گردش مالی چهارشنبه سوری چند میلیاردی است؟
۸۳۸۶۲۶
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۹
۶۳۲۲
هر چند بازار ترقه بازی چهارشنبه سوری از چند روز مانده به آخرین چهارشنبه پایان سال حسابی داغ می شود اما کمتر کسی متوجه گردش مالی عجیبی است که همین مراسم سوزاننده ایجاد می‌کند.

روزنامه خراسان: هر چند بازار ترقه بازی چهارشنبه سوری از چند روز مانده به آخرین چهارشنبه پایان سال حسابی داغ می شود اما کمتر کسی متوجه گردش مالی عجیبی است که همین مراسم سوزاننده ایجاد می‌کند.

صحبت از گردش مالی رقمی حدود 363 میلیارد تومان است ، عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر، ساخت ۱۹۲۶ کلاس درس و ۴۵۴ تخت بیمارستانی است!

یک حساب و کتاب سرانگشتی

به گفته یکی از فروشندگان قانونی مواد محترقه‌ مجاز و ایرانی امسال قیمت فرفره دو هزار تومان، قیمت پروانه دو هزار تومان، قیمت موشک سه هزار و 100 تومان، قیمت مشعل پنج هزار تومان و قیمت فلاشر دو هزار و ۷۰۰ تومان است. با احتساب این اعداد و ارقام اگر به صورت میانگین هر خانوار از هر کدام از این مواد تنها یک عدد بخرد، حدود ۱۵ هزار تومان باید هزینه ‌کند.

از سوی دیگر بنابر اعلام مرکز آمار ایران ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار در ایران زندگی می کنند. اگر به صورت میانگین این تعداد خانواده هر کدام برای خرید مواد محترقه ۱۵ هزار تومان هزینه کنند، نتیجه ۳۶۳ میلیارد تومان خواهد شد؛ عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر در ایران و معادل یارانه‌ هشت میلیون و ۶۶ هزار نفر است. اگر معادلات دیگری را در نظر بگیریم، این رقم جالب‌تر هم می‌شود. به گفته‌ معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش برای ساخت هر کلاس درس، حدود ۱۸۵ میلیون تومان بودجه مورد نیاز است.

حالا با ۳۶۳ میلیارد تومان می‌توان حدود ۱۹۶۲ کلاس درس در ایران ساخت. از طرف دیگر معاون توسعه‌ مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی ایران گفته است برای ساخت هر تخت بیمارستانی ۸۰۰ میلیون تومان نیاز است. این در حالی است که با مبلغ حاصل از تجارت مواد محترقه در چهارشنبه ‌سوری می‌توان حدود ۴۵۴ تخت بیمارستانی ساخت و دل تعداد زیادی از بیماران را شاد کرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
United States
08:00 - 1397/12/14
اگر این کار هایدنکنند پو لش را به کارگران میدن نه بابا
به جیب دولت ها میری
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1397/12/14
رقم حیف ومیل ترقه بازی درمقابل یه عده بیت المال خور عددی نیست
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1397/12/14
چهارشنبه سوزی29اسفند است
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/12/14
گردش مالی محرم چند صدهزار میلیارد تومان است؟
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/12/14
خانواده ما را از آمار کم کن،
ما که توی بیست سال گذشته یک عدد کبریت هم بخاطر چهارشنبه سوری روشن نکردیم.
پاسخ ها
آدولف هیتلر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
چهارشنبه سوری یه نماد ملی ه و اجرا نکردن اون یعنی حاکم شدن نماد های غیر ملی در نتیجه چپاول اموال و ناموس ملی به دست همون ها میشه کما اینکه این اتفاق داره میوفته
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1397/12/14
یه حساب سر انگشتی هم بگید که چقدر پول به خاطر سفر های زیارتی مثل حج که عملا میره تو جیب دشمن سعودی بگید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج