پاسخ ایران به هوک درباره سفر روحانی به عراق
۸۴۱۵۲۷
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
۱۲۰۰۰ 
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه برایان هوک درباره سفر روحانی به عراق گفت، انتخاب ایران و عراق، روابطی بر پایه حسن همجواری و مناسباتی راهبردی است و قطعاً برای حفظ آن از کسی اجازه نمی‌گیریم.

خبرگزاری ایسنا: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات برایان هوک نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران درباره سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به عراق و استقبال گرم دولت و ملت این کشور از او، گفت:

عصبانیت این مقام آمریکایی تعجبی ندارد، چرا که به نظر می‌رسد این کشور با وجود صرف میلیاردها دلار در خاورمیانه، نتوانسته جایگاه مطلوبی در میان ملت‌های منطقه به دست آورد که دلیل این امر قطعاً سیاست‌های تجاوزکارانه، نظامی گری و مداخله گری این کشور است.

مقامات آمریکایی باید بد اخلاقی و زیاده طلبی بی‌جای خود که برای دهه‌ها به آن عادت کرده‌اند را کنار بگذارند و متوجه این نکته مهم و کاملاً آشکار باشند که دوران دخالت و تعیین تکلیف برای دیگر کشورها مدت زمانی است، سپری شده است.

ایران و عراق کشورهایی مستقل هستند و دولت‌های آنان برآمده از رأی و انتخاب مردم این دو کشور هستند و بی شک این دو ملت بزرگ، قدرت تشخیص منافع و مصالح خود را به خوبی دارند و نیاز ندارند که کشوری با سابقه سیاه تجاوز، ایجاد جنگ و ویرانی، از هزاران کیلومتر دورتر برای آنها تعیین تکلیف کند.

قاسمی افزود: ایران و عراق همسایگانی با مرزهای طولانی و دارای تاریخی کهن و دیرینه هستند و ملت‌های دو کشور دارای اشتراکات و علقه‌های فرهنگی، دینی، مذهبی و تاریخی ریشه داری هستند و انتخاب آنها، روابطی بر پایه حسن همجواری و آکنده از مودت و مناسباتی راهبردی است و قطعاً برای حفظ و تداوم این روابط از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد و از کسی نیز اجازه نمی‌گیرند. آنچه امروز در روابط ایران و عراق دیده می‌شود از پشتوانه‌ای عمیق و تجاربی گرانسنگ برخوردار است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1397/12/21
این پست فطرتا فقط میخان تفرقه بندازن
جنگ ایران و عراق هم تقصیر اینا بود صدام رو شیر کردن تا جنگ بشه هر دو کشور عقب افتاده بمونن
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1397/12/21
به آمریکایی ها،هیچ ربط نداردوفوزلی موقوف!
United Arab Emirates
20:46 - 1397/12/21
هوک و امثال هوک بدانند جایی در این منطقه ندارند . پس گورشون را گم کنند همان خلیج خوکها ..
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1397/12/21
روحانی فقط برای دریافت حق ماموریت به عراق رفته ،
فعلا عراق مال آمریکا میباشد آن ها بدون اجازه آمریکا آب هم نمی توانند بخورند.
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1397/12/21
آمریکا از هرچیزی انتقاد کرد شک نکنید که داره میسوزه
Iran, Islamic Republic of
22:27 - 1397/12/21
در عالم خواب در کوفه منزلی دیدم که روزی مرکز فرمانروایی در جهان خواهدشد!نوری بسمت آسمان خواهدبودومردان بزرگ به آنجاخواهدرفت!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج