پشت پرده خروج پیاز و سیب‌زمینی از کشور
۸۴۷۵۰۰
۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۲
۲۱۵۰۵ 
یکی از مسئولین استانداری تهران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از ۱۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری خبر داد. این در حالی بود که وزیر صمت در دهم فروردین ماه ۱۳۹۸ طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک صادرات این دو قلم کالای کشاورزی را از ۱۵ فروردین ماه ممنوع اعلام کرد. مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک به این ابهام ایجاد شده پاسخ داد.

تابناک: یکی از مسئولین استانداری تهران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از ۱۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری خبر داد. این در حالی بود که وزیر صمت در دهم فروردین ماه ۱۳۹۸ طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک صادرات این دو قلم کالای کشاورزی را از ۱۵ فروردین ماه ممنوع اعلام کرد. مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک به این ابهام ایجاد شده پاسخ داد.

سال گذشته، سالی پر از نوسان برای قیمت اقلام خوراکی بود و هر بار دومینوی افزایش قیمت به یک کالا می‌رسید. در روز‌های ابتدایی سال قیمت گوشت قرمز شروع به افزایش کرد و کارشناسان دلیل آن را صادرات بی رویه گوسفند و گاو به کشور‌های همسایه به دلیل افزایش نرخ ارز می‌دانستند. از این روی، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت طی نامه‌ای فرمان ممنوعیت صادرات گوسفند و گاو را صادر کرد.

پشت پرده خروج پیاز و سیب‌زمینی از کشور

سپس قیمت هنداونه در زمان تولید آن اوج گرفت که عده‌ای آن را به اعتصاب کامیوندار‌ها نسبت دادند. در مقاطع دیگری از زمان در سال گذشته نیز قیمت ماهی، برنج، رب گوجه فرنگی، گوجه فرنگی، کاهو و شکر افزایش چشمگیری پیدا کرد. حالا با آغاز سال ۱۳۹۸ قیمت پیاز اوج گرفته و از کیلویی ۳ تا ۴ هزار تومان در روز‌های پایانی سال گذشته به کیلویی ۸ تا ۲۰ هزار تومان در روز‌های ابتدایی سال جاری رسیده است. حالا پرسش این است که دلیل این افزایش قیمت پیاز چیست؟

یقیناً میزان تولید پیاز در مقایسه با سال گذشته کاهش پیدا نکرده، چون بنا بر مصاحبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ حسین اصغری، مدیر کل دفتر محصولات جالیزی وزارت جهاد کشاورزی، میزان تولید پیاز در کشور حدود ۲.۲ میلیون تن در سال است که نسبت به سال گذشته رشد داشته است. پس دلیل افزایش قیمت پیاز را باید در عوامل دیگری جستجو کرد.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی طی مصاحبه‌ای در ششم فروردین ۱۳۹۸ علل افزایش قیمت پیاز را بارندگی‌های اخیر و صادرات این کالا عنوان کرد و گفت: بارندگی و سیل اخیر در این موضوع، کمی تأثیرگذار بوده، اما دلیل اصلی کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی صادرات است.

در روز‌های اخیر نیز کلیپی در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که نشان می‌دهد، ۴۰۰ کامیون پیاز از پایانه‌های مرزی استان کرمانشاه طی روز‌های اخیر خارج شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین در گفت وگو با ایرنا اظهار داشته است: صادرات ۴۰۰ کامیون پیاز از مرز رسمی پرویزخان طی روز‌های اخیر و همچنین انتشار کلیپ مربوط به این موضوع در فضای مجازی صحت ندارد. همچنین رئیس گمرک پرویزخان طی مصاحبه دیگری با فارس در دهم فروردین ماه ۱۳۹۸ عنوان نموده است: طبق آمار‌های موجود گمرک از ابتدای نوروز امسال تاکنون در مجموع ۱۱۰ کامیون سیب زمینی و ۶۴ کامیون هم پیاز به عراق صادر شده است و میزان صادرات به صورت عادی در جریان است و صادرات این محصول به صورت انبوه صورت نگرفته است.

شایان ذکر است که طبق آخرین آمار منتشر شده توسط گمرک، میزان صادرات پیاز در یازده ماهه سال گذشته ۳۰۵ هزار و ۵۰۴ تن به ارزش ۱۰۹ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۵۹۹ دلار بوده است. این میزان در مقایسه با کل صادرات پیاز در سال ۱۳۹۶ به لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب ۱۷۳ درصد و ۱۱۷ درصد رشد داشته است.

به هر صورت، سرانجام همین آمار رشد صادرات و کمبود و گرانی قیمت این محصول کشاورزی در بازار‌های داخلی موجب شد تا در روز‌های اخیر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک، به منظور مدیریت و تنظیم بازار داخلی دستور به ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم فروردین ماه بدهد.

پشت پرده خروج پیاز و سیب‌زمینی از کشور

البته نکته قابل تأمل در موضوع ممنوعیت صادرات پیاز این است که دو روز قبل از تاریخ نامه فوق یعنی در هشتم فروردین ماه ۱۳۹۸، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، محمد امامی امین، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، ضمن اشاره به وضعیت افزایش نرخ پیاز و سیب زمینی در بازار، اظهار داشت: ممنوعیت صادرات محصولات پیاز و سیب زمینی جهت تنظیم بازار از پانزدهم اسفند سال گذشته لغایت پانزدهم فروردین ماه سال جاری از پیش اعلام شده، اما متأسفانه شاهد خروج غیرقانونی و قاچاق این محصول از کشور هستیم.

حالا پرسش اساسی این که آیا واقعا صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم اسفندماه سال گذشته ممنوع بوده است؟ اگر این گونه باشد چرا از اول تا دهم فروردین ماه سال جاری طبق مصاحبه رئیس گمرکات پرویزخان ۱۱۰ کامیون سیب زمینی و ۶۴ کامیون پیاز به عراق صادر شده است؟ اگر هم این موضوع صحت نداشته باشد و ممنوعیتی برای صادرات پیاز و سیب زمینی در بازه مذکور نبوده است، چرا این مسئول استانداری تهران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم اسفندماه سال گذشته تا پانزدهم فروردین ماه سال جاری خبر داده است؟

مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران ضمن تکذیب ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم اسفند ماه سال گذشته تا پانزدهم فروردین ماه سال جاری گفت: نه تنها تا به امروز (سیزدهم فروردین ماه ۱۳۹۸) صادرات پیاز و سیب زمینی ادامه داشته و ممنوع نبوده است، بلکه طبق نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت این صادرات تا پانزدهم فروردین ماه ۱۳۹۸ نیز ادامه خواهد داشت و از این تاریخ به بعد صادرات پیاز و سیب زمینی ممنوع است. میراشرفی افزود: نکته قابل ذکر در این ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی این است که بر خلاف سایر ممنوعیت‌هایی که قبلاً برای برخی کالا‌ها ابلاغ می‌شد، این بار چند روز زودتر این موضوع به گمرک ابلاغ شده است.
همچنین نکته دیگری که در زمینه این ممنوعیت‌های صادراتی مطرح می‌شود این که بسیاری از کارشناسان و صادرکنندگان معتقدند که این ممنوعیت‌های صادراتی، باعث از دست رفتن بازار‌های صادراتی ایران و واگذاری آن‌ها به رقبا می‌شود.

نظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم نهبندان و سربیشه طی گفت وگویی با تابناک اقتصادی، ضمن تأیید این موضوع که در این ممنوعیت‌های صادراتی، باید صادرکنندگان و تولیدکنندگان را نیز در نظر گرفت، گفت: به هر حال هنگامی که در بازار داخلی با کمبود یک کالا مواجه می‌شویم دیگر صادرات معنایی پیدا نمی‌کند. باید در ابتدا مصرف داخلی را تنظیم کنیم و سپس اگر مازادی وجود داشت، این حق صادرکننده است که آن را صادر کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این پرسش که از نظر شما چقدر این ممنوعیت‌ها می‌تواند بر قیمت‌های داخلی محصولات کشاورزی از جمله پیاز تأثیر بگذارد گفت: قطعاً این ممنوعیت‌ها باعث می‌شود که بازار‌های داخلی مدیریت و تنظیم شوند و در نتیجه قیمت محصولات کشاورزی کاهش خواهد یافت. نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس در پایان صحبت‌های خود گفت: باید در زمینه کالا‌های کشاورزی قانونمند عمل شود و این طور نباشد که هر آنچه تولید می‌شود صادر شود و یا این طور نباشد که صادرات آن همیشگی ممنوع اعلام شود. برای جلوگیری از این وضعیت باید برنامه ریزی‌های لازم صورت گیرد و میزان تولید و مصرف سالانه دقیق توسط نهاد‌های ذیربط مشخص شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 43
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1398/01/14
خجالت بکشید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
خجالت بکشند ؟ از چی از بی کفایتی از بی اورضگی از چه خجالت بکشن ؟والله این مملکت یک هیتلر نیاز داره تا هر کی برای مملکت ومردم مشکل ایجاد کرد از دم تیغ بگذرانند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
استانداری تهران چه ربطی به صادرات پیاز داره؟هر کی فهمید به منم بگه
عامو
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
وقتی که پیاز بوگندو در پشت پرده زندگی شاهانه میکند به کلیه مسئولین و وکلا و وزرای محترم معزز پیشنهاد می کنم تا حرمت و احترامشان سر جا هست بصورت دسته جمعی استعفاء کنند بهتر است چون اگر این اتفاق در کشوری همچو ژاپن می افتاد تعداد زیادی خودکشی میکردند، حالا خود دانید،
عامو
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
وقتی که پیاز بوگندو در پشت پرده زندگی شاهانه میکند به کلیه مسئولین و وکلا و وزرای محترم معزز پیشنهاد می کنم تا حرمت و احترامشان سر جا هست بصورت دسته جمعی استعفاء کنند بهتر است چون اگر این اتفاق در کشوری همچو ژاپن می افتاد تعداد زیادی خودکشی میکردند، حالا خود دانید،
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/01/14
خدا لعنت کند مردم بدبخت کردید
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1398/01/14
چه بلاهایی که به سر مردم نیومد؟!!
فقط دستمزد در این چند سال ثابت بوده.
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/01/14
شما که انقدر وا مصیبتا سر میدی پارسال وپیارسال که بخاطر بازار بده گوجه و پیاز و سیب زمینی همه کشاورزا بد بخت شدن چرا صدای کسی در نمیومد اگه یادتون باشه از سره زمین جمع نمیکردن چون هزینه بیشتر از فروش محصول بود
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1398/01/14
گوش اگرگوش تووناله اگرناله ماست انچه البته به جایی نرسدفریاداست
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1398/01/14
همش دروغ... چرا وقتی خودمون نداریم و ۲۰ روزه فهمیدن باید دقیقا ۱۵ فروردین تازه متوقف بشه؟؟؟ و بعدش چرا قیمت ۴ الی ۵ برابر و بیشتر بشه؟ اگه قاچاق هستش چرا جلوی مرز نظارت نمیشه که خارج نشه... تازه درگیر سیل هم بوده کل کشور پس نیاز شدیدتر از قبله... ۱۰۰ درصد برنامه ریزی شدس... و باید جواب بدن مسئولان مربوط... هر روز ی چیزی گرون میشه... کشور ما نباید درگیر این چیزای چرت باشه... متأسفانه دشمن خارجی هیچ غلطی نمیتونه بکنه اینا داخل کشور هستن یعنی خودین.
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1398/01/14
بی تدبیری و البته برنامه ی بعضی هاس... خدا لعنت کنه آدم خائن رو... بعضی ها ذات پلیدی دارن... .
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1398/01/14
... مافیاهایی قدرتمند در کشور شکل میگیرد مثال الان کشور ما که دیگر همه چیز را از قیمت دلار و طلا گوشت و رب و حتی پیاز گرفته تا قانون گذاری ها را بدست بگیرد وگرنه مگر میشود که همه چیز دانه دانه نایاب و گران بشود و دیگر زمینه ارزانی آن فراهم نشود و هیچ کسی هم پاسخگوی نباشد.
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/01/14
ما که نفهمیدیم چی گفت
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/01/14
هر بیسوادی میتونه بهتر از این عمل کنه
برای مشتی دزد قیمت هرچقدر باشه فرق نمیکنه
ملت بدبخت چیکار کنه
پاسخ ها
شیدا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
ما فرا فقط..
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1398/01/14
ان ریس گمرک مرزی که گفتن صادرات پیاز صعت نداره
.دروغگو.بی وجدان.
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1398/01/14
خاک برسرتون گه نمیتونید قیمت پیازوسیب زمینی رو مدیریت وکنترل کنید
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/01/14
خدا لعنت کنه مسئولین بی لیاقت رو
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/01/14
باید مسولان وزرا خودشان خرید داشته باشن تاز وضع بازار خبر داشته باشند والا امنیت درکشور باتلاش نیوی انتظامی وامنیتی برقراره مرذم خوشحال خواهندشدمسؤلان به داخل مردم بیان
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1398/01/14
برید گم بشید دلالها که اصلا بفکر مردم نیستید
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1398/01/14
همه میدونن این صادرات توسط چه دستگاهی انجام میشه و هدف از این صادرات چیه...حنای هیچکدومتون دیگه رنگی نداره همتون دروغگو هستید از کوچیک تا بزرگ
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1398/01/14
تنها چیزی که در مملکت کم داریم مدیر لایق و کار آمد میباشد. مدیران رانتی و فامیلی کارایی ندارند
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/01/14
در جائی خواندم چرا جهان در مورد سیل بی تفاوت بود.
زمانی که دولت مردم را با ارز و خودرو و پیاز و گوشت و هندوانه و حقوق و مسکن و سیل....... به گروگان میگیرد و فاجعه در پی فاجعه میسازد.حتی قادر نیست از مدیریت اصولی پیشگیری وقایع جلو گیری کند.و به گونه ای در تبلیغ از وقایع سان و رژه ببیند.
معلوم است که جهان سیل کوچکترین فاجعه برای ملتی تلقی می نماید. ایران کشوری شده که با شعار به شعور آنها توهین و وسیله ای شده که قضاوت جهانی بسیار ما را عقب مانده و تسلیم شده تلقی کند.
Germany
10:11 - 1398/01/14
قاچاق رو مگر مدیر کل گمرک باید تایید کنه اگر تایید کنه یعنی عسس بیا منو بگیر البته این مزاحه همه میدونند قاچاقچی کیه ولی جرات ندارند حرف بزنن
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/01/14
خاک تو سرتون که نمی تونید قیمت ساده ترین مایحتاج روزانه مردمو کنترل کنید همتون به درد لای جرز میخورید ....
United States
10:20 - 1398/01/14
از این تاریخ به بعد صادرات پیاز و سیب زمینی ممنوع است!!!!!
....
از بس دروغ تحویل مردم میدن خودشان هم با هم دعوایشان میشه. یکی میگه ممنوع بوده و دیگری میگه نه از 15 فروردین تازه میخوهان ممنوع کنن
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/01/14
دولت روحانی عمدا اجناس را گران میکند تا بر مردم فشار اورد و ...
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/01/14
اخ که نمیفهمم کورید وکرید ونمیبینید ونمیفهمید که همه این مصایب از گرانی دلار وصرف صادراته وربطی به این جنس واون جنس نداره و بی جهت وعبث فکرتون درگیر موردی اجناس کردید و ممنوعیت صادرات امروز این فردا ان ،تا وقتی ارزش پول برنکرده به قبل همین اش وکاسه ست چرا اصل رو که گرانی دلاره ول کردید و چسبیدید به سیب زمینی پیاز و دیروزم پوشک ودستمال کاغذی و رب وقندوشکرو… انقد خودتونو به کوچه علی چپ نزنید وبی ارزش شدن پولمونو لاپوشانی نکنید وهمه یکصدا بالا رفتن ارزش پولمونو فریاد بزنید تا از دست اینهنه نابسامانی رها شویم هدف یه چیز وانهم با لا بردن ارزش پول ملی واکی شدن همه چیز ،والسلام
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1398/01/14
شرم بر جهاد کشاورزی شرم بر وزرات صعنت ومعدن وهمه اونهایی که سهل انگاری کردن در کنترل قیمت ها در این ایام نوروز فقط شعار دادند آخه پیاز هم کیلویی ۱۵۰۰۰ هزارتومان یک مشت دلال مفت خور ده ها کامیون پیاز بار کردن بطرف کشورهای همسایه اونوقت پیاز در داخل کشور به این قیمت ای لعنت خدا بر همه شما ننگ بر شما با این مملکت داری تون.
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1398/01/14
ایادی استکبار جهانی آمریکا و اسرائیل پشت پرده این گرانی هستند لعنت به هر دو تا شون
Iran, Islamic Republic of
10:47 - 1398/01/14
اینا مانوره جهت اموزش مدیریت جهانی.
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1398/01/14
خودشان مسخره کردن کار ومدیریت بلد نیستن گم شن اشغال های عوضی صبر ما هم اندازه ای دارد
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1398/01/14
این دولت می خواهد باترامپ بجنگه!؟
خخخخه
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/01/14
چرا صادر ات انجام بشه درصورتی که ایران خودش نیاز داره
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/01/14
دولت ای دولت بی تدبیر
همش تو مقصری
بخاطر واردکردن دلار به کشور و جلوگیری از سونامی افزایش ان چه میکنی
نه نه این راه بیراهه ای بیش نیست
اشتباه محض است
خود را از چاله به چاه انداختن
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1398/01/14
فقط وفقط بی عرضه گی وبی تدبیری مسولین
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/01/14
اینم کار آمریکا و اسرائیله
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1398/01/14
خدا لعنتتون کنه که نه مدیریت بلید نه می زارید کسی که بلده بیاد مدیریت کنه .
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1398/01/15
اقایون وزرا خر خودتون با هفت جدوابادتوت هستید که ملتا خر فرض کردید خروار خروار پول میریزید حسابتون اخر سرم همش تکذیب میکنید
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1398/01/17
نصیحت پیامبر گرامی که فرمودند چراغی که به خانه واجب است حتی برای مسجد حرام است .متاسفانه فراموش شده منظور از چراغ کلیه اجناس بوده نه فقط چراغ .چرا ملت در کشور با ید محصولات خوراکی را اینقدر گران بخرند وباعث شود عده زیادی قدرت خرید نداشته باشند .کجای این کار صادرات اسلامیست .ملت در فشار هستند بعد عده ای سنگ صادر کنندگان سلطان را به سینه میزنند
Kuwait
19:10 - 1398/01/18
تقصیر نداریم چون فقط دزد پرورش داده ایم
Iran, Islamic Republic of
02:10 - 1398/02/27
دمت گرم واسه گزارشت.اماتجربه نشون داده همیشه برای گمراه کردن افکارعمومی ازمعضلات پیش روی مردم همیشه یه حاشیه هایی درست میکنن که ذهن مردم ازاون گرفتاریهاودغدغه هابه سمت اون موردجلب بشه ومسئله اصلی به حاشیه رانده بشه.دیدیدباجلوگیری ازصادرات پیازبه ۳-۴هزارتومن رسید.این یه نمونه ش.مواردازاین دست زیاده.پس نیازبه ذهن خلاقی دراینموردنیست .بچه هم میفهمه اوضاع چه جوریه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج