مهاجرت در ایران در حال زنانه شدن است
۸۵۱۲۱۷
۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵
۶۸۱۰
بر اساس آمارهای سال 2017 سازمان ملل در سال 2000، 2 میلیون 803 هزار مهاجر ایرانی در خارج از کشور گزارش شده که در سال 2017 این آمار 2 میلیون و 699 هزار نفر مهاجر ایرانی رسیده است.

روزنامه آرمان: بر اساس آمارهای سال 2017 سازمان ملل در سال 2000، 2 میلیون 803 هزار مهاجر ایرانی در خارج از کشور گزارش شده که در سال 2017 این آمار 2 میلیون و 699 هزار نفر مهاجر ایرانی رسیده است.

ناگفته نماند اکثرکارشناسان بر این آمار و ارقام اتفاق‌نظر ندارند؛ اما همه آنها یک‌صدا از وجود یک نقص جدی سخن می‌گفتند، فقدان آمار دقیق و مطمئن از تعداد مهاجران ایرانی در کشورهای مختلف.

مهاجرت در ایران در حال زنانه شدن است

اگر سن، جنس و تحصیلات و شغل را جزو شاخص‌های مهم هویتی بدانیم، آن‌طور که شواهد نشان می‌دهد، هرم سنی جمعیت مهاجران ایرانی خارج از کشور در سال 2017 سالمند شده است و از سال 2015 به بعد، سهم زنان مهاجر نسبت به مردان مهاجر به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. به بیانی دیگر مهاجرت در ایران در حال زنانه‌شدن است.

همچنین اگر تحصیل را عنصری مهم در هویت بدانیم باید یادآور شد، 72 درصد ایرانیان در خارج از کشور دارای تحصیلات بالایی هستند و 61 درصد از مهاجران ایرانی دارای مشاغل تخصصی‌اند و در مقابل 5/27 درصد در فروشندگی فعال‌اند و 11 درصد کارگر و یک درصد کارگر ساده هستند. کارشناسان و صاحب‌نظران تاکید دارند تلقی از مساله مهاجرت تغییر کرده و نباید مساله مهاجرت را یک‌سره منفی دانست؛ گروهی از اندیشمندان همچنان مهاجران ایرانی را جزو سرمایه‌ ملی به حساب می‌آوردند و معتقد بودند نباید این دسته از شهروندان ایرانی را کاملا از دست‌رفته تصور کنیم.

مطالعات آسیب‌‌شناسانه صاحب‌نظران از مهاجران ایرانی در کشورهای مختلف نشان می‌دهد دو آسیب جدی در خصوص مهاجرت ایرانیان وجود دارد. بر این اساس ایرانی‌های مهاجر در ساخت پیوند و شبکه اجتماعی با خود ضعفی جدی دارند. به همین ترتیب ایرانیان مهاجر در حفظ پیوندهای خود با جامعه ساکن ایران نیز ناتوان هستند. از نظر صاحب‌نظران این نقیصه جایی خود را نشان می‌دهد که سرمایه‌های تجاری، علمی و فناورانه آنها به دلیل فقدان شبکه ارتباطی با ایران امکان انتقال به داخل کشور را ندارد.

آنها در همین زمینه مهاجران کشورهایی مثل چین، هند و مکزیک را مثال زدند که به دلیل شبکه‌ها و پیوندهای قوی‌ای که با اشخاص مقیم آمریکا، کانادا و اروپا دارند، سالانه مقدار قابل‌توجهی سرمایه پولی، تکنولوژی و ثروت به کشور مادری خود انتقال می‌دهند. آنها در همین رابطه به اهمیت انقلاب ارتباطی و رشد شبکه‌های اینترنتی اشاره کردند و گفتند در عصر کنونی باید در خصوص مفاهیمی مثل حضور فیزیکی در جغرافیایی خاص، مرز سرزمینی وغیره تجدیدنظر کرد. یکی از صاحب‌نظران حاضر در این نشست از وجود حدود 200 میلیارد دلار سرمایه ایرانیان در آمریکا، چین و برخی کشورهای اروپایی سخن گفت. در خصوص تمایز نوع مهاجرت ایرانیان با مهاجران چینی یا مکزیکی گفته شد، مهاجران ایرانی عمدتا از طبقه متوسط هستند و فردی مهاجرت می‌کنند.

در حالی که برخی مهاجران دیگر کشورها بعضا از طبقات فقیر هستند و گروهی مهاجرت می‌کنند و انگیزه آنها از مهاجرت کار و درآمدی متوسط است؛ این در حالی‌است که ایرانیان بیشتر با دغدغه‌های طبقه متوسط، یعنی تحصیل و افزایش مهارت‌های فردی، دست به مهاجرت می‌زنند. آنها در همین زمینه عنوان کردند، پیوندهای زبانی ما با ایرانیان خارج از کشور به‌ویژه برای نسل دوم مهاجران در حل ضعیف‌شدن است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/01/24
زن آزادی میخواد خوب نداره به دنبال آزادی مهاجرت میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
اتفاقاً تو ایران آزادی برای زنان وجود دارد چرا الکی ناشکری می کنید
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/01/24
مهاجران ما فرار میکنن چون اینجا فقط واسه ی عده اندک ایده اله واسه باقی مردم قفسه
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1398/01/24
کشوری که توش آینده نداری واسچی آدم بمونه بخدا اگه راهی داشت منم نمیموندم ایران
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
شما هم می تونی بری اون ور آب خیلی از زنانه رفته وگرفتار ......
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/01/24
منظوراز آزادی چیست؟
پاسخ ها
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
یعنی تو برای دیگران فضولی و بزرگتری نکنی
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1398/01/24
ایرانیان در همه جهان اجتماع خود را تشکیل دادهاند بدانید هرگز باز نخواهند گشت مواظب بقیه باشید تا انها نروند
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1398/01/24
جالبه خیلی هاشون هنوز یارانه هم می گیرند.
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1398/01/24
تمام کسانیکه مهاجرت میکنن به دو علت مهم است اولی نبود آزادی های اجتماعی و دوم نبود آینده کاری و معیشتی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
اقا اجازه منم میخوام برم . ازکجا برم
Iran, Islamic Republic of
02:25 - 1398/01/25
مهاجرت برای زنان ایران خوب نیست دولت باید جلوی این کار بگیرد وناموس ایرانی را تنها نگذارد
Iran, Islamic Republic of
03:25 - 1398/02/15
غربی ها سرمایه گذاران و نخبگان رو پذیرش میکنن نه هر کسی که کفگیرش ته دیگ خورده پاشه بره اونم غیر قانونی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج