ج.ا: چرا مردم را از سال ۹۸ می‌ترسانید؟
۸۴۱۷۰۷
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
۸۰۱۸ 
محمد جعفر جوادی طی یادداشتی در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: چند ماهی است که مسئولین کشور مرتب از روزها، ماه‌ها و سال سختی که در پیش رو داریم سخن می‌گویند.

محمد جعفر جوادی طی یادداشتی در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: چند ماهی است که مسئولین کشور مرتب از روزها، ماه‌ها و سال سختی که در پیش رو داریم سخن می‌گویند.

این سخنان گاهی در شکل سلبی آن همچون «سال سختی در پیش است»، «شرایط کشورسخت است»، «از این گردنه باید با موفقیت عبور کنیم» گفته می‌شود، وقتی هم به صورت مثبت و ایجابی حرف بزنند می‌گویند «مردم نگران کالا‌های اساسی نباشند»، «وضع ارزی کشور خوب است»، " «میوه شب عید به مقدارکافی داریم»، «تایکسال و نیم دیگر گندم در انبار‌ها موجود است».

نتیجه این جملات چه مثبت و چه منفی، ایجاد نگرانی و التهاب در جامعه است که نشان دهنده این است که سال ۱۳۹۸ سالی سخت و پر فراز و نشیب خواهد بود. وقتی با چرایی این گفتمان مواجه می‌شوند که چرا مردم را می‌ترسانید؟ دریک ژست کاملا روشنفکرانه، مردم پسند و طرفدار انتشار آزاد اطلاعات پاسخ می‌دهندکه باید مردم در جریان امورکشورباشندو واقعیت‌ها را بدانند.

اما ایا این حرف واقعیت حال و آینده کشور است؟ یا با عذرخواهی باید اذعان کرد که مسئولین شرایط جامعه را به درستی درک نمی‌کنند و نمی‌فهمند که در تحلیل اوضاع کشوردچار خطای تحلیل شده و یا اینکه مرعوب شرایط شده‌اند ودر یک ژست به ظاهر شجاعانه ترس خود را به جامعه سرایت می‌دهند. آیا وظایف دولتمردان نه این است که غرور اسلامی و ملی را تقویت وهمچنین در ایجاد فضای روحی و روانی برای امید و زندگی بهتر درروز‌ها و سال‌های آتی شهروندان خود کوشا باشند؟ پس چرا ناشیانه یاس، ناامیدی و ترس از فردای تاریک و مبهم را در ملت خود ترویج می‌کنند؟

برای روشن شدن واقعیت، اگر شرایط کشوررا در اسفند ماه سال ۹۷ با اسفند سال ۹۶ مقایسه کنیم درمی یابیم که دردیماه سال گذشته جامعه (بیش از یکصد شهر کشور) دستخوش آشوب‌ها و بحران‌های اجتماعی گردید، آمریکا سرمست از این شرایط مرتب در مورد برجام تهدید می‌کرد، ترامپ در اجرای «سیاست مرد دیوانه» همه را از جمله رهبران چین و کره شمالی را مرعوب کرده بود و دائم بر طبل حمله به کره شمالی و خروج از برجام می‌کوبید و سایر کشور‌ها منتظر بمبی بودند که احتمالا آقای ترامپ می‌خواهد در واشنگتن بر ضد ایران منفجر کند.

مسئولین کشوردر تردید وحیرت بودندکه آیا آمریکا از برجام خارج خواهد شدیا نه؟ احساس بلاتکلیفی در کشور حاکم شده بود (بخصوص کسانی که تنها امید وراه کار را برجام می‌دانستند)، این وضعیت آشفته سیاسی و روانی در ایران برای آمریکا شرایط مطلوبی را فراهم کرده بود، مردم ایران و بسیاری در کشور‌های دیگر نیز منتظر حادثه مهمی بودند.
این شرایط تا اردیبهشت سال ۹۷ ادامه پیدا کرد، در اردیبهشت‌ماه ۹۷ خروج آمریکا از برجام اعلام ودولت ایران که تا آن تاریخ در تردید ماندن یا رفتن آمریکا از برجام سیر می‌کرد دچار شوک شد.

با تصمیم غیرمنطقی دولت مبنی بر تثبیت نرخ دلار درمبلغ ۴۲۰۰ تومانی شوک دوم را به کشور وارد کرد و سپس در یک اقدام غیر کارشناسانه دیگر باتوزیع وتخصیص میلیارد‌ها دلار ارز بدون برنامه و نظارت سومین آسیب به اقتصاد کشور زده شدتا اینکه کنترل حفظ ارزش پول ملی از دست رفت.

همزمان با شوک‌های ارزی تا مرداد ماه ۹۷ شاهد آشوب و اغتشاش ولو در حد محدود در برخی از شهر‌ها از جمله در تهران بودیم، این وضعیت رهبران کاخ سفیدرا آنچنان ازخود بی‌خودنمود که باورکردند جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال ۱۳۹۷ دوام نخواهد آورد.

او در پایان یادداشت امروز خود نوشت: مکر و حیله دشمنان در سال ۹۷ علیرغم تلاش و برنامه‌ریزی‌ها با تدابیر رهبری معظم، هوشیاری مسئولین و همراهی مردم خنثی شد، ولی تداوم این پیروزی در توکل به خدا و همدلی و همراهی وجلوگیری از هر گونه اختلاف و تفرقه بین مسئولین و مردم، کار شبانه روزی همراه با تعقل، برنامه و جلوگیری از یاس و ناامیدی و مرعوب دشمن نشدن است.

اما سخن پایانی باز بامسئولین است چرا در سخنانتان خبری ازخدا نیست؟ خدا فراموش شده است آیا باورداریم که همه اموربه دست خداست وخدا ازسلطان محمود بزرگتر است؟ پس چرا مانند غیرموحدان حرف می‌زنیم؟ چرا خداوند وقدرت و رحمتش را به یاد خود و مردم نمی‌آوریم؟ در سخنانتان صرفا تکیه برروی امور مادی است که گاهی جنبه تحقیر مردم را به خود می‌گیرد و اشاره‌ای به عزت، شرافت و نوع دوستی ملت ایران را ندارد.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/12/22
۹۸ هممون از گرسنگی میمیریم با این وضعیت کار و پول
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/12/22
چراالکی اخبار وگزارش میدید که نمیدانم چرامردم ازسال۹۸ میترسند.منظوراین بیان چیست .چراکسی ازاین روزنامها شاکی نمیشه.مثل وزارت فرهنگ..اطلاعات..
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1397/12/22
امر به معروف میکنند بایدم بترسیم هر چه گذشته از زمان اوضاع بدتر شده
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/12/22
در دولت اصلاحطلبان هر سال بدتر از پارسال ، سالی که نکوست از بهارش پیداست؟؟!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
م.ص.
United Kingdom
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
دولت اصولگرایان هم همین بود بلکه بدتر. ...
ضد امریکا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
بدتر از اصلاح طالبی نیست
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1397/12/22
دولت تبخیر امید وکابینه اش!
کاش مایک مصدق داشتیم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
فکر میکنی اگر داشتیم با ان مخالفت های شدید نمی شد ؟؟؟
United Kingdom
11:29 - 1397/12/22
برای اینکه خودشون میدونند چه بلایی دارند سر مردم میارند. از عاقبت کار میترسند.
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1397/12/22
اصن نیازی نیست که مردم به حرف کسی گوش بدن و التهاب ایجاد شود. آقای باسواد.. مردم خودشون شعور سیاسی و اجتماعی و اقتصادی دارند و براساس عقل خودشون تجزیه و تحلیل میکنن و میدونن که حباب نیست واقعیته. .
Turkey
21:50 - 1397/12/22
این تحلیل یه بچه کلاس پنجم بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج