دلیل گران شدن سیگار چیست؟
۸۳۷۲۰۵
۱۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
۱۱۳۰۳ 
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مهمترین علت افزایش قیمت سیگار را عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای تأمین مواد اولیه و کاهش تولید این محصول عنوان کرد.

خبرگزاری ایسنا: رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مهمترین علت افزایش قیمت سیگار را عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای تأمین مواد اولیه و کاهش تولید این محصول عنوان کرد.

چند روز گذشته اخباری در رابطه با افزایش قیمت سیگار مطرح شده بود که بررسی‌ها نشان از آن دارد که قیمت انواع سیگار، توتون و تنباکو در بازار افزایش یافته است. این افزایش قیمت در حالی رخ داده که عرضه سیگار از سوی واحد‌های صنفی سطح شهر و دکه‌های روزنامه‌فروشی کاهش یافته و مسئولان این واحد‌ها مدعی‌اند که شرکت‌های توزیع کننده و واردکننده سیگار حجم توزیع خود را به شدت کاهش داده‌اند.

در این رابطه محمدرضا تاجدار - رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی اظهار کرد که دلیل گران شدن سیگار این است که در سه ماه اخیر بانک مرکزی گواهی ثبت آماری صادر نکرده، بنابراین امکان تسویه حساب و واردات مواد اولیه تولید سیگار وجود نداشته است.

به گفته وی، تولیدکنندگان برای وارد کردن مواد اولیه مورد نیاز خود باید درخواست ثبت سفارش دهند و این درخواست از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان‌ها که مسئول تأیید ثبت سفارش و تخصیص ارز هستند، بررسی می‌شود. سپس این تاییدیه باید به بانک مرکزی ارائه شود تا گواهی ثبت آماری برای واردات مواد اولیه مورد نظر صادر شود و فرآیند تخصیص ارز انجام شود.

تاجدار با بیان اینکه دریافت تأیید ثبت سفارش کاری دشوار، اما ممکن است، تصریح کرد: بانک مرکزی می‌گوید ارز ندارد و به ندرت گواهی ثبت آماری را صادر می‌کند؛ بنابراین کمبود مواد اولیه باعث کاهش تولید شده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی ادامه دارد: ماه گذشته یکی از واحد‌های تولیدی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور و سایر سازمان‌های مربوطه اعلام کرد که به دلیل نبود مواد اولیه ناچار به تعطیل کردن کارخانه شده است. البته یک هفته بعد توانست کارخانه را با ۲۰ درصد ظرفیت دوباره فعال کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تقاضای محصولات دخانی ثابت و عرضه آن کم است، اظهار کرد: عدم تأمین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه مشکل اصلی واحد‌های تولیدی است که منجر به عرضه کم محصول شده است.

افزایش نرخ ارز عامل دیگر گرانی سیگار

تاجدار همچنین افزایش نرخ ارز نیمایی را از جمله عوامل افزایش قیمت سیگار عنوان و مدعی شد: نرخ ارز نیمایی حدود دو ماه است که به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده، اما پیش از آن ارز سامانه نیما با نرخ ۸۵۰۰ تا ۹،۵۰۰ تومان به واردکنندگان مواد اولیه عرضه می‌شد.

وی تصریح کرد: یکی از کالا‌هایی که مردم در هنگام کاهش ارزش ریال می‌خرند و دپو می‌کنند سیگار است، بنابراین در هفته گذشته تقاضای سیگار زیاد و عرضه آن کم بود که خود عامل دیگری برای افزایش قیمت سیگار شد.

درهم نداریم؛ لیر بگیرید!

تاجدار در ادامه تغییر ارز ثبت شده در فرم ثبت سفارش را مشکل دیگر واحد‌های تولیدی عنوان و اظهار کرد: برای مثال ممکن است ثبت سفارش با درهم تأیید شده باشد، اما بانک مرکزی می‌گوید درهم نداریم و ثبت سفارش را با لیر یا یوان بیاورید و این در حالی است که دریافت تأیید ثبت سفارش نیاز به پیگیری‌های فراوان دارد.

وی افزود: از طرف دیگر اگر بانک مرکزی به شما لیر بدهد، اما بخواهید از امارات خرید کنید باید هزینه دیگری برای تبدیل ارز بپردازید که باعث افزایش قیمت تمام شده سیگار می‌شود و تولیدکنندگان باید این هزینه را به عهده بگیرند.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1397/12/10
دلیل گرانی سیگار مالیات وعوارض
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1397/12/10
سیگار هم مثل خودرو باید براش از خارج کشور قطعه وارد کنند
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/12/10
واقعا اجحافه
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1397/12/10
دلیل گران شدن این ه ست که شر کتهای داخلی سیگارو میدن به دلال های که پول دارند به اصتلاح عمده فروشها اگر مستقیم به دست دکه ها یا سوپر مارکتهای که عامل فروش هستند میدادن گرون نبود
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1397/12/10
به عمده فروشها کارتن کارتن میدن به سویر مارکتها که عامل فروشن از هر سیگاری یک بکس میدنم
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/12/10
چون عمده فروشها از عوامل خود شرکتها هستند
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1397/12/10
اینهاکه گفتی همه یک طرف طرف دیگرمصرف بالا براثرحرص زیادکه شماهابرای سیگاریهابوجوداوردید. وسیاستهای سلطان سیگارکه تاچندوقت دیگرحضورمبارک رااعلام. میکند
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1397/12/10
امیدوارم روزی برسته که سیگار پاکتی برسه 50 هزار تومانبدم میاد از بوی کند سیگار اهههههههههههههههه
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1397/12/10
آمریکا و اسراییل و ایادی استکبار جهانی و استرالیا و انگلیس و گینه بیسائو و کانادا و بیشتر کشورهای اروپا و آسیا و قطب شمال و جنوب
Iran, Islamic Republic of
22:58 - 1397/12/10
انشاءالله توزیع سیگار برای همیشه قطع بشه.
Iran, Islamic Republic of
23:50 - 1397/12/10
ضرربرای. مردم. چون برای مردم ضررداره. مسولین. گرونش. کردند
Iran, Islamic Republic of
02:46 - 1397/12/11
نئشه کننده زیاد داریم و هی سیگار روشن میکنن و مشتریش زیاد شده به همین دلیل ساده ، اینهمه معتاد داریم کسی حرفی نمیزنه تا یه خانم توی پارک میبینن خوانندگی میکنه یا حجابش ایراد داره سریعا همه رئیس میشن و برخورد میکنن ولی کسی نیست بگه چرا مواد مخدر توی کشور زیاده و جوانان پاک و پاکیزمون دارن از بین میرن یکی بیاد جلوش بگیره لعنت به همتون که بفکر فقط خودتون هستید و شرکتهای فروش سیگارتون
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1397/12/11
بجای سیگار . پسته بخورید .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج