چرا قیمت خودرو ارزان شد؟
۸۴۱۶۹۹
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
۸۶۷۶ 
بازار خودرو پس از اوج‌گیری دو سه هفته‌ای و ثبت رکوردهای جدید قیمتی، این روزها که شب عید است، روندی نزولی را (در قیمت) پیش گرفته و همزمان، تقاضا نیز شاهد افت بوده است.

روزنامه دنیای‌اقتصاد: بازار خودرو پس از اوج‌گیری دو سه هفته‌ای و ثبت رکوردهای جدید قیمتی، این روزها که شب عید است، روندی نزولی را (در قیمت) پیش گرفته و همزمان، تقاضا نیز شاهد افت بوده است.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان ادعا کرد منحنی قیمت خودروهای داخلی در بازار کنونی و در مقایسه با دوران اوج، حدود هفت درصد نزول پیدا کرده است. چند هفته پیش بود که بازار خودرو با رشدی ناگهانی در قیمت مواجه شد و رکوردهایی جدید از جمله پراید ۵۳ میلیونی و پژوی ۱۰۰ میلیونی را به ثبت رساند.

روند نزولی تولید در کنار کاهش عرضه و همچنین ورود پول‌های سرگردان به بازار خودرو و البته رشد بازارهای ارز و سکه، از جمله دلایل اصلی انفجار قیمتی اخیر بودند. حال گویا عکس این اتفاقات در حال رخ دادن است و از همین رو بازار خودرو روند نزولی را در قیمت به خود می‌بیند.آن‌طور که گزارش‌های میدانی از بازار خودرو حکایت می‌کنند (برخی از این گزارش‌ها البته توسط خودروسازان تهیه شده‌اند)، منحنی قیمت خودروهای داخلی طی یکی دو هفته گذشته رو به نزول رفته است. به‌عنوان مثال، قیمت پراید از ۵۳ میلیون تومان به زیر ۵۰میلیون تومان کاهش یافته و پژویی که در دوران اوج اخیر، ۱۰۰ میلیون تومان قیمت داشت، حالا ۷، ۸ میلیون تومان ارزان شده است.

در باب اینکه چرا بازار خودرو روندی نزولی را در قیمت، آن هم در این مقطع از سال (شب عید) پیش گرفته، دلایل مختلفی مطرح می‌شود. یکی از این دلایل، افزایش تیراژ خودروسازان است و همان‌طور که افت تولید، قیمت‌ها را به اوج رساند، حالا روند افزایشی آن یکی از علل کاهش قیمت عنوان می‌شود. طی چند هفته گذشته، تولید خودروهای سواری افزایش قابل‌توجهی داشته؛ به‌نحوی‌که از دو هفته پایانی بهمن به بعد، تیراژ به بالای دو هزار دستگاه در هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور نیز رسیده است.این روند رو به رشد به نوبه خود سبب بهبود عرضه خودروها به بازار شده تا دومین دلیل کاهش قیمت نیز شکل بگیرد.

این نکته را نباید فراموش کرد که بخشی از این عرضه، به خودروهای پیش‌فروش شده‌ای مربوط می‌شود که طی چند هفته گذشته و پس از تعیین تکلیف قیمتی، تحویل شده‌اند. گفته می‌شود خودروسازان نزدیک به یک میلیون دستگاه محصول پیش‌فروش کرده‌اند که بخشی از آن تحویل ثبت‌نام‌کنندگان شده است.اما نکته‌ای که خودروسازان کشور بسیار اصرار دارند آن را یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت محصولات تولیدی در بازار عنوان کنند، فروش فوری‌های آنها طی سه هفته گذشته است. بنابر حکم وزارت صنعت،معدن و تجارت، خودروسازان ملزم شده‌اند از ابتدای اسفند امسال تا پایان سال، هر روز فروش فوری داشته باشند تا به این ترتیب قیمت خودروها در بازار شکسته شود.

بر این اساس، ایران‌خودرو و سایپا تقریبا هر روز ۲۰ درصد از تولید روزانه خود را در محصولات مختلف، به‌صورت فروش فوری (تحویل ۳۰ روزه) عرضه می‌کنند، آن هم با قیمت‌هایی چند میلیون تومان کمتر از بازار. هرچند خودروسازان اصرار زیادی دارند که طرح فروش فوری روزانه را دلیل اصلی کاهش قیمت عنوان کنند، با این حال این طرح یک ایراد بزرگ دارد و آن، رعایت نکردن فرمول حاشیه بازار است.گویا وزارت صنعت، معدن و تجارت الزام کرده که خودروسازان محصولات خود را با قیمت‌هایی به اصطلاح دستوری (قیمت‌های تعیین شده از سوی ستاد تنظیم بازار) عرضه کنند.تبعات منفی این ماجرا خود را پس از تحویل خودروهای ثبت‌نامی، بیشتر نشان خواهد داد، چه آنکه اختلاف زیاد بین قیمت کارخانه و بازار خودروها، انگیزه دلالی و واسطه‌گری را باز هم بالا برده است.

هرچه هست، اگرچه نمی‌توان ادعا کرد فروش فوری روزانه خودروسازان نقشی در کاهش قیمت در بازار نداشته، با این حال به‌دلیل تعداد محدود و همچنین اختلاف زیاد قیمت کارخانه و بازار محصولات، طرح موردنظر اثری کامل و جامع در این ماجرا نداشته است. حتی مشخص نیست خودروسازان در سال آینده نیز طرح فروش فوری روزانه را ادامه خواهند داد یا آن را متوقف می‌کنند.

اما کاهش قیمت خودرو در بازار، دلایل دیگری نیز دارد، از جمله بیم سرمایه‌گذاران و دلالان از آینده قیمتی آن. آنها خوب می‌دانند دلیل اصلی رشد قیمت خودرو، افت شدید تولید است و طبعا وقتی تیراژ افزایش یابد و عرضه بالا برود، منحنی قیمت نزول می‌کند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد افزایش تولید خودروها طی چند هفته گذشته، سیگنالی منفی برای صاحبان پول‌های سرگردان در بازار خودرو ارسال کرده و به آنها هشدار داده که با ادامه این روند، قیمت‌ها رو به نزول خواهند رفت. طبعا با چنین چشم‌اندازی، صاحبان پول‌های سرگردان و دلال‌ها ترجیح می‌دهند کمتر در بازار خودرو ریسک کنند.

اتفاقا در همان روزهای اوجگیری منحنی قیمت در بازار خودرو، عنوان شد یکی از دلایل این موضوع، ورود پول‌های سرگردان است و حالا ظاهرا این پول‌ها در حال خروج هستند. فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر فروشنده در بازار خودرو زیاد شده، اما خریدار کم است و این موضوع جدا از اینکه به کاهش قدرت خرید مشتریان مربوط می‌شود، با آینده مبهم قیمت نیز در ارتباط است. در واقع حالا که قیمت‌ها نزولی شده‌اند، بسیاری از مشتریان (به‌خصوص مصرف‌کنندگان واقعی) ترجیح می‌دهند برای خرید خودرو صبر کنند؛ زیرا گمان می‌برند قیمت‌ها پایین‌تر خواهد آمد. اینکه گمانه‌زنی مشتریان به حقیقت خواهد پیوست یا سرابی بیش نیست، بستگی مستقیم به آینده تولید خودرو در کشور دارد.

بدون شک اگر روند افزایشی تولید ادامه یافته و خودروسازان بتوانند تیراژ خود را بیشتر کرده و محصولات به اصطلاح ناقص و دارای کسری قطعه را کامل کنند، عرضه بالا رفته و قیمت باز هم افت خواهد کرد. این البته در حالی است که روند افزایشی تولید در مقطع فعلی، ناشی از کمک مالی دولت به زنجیره خودروسازی کشور است و بنابراین با توجه به تداوم تحریم و مشکلات اقتصادی، تضمینی بابت ادامه این روند (به‌خصوص در صورت قطع کمک‌های دولتی) وجود ندارد.

طبعا اگر تیراژ افزایش نیابد یا روند فعلی را حفظ نکند، نمی‌توان خیلی به تداوم کاهش قیمت امیدوار بود.در نهایت اما یکی دیگر از دلایل روند نزولی منحنی قیمت در بازار خودرو، افت نرخ ارز و سکه عنوان می‌شود. قیمت‌ها در بازار خودرو با توجه به ماهیت سرمایه‌ای آن در ایران، معمولا متناسب با قیمت ارز و سکه بالا و پایین می‌شود و در مقطع فعلی به پیروی از این دو بازار، رو به افت گذاشته‌اند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 55
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1397/12/22
دروغ دروغ خجالت بکشید توچه فازی هستین شما
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
خودرو سی میلیونی شده شصت تا هشتاد میلیون کجاش ارزون شده کدوم دانشگاه اقتصاد خوندن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
شما هم ابزار رانت خوارای خودرو هستید ی جوری میگید ارزون شده انگار ب قیمت اصلیش برگشته ...پنج برابر شده حالا یکم اومده پایین اونم کثافت کاری خودتونه انشالله هرچه ژودتر خودزو سازی کشپر نابود بشه همه راحت شیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
میگن ارزون شده که ملت برن خرید کنن
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1397/12/22
ارزان شد ????
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1397/12/22
ارزان شد؟
یه پزشک روانشناس خوب سراغ دارم
Iran, Islamic Republic of
07:56 - 1397/12/22
چون مسئولان عالی داریم
Canada
08:02 - 1397/12/22
هی لعنت خداوندبرچنین دولتی وچنین خودروسازهای عارتگری.
Iran, Islamic Republic of
08:03 - 1397/12/22
غلط کردی بااین گزارش وتحلیلت..همتون دلال ونامردین وخون مردم رومیمکین
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1397/12/22
چه تیتر خنده داری
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1397/12/22
خیلی ارزون شده خخخخییییلیییییی
Iran, Islamic Republic of
08:08 - 1397/12/22
کی گفته ارزان شد؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1397/12/22
به به چه تیتری هر کی از خارج بیاید و این تیتر رو بخونه شک نکنید فکر میکنه پراید 21 میلیونی شده 10 میلیون... نویسنده دست مریزاد بدو برو آینه بغل پرایدت رو از کمپانی بگیر...
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1397/12/22
ارزان شد!!!!!ارزان شد!!!!!ارزان شد!!!!!!!صد میلیون گرون شده دو میلیون ارزون شده ارزون شد!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
08:13 - 1397/12/22
فقط خدا به زمین گرمتون بزنه که یکی از مقصران اصلی گرانی شماها بودین
Iran, Islamic Republic of
08:14 - 1397/12/22
تازه اولش هست خیلی پایین تراز این میاد داداش .ها ها ها رفت تو اره.....
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1397/12/22
دلیل اصلی اینه که مردم پول ندارن
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1397/12/22
چقد از خودروسازا پول گرفتی واسه این مقاله ؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1397/12/22
سلام این چه ا رزونی هست واقعلا متاسفیم به این اخبار کذب دروغ بابا جمع کنید این اخبار دروغ پراکنده تون را خودرو از 17میایون رفت 53میلیون 200هزار کمشون کردن که مردم گم راه کنند خداییش ما چطوربه این اخبار دروغ باور کنیم بزارین همان اخبار بیگانهارا گوش کنیم که واقیتش هست
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1397/12/22
خداییش وجون مردم ول کنید
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1397/12/22
اونایی که پولدار تشریف دارن فرقی براشون نداره قیمت چی بشه ...وای بحال مافقیرا که یه موتور هم نمیتونیم بخریم بااین اوضا گرونی .شکم بچه هامون سیرکنیم جای شکر داره.پس طبقه ی ما فقیرا فقط باید به داشته هامون فکرکنیم فکرکردن به نداشته ها فقط جنگ اعصاب برامون دربر داره وبس.فقط تقاضامون از این دولت اینه که بیشتراز این کاری نکنه که همین شکم بچه ها رو هم نتونیم سیرکنیم ماشین و هواپیما وقطار واین چیزا پیش کش...
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1397/12/22
به درک.....انشالا بزودی شاهد گل گرفتن کارخانها باشیم
مردم بیچاره کردن.
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1397/12/22
کدام ارزان حق دارند به مرگ بگیرند که به تب راضی شویم پرای لگن خارج از رده در همه کشورها ده تومان‌ارزش ندارد که سخنان تحلیلی و انالیزی از زبان کارشناس خارج شود
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1397/12/22
ارزون شده اره مفت شدههههه
ماشین سه برابرشده بعد ۵۰۰میارن پایین میگین ارزون شده
خدالعنت کنه همشون
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1397/12/22
این دو شرکت دولتی وخائن وقتی با کاهش مشتری مواجه می شوند قیمت خودرو را کمی کاهش می دهند تا دانه بریزند همینکه درخواست ها زیادشدفوری عرضه و تولید را کاهش تا قیمت خودرو کاهش پیدا نکند ...
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1397/12/22
چرا انقدر دروغگو پست هستید کجا ارزان شد مریض هستید دروغ میگید
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1397/12/22
هر وقت پراید زیر 20میلیون رسید اونوقت صحبت از کاهش قیمت کنید
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1397/12/22
الان مثلا ارزون شده. با فرض وجود تحریمها قیمت تمام شده یه خودرو برای سازنده بسیار پایین تر از قیمت بازار در میاد. با این حساب اگه ایران خودرو و سایپا محصولاتشون رو با سود اندکی بفروشن مردم بی بضاعت هم میتونن بخرن. خود من کارمندم و 10 ساله دارم پراید سوار میشم و قدرت خرید یک مدل بالاتر رو اصلا ندارم
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1397/12/22
مسخره است چقدر گران و چقدر ارزان شد لطفا حساب کنید ؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/12/22
کاش دست دلال ها قطع بشه

که هرچی بدبختی مردم می کشن از دلال ها و مسئولین بی لیاقت هست
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1397/12/22
کدوم ارزانی؟


پراید چهل و چند میلیونی یعنی ارزون؟؟؟؟

حداکثر قیمت پراید باید بیست تومن باشه
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1397/12/22
ملت اگه همت کنند خودروسازان را سرجایشان می نشانند یک عده فقط دنبال منافع خود هستندویک عده موش میدوانند
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/12/22
منظور همه مخاطبان عزیز گزارشگر خبر هست....امیدواریم مدیران اپ اخبار داغ ناراحت نشن
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1397/12/22
کجا ارزون شد؟؟؟؟ خواب دیدین؟
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1397/12/22
برید حیا کنید پراید رو رسوندین پنجاه و سه الان اومده پنجاه میگین ارزون شد؟
دارین از خون مردم میمکید
Singapore
09:38 - 1397/12/22
خدای من یعنی پراید شده هفت میلیون باورم نمیشه
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1397/12/22
در دولت اصلاحطلب پراید در تیرماه ۲۲/۵ میلیون بود و الان از دو برابر رد کرده ، همچنین سایر خودروها؟؟؟!!؟؟؟!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
در دولت اصولگرا پراید از هشت تومن شد بیست و دو تومن

پس اینقدر اصولگرا اصلاح طلب نکنین


گرچه می دونم تو که این کامنت را گذاشتی خودت از کاسبان تحریمی
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1397/12/22
اخه شما چ‌خبر نگاری هستید..چرا دورغ میگید..کجا ارزون شده
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1397/12/22
ارزان شد واقعا خوبه من با یارانه و حقوق دوسه ماه آیندم پس میتونم یه پراید بخرم البته قالپاقش خخخ
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1397/12/22
چي زدي توهم ميزني، كما ارزون شد
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1397/12/22
چون دیگر کسی بنجل نمیخرد و مردم هم فقیتر شده اند.
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1397/12/22
خفه شو میمون 30میلیون گرون میشه یک میلیون ارزون میشه آنوقت ... ارزون شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
من هم میخواهستم نظر بدم که دیدم دوستان این نظرو گفتن به نظرم اومد یک نظر تاز بدم ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
اقا چرا نظرمو سانسور کردی هر چی بگی این خودسازها باز کمه
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1397/12/22
کثافتا آشغال چقدر دروغگو هستید واقعا خجالت بکشید
خیلی ارزون شده بر پدر و مادرتان لعنت
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/12/22
اخه چرا مردم رو مسخره میکنید. زشته. کجا ارزون شده اخه از خدا بی خبرا
United Arab Emirates
14:46 - 1397/12/22
وای خدااااااا چقدر ارزون شده .پراید پنجاه ملیونی مفته .اهای مردم عجله کنین بشتابین تا تموم نشده
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1397/12/22
حالت خوبه عزیزم؟؟قرصاتوخوردی؟؟بروقرصاتوبخور!!!
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1397/12/23
اقا من دوتا ماشین دارم که هرچی بره بالا به نفعمه
اما حقیقتا دلم میخواد بیاد پایین
واقعا خجالت نمیکشید پژو پارس مسخره 110 میلیون تومن؟
زشت نیست سمند که اسم خودروی ملی رو یدک میکشه 80 میلیون تومن؟
پرایدی که نه تکنولوژی هزینه بر داره نه قطعات خاص و نه وزن 50 میلیون تومن؟
ببخشید دزدی چطوریه؟
اگه این دزدی نیست پس چیه؟
United Arab Emirates
10:52 - 1397/12/25
هیچ کس ماشین نخره اینا خود بخود خوب میشن
نخرید هرکس بخره یعنی دوست داره .......
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1397/12/26
ازدولت بخاطر این ارزانی سپاس گذاری می
نمایم.خداجزاتون بده .
Kuwait
20:42 - 1398/01/02
ملت اگر بخرد بی غیرت است
Kuwait
20:44 - 1398/01/02
نگویید ارزان شده بگوئید چرا بی رویه گران شده از ۵ میلیون به بالا پراید خیلی گرونه
Kuwait
23:33 - 1398/01/04
کجا ارزان شده دروغگوها همش دروغ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج