پرچم سفید سعودی‌ها برای ایران!
۸۳۱۰۵۷
۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
۱۵۶۳۷ 
مشاور دفتر پادشاهی عربستان بعد از سفر محمد جواد ظریف به لبنان عصر روز سه‌شنبه وارد بیروت شد.

خبرآنلاین: نزار العلولا، مشاور دفتر پادشاهی عربستان در قالب سفر رسمی عصر روز سه‌شنبه وارد بیروت شد.

به گزارش وب سایت شبکه خبری روسیاالیوم «نزار العلولا» مشاور دربار پادشاهی عربستان در زمان ورود به بیروت با اشاره به تشکیل دولت جدید در لبنان گفت: مسیر ایران و عربستان در این خصوص کاملا متفاوت است و هیچ رقابت یا تضادی در این خصوص وجود ندارد.

وی به محض ورودش به فرودگاه بین‌المللی حریری لبنان گفت که سفرش به بیروت با هدف تبریک گفتن به این کشور به خاطر تشکیل دولت جدید صورت گرفته و ان شاء الله فال نیکی برای تمامی لبنانی‌ها و تمامی اعراب باشد، چرا که زمانی که لبنان به پا خیزد تمامی اعراب به پا می‌خیزند.

مشاور دفتر پادشاهی عربستان تاکید کرد: این سفر به تشکیل دولت مربوط است و بیش از ۲۰ توافق میان عربستان و لبنان صورت گرفته و امیدوارم همگی آن‌ها عملی شود.

وی درخصوص سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان به بیروت یک روز قبل از سفر العلولا به لبنان گفت: مسیر ایران از مسیر عربستان متفاوت است و تعارض و رقابتی وجود ندارد.

این مسؤول سعودی گفت، امروز (چهارشنبه) با سعد حریری گفت‌وگو خواهد کرد و لبنان‌ها توانایی‌هایی دارند و می‌توانند از طریق آن خاورمیانه را رهبری کنند از جمله آن‌ها میراث، فرهنگ و هوش و ذکاوت آنهاست.

در این راستا ولید البخاری نیز ابتکار عملی حمایتی را برای یاری به اردوگاه آوارگان سوری در عرسال کلید زد. او در بازدید از اردوگاه مذکور در جریان وضعیت آوارگان سوری قرار گرفت. در این بازدید نماینده "موسسه کمک‌های انسان دوستانه ملک سلمان" نیز حضور داشت.

البخاری افزود: موسسه مذکور وعده داد ظرف هفته‌های آینده بار دیگر به اردوگاه بازگردد و کمک‌های غذایی و دارویی و گرمایشی را در اختیار آنها قرار دهد.

این نخستین سفر یک مسؤول سعودی به لبنان پس از تشکیل دولت جدید است.

عربستان با پرچم سفید در بیروت و ایران ستیزی در ورشو

در اینباره ایرنا در تحلیل امروز خود نوشته است: «نزار العلولا» مشاور دفتر پادشاهی عربستان سعودی در حالی سه شنبه شب وارد فرودگاه رفیق حریری بیروت شد و از نقش ایران سخن گفت که همزمان، هزاران کیلومتر دورتر، هیات سعودی در تکاپوی نشست ضد ایرانی ورشو است.

این سفر از همان بدو ورود العلولا به فرودگاه حریری بیروت و مواضعی که مشاور شاه سعودی در فرودگاه اتخاذ کرد حاوی پیام هایی است.

خبرگزاری «وطنیة للاعلام» لبنان (NNA) اعلام کرد که سعد الحریری نخست وزیر لبنان دو نماینده خود را به استقبال مقام سعودی اعزام کرد. در مراسم استقبال، «ولید بخاری» سفیر سعودی در بیروت در کنار اعضایی از سفارت حضور داشتند.
العلولا گفت که «سفر امروز به لبنان برای تبریک درباره تشکیل دولت است که انشاءالله فال نیکی برای لبنانی ها و همه اعراب باشد زیرا وقتی لبنان بر پای ایستد همه اعراب می ایستند.»

او از 20 توافق بین عربستان سعودی و لبنان سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که همه این توافق ها عملی شود. العلولا تصریح کرد: همان طور که لبنانی ها منتظر تشکیل دولت بودند ما هم بودیم.

مقام سعودی در فرودگاه تلاش کرد وضعیت سفیدی را در قبال ایران ترسیم کند با این درک که حساسیت ها به چنین سفری چند روز پس از تشکیل موفقیت آمیز کابینه لبنان کم نیست. او گفت: «مسیر ایران با مسیر عربستان سعودی متفاوت است و رقابت یا تعارضی در کار نیست.»

ناظران با طرح این پرسش که آیا این اظهار مشاور دفتر پادشاهی سعودی صرفا تاکتیکی برای کاهش نگرانی ها یا حساسیت زدایی در لبنان مانند موافقت با بازگشت سفرای عربی به سوریه است؟ پاسخ به این سئوال را فعلا بی جواب می گذارند اما قدر مسلم این است که سفر و اظهار موضع مقام سعودی درباره نداشتن تعارض یا رقابت با ایران همزمان با تحول دیگری رخ می دهد که قرار است تعارض و تضاد و تنش ریاض با تهران را به نحو بی سابقه ای افزایش دهد.

سفر این مقام عربستانی به بیروت؛ جایی که همواره از نگاه ناظران بین المللی صحنه تقابل گفتمانی دو محور مقاومت ضداشغالگری و سازش عربی بوده است با نشست ضد ایرانی ورشو همراه شده است.

کنفرانس ورشو امروز و فردا، 13 و 14 فوریه (24 و 25 بهمن 1397) در پایتخت لهستان به فرماندهی آمریکا و با دستور کار مقابله با ایران برگزار می شود.

دست کم در میان کشورهای منطقه، عربستان سعودی ولع خاصی را به این نشست با هدف ائتلاف سازی جدید علیه تهران نشان داده است.

بذر این کنفرانس ضدایرانی هم در ریاض پاشیده شد؛ در ماه می 2017 و با سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که از ضرورت مقابله با تهدیدهای تهران سخن گفت، با کف و تشویق های گرم مقام های سعودی روبه رو شد، هزینه این حضور را هم نقدا از سعودی ها گرفت و برای مهیا کردن زمینه های کار به واشنگتن بازگشت.

ساز و کاری که قرار است از کنفرانس ضد ایرانی ورشو حاصل شود هم تحت مدیریت عربستان سعودی است؛ تاسیس «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» که اختصارا (MESA) خوانده می شود یا همان «ناتو عربی».

پوشیده نیست که سعودی ها بیشتر از دولت لهستان به خروجی کنفرانس ورشو اشتیاق دارند و تلاطم آنها در دهلیزهای سیاسی و امنیتی لهستان میزبان و واشنگتن به وضوح رصد می شود.

برای عربستان سعودی، کنفرانس ورشو یک تیر با چند نشان است. هدف اول، فشار مضاعف بر ایران و هدف دوم تقلا برای یافتن نقطه گریزی از فشارهای بین المللی اخیر است.

شرکت در یک کنفرانس ضد ایرانی می تواند عربستان را از فضای اتهامات 11 سپتامبر 2001 و دست داشتن سعودی ها در آن فاجعه به بیرون از دایره شمول قانون ضدتروریستی جاستا در کنگره آمریکا پرتاب کند و برگه های این بازی را با تغییر جایگاه مجرم و تبدیل آن به شاکی و مدعی عوض کند.

همچنین عربستان سعودی از تمایل ترامپ برای نشان دادن اهمیت و جایگاه ژئواستراتژیک سعودی ها در تقابل با دشمنی به نام ایران در بحبوحه تشدید فشارها در پرونده هایی مانند کشتار مردم یمن و قتل جمال خاشقجی استفاده می کند، هر چند این دو پرونده (جنگ یمن و قتل خاشقجی) خود نقطه انشقاق و اختلاف با سعودی ها و دولت ترامپ در کنفرانس ورشو خواهد بود.

بعضی گزارش ها بین ایده ائتلاف راهبردی ضد ایران و پرونده سازش برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان و امارات با رژیم صهیونیستی ارتباط معناداری می بینند زیرا دولت دونالد ترامپ از این رهگذر، می تواند هم انگاره اتحاد علیه دشمن مشترک (ایران) را به عنوان توجیهی برای سازش مطرح کند و هم راه را برای «توافق قرن» و مصادره حق فلسطینیان با حمایت برخی سران عربی به سود اسرائیل هموار کند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در این باره نوشت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی قرار است در ورشو با مقام های سعودی و بحرینی دیدار کند.

صرف نظر از اهداف واقعی یا دستورکارهای پنهان سفر العلولا به لبنان، «عدم تعارض یا رقابت»، آن گونه که مشاور شاه سعودی می گوید باید نه در فرودگاه بین المللی بیروت، بلکه در عملکردها برای تحقق ثبات واقعی منطقه ای مانند التزام به توافقات سوئد درباره یمن با تنش زدایی عینی و عملی نشان داده شود و ناگفته پیداست که نقیض این ادعای صلح آمیز، فعلا نشست ضد ایرانی ورشو است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1397/11/24
سلام وخسته نباشید /اگر سران کشورهای اسلامی عاقل باشند وباهم متعهد شوند وکشور ایران را دوست خود بدانند وبا کمک
هم تروریستهای تندرو را از میان بر دارند و با انسانیت مشکلات
کشور های اسلامی را حل کنند هم زندگی ملتهای مسلمان گلستان میشود هم در دنیا کشورهای مسلمان حرف اول را میزنند
ای سران تمام کشور های اسلامی اگر خدا را میپرستید دست از
لجاجت بر دارید تا مسلمانان آرامش پیدا بکنند
پاسخ ها
ایـــــــرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
دوست ڱرامی حرف شما ڪاملا درست وصحیح است
امادریڪ کشور جای دو یا چند پادشاه نمیشود
ایران خود را ام القری جهان اسلام میداند
عربستان خود را خادم الحرمین و امیرالمومنین میداند
ترڪیه خود را دنباله رو حڪومت عثمانی میداند و میخواهد فرماندهی جهان اسلام را پس بگیرد
وچند کشور دیگر مثل قطر ،امارات ،اندونزی
پس تا قیامت اتحاد وجود ندارد وهمه دنبال رو کارهای خود هستند وهمه خود را سردمدار حکومت اسلام میدانند
اتحاد بی اتحاد
بدون نام
United Arab Emirates
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
کاربر ۱۱.۴۹ سخنان شما هم درست است

کشور های مسلمان نباید وابسته کشور های مسیحی و یهودی بشه و چرا که باید مسلمانان یکپارچگی بشن


چرا که امام خمینی هم فرمودند اگر کشور تمام کشور های مسلمان برای یک ماه نفت نمیفروختن اقتصاد دنیا فلج می شد و الان ما ابر قدرت دنیا بودیم
اما متاسفانه عربستان که سرچشمه اسلام هست پشت تمام مسلمانان را خالی کرده است
hamidjamali
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
چرت برای چی میگی چه لجاجتی .
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1397/11/24
اه اینا چه همسایه هایی هستن ما داریم. ... چقد ما بدشانسیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
ن تو خیلی خوبی حسود
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1397/11/24
یکی از بهترین اقدامات ایران به نظر من تلاش در جهت کسب اطمینان واعتماد بیشتر ملت واتحاد است اگر ملت ومسئولین باهم متحد صصصشوند تمام کنفرانس ونشستهای علیه ایران بی اثر یا کم اثر خواهد شد وهمزمان اقدام در جلب نظر وهمکاری کشورهای اسلامی بعمل آید دشمنان امیدشان به تفرقه میان ملتها ست چراکه سودشان در ایجاد تفرقه است
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1397/11/24
انشاالله یک روز همه کشورهای اسلامی راهی جز اتحاد با جمهوری اسلامی ایران ندارند طیا تنها را نجاتشون اتحاد با ایران است البته با محوریت ایران سربلند اگر مقداری به تحولان منطقه بنگریم بسیار روشن است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
بسیار روشن است ماهی چقدر میگیری .البته به حمدالله یکی دوماه دیگه نون خشک میخوری ببینیم باز چرت و پرت میگی
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1397/11/24
اگرباج به آمریکا ندهیدمردیدآقایان همسایه
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1397/11/24
حقوق بگیر نیستم اما صبح تا غروب برای همان نون خشک می دوم اما شاکرم به خدای خود که همانند کشورهای همسایه ام زندگی نمی کنم. پاینده باد عزت و غیر ت که نه من و نه بزرگواری مثل شما ان را با نان گرم و اب سرد عوص نمی کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج