سری A. و جذابیت‌هایی برای یک دهه بعد
۸۲۵۴۵۹
۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۶
۵۳۰۳
اتفاق رخ داده در سطح اول فوتبال ایتالیا، نوید آینده‌ای درخشان را برای سری A می‌دهد.

سایت نود: شاید جذابیت‌های سری A در پس نبردهای 3 لیگ معتبر دیگر دنیا کم‌تر دیده می‌شود اما با نگاه به اتفاقات اخیر، می‌توان پیش‌بینی کرد به زودی رقابتی که زمانی بهترین لیگ دنیا را شکل داده بود، دوباره در صدر اخبار قرار بگیرد.

دلیل این ادعا، نه لیگ یک‌جانبه و چندین بازی دراماتیک، بلکه کارخانه بازیکن‌سازی موجود در فوتبال ایتالیاست. در حال حاضر میانگین سنی 14 تیم از 20 تیم این لیگ، عدد 25 را نشان می‌دهد و این یعنی یک دنیا امید به آینده. از طرفی پروسه جوانگرایی همسو با بومی‌گرایی دنبال می‌شود؛

به این معنا که در تیم‌هایی پایین‌تر از سطح یوونتوس و ناپولی، اعتماد به بازیکنان بومی در اولویت قرار دارد. آمار فصل جاری نشان می‌دهد 35 درصد بدنه 12 تیم لیگ سطح اول ایتالیا از بازیکنان زیر 22 سال بومی تشکیل شده است. در این پروسه ظهور ستاره‌هایی مانند زانیولو در سطح اول، برآیند کوتاه‌مدت پروژه جوانگرایی و بومی‌سازی است. زانیولو در حال حاضر به عنوان نماد بازیکنان جوان مطرح شده در فوتبال ایتالیا، شیوه کاری جدید این لیگ را ترویج می‌دهد؛ سیستمی مبتنی بر ترتیب و استفاده درست از بازیکنان بومی در کمپ مجهز باشگاه‌ها.

کمپ‌های مجهز

اگر در گذشته کمپ مربی‌پرور کاورچیانو، مربیان بزرگ و دارای فلسفه‌ای مانند پراندلی را پایه به پایه پرورش داد در حال حاضر کمپ‌های سابقا خوب رم به نام تریگوریا و لاتزیو به نام «فرمولا» نونوار شده‌اند و به یک مدرسه فوتبال واقعی تغییر وجهه داده‌اند. در مجموع 23 درصد بازیکنان حاضر در فصل جاری سری A محصول کمپ اصلی باشگاه‌های فعلی‌شان هستند یا حداقل زمانی را در آکادمی تیم خودش سپری کردند و سپس به تیم دیگری منتقل شدند. با این شیوه موفق سری A، چشم‌انداز جالبی خواهد شد؛ بخصوص اگر به این آمار توجه کنیم.

*در بین 20 تیم فصل جاری سری A، فقط در 3 تیم اودینزه، آتالانتا و رم، کم‌تر از 5 بازیکن پرورش یافته در آکادمی دیده می‌شود.

*یک سوم تیم‌های فصل جاری لیگ داخلی ایتالیا، حداقل 10 بازیکن 25 و زیر 25 سال سن دارند.

*از مجموع 45 بازیکن زیر 25 سال 5 تیم اول جدول، 27 بازیکن سابقه انجام بیش از 20 بازی در سطح اول را دارند.

*در کمال تعجب، آتالانتا رکورددار بیش‌ترین استفاده از بازیکنان آکادمی‌اش در ترکیب اصلی است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج