همه برای گلزار؛ همه علیه عادل!
۸۳۸۶۳۸
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
۹۰۸۹ 
تمام جنجال‌های جشنواره تلویزیونی جام‌جم
این روز‌ها جشنواره جام‌جم در تمام رسانه‌های حقیقی و مجازی ترند شده. جنجالی پردامنه‌تر از تقریبا اغلب موارد جنجالی و بحرانی صداوسیما در سال‌های اخیر که در بدترین شرایط نیز همیشه یک گروه را شاکی می‌کرد و گروهی دیگر را شادمان و راضی.

روزنامه شهروند - پولاد امین: این روز‌ها جشنواره جام‌جم در تمام رسانه‌های حقیقی و مجازی ترند شده. جنجالی پردامنه‌تر از تقریبا اغلب موارد جنجالی و بحرانی صداوسیما در سال‌های اخیر که در بدترین شرایط نیز همیشه یک گروه را شاکی می‌کرد و گروهی دیگر را شادمان و راضی. اما این‌بار اتفاقی که رخ داده، چپ و راست و میانه نمی‌شناسد و اعتماد عمومی را مخدوش کرده. جنجالی که باعث شده برای- شاید- نخستین‌بار همزمان نام و عکس دو برنامه روی صفحه اول روزنامه‌ها بیاید. مسئولان و مدیران صداوسیما و حتی برخی وزرا درباره سبقت ناگهانی یک برنامه تلویزیونی از برنامه‌ای دیگر به اظهارنظر پرداخته‌اند.

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پست اینستاگرامی درباره جزییات آرای مردمی جشنواره تلویزیونی جام‌جم منتشر کرد و با مقایسه تصویری از آمار دستکاری‌شده و واقعی نوشت. جشنواره‌ای که قرار بوده انتخاب‌هایش براساس آرای مردمی باشد، فعلا متوقف شده. مردم هم با داغ کردن چندین و چند هشتگ مختلف به جشنواره جام‌جم هجوم آورده و در این بین رأی‌سازی سازمان‌یافته انجام‌شده را نشانی از بی‌اعتباری تمام رأی‌گیری‌ها و نظرسنجی‌های صداوسیما- تاکنون- عنوان کرده‌اند.

سیما فقط این درگیری‌ها را کم داشت!

نظرسنجی مخدوشی که چنین وانمود شده که تنها و تنها برای کاستن از هیمنه یکی از محبوب‌ترین مجریان صداوسیما دستخوش اخلال شده. آزاردهنده‌تر از همه اینها، اما داستان «دیو و دلبر»‌ی است که درست شده و به‌ناگاه محمدرضا گلزار شده بدمن ماجرا؛ بی‌این‌که واقعا خود آن بدبخت نقشی در ماجرا داشته باشد. مگر این‌که باور داشته باشیم، او آگاهانه در بازی کمرنگ کردن عادل فردوسی‌پور وارد شده باشد که البته تاکنون کوچکترین جمله‌ای از او درباره جلو افتادن و عقب‌ماندن از برنامه نود نشنیده و نخوانده‌ایم!

اما آیا واقعا جشنواره جام‌جم سزاوار این‌همه موضع‌گیری و واکنش و بازتاب -مثبت و منفی- هست یا نه؟!

تلویزیون علیه عادل!

سیما فقط این درگیری‌ها را کم داشت!

رأی‌گیری جشنواره جام‌جم در چند رشته مختلف ازجمله سریال‌های منتخب، برنامه‌های شاخص، برنامه‌های پرمخاطب، بازیگران و مجریان زن و مرد و البته تیتراژ انجام شده و در این بین حواشی رخ‌داده بیشتر در یکی دو رشته مهم بوده است. در بخش‌هایی، چون برنامه‌های شاخص و البته مجریان؛ با این‌که در بخش سریال‌ها و حتی بازیگران نیز اعتراضات و انتقادات و کناره‌گیری‌هایی را نیز شاهد بوده‌ایم...

دعوای اصلی در این میان البته بر سر عادل فردوسی‌پور است که از همان ابتدای ورود مدیر جوان و تازه‌کار شبکه سه داستان درگیری‌های این‌دو سر زبان‌ها بوده و انگار هر اتفاق و اقدامی در شبکه سه تنها و تنها در جهت کاستن از نفوذ عادل و نودش به انجام رسیده است. در مورد جشنواره جام‌جم و نظرسنجی مربوط به آن نیز این درگیری را به‌عینه مشاهده کردیم. جالب این‌که اتفاق پرواکنش دیروز و رأی‌سازی برای برنامه‌ای که تنها رقیب بالقوه نود فردوسی‌پور در آرای مردمی می‌توانست باشد، تنها اقدام علیه این مجری محبوب- فارغ از تمام انتقاد‌هایی که علیه او وجود داشته و دارد- نبوده است...

عادل که مجری نیست!

اقدام مهمتر علیه عادل فردوسی‌پور اتفاقا بسیار پیشتر از این ماجرای معروف و در همان نخستین گام‌ها به انجام رسید. جایی‌که برای نخستین بار بدعتی در معرفی کاندیدا‌ها رخ داد و نام عادل از بین نامزد‌های بخش مجریان برتر مرد بیرون کشیده شد و برای این‌که ظاهر ماجرا درست شود، مجریان ورزشی دیگر را نیز به پای عادل سوزاندند و در تصمیمی عجیب اعلام کردند که اصلا مجری ورزشی مجری حساب نمی‌شود!

چنین شد که در بخش مجریان مرد در کنار رشیدپور، علیخانی، رامبد جوان و مهران مدیری؛ حتی نام نیما کرمی و نجم‌الدین شریعتی هم آمد، اما عادل نه. دلیل این کار نیز از همان ابتدا مشخص بود: تنها برای این‌که مبادا خدای‌نکرده عادل فردوسی‌پور در این بخش نیز بالاترین رأی را به‌دست آورد که در آن‌صورت دیگر بستن دست‌وپای او ممکن نمی‌شود!

من نیستم!

سیما فقط این درگیری‌ها را کم داشت!

در این بین البته اتفاقات دیگری نیز در این جشنواره رخ داده که زیر سایه جنجال‌های مربوط به عادل نادیده مانده‌اند. مثلا کنارکشیدن برنامه دورهمی مهران مدیری که عنوان کردند «با توجه به این‌که مجموعه دورهمی در دو سال گذشته توانسته تقریبا تمامی جوایز مردمی و داوری را به خود اختصاص دهد، از شرکت در این نظرسنجی انصراف می‌دهیم.» مدیری البته درباره جزییات دلایل انصرافش حرفی نزد؛ اما همزمانی این اتفاق با ماجرا‌های عادل و گلزار بی‌تردید نشان از نارضایتی مدیری از شرایط دارد...

بهنوش بی‌بهنوش

بهنوش بختیاری دیگر چهره‌ای بود که از شرکت در جشنواره جام‌جم انصراف داد. دلیل او البته متفاوت بود و او که به گفته خودش «دوبار کاندیدا شده و یک بار تندیس بهترین بازیگر زن را برای محله گل و بلبل دریافت کرده بود»، عطای این جایزه را به لقایش بخشید، آن‌هم به‌دلیل فرار از «حسادت»! بهنوش خانم البته برای بردن این جایزه باید با مریم مؤمن، ریما رامین‌فر، گلچهره سجادیه، مهرانه مهین‌ترابی و لعیا زنگنه رقابت می‌کرد...

سریال‌های جنجالی

بخش سریال‌ها هم البته از جنجال بی‌نصیب نماند. دیروز محسن تنابنده در پستی از نتایج آرای دو سریال پایتخت و بانوی عمارت در جشنواره تلویزیونی جام‌جم انتقاد کرد: «تو شرایطی نبودم که پست بزارم، ولی مگه می‌ذارن؟ تعداد آرای دو سریال رو ببینید، دقیق اندازه هم؟ این آمار رو روزنامه جام‌جم زده و البته اضافه‌کرده پایتخت ٣٠‌درصد و عمارت ٢٣ درصد. لطف مردم نه یک‌بار بلکه بار‌ها شامل حال پایتخت شده و اهالی پایتخت هم همیشه به احترام مردم تلاش کردن، پس دست از تلاش مذبوحانه بردارید و اجازه بدین مردم خودشون انتخاب کنن.»

سیما فقط این درگیری‌ها را کم داشت!

در اهمیت جام‌جم

اگر از خوره‌ترین مخاطبان تلویزیون بپرسند که برنده فلان رشته در جشنواره سال گذشته چه کسی بوده؛ یقین بدانید که نخواهد توانست جواب دهد. طبیعی هم هست. جایزه‌ها، حتی اسکار، قابلیت ماندگاری یک اثر یا چهره را ندارند. جوایز تنها به درد بولدکردن بهترین‌ها می‌خورند و نه ساختن بهترین‌ها.

این امر در تلویزیون بدتر هم هست. اساسا تلویزیون مدیوم جشنواره و جایزه نیست و اغلب برنامه‌هایش تاریخ مصرف دارد. پس دلیل این عطش برنامه‌ها و برنامه‌سازان برای تبلیغ خود در این جشنواره را نمی‌دانم. عطش مدیران برای نظرسازی و جهت‌دهی را هم اصلا! مجری محبوب بی‌جایزه هم محبوب است و مجری یا هنرمند یا برنامه نامحبوب را هم نمی‌توان با هیچ ضرب‌وزوری محبوب کرد.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1397/12/14
همه اینها نشانگر این واقعیت است که پس می توانند به ارا مردم در هر زمینه ای دست ببرند و وزنه را به ان سمت وشخصی که مد نظرشان است سوق بدهند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۱
خدا پدرتا بیامرزه همینو کیه که بفهمه...
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1397/12/14
تلویزیون میلی حالم بهم میخوره ازش خونه ماهواره هم ندارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
خب الان چیکار کنیم الان بگیم چه آدم روشن فکری هستی مثلا
س
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۱
ساعت پنج....لال بمونی کافیه
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1397/12/14
فتنه زیر سر مدیریت جدید هست که میخوان برنامه نود. رو ازتو چشم بندازند
United Arab Emirates
12:32 - 1397/12/14
من گلزاررودوست دارم
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
اصلا بحث این نیست اخه خب دوست ااری که چی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
آفرین همینجوری با شدت هرچه تمامتر دوسش داشته باش
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1397/12/14
ولی فکر نمی کنم گلزار از این اتفاق بی خبر باشه شاید از خداش بوده یه همچین چیزی بشه
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
مگه احتیاجی به این رای های تقلبی داره طرفدار خودشو داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
قطعا بله
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1397/12/14
ولی فکر نمی کنم گلزار از این اتفاق بی خبر باشه شاید از خداش بوده یه همچین چیزی بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
اره بابا
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1397/12/14
آره گلزار طفلی الکی شد آدم بده !!!!!
پسر خوبیه !
چقدر سالها ازش بد گفته شد ،همه بهش می گفتن مرفه بی درد و.....
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1397/12/14
میخان عادل و نودو کم کم بذارن کنار ما نباید بزازیم این مدیر جوانی که عادل قبل از اونم بوده بیاد برا نود تعین تکلیف کنه
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1397/12/14
لطفا اینقدر این آدمها رو الکی بزرگ نکنید. چند وقت دیگه خدا رو بنده نیستند. روی سخنم با همه ست چه عادل چه گلزار. اگر زحمت میکشند پولش رو هم میگیرن. اینها چون توی تلویزیون هستند به چشم میان در حالی که افراد زیادی دور و بر ما هستند که به جامعه خدمت میکنند اما اصلا به چشم نمیان. باید حتما توی تلویزیون باشی تا کارهات بولد بشه.
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1397/12/15
آخه چرا اینقد به گلزار حسودی میکنین؟ الکی فردوسی پور رو انداختین جلو که گلزارو خراب کنین؟ فایده نداره بیخود زور نزنین
محبوب بودن که زورکی نمیشه
Iran, Islamic Republic of
02:23 - 1397/12/15
گلزار خیلی مودب و محبوب هست
ایشونو با فردوسی پور بی ادب و منفور مقایسه نکنید
پاسخ ها
س
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۱
اتفاقا برعکس کفتی...
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1397/12/15
حالا خوبه فردوسی پور از طریق همین صدا و سیما چهره شده اینقد واسه صدا و سیما قیافه میگیره و ناز میکنه
خیلی پررو و بی ظرفیته
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1397/12/17
فردوسی پور الان دیگه خودش باید درصدا سیما مدیر باشه. ربطی هم به گلزار بنده خدا نداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج