گره ارشادیِ طرح گشت ارشاد در تهران
۸۳۳۷۹۱
۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
۴۹۴۵ 
خبر درگيري‌هاي مردم با واحد‌هاي گشت ارشاد در شرق تهران دوباره سبب شد تا انتقادها نسبت به برخوردهاي پليسي با موضوعات اجتماعي به ويژه بدحجابي بر سر زبان‌ها بيفتد.

روزنامه قانون: خبر درگيري‌هاي مردم با واحد‌هاي گشت ارشاد در شرق تهران دوباره سبب شد تا انتقادها نسبت به برخوردهاي پليسي با موضوعات اجتماعي به ويژه بدحجابي بر سر زبان‌ها بيفتد.

احمد مازنی، رييس کمیسیون فرهنگی مجلس، با تاکید بر اینکه برخورد نظامی با مسائل فرهنگی جواب نمی‌‎دهد، تاکید کرد: دوره گشت ارشاد به سر آمده و ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید در این زمینه روش‌های جدیدی اتخاذ کند.

احمد مازنی با اشاره به حواشی اخیر ایجاد شده در خصوص نحوه برخورد گشت ارشاد با برخی ناهنجاری‌ها و درگیری بین برخی شهروندان با عوامل انتظامی، عنوان کرد: در این زمینه باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد چراکه افرادي با دوربین‌های موبایل اقدام به فیلم‌برداری از چنین مواردی می‌کنند و این فیلم‌ها را به صورت گسترده در شکبه‌های ضد انقلاب و شبکه‌های مجازی پخش می‌کنند تا موجب وهن نظام سیاسی، مذهب و عقاید ایرانیان باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد، گفت: گاهي یک مامور نیروی انتظامی ممکن است تحت تاثیر رفتارهایی قرار گیرد و واکنش‌هایی داشته باشد که نباید از این مساله غفلت کند.

وی، رعایت هنجارها و ارزش‌های اعتقادی را یک ضرورت دانست و افزود: متاسفانه برخی با رعایت نکردن این ارزش‌ها نگرانی‌هایی در جامعه ایجاد می‌کنند و توقع این است که در دفاع از فرهنگ عفاف و پاک دامنی و ارزش‌های اجتماعی، مقامات و مسئولان مداخله و قانون را اجرایی کنند.

مازنی با یادآوری اینکه البته روش اجرای قانون در این زمینه بسیار اهمیت دارد، گفت: به‌خصوص با مسائلی که جنبه فرهنگی دارد، برخوردهای نظامی جواب نمی‌‎دهد و این مراقبت باید از مسئولان مد نظر باشد. عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه دوره گشت ارشاد به پایان رسیده است، افزود: حتی ضرورت دارد این عنوان گشت ارشاد تغییر یا حذف شود چرا که این نام به دلیل عملکرد نامناسب یا تبلیغات منفی، ذهنیت منفی ایجاد کرده است.وی پیشنهاد کرد که ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در این زمینه مسئولیت دارد به این موضوع ورود و تصمیم‎‌گیری جدیدی کند، چرا که جامعه را نمی‌توان با این روش به هنجارهای ارزشی بازگرداند و ضرورت دارد که این روش تغییر کند.

مازنی با اشاره به فیلم منتشر شده اخیر در فضای مجازی که منجر به درگیری بین برخی شهروندان با عوامل انتظامی شده است، گفت: در این زمینه پلیس باید توضیحات لازم را به منظور تنویر افکار عمومی ارائه كند تا حقی از کادر پلیس یا شهروندی تضییع نشود.

رييس کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا باید این وظیفه از نیروی انتظامی سلب شود یا خیر، توضیح داد: ابتدا باید مشخص شود که روش کار چه خواهد بود تا دستگاه مجری آن نیز مشخص شود؛ برای نمونه کشف حجاب در کشور ما جرم محسوب می‎شود و در این زمینه نیروی انتظامی وظیفه برخورد با جرائم را دارد ولی ممکن است برخی امور فرهنگی باشد که جنبه ارشادی داشته باشد که در این مسیر نیازی نیست نیروی انتظامی به این موضوعات ورود کند به همین دلیل معتقدم باید بازنگری جدی در این زمینه صورت گیرد.

احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه نگاه پلیسی در قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر وجود ندارد، افزود: تا می‌گوییم امر به معروف و نهی از منکر، ذهن‌ها به اشتباه به طرف گشت ارشاد می‌رود. احد آزادی‌خواه با اشاره به درخواست تعدادی از نمایندگان در خصوص اعمال ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس بر نحوه اجرای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت: قانون مذکور از جمله قوانین معطل مانده‌ای است که اجرایی نشده در حالی که این موضوع مهم هم قانون دارد و هم شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدامات خوبی را در این خصوص انجام داده است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: دستگاه‌ها باید درگیر شوند و در یک فضای تلطیف‌شده، نرم، به دور از حاشیه‌سازی و به دور از خشونت کار کنند. وی با بیان اینکه نگاه پلیسی در این قانون نداریم، ادامه داد: تا می‌گوییم امر به معروف و نهی از منکر ذهن‌ها به اشتباه به طرف گشت ارشاد می‌رود؛ این یک تهمت و توهین به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر است.

به نظر مي‌رسد بهترين روش براي گريز از مناقشات بر سر بحث ارشاد در جامعه بايد شخصيت‌هاي مختلف از گروه‌ها و جناح‌هاي متفاوت دور يك ديگر بنشينند و بر سر اين گونه نكات بحث و تبادل نظر كنند تا بهترين راهكار كه هم براي جامعه مفيد باشد و هم براي بخش‌هايي كه نگاه ارشادي به بسياري از موضوعات دارند، به دست بيايد. از طرفي اميد است تا زمان فرارسيدن اين رشد و تكامل، مسئولان و بزرگان دستورات كوتاه مدتي را براي كنترل برخوردهايي كه حواشي‌اي مانند ماجراي درگيري در شرق تهران و برخورد با نوازنده‌هاي خياباني در شمال كشور صادر كنند تا با برخي حواشي خنجري بر چهره جامعه و زحمت‌كشان آن كشيده نشود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1397/12/01
خودتون میگین کارفرهنگی بعدبانیروی قهریه انجام میدیدن!!!+
افرادی که درگشت ارشاد هستند چه سوابق تحصیلی!خانوادگی!فرهنگی !نظامی!اخلاقی و.... دارند؟؟؟؟!!!!
با دیدن این افراد و نحوه رفتارشان یاد چه چیزی میافتید!!!
پاسخ ها
AAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
داداَش بنشین بفرما و بتمرگ یک معنی میدهد ما نمیگویم گشت ارشاد نباَشد باشد ولی طریقه برخورد با مردم را آموزش دهید امر به معروف با قلدری به نتیجه نمی رسد.
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1397/12/01
اول فکر نان باش خربزه اب است دوم مامور جلوبگیره میگید کاری نداشته باشه جلونگیرید میگید چرا کا ری نمی کند کار فرهنگی فقط شعاره
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1397/12/01
پیشنهاد میکنم همون ماشینهای سیاهرنگ ضد شورش رو رنگ صورتی بزنیدونوار وبادکنک بچسبونید وبا اون مردمو ارشاد کنید ، دراشم محکمه وبه راحتی از جا کنده نمیشه
سلام سانسورچی. :-)
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/12/01
چرا دورخودتان میخرخید.چرا سرتان رازیر برف کردید
چرا بجای‌گشت منکرات.دنبال گرفتاری مردم وبدبختیهای مردم
گشت نمیزارید.
چرا گشت نمی زارید ابفهمید‌ چقدر مردم بدبخت شدن.
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1397/12/01
چرا این گشت ارشاد زورش به خانوما رسیده چرا یکبار پسرایی که به همه زنان تیکه میندازن فرقی هم نمیکنه چادری یا مانتوی رو بگیره مشکل فرهنگ ما اینه که فکر می‌کنیم اگه زنان حجاب خوبی داشته باشند همه مشکلات فرهنگی درست میشه چرا همه ایراد به زنان نسبت می‌دهیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
بابا بعد چهل سال هنوز تو فکر حجاب این حرفها هستید مردم نون ندارند بخورند شما حرف ار حجاب میزنید خجالت بکشید بابا
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1397/12/01
بابا، باید نیروی انتظامی با بدحجابی و بی حجابی به شددت برخورد کند
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1397/12/01
هیچ چیز به زور نمیشه
خود خدا گفته
لا یکلف الله نفسا الا وسعها ، یا ، لا اکراه فی الدین
هرچیزی اول باید از فیلتر عقل و منطق رد بشه تامورد قبول واقع شه
و گشت ارشاد کلا هیچ چیزش منطق نداره غیر از هدفشون که امر به معروف و نهی از منکره
که اونم بلد نیستن
امربه معروف و نهی از منکر ۱۰ جور شرط داره
بایدبا روی خوش باشه بدون باتوم و چک و لقت، به شرط تاثیر گذاری، علم به واجب یا مستحب یا حرام بودن امور، حفظ آبروی شخص، مفسده ای درپی نداشته باشه و ...
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/12/01
زمانی که از بالا دست به کاری میزنند که اصلا بلد نیستند نتایجش میشه این ابو عطا خوندن یا هفت تیر کش شدن قورباغه
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1397/12/01
اینم مسولین فقط چون مردم فیلم میگیرن باید یه فکری کنن توهین ازاین بدتر یعنی اگه مدرک نباشه که لو برن هر کاری دلشون میخواد میکنن
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1397/12/01
زنده باد ازادی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
چرا ملاک شده افراد بی حجاب وبدحجاب اگر قضیه فیلم تصویر برادری است بیان یک مورد برخورد عوامل گشت رو با افراد با حجاب ومومن را فلمبرداری کنند با رها با خانواده در سطح شهر و اماکن رفت آمد داشتیم به جوز احترام چیز دیگه ندیدم اینها دنبال چیز دیگری هستند فریب نخورید
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1397/12/01
بابا تو ايي بدبختي گشت ارشاد به چه دردي ميخوره. نظارت رو كالاهاي أساسي روي بهداشت رو زياد كنيد ول كنيد موهاي زنا رو بخدا الان شكممون خاليه اصلا نميدونيم زن پيشمون رد ميشه يا گوسفند
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1397/12/01
دنیا دنبال پیشرفت درعلم وترقی انسانها وبقای جاودانه کره زمین.مادنبال کی روسری داره کی نداره.کی مانتو داره کی نداره.بابا ول کنید جان هرکی دوست دارید.
پاسخ ها
ناظره
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
اینو در جواب خداوند هم میتونی به این راحتی بگی، اکثر عذاب و بدبختی امروز دلیلش کم شدن ایمان، دوری از خداوند ، گناه و فساد در جامعه هستش، تازه این مال دنیای زود گذرمون هستش خدا بداد برسه از اون دنیا که به سختی به همه ی اعمالمون رسیدگی میشه خصوصاً دو تار مو و پوشش بد.....
Iran, Islamic Republic of
02:28 - 1397/12/02
پلیسو با مردم درگیر میکنن که همه حواسا به پلیس ودرگیریش باشه تا یه عده مسولین به راحتی به دزدی هاشون ادامه بدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج