تمام شبهات مربوط به استعفای آیت‌الله منتظری
۸۳۳۸۰۸
۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
۱۰۰۰۳ 
تردید علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی درباره اصالت دو نامه منسوب به امام خبرساز شد که با واکنش موسسه نشر آثار امام خمینی (ره) همراه بود.

برترین ها: تردید علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی درباره اصالت دو نامه منسوب به امام خبرساز شد که با واکنش موسسه نشر آثار امام خمینی (ره) همراه بود.

علی مطهری با اشاره به تناقض‌های دو نامه ششم و هشتم فروردین ۶۸ امام خطاب به آیت الله منتظری مدعی شده بود اینها نامه ها هم همخوانی ندارد به همین دلیل انتساب این دو نامه به خمینی برای او قابل قبول نیست. مطهری درباره شبهه‌های انتساب نامه پذیرش استعفای منتظری به امام گفت: «اساسا آن نوع بیان شباهتی با ادبیات امام ندارد. مضاف بر آنکه از فروردین ۶۷ به بعد امام بیمار بودند و خیلی در جریان امور نبودند. علاوه بر این خط امام هم مورد تشکیک است. به عبارت دیگر این تردید وجود دارد که آیا این دست‌خط امام هست یا خیر.» مطهری گفته بود: «من نمی‌دانم. این نظر شخصی من است. به نظرم نامه نهضت آزادی هم همین‌طور است و من بعید می‌دانم که این نامه از امام باشد. به نظرم هم به لحاظ محتوایی و هم به جهت تطبیق دست‌خط این نامه نمی‌تواند منسوب به امام باشد.»

222

پیشتر احمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظری در ادعایی گفته بود که او و پدرش نامه منسوب به امام را با نامه‌ای به خط سید احمد خمینی مقایسه کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که نویسنده هر دو نامه یک نفر هستند!

پس از این اظهارات، علی مطهری در توضیحاتی آورده: در پاسخ آن پایگاه اطلاع رسانی به اظهارنظر اینجانب درباره دو نامه منسوب به امام خمینی(ره) در خصوص نهضت آزادی و مرحوم آیت الله منتظری، یکی روی این نکته تأکید شده بود که امام (ره) از فروردین 1367 تا خرداد 1368 در سلامت بودند. این درحالی است که اینجانب در مصاحبه  گفته بودم «امام از فروردین 1368 در حال بیماری بودند» نه از فروردین 1367، و اشتباه ظاهراً از خبرنگار بوده است.

علی مطهری در ادامه گفت: تأکید اصلی من روی دستخط نبود بلکه روی این مطلب بود که محتوای این دو نامه با سیره و شخصیت امام خمینی چندان سازگار نیست. نامه نهضت آزادی در پاسخ به وزیر کشور وقت در زمانی صادر شده که آن نهضت با ادامه جنگ مخالفت می کرد و به نوعی پشت جبهه تضعیف می شد و امام (ره) از دست آنها ناراحت بودند و حکم به منع ورود آنها در قوای سه گانه صادر و آنها را از حقوق اجتماعی‌شان محروم نمودند، که البته این می تواند یک امر موقت بوده باشد، و نامه مربوط به آیت الله منتظری نیز در شرایط سخت روحی و جسمی امام عزیز صادر شده و شامل تعابیر تندی است. لذا این دو نامه با ادبیات امام اندکی فاصله دارد و ما نباید زیاد روی آنها تکیه کنیم. در واقع حرف من این بود که ای کاش این دو نامه از امام خمینی نمی بود و جعلی بود ولی اکنون که موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی آن را اصیل می داند ما نیز می پذیریم ولی معتقدیم باید محتوای این دو نامه را با توجه به شرایط زمان نگارش آن در نظر گرفت و مثلا در مورد حکم نهضت آزادی آن را موقت تلقی کرد نه دائمی، تا ساحت آن بزرگمرد از هر شائبه‌ای پاک بماند.

در همین راستا موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی (ره) با انتشار اسنادی به ادعای علی مطهری درباره احتمال جعلی بودن دو نامه رهبرکبیر انقلاب مبنی بر «عزل منتظری» و «ممنوع‌الفعالیت شدن نهضت آزادی» پاسخ داد.

امام خمینی (ره) در نامه‌ای درباره نهضت آزادی ۱۹ بهمن ماه ۶۶ خطاب به وزیر کشور وقت فرموده بودند : «... پرونده این نهضت و همین طور عملکرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت می‌دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکاست... شاید آمریکای جهانخوار را... بهتر از شوروی ملحد می‌دانند و این به اصطلاح نهضت آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی‌اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می‌گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود و نباید رسمیت داشته باشند».

رهبر کبیر انقلاب در نامه‌ هشتم فروردین ۱۳۶۸ خطاب به آقای حسینعلی منتظری، او را از سمت قائم‌مقامی رهبری عزل کرده و نوشتند: «از آنجا که ساده‌ لوح هستید و سریعاً تحریک می‌شوید در هیچ کار سیاسی دخالت نکنید، شاید خدا از سر تقصیرات شما بگذرد»

در تازه‌ترین مطلب منتشر شده از سوی این موسسه، شهادت کتبی سه تن از اعضای هیئت رئیسه وقت مجلس خبرگان رهبری، شامل "حضرت آیت الله خامنه ای، مرحوم آیت الله مشکینی و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی" منتشر شده است.

اواخر دهه ۷۰ سیدحسن خمینی طی نامه‌ای از محضر این رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله مشکینی و هاشمی رفسنجانی، با اشاره به تشکیک‌هایی که در مورد اصالت این نامه از سوی برخی جریانات مطرح گردیده است، درخواست می‌کند تا «برای محروم نماندن آیندگان از حقیقت امر» شهادت خویش را مرقوم فرمایند. سه شهادت نامه مکتوبی که منتشر شده است در پاسخ به این درخواست مرقوم شده است.

دستنوشته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

بسمه تعالی

با سلام و تحیّت در شب هفتم فروردین ۶۸ اینجانب و حضرات نامبرده بالا در خدمت حضرت امام راحل قدّس الله روحه بودیم و بیشترین گفتگو درباره‌ی آن نامه بود و اینکه از رسانه ها پخش بشود یا نه و سرانجام تصمیم نهائی امام این شد که نامه پخش نشود و فقط برای مخاطب نامه فرستاده شود. ساعتی قبل از آن هم فرزند گرامی امام مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج احمد آقا متن نامه را برای نامبردگان قرائت کردند. صدور آن نامه از ذهن و قلم شریف امام جای کمترین تردید نیست.

و السلام علیکم

سید علی خامنه ای ۲۲/۱۰/۷۹

222

دستنوشته مرحوم آیت‌الله علی مشکینی

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از اهداء سلام و تحیات، در اوائل فروردین ۶۸ شبی در حضور امام راحل قدّس سرّه با نامبردگان فوق بودیم و صحبت در اطراف انتشار و عدم انتشار نامه مزبور بود و از معظّم له درخواست عدم انتشار و یا تخفیف مفاد آن می شد و اگر کسی در آن حال سخنان ایشان را درباره آقای منتظری می شنید نه فقط یقین می کرد که نامه نامه ایشان است بلکه یقین می کرد که ایشان در نوشتن نامه ارفاق نموده و رعایت برخی از مصالح را کرده است، و در واقع «سبقت رحمته غضبه» و به هرحال بنده می دانم و شهادت می دهم که نامه فوق الذکر نامه معظّم له و مطالب آن منظور ایشان بوده و اگر کسی شک دارد «قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین»

و السلام علیکم و رحمه الله

الاقل علی المشکینی ۳۱/۱/۸۰

222

دستنوشته مرحوم هاشمی رفسنجانی

بسم الله الرحمن الرحیم

عصر آن روز دفتر امام (ره) از من و آیت الله خامنه ای خواسته بود که این نامه امام را به قم ببریم و به دست آقای منتظری برسانیم و هیئت رئیسه مجلس خبرگان در دفتر اینجانب جلسه داشت برای تصمیم گیری در مورد تشکیل جلسه خبرگان به منظور اجرای دستور امام در خصوص عزل آقای منتظری.

حضار آقایان فوق الذکر به اضافه آقایان مومن و طاهری خرّم آبادی بودند. به اتفاق آراء با ابلاغ چنین نامه تندی و نیز تشکیل جلسه خبرگان موافق نبودند، تصمیم گرفتیم که به جماران برویم و نظرمان را به محضر امام بگوییم و هروقت به دفتر امام رسیدیم و امام اجازه ملاقات دادند یادگار امام هم به جمع ما پیوستند.

از امام درخواست کردیم که از ارسال نامه خودداری فرمایند امام نپذیرفتند و سپس درخواست شد که از اعلان متن نامه منصرف شوند که فقط پذیرفتند تا فردا منتشر نشود و سپس هنگام طلوع فجر فرستاده امام به خانه اینجانب آمد و گفت امام فرموده اند نامه از صدا و سیما پخش نمی شود، و توسط فرد دیگری برای آقای منتظری ارسال می شود.

اکبر هاشمی ۱۱/۲/۸۰

222

برچسب ها:
انتشار یافته: 62
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
09:21 - 1397/12/01
به روباه گفتن شاهدت کیه؟گفت دمم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
الان چه میراثی مونده برای نسل جدید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
چی دادیم چی گرفتیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
الان همه پوسیدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مهم هست قبل گذشته حال رو ساخته اگر زندگی خوب و بدی داریم اما ما دخیل نبودیم توش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
خیلی هامون اصلا بدنیا نیومده بودیم یا تازه اومدیم خیلی بده تو سرنوشت خودش ادم دخالت نداشته باشه برات تصمیم گیری بشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
برای نسل جدید چه جوابی دارن با این اوضاع زندگی و سو مدیریت و ناکارامدی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
در وقایع تاریخی اثبات موضوعی خیلی سخته دادگاه جدیدن به صدا و تصویر استناد میکنه نقل قول و دستخط که جای خود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
هاشمی دیگه از خاطراتش نمیگفت هر وقت حرف زد اصولگراها دست مینداختن نگران بودن حرفی نزنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
میگن هاشمی خاطراتی که اواخر میگفت همه من در آوردی بود برا همین تمسخر میشد وگرنه هاشمی اونقدر قدرت داشت که از هیچ کس نترسه و هر چی میخواست میگفت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
سید حسن نوه ها بچه های هاشمی منظری مطهری اقازاده و خانم زاده ها مجتبی سید احمد خیلی چیزا میدونن میدونستن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
موضوع چهل پنجاه سال پیش چه زود گذشت پیرشدیم الکی چه زود باید بمیریم هنوز هم زندگی نکردیم شروع نشد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
از حق نگذریم منتظری اوایل پر شور پر برخورد اون روزها اعتراض جدی کرد کمتر کسی جرات اون حرفا رو داشت دمش گرم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
میرحسین موسوی هم مثل منتظری جلوی تندروی و تحجر ایستاد
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1397/12/01
اقای منتظری مردبزرگی بودندچون دربیتشان روی مردم بازبودوپذیرای گرفتاران ودرماندگان بودموردتوطئه قرارگرفت ولی عاقبت بخیرشدروحش شادباصالحین مشحورباد
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1397/12/01
فرمان امام ره بود و شبهه ای نیست!به تبلیغات شبکه های آنطرف آب که شبهه می کنند،باید جواب بدهیم
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/12/01
دیگه فرقی نداره برای ملت!!چون همه یکیه ن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
آفرین
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1397/12/01
نتیجه برای یه دهه هشتادی اینا که گفتین یعنی چی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
منم نمیدونم کی بی کیه اون چی گفته این چی میگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
دهه هشتادی تو فوق فوقش الان هفده ساله ای پس بابا جان برو سر درس ومشقت وکاری به این کارها نداشته باش.عجب بچه های پر رویی هستن !!این بچه ها.والا ما پامونو جلو بزرگترمون دراز نمی کردیم.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
یعنی یک نامه باعث شد سرنوشت ایران و توی دهه هشتادی عوض بشه
سپهر
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
ما‌ دهه‌ پنجاه‌ و شصت‌‌ نسل‌ سوخته‌ ایم‌ همه‌ حرفها را‌ اون‌ موقع‌ بدون‌ دلیل‌ قبول‌ داشتیم‌ میگفتیم‌ روی‌ حرف‌ بزرگترها‌ نباید‌ حرف‌ زد‌ ولی‌ الآن دهه‌ هشتادی‌ نباید‌ بدون‌ دلیل‌ حرفها‌ را‌ قبول‌ کنند‌ اگه‌ ماها‌ مثل‌ دهه‌ هشتاد‌ برخورد‌ میکردیم‌ وضعمان اینجوری‌ نبود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
شصتیها اتفاقا خیلی هم وقیح هستند.همه بلاها سر بنجاهیها اومد.عاقبت نه جز نسل قدیم محسوب میشن نه جز نسل جدید
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1397/12/01
حالا که مطهری دید لحن و ادبیات نامه نویسنده به هم شبیه هست
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1397/12/01
جالبه که با نگرانی در موردش حرف زده میشه . برای نسل نو توصیح نمیدین موضوع چی بوده و چرا منتظری باچی مخالفت کرده و این نامه نوشته شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مطالعه بکن خوب همچین دور دور هم نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مستند قائم مقام رو ببینین
تاریخ تکرار میشه باید از تاریخ درس عبرت گرفت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مطالعه کتابای دانشگاه و نخصصی تر خیلی مهم تر هست وقتمون سر حرفای خاله زنکی بذاریم تو کجا دور دور مردم رو دیدی کو ماشین چهل میلونی با این وضعی که برای مردم درست کردین 11.03
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مستند قام مقام همش دروغه
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1397/12/01
چه شهودی واقعا با این شهود قطعا این نامه اصل اصل بوده
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1397/12/01
مطهری خیلی خوشبین بوده به همه انگار
Germany
10:21 - 1397/12/01
از کی تا بحال کسی که خودش ذی نفع هست به عنوان شاهد استفاده میشه .
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1397/12/01
مطهری خیلی خوشبین بوده به همه انگار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
بله میخواست کشور رو دو دستی تقدیم امریکا کنه
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1397/12/01
داستان چیه منتظری مگه چکار کرده بوده
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1397/12/01
منتظری خیلی کار درستی کرد با تندروی ها مخالفت کرد اونم اوایل برخوردها
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1397/12/01
از وقتی چشم باز کردیم تغییر و جنگ تحریم تهدید سرکوب محدودیت و باید نباید چی شد آخرش
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/12/01
کاش همه شون بودن پاسخگو رفتارشون بودن
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1397/12/01
عجب داستانی اصلنم معلوم نیست ساختگیه
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1397/12/01
احمد منتظری پسرش خیلی اسرار همه چیز رو میدونه
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/12/01
برترین ها کلا یک طرفه هستی
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1397/12/01
رحمت خدا بر منتظری .
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
درود و رحمت خدا بر امام خمینی که حتی قائم مقام خودش منتظری رو برکنار کرد به خاطر خیانت به وطن و از اشتباهات اطرافیانش چشم پوشی نمیکرد و با همه خیانتکاران محکم و جدی برخورد میکرد
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1397/12/01
منتظری و هاشمی رفتند بابا دست از سرشون بردارید اینایی که هستن هم می رن ...
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1397/12/01
همشون سر وته یه کرباس هستن فرقی نداره
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1397/12/01
به ما چه . فعلا که کاهو ارزان شد.خوشحالیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
اقای منتظری،آدم خوش باور وساده اندیشی بود،همه میدانند!
ازسیاست ومسایل اجتماعی وجهانی دور بود!
دلیل هم همین بس،که پشت تریبون نماز جمعه ،حرفهای میزد که با واقعیت جامعه دور بود،نسنجیده وتحقیق نشده سخنرانی میکرد!بعد از مدتی از زنده پخش کردن سخنرانی جلوگیری کردند!
در حد یک مدرس اطلاعات داشت!
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1397/12/01
نماینده ها به جای اینکه از سر بیکاری بخوان نامه های امام رو زیر سوال ببرن به کارهای واجبشون یعنی حل سریع مشکلات اقتصادی مردم بپردازن
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1397/12/01
من از همه میخوام فقط مستند قائم مقام رو ببینن که بفهمن دقیقا موضوع چیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مستند قائم مقام پر از تهمت و افتراست که توسط مخالفین منتظری ساخته شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
نابغه اون وقت این مستندو یه آدم بی طرف ساخته که تو اینقدر بهش استناد میکنی؟
بدون نام
United States
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مستند صداسیما به درد تو میخوره
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1397/12/01
ای کاش کسانی که با ریا و تعهد و نه با سواد و تخصص، زندگی افسانه ای درست کرده اند می دانستند چه آتش فشانی زیر خاکستر است
United States
13:03 - 1397/12/01
این حرفا اون وقتی که منتظری زنده بود اهمیت داشت الان که همه چی تموم شده. منتظری را همین ارزشی ها به خونه اش حمله کردند و گفتند توی خونه اش عکس های مستهجن پیدا کردیم. نه خدا حالیشون میشه نه بنده خدا.
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1397/12/01
آیت‌الله منتظری انسان بر جسته فقیهی عالیمقام دلسوز مردم و بنده خالص پروردگار بود روحش شاد خوشا به حالش که آلوده زرق برق دنیا نشد
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1397/12/01
منتظری اولین کسی بود که گفت: چرا مرگ بر امریکا؟
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/12/01
منتظری اوایل انقلاب حرف هایی رو میزد که خیلی از آقایون الان بهش رسیدن
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1397/12/01
درودبرامام راهل ودرودبرجانشین اورهبرانقلاب
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1397/12/01
بعنوان بچه دوازده ساله که توسط یکی از همکلاسی ها( شهید بابایی) بچه انقلابی شدیم عرض میکنم: طرح این موضوعات نه تنها خوب نیست بلکه زیان اور هست واول انقلاب بواسطه شلوغی همه قشری بودن ..وطبعا اتفاق و اشتباهی هم رخ داده ،تمامش کنید تابه افترا..نکشیده شده ؛در حالت بچگی بادیدن دوربین رفتیم سمت انها که دیدم شهید بهشتی بدون مترجم با اونها مصاحبه و بعد متوجه شدیم خبرنگاران خارجی بودن وشهید بهشتی مسلط به بان خارجی .خاطرات خوب بگید که تفرقه نیافته
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1397/12/01
برتر چاپ کن لطفا دنبال کامنتم .از اون جمع پنج نفری ما جز خودم یکی دیگه از دوستان شاهد وحاضر هست و سه نفر بد در جنگ تحمیلی به شهدا پیوستن و شهید بابایی هم همان در اوایل تظاهرات شهید که کوچه یی هم بنامش هست .اینهارو گفتم که بدونید تلویزیون دوکانال داشت ازجنس مرحوم افشار واطمینان داشتیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج