خوراک مرغ؛ اصلی‌ترین عامل گرانی مرغ
۸۲۰۰۶۵
۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۰
۵۴۸۸ 
در حالیکه در هفته‌های گذشته قیمت گوشت مرغ و تخم‌مرغ روند افزایشی داشته است، معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، سوداگری و مشکل انتقال پول به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، از عوامل نوسانات و گرانی گوشت مرغ و تخم‌مرغ است.

خبرگزاری ایسنا: در حالیکه در هفته‌های گذشته قیمت گوشت مرغ و تخم‌مرغ روند افزایشی داشته است، معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، سوداگری و مشکل انتقال پول به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، از عوامل نوسانات و گرانی گوشت مرغ و تخم‌مرغ است.

در هفته‌های گذشته قیمت تخم‌مرغ و گوشت مرغ به عنوان محصولات پروتئینی قابل دسترس‌تر برای مردم با افزایش قیمت مواجه شده بود به‌گونه‌ای که براساس جدیدترین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به سی‌ام آذرماه امسال قیمت هر شانه تخم‌مرغ به ۲۱ هزار و ۴۹۵ تومان به طور متوسط رسیده بود که نسبت به هفته قبل از آن ۲.۶ درصد، نسبت به هفته مشابه ماه قبل ۶.۵ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل ۳۵.۲ درصد افزایش یافته است.

همچنین براساس این آمار قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در این بازه زمانی به طور متوسط به ۱۲ هزار و ۱۷۶ هزار تومان رسیده است که نسبت به هفته قبل از این بررسی ۴.۵ درصد، نسبت به هفته مشابه ماه قبل ۱۷.۱ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل ۶۳.۴ درصد افزایش داشته است.

در این رابطه علی‌اکبر مهرفرد - معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی -گفت: درباره تخم‌مرغ باید گفت که سال گذشته ۴۰ درصد از گله‌های مولد مرغ تخم‌گذار در اثر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از بین رفتند و البته از همان زمان جوجه‌ریزی جدید آغاز شد، اما بسیاری از مرغداران از ترس تلفات دوباره ناشی از بیماری جوجه‌ریزی نکردند، اما هم‌اکنون مشکلی از نظر تولید تخم‌مرغ نداریم و اجازه واردات هم به شرکت پشتیبانی امور دام و هم به بخش خصوصی داده شده است و بدون محدودیت همه متقاضیان می‌توانند نسبت به واردات تخم‌مرغ اقدام کنند.

وی ادامه داد: درباره گوشت مرغ نیز باید گفت در شش ماهه گذشته در مقطعی شاهد کاهش قیمت گوشت مرغ بودیم که از آنجا که قیمت مصوب تنظیم بازار نیز پایین بود، برای مرغداران صرفه نداشت و آنها تولیدشان را پایین آوردند، در نتیجه تقاضا برای جوجه یکروزه کاهش پیدا کرد و قیمت آن نیز کاهش یافت و نتیجه آن کاهش تولید جوجه یکروزه و کاهش تولید گوشت مرغ شد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در ادامه آن قیمت ابلاغیه ستاد تنظیم بازار برای گوشت مرغ اصلاح شد و هم‌اکنون شاهدیم که وضعیت این محصول پروتئینی بهبود پیدا کرده است و کمبودی در تولید و تامین گوشت مرغ نداریم.

مهرفرد اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها به‌گونه‌ای است که در چند هفته آینده مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت چرا که تولید گوشت مرغ افزایش پیدا خواهد کرد، اما مساله اصلی در این زمینه چیز دیگری است.

خوراک مرغ اصلی‌ترین عامل گرانی

وی اصلی‌ترین عامل گرانی گوشت مرغ و تخم‌مرغ را خوراک مرغ به ویژه نهاده‌هایی همچون ذرت و کنجاله اعلام کرد و گفت: ۹۵ درصد غذای مرغ، ذرت و کنجاله است که ده‌ها کشتی هم‌اکنون در دریا و نزدیکی مرز منتظر هستند تا فروشندگان بهای محصول‌شان را دریافت کنند و این نهاده‌های اصلی را به ما تحویل دهند، اما به خاطر مشکلات ناشی از تحریم و با وجود این‌که بانک مرکزی پول را برای واردات این کالاهای اساسی اختصاص داده است، اما هنوز به حساب فروشنده پولی انتقال پیدا نکرده است.

در این شرایط هر روز این موضوع را دنبال خواهیم کرد تا هرچه سریع‌تر نهاده‌های مورد نیاز مرغداران را برای تولید این کالای اساسی تامین کنیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: اگرچه تاکنون ذخائر کشور از نظر این کالاهای اساسی مناسب بوده است و واردات هم بیشتر از پارسال شده اما باید هرچه سریع‌تر این مشکل را برای واردات این نهاده‌ها برطرف کنیم تا تولید محصولات پروتئینی همچون گوشت مرغ و تخم‌مرغ به حد مطلوبی در ماه‌های آینده برسد و بتوانیم بازار آن را کنترل کنیم.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1397/10/25
دیگرامیدی به ارزانی گوشت مرغ نیست حتی اگرخوراگ مجانی هم به مرغ دارها بدهند بعد هزار بهانه دیگر می اورند فعلا امروزه همه دنبال بهانه هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
همش دروغه ذرت کیلویی 1200 تومان هستش
Iran, Islamic Republic of
02:33 - 1397/10/25
این دفعه هم گوشت مرغ واردکنین وبازم جوانان این مملکت به کشتن بدین.واسه شماکه کاری نیست.
Iran, Islamic Republic of
03:41 - 1397/10/25
لعنت خدا بر این وزیر بی لیاقت کشاورزی کمر مردمو شکسته
France
04:24 - 1397/10/25
برید گم شید خجالت بکشید ... داد مردم و در اوردین
Iran, Islamic Republic of
06:31 - 1397/10/25
فک کنم بدترین توجیه واسه گرون شدن مرغ همین حرف باشه واقعا یا خیلی بیسوادید یا فک میکنید مردم خرند که خودتون خرید ...
Iran, Islamic Republic of
06:55 - 1397/10/25
دانه مرغ ازخارج واردمیشه، ولی تادلتون بخوادگلوله وموشک داریم، خب دانه موشک بهشون بدن، هم فراوانه وهم ارزون، چون صددرصدتولید داخلی است، تازه میشه تخم موشک رابه مرغداریها بدهند تاخودشون تولید کنند..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
خخخخخخخخخ
Germany
07:06 - 1397/10/25
یک روز میگن قاچاق میشه یک روز میکن بیماری پرندگان گرفتن بعد میگن خوراک طیور باعث گرانی شده این بوی بد تهران اخرش نفهمیدن از کجا بود حالا میگیم خود کفا شدیم اره حتی از کشور فقر اتیوپی بدبخت شدیم وبدترهم خوایم شد
Iran, Islamic Republic of
07:31 - 1397/10/25
شما ک میگید تحریم اثر ندارد
Iran, Islamic Republic of
07:33 - 1397/10/25
من دیگه عقلم نمی رسه چه حرفی بزنم
Iran, Islamic Republic of
08:14 - 1397/10/25
نفت که مال ایرانه احتمالا ما ایرانی نیستیم ....
France
09:21 - 1397/10/25
گرانی کالا ها در ایران از علم اقتصاد ، عقل ، افزایش مصرف ، تحریم ،ماه رمضان ،.....پیروی نمیکند بلکه ناشی از سقوط اخلاق در مسئولین و سرایت به مردم است .
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/10/25
سلطانش و وارد کننده اش ؟کیه بی زحمت بگید!؟
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1397/10/25
الان میگین دانه مرغ گرونه...از خارج میادش..بادمجون گوجه سیب زمینی..ایناهم تحریمه..بادمجون کیلویی 1000 تونم رو الان کیلویی 6 تا 7تومن میخرم...اخه چرااااا باید اینجوری باشه..
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1397/10/25
یعنی در وزارتخانه بی مصرف و عریض وطویل کشاورزی دو تا کارشناس به درد بخور مرغداری پیدا نمیشه که قیمت تمام شده مرغ را محاسبه کنند؟؟ بابا والا، بلا، تلا قیمت تمام شده مرغ ۵۵۰۰ تومان بیشتر نیست. اشک تمساح ریختن مرغداری هارو نگاه نکنید بنده حاضرم با هر که بگید راجع به قیمت تمام شده مناظره کنم، والان هم که میگن نهاده ها گرون شده. عزیز دل برادر مرغ که هنوز از نهاده به اصطلاح گران نخورده. به قول خودتان وارد بندر هم نشده، دروغ گفتن و ننه من غریبم مرغدار
هارو نگاه نکنید از کشتارگاه جلوی گرانفروشی را بگیرید اگر عرضه دارید چند تن گوشت مرغ از ترکیه وارد بشه حساب کار دست همه میاد
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1397/10/25
بخدا دیگه اینا خوب زرنگ شدن برای خالی کردن جیب مردم ذرت قیمت اصلیش 1200تومان افتش میزنن کیلویی در میاد 1000 تومان نوع خوب خوراک مرغ اگر زیاد باشه 700
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1397/10/25
نه بابا
چی میگی
،مگه میشه
مگه داریم
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1397/10/25
اگر دولت ارز دولتی بابت مواد اولیه دان مرغ میده پس چرا اینقدر نوسان قیمت باید کسانی که اینقدر با قیمتها بازی میکنند وسودهایانچنانی میخورند باید جوابگو باشند
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1397/10/25
عامل بقیه گرونیهاچیه اون هم خوراک مرغه؟
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1397/10/25
به نظرم مردم هیچی نخورن گرونی تموم میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج