ظریف: ایران به فشار پاسخ نمی‌‌دهد
۸۳۰۹۱۲
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۹
۶۵۰۴ 
وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران به فشار پاسخ نمی‌‌دهد، تاکید کرد: ایران به تکریم و احترام پاسخ می‌دهد. ایران به موقعیت برابر پاسخ می‌دهد. به خاطر اینکه این انقلاب آنچه که برای ما آورده مهمترین عامل است، عامل درون‌‌‌زایی است و گفتمان ما درون‌‌زا است و حرف جدید داریم.

خبرگزاری ایلنا: محمدجواد ظریف در نشست بررسی سیاست خارجی ۴۰ ساله جمهوری اسلامی که با حضور وزرای امور خارجه بعد از پیروزی انقلاب و سفرا و نمایندگی‌‌های خارجی مقیم تهران برگزار شد، با تاکید بر اینکه مردم به عنوان پایه‌‌‌های اصلی اقتدار و امنیت ایران فشارهای دشمن را خنثی می‌‌‌کنند، گفت: این ملت وقتی پای مصالح ملی و امنیت ملی به میان می‌‌آید، زیر باران و برف در خیابان حضور می‌یابند و نمایشی را در مقابل جهانیان نشان می‌‌دهند که بی‌‌سابقه است.

وی ادامه داد: این مردم هستند که علیرغم همه کاستی‌‌های ما و علیرغم همه فشارهایی که هم به خاطر مشکلات مدیریتی و هم تحریم‌های خارجی دارند، حضور می‌‌یابند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه من چیزی ندیدم جز اینکه باید به عنوان یک کارگزار سر تعظیم در مقابل این ملت فرود بیاورم، اظهار داشت: همانطور که امام فرمودند اینها هستند که ما همه خدمتگزاران آنها هستیم، این ملت در طول چهل سال علی‌رغم همه فشارها و همه جنگ‌‌ها ایستادگی کرده است.

ظریف افزود: مردم پایه اقتدار این حکومت هستند و برای همین هم هست که برای ما رعایت حقوق این مردم تنها یک امر اخلاقی نیست، بلکه یک ضرورت امنیت ملی است. ما به چیز دیگری جز مردم وابسته نیستیم.

وی اضافه کرد: ما بدون مردم هیچ هستیم و با این مردم همه چیز هستیم، این قاعده اول جمهوری اسلامی است؛ ما توانستیم استقلال، توسعه، امنیت و آرامش خودمان را با اتکای به مردم به دست بیاوریم و حفظ کنیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی علاوه بر اصل عزت حکمت و مصلحت دو مبنا برای سیاست خود در سطح جهان داشته است، تصریح کرد: یکی از این دو مبنا درون‌زایی و دیگری، برون‌‌‌گرایی است؛ مبنای درون‌‌‌زایی ما ناشی از تجربه تاریخی مردم ایران است.

ظریف با بیان اینکه مردم ما در گذشته شاهد تلاش بیگانگان برای سلطه بر این کشور و مقدرات آن بودند و دیدند که سیاست ما در سفارتخانه‌‌های خارجی تعیین می‌شود و آینده و مقدرات ما در سایر کشورها تصمیم‌گیری می‌شود، خاطرنشان کرد: نه اینکه دولت قبل کاملاً در همه حوزه‌ها دنباله‌رو بود. نه اینگونه بود و نه انصاف است که این را بگوییم. در برخی حوزه‌ها تلاش می‌کرد توازنی ایجاد بکند، اما آنچه که اتفاق می‌‌‌افتاد، این بود که هر جا که برای قدرت‌های مهم، مهم بود همسو بود و هر جا که قابل توجه بود، همراهی می‌‌کرد.

وی ادامه داد: در مواردی دیدگاه‌هایی را از طرف خود مطرح می‌کرد و این یک واقعیت است، اما در گذشته سیاست‌‌ها در سفارتخانه‌‌ها تعیین و پیگیری می‌‌‌شد، لذا عنصر اتکای به خود و خودباوری مهمترین عنصری بود که در انقلاب اسلامی خود را نشان داد و این خواست ملت بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه انقلاب ما انقلابی نبود که یک جبهه پیشتاز که وابستگی خارجی داشت آن را به ثمر رسانده باشد، ابراز داشت: آن جبهه برای مردم تعیین تکلیف کند که به کدام سمت حرکت کنند، بلکه مردم بودند که با رهبری حضرت امام (ره) انقلاب را به نتیجه رساندند و مردم بودند که به خیابان‌ها آمدند و امروز هم به خیابان‌‌ها می‌‌آیند.

ظریف با بیان اینکه جنگی به ما تحمیل شد که همه همراه متجاوز بودند، عنوان کرد: در تاریخ شورای امنیت سابقه ندارد که در جنگی که تجاوزی رخ داده یک هفته صبر کنند و بعد قطعنامه ای را به تصویب برسانند که حتی از طرفین نخواهند به مرزهای شناخته‌‌شده بین‌‌المللی برگردند. صدام هم به ایران و هم به کویت حمله کرد. وقتی قطعنامه ۴۷۹ را با قطعنامه ۶۶۰ مقایسه کنید بی‌‌سابقه است.

وی افزود: وقتی صدام علیه ما می‌‌جنگید از آواکس آمریکایی، اگزوست فرانسوی، چیفتن انگلیسی، میگ شوروی و سلاح شیمیایی آلمانی بر سر این ملت بود.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با اشاره به اظهارات مشاور امنیت ملی ترامپ یادآور شد: بولتون چه فکر می‌کند که اعلام می‌‌‌کند سال ۲۰۱۹ ما در ایران جشن می‌‌گیریم. این ملت، مبنای انقلاب و مبنای قدرت ماست و تا زمانی که این ملت همراه است، ما درون‌زا هستیم یعنی امنیت ما به داخل وابسته است.

ظریف افزود: هیچ کس از دولت‌های شما نمی‌‌تواند بگوید اگر حمایت ما نبود شما به زبان انگلیسی یا روسی یا عربی صحبت می‌کردید، هیچ کس نمی‌تواند و این برای ملت ایران بزرگ‌ترین افتخار است برای اینکه امنیت ما از داخل نشأت می‌گیرد. ما نه تنها به حمایت خارجی برای امنیت نیاز نداریم، بلکه علیرغم فشار خارجی پیشرفت و توسعه‌‌مان از داخل نشأت می‌‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه علیه هیچ کشوری به اندازه ما از خارج توطئه نشده است، بیان کرد: گفتند که درگیری را به داخل ایران می‌‌کشانیم. رسما در مصاحبه با کمال وقاحت اعلام کردند، رفتند و با مخالفان ما جلسه گذاشتند و در جلسات مخالفان ما و گروه‌‌هایی که تا دو سال قبل در فهرست تروریستی آنها قرار داشت، شرکت کردند. عنادشان با این ملت آنقدر بود که در جلسه گروهک تروریستی اعلام کردند که ما آزادی شما را در ایران جشن می‌‌‌گیریم یعنی نه تنها حمایت نکردند، بلکه هر روز علیه این ملت کار کردند، توطئه کردند اما به هیچ جا نرسیدند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه این تفکر در ۴۰ سال گذشته که می‌‌توانند از این طریق به مردم ما فشار بیاورند بیش از همه به خودشان ضرر زد، گفت: چه چیز باعث شد صدام حسین را تا دندان مسلح کردند، آیا جز تلاش برای سرکوب این ملت بود، چه چیز باعث شد طالبان، القاعده و داعش را سرکار آوردند، آیا جز تلاش برای این بود که ایران را محدود کنند، چه می‌‌خواهند این سیاست غلط را متوقف کنند و می‌‌خواهند بفهمند که این سیاست نتیجه ندارد.

ظریف اضافه کرد: چند بار باید پیش‌‌بینی بکنند و اشتباه از آب دربیاید. برژینسکی اعلام کرد که جمهوری اسلامی بعد از حمله عراق به ایران یک هفته باقی نمی‌ماند، صدام حسین هفت کفن پوسانده ما هنوز اینجا سر بلند و آزاده ایستاده‌‌ایم، خود آقای برژینسکی هم مرده است.

وی با طرح این سوال که چرا کشورهای غربی نمی‌خواهند بپذیرند که پیش بینی های شان غلط بوده است و یک روز باید متوقف شود؟ اظهار داشت: همه دوستانی که سیاست خارجی ایران را دنبال می‌کنند، ضروری است متوجه شوند که ما همه چیز را از این مردم داریم، نگاه ما برای امنیت، توسعه، پیشرفت داخلی است و هر چقدر بر ما فشار بیاورند اتکای ما بر مردم بیشتر می‌شود و ایستادگی مردم بیشتر می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به سفرا و نمایندگی‌های حاضر در نشست تصریح کرد: دیروز را دیدید. به پایتخت‌های‌‌تان گزارش کنید که این مردم تا کجا پای انقلاب ایستادند. بنویسید با فشار این مردم را از دولتشان نمی‌‌‌توانید جدا کنید و فشار اثر عکس دارد، به خاطر اینکه ما این کشور را بر مبنای درون‌‌زایی اداره می‌کنیم و این عنصر اصلی اقتدار ماست.

ظریف ادامه داد: این نکته را باور کنید؛ هم ما به عنوان کارگزار و هم شما به عنوان دوستان ما و هم دولت‌‌های شما به عنوان دولت‌های دوست ما باور کنید که با فشار ممکن است بر روی بعضی از دوستان دولت‌‌های غربی اثر بگذارید و اتفاقاتی بیفتد، اما روی ایران اثر عکس دارد.

وی با بیان اینکه ایران به فشار پاسخ نمی‌‌دهد، خاطرنشان کرد: ایران به تکریم و احترام پاسخ می‌دهد. ایران به موقعیت برابر پاسخ می‌دهد. به خاطر اینکه این انقلاب آنچه که برای ما آورده مهمترین عامل است، عامل درون‌‌‌زایی است و گفتمان ما درون‌‌زا است و حرف جدید داریم.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه امپراطوری جهانی ما از دوران کل عمر بعضی کشورها بیشتر است اما دنبال تعامل هستیم، ابراز داشت: دنبال روابط مبتنی بر احترام متقابل هستیم. در زمان دکتر ولایتی آن زمانی که من هنوز دانشجو بودم و یک کارمند ساده محلی، نامه برقراری یک سیستم امنیت جمعی در خلیج فارس توسط ولایتی که من افتخار آن را دارم که پیش‌‌نویس آن را تهیه کردم، به دبیرکل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۵ داده شد. امروز هم که ما می‌‌گوییم می‌‌خواهیم مجمع گفت‌‌وگوی منطقه ای را در خلیج فارس بنیانگذاری کنیم، همان ایده را دنبال می‌‌کنیم همان ایده‌‌‌ای که در قطعنامه ۵۹۸ است.

ظریف افزود: اینکه ما در این منطقه نمی‌‌پذیریم کسی بخواهد قدرت سلطه‌‌گر باشد، برای این است که نه خودمان دنبال قدرت سلطه‌‌گری هستیم و هم نمی‌‌پذیریم دیگری سلطه‌‌گر شود که این را هم تاریخ ما شهادت می‌‌دهد.

وی با بیان اینکه وقتی عراق به کویت حمله کرد قبل از کشورهای شورای همکاری حمله عراق را محکوم کردیم، عنوان کرد: وقتی که ترکیه مورد تجاوز کودتاگران حمایت شده از خارج قرار گرفت ما تمام شب را با دولت ترکیه همراه بودیم، برای اینکه قبول نداشتیم که نیروی نظامی باید بر قدرت دمکراسی حاکم باشد. وقتی قطر در محاصره عربستان قرار گرفت، علیرغم همه نگرانی‌‌هایی که از برخی سیاست‌‌های قطر و اختلاف‌‌‌هایی که داشتیم بلافاصله آسمان خود را برای آنها باز کردیم. آیا قطر شیعه بود؟ آیا ترکیه شیعه بود؟ آیا کویت شیعه بود؟ چرا آنها را حراست کردیم؟ محور شیعی کدام است؟

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه ایران یک سیاست منسجم دارد و آن این است که تعامل‌‌گرایی و خواستار بودن روابط سازنده در منطقه یکی از مبانی اصلی روابط ما است، یادآور شد: ما نیازمند روابط خوب در منطقه هستیم، ضمن اینکه قدرتمان را از داخل می‌‌گیریم. اما با این قدرت داخلی نیازمند روابط خوب منطقه‌‌ای هستیم. این روابط چه در خلیج فارس، چه در همسایگان شمالی، چه در همسایگان شرقی و غربی باشد. ما با همه روابط خوب می‌‌خواهیم.

ظریف اضافه کرد: امروز ما خوشحالیم که با بسیاری از همسایگان‌مان روابطی داریم که در تاریخ این گونه روابط را نداشتیم. روابط ما با روسیه، ترکیه، پاکستان، عراق و برخی کشورهای خلیج فارس بی نظیر است و ما این روابط را با عربستان و امارات می‌‌خواهیم. ما به جز یک استثنا هیچ مشکلی در داشتن روابط معقول با دنیا نداریم.

وی با تاکید بر اینکه ایران به دنبال روابط معقول است، بیان کرد: اما هیچ گاه نمی‌‌پذیریم که کسی بخواهد اصل قدرت ما که مردم ما هستند و اتکا به مردم ما را زیر سوال ببرد. بنابراین درون‌‌زایی قدرت جمهوری اسلامی ایران یک واقعیتی است که باید بعد از چهل سال فشار و تحریم و کنفرانس برگزار کردن دنیا بداند. کنفرانس قبلی را در شرم‌‌الشیخ برگزار کردند عکس آن را من توییت کردم، کدام یک از آنهایی که در آن عکس بودند امروز اینجا هستند، اما ما هستیم چراکه ما قدرتمان را از مردم می‌‌گیریم و مشروعیت ما مبتنی بر خواست این مردم است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ممکن است مردم از ما گلایه داشته باشند، اما آن گلایه خانگی است، ما وظیفه داریم به عنوان دولت جمهوری اسلامی این مردم را که بزرگترین عامل قدرت ما هستند آنها را تقویت و حراست کنیم، برای آنها بهترین‌‌ها را ایجاد کنیم و از هرگونه فشاری بر مردم جلوگیری کنیم و تلاش کنیم که با داشتن روابط خوب زمینه‌‌ها را برای گسترش این مردم فراهم کنیم.

ظریف افزود: اینکه مردم ما در میدان هستند از وظیفه ما به عنوان کارگزاران و دولت این مردم کم نمی‌‌کند، ما موظفیم به عنوان کسانی که مردم را ولی نعمت خود می‌‌‌دانند کاری کنیم که آنها در شرایط بهتری زندگی کنند و این آمادگی را داریم که با همکاری و روابط سازنده بین‌‌المللی دنبال کنیم. ما نمی‌‌خواهیم همسایگانمان را از این منطقه بیرون برانیم به خاطر اینکه غیرممکن است کشورهای منطقه را از منطقه حذف کنند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها به ما می‌‌گویند که شما در این منطقه چکار می‌‌کنید، تصریح کرد: سوال این است که شما در این منطقه چکار می‌‌کنید؟ اینجا که منطقه ما است، ما کجا برویم؟ ما از این منطقه حذف‌‌شدنی نیستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه بسیاری از دلایل نفوذ ما در منطقه اشتباهات غرب است، خاطرنشان کرد: اگر غرب اشتباه نکرده بود و از صدام حمایت نکرده بود، اگر غربی‌‌ها اشتباه نکرده بودند و نمی‌‌خواستند سیستم‌‌های حکومتی در کشورهای این منطقه را سرنگون کنند، امروز ما این نفوذی که داریم را نداشتیم. بنابراین اگر شما اشتباه کردید و ما درست انتخاب کردیم، چرا ما را ملامت می‌‌کنید.

ظریف با بیان اینکه آمریکا باید روش خود را اصلاح کند به جای اینکه هفت تریلیون خرج کند، ابراز داشت: یک بار آقای کری به من گفت که شما در سوریه پول خرج می‌‌کنید که من به او گفتم شما درباره پول با من صحبت می‌‌‌کنید در حالی که متحدان شما صدها برابر ما دارند، خرج می‌‌‌کنند، مشکل این است که شما طرف غلط را انتخاب کرده‌‌‌اید.

وی با بیان اینکه شما همکاران و متحدان غلطی را انتخاب کردید، عنوان کرد: اگر باور داشتید که مردم پایه قدرت هستند آن وقت مردم را متحد خود می‌‌گرفتید. آن وقت بود که فشارهای صدام می رفت، اما مردم عراق می‌‌ماند، فشارها در لبنان می‌‌رفت اما مردم لبنان می‌‌ماند.

وزیر امور خارجه به سفر خود در هفته‌‌های گذشته به عراق و لبنان اشاره کرد و یادآور شد: بعید می‌‌دانم وزیر امور خارجه‌‌ای بتواند ادعا کند که به این کشورها سفر می‌‌کند و اینقدر مورد لطف این مردم قرار می‌‌گیرد که ما به مقاومت آنها افتخار می‌‌کنیم.

ظریف با تاکید بر اینکه ما هیچ منتی سر مردم عراق، لبنان و سوریه نداریم، بیان کرد: ما به مقاومت مردم عراق، سوریه و لبنان افتخار می‌‌کنیم، ما به مقاومت فلسطین افتخار می‌‌کنیم. ما افتخار می‌‌کنیم که به خاطر فلسطین تحت فشار هستیم، به خاطر اینکه آنهایی که خودشان را با رژیم صهیونیستی متحد کردند در منطقه جایی ندارند، آنهایی که امروز دارند تلاش می‌‌کنند از طریق یک اتحاد پوشالی با نتانیاهو به حکمرانی برسند، اینها دارند بر باد خانه می‌‌سازند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1397/11/23
خوب مردم ساده ای گیرشما افتاده است پراید مدل 96 ..شده 39م صفر 43 خاک دوعالم تو سرتون بیشرفها
Iran, Islamic Republic of
02:41 - 1397/11/24
به همین خیال باش مملکت را ول کردین به امان خدا به فکر مردم نیستین کارد به استخوان مردم رسیده
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1397/11/24
پدر مردم در اومده چرا از طرف مردم حرف میزنی
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1397/11/24
اتفاقا جواب میدهد صبر کن نگاه کن
United Arab Emirates
10:12 - 1397/11/24
مردم یه یا علی ختم کلام همین. اینا اگه به فکر مردم بودن تا حالا یه کاری میکردن. مثل خر تو گل گیر کردن. خودشون تو رفاه مردم تو عزا
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1397/11/24
ظریف جان چینی ها یک ضرب المثل دارن که میگن ؛ اگه یکجای گیر افتادی دیدی راهی برای فرار نیست ، خودت شل کن لذتشو ببر ، دیگه حداقل بیشتر عذاب نکشی
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/11/24
ما به فشار عادت داریم
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1397/11/24
مردم ایران ازبس بهشون ازهر طرف فشار اومده بی حس شدن !!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج