاه کن.

وی ادامه داد: این کلمه راعنا مثل کوکو است که هم می‏‌شود آن را با سیب‌زمینی درست کرد و هم با سبزی. «راعنا» را هم می‏‌شود از ریشه «رعی‏» گرفت و هم از ریشه «رعن‏». اگر از «رعی‏» گرفته شود به معنای «مراعات ما را بکن‏» است، ولی اگر از ریشه «رعن‏» گرفته شود، رعونت ‏به معنای خر کردن است! وقتی که مسلمانان می‌‏گفتند «راعنا» هدفشان مقدس بود و معنای «مراعاتمان کن‏» را اراده می‌‏کردند.

حجت‌الاسلام قرائتی بیان داشت: ولی یهودی‎ها از این کلمه استفاده کرده و گفتند: مسلمان‎ها به پیغمبرشان می‌‏گویند خرمان کن! در اینجا آیه نازل شد که «راعنا» نگویید بلکه «انظرنا» بگویید.» یعنی کلمه‏‌ای را که دشمن از آن سوء‌استفاده می‏‌کند به کار نبرید!

بعد گفتم: شما که قمه می‏‌زنید هدفتان مقدس است و به عشق امام حسین (ع) این کار را می‏‌کنید، ولی تلویزیون کشورهای اروپایی این کار شما را ۱۲ مرتبه نشان داده و می‌گویند که شیعه‌‏ها دچار مرض خودآزاری هستند! دشمن از این کار شما چنین سوءاستفاده می‌‏کند.

وی افزود: این کار امروز شما مثل همان «راعنا» گفتن مسلمانان صدر اسلام است که دشمن از آن سوء‌استفاده می‏‌کرد و قرآن کریم با آیه مورد بحث‏ به مسلمانان آن روز و امروز هشدار می‏‌دهد که: از هر کاری که دشمن از آن سوء‌استفاده می‌‏کند پرهیز کنید. پس چون امروز دشمنان از قمه‏‌زنی شما سوء استفاده می‏‌کنند، شما دیگر قمه نزنید. گفتند: حالا فهمیدیم و دیگر قمه نمی‌زنیم. بعد از این ماجرا آقای جهانگیری که آن زمان استاندار اصفهان بود و هم اینک معاون اول رئیس جمهور است نامه‌ای تشکرآمیز نوشت و من هم گفتم تشکر خالی فایده ندارد، به کارکنان سازمان نهضت سوادآموزی اصفهان زمین بدهید که برای خودشان خانه بسازند که آن زمان ۱۵۰ میلیون تومان پولش بود.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: بعد از آن خدمت رهبر انقلاب رسیدم و گفتم یک آیه تفسیر کردم و ۱۵۰ میلیون تومان پول گرفتم. حضرت آقا فرمود: چه روضه‌های خوبی می‌خوانی و چه پول‌های خوبی می‌گیری. گفتم: پول نگرفتم، بلکه به نفع نهضت سوادآموزی پول گرفتم.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: حق را بگویید. مستدل و مستند سخن بگویید. اگر خبری از انسان فاسق دریافت کردید، تحقیق کنید. هر چند امروز می‌گویم حتی اکر آدم عادل هم برای شما خبر آورد، باز هم تحقیق کنید. هر خبری گفتنی نیست. اگر تصمیم بگیریم حرف حسابی بزنیم، چقدر هزینه‌ها کم خواهد شد. حرف مفید بزنید.

حجت‌الاسلام قرائتی تصریح کرد: هر خبری را که احتمال نقشه کشیدن دشمن هست، نقل نکنید. همیشه یک راه را برای برگشتن بگذارید. سعی کنید توجیه نکنید. در خبرهایتان سبّ و دشنام ندهید. خبرهایتان تحریک‌آمیز نباشد. خبر باید یقینی باشد. خبری که بر حسب ظن و گمان است، منتشر نکنید. اگر قلم به دست سوءظن داشته باشد، همه شلغم‌ها را لبو می‌بیند. با سوءظن قلم به دست نگیرید. حق تجسس ندارید!

وی ادامه داد: غیبت نکنید. اگر آبروی طرف رفت، جای پر شدن ندارد. غیبت گفتن، غیبت نوشتن، دروغ گفتن و دروغ نوشتن، هر وجه آن حرام است. به هیچ کس اعتماد نکنید. به هر کسی غیر از خدا تکیه کنید، می‌افتید. دین را فقط از وحی بگیرید، از مداح، شاعر، عارف و خبرنگار دین را نگیرید. حرف اساسی، نجات‌بخش و بصیرت‌آور بزنید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
16:44 - 1397/10/18
خدا خیرت بده اقای قرایتی..
خدا پدرتون و بیامرزه.شادی روح همه اسیران خاک.صلوات.
United States
16:47 - 1397/10/18
حالا ساختن دادند.تو از همه اینها ریا کارتری.
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1397/10/18
ای کاش بجای چرندیات فکری به حال دهه هفتاد و هشتاد میکردید ! همون قمه زدن ها و سربند وچفیه مداحان ..باعث شده الان خیلی ها تقلیدی انجام وتا دختران هم رسیده این توهم .من به متولی هیئت نتونستم ونمیتونم چیزی بگم ولی پسرم اومد دوش بگیره وبره برای ظهر عاشورا تنها یه سیلی زدم تو گوشش که پسر اگر کسی نمیگه ...من میگم این جهل و لات بازی وترویج قمه وخون ...با عزاداری فرق دارد .چه خاطراتی میگید !!!!
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/10/18
خدا لعنتتون کنه که اقای قرائتی رو متهم میکنی.
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1397/10/18
بعد شدی از سهامداران شرکت اسنوا !!!
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1397/10/18
خداحفظش کنه حرفاش عالی هستن.
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1397/10/18
بعضی از خبر نگاران به دنبال حرفهای الکی وپوچ هستند که پایه واساس ندارد
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1397/10/18
خدا قبول کند
پس معلوم شد پول خانه شهرستان دماوند(روح افزا) از کجا آمده است؟
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1397/10/18
ما هم.باور کردیم
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1397/10/18
وقتی قران بر این به اصطلاح مفسر قران تاثیر نگذارد وای بر دیگران
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1397/10/18
آخوند فقط قرائتی
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1397/10/18
اروپاییها نماز خواندن و قرآن خواندن ماراهم مسخره میکنند پس این دوکار را هم کنار بگذاریم تا بهانه دست دشمن ندهیم
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1397/10/18
جالب بود حرفهای اموزنده ای زده
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1397/10/18
خوبه همه قرآن رو درک کنیم و ریا نکنیم.
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1397/10/18
چرا به ما ازاین پولا نمیدن ،ما هم تو را خیر خرج میکنیم ،
Iran, Islamic Republic of
21:08 - 1397/10/18
حرفهای قرائتی از روی قرآن و بحق است.
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1397/10/18
برترین عزیز لطفا کامنت هاراچاپ کنید.
اقای قرائتی فرمایشی کرده حالاهم باید
نظرات کاربران بارعایت امانتداری وعدل
وانصاف درج شود.
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1397/10/18
با شعار معنویات امدین همه چیز شده مادیات
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1397/10/18
خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت شو،

آفرین قراعتی که خود را هم رنگ همکاران و نزدیکان کردی راستی پسر شما کجا مشغول هستن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
پسرندارد حاج اقا.
United States
00:03 - 1397/10/19
بابام گفت برو روضه خون بشو ها ،نون تو روضه خونی هست گوش نکرد الان پشیمونم
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1398/02/23
عاشقتم حاج آقا
سرت سلامت باد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج