«رحمان ۱۴۰۰» بدون ممیزی اکران عمومی شده؟
۸۵۱۶۷۴
۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۶
۵۹۴۰
شاید برخی تصور کنند که ممیزی فیلم اعمال شده بوده و حالا مسئولین سینمایی متأثر از تذکر بالادستی‌ها به صرافت افتاده‌اند و از ترس برخورد برای توجیه فیلمی که مجوز داده‌اند چنین ادعایی را مطرح کنند؛ این ادعا از آنجا تقویت می‌شود که علی سرتیپی در گفت‌وگویی تاکید کرد: «نسخه فعلی فیلم دقیقا همان نسخه مجوز گرفته از سازمان سینمایی است؛ ما هم طبق پروانه نمایشی که داریم همان نسخه را به اکران درآورده ایم.»

تابناک: اکران «رحمان ۱۴۰۰» با جنجال‌هایی همراه شد که منجر به توقف اکرانی عمومی آن گشت؛ اما آیا اساساً این کمدی با شوخی‌های جنسی واضحی که در بخش‌هایی از آن وجود داشت، در هر کشوری دست‌کم مشمول محدودیت سنی نمی‌شد و مسئولین معاون نظارت سازمان سینمایی توقع دارند، مخاطب حرفه‌ای باور کند آن‌ها یک ماه بعد از اکران این فیلم فهمیده‌اند نسخه بدون ممیزی فیلم اکران شده است؟!

فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» به کارگردانی منوچهر هادی در چهار هفته اکران عمومی، نزدیک ۲۲ میلیارد تومان فروش داشت و به رکورد «هزار پا» نزدیک شد؛ فیلمی که برخی دیالوگ‌ها و صحنه‌های آن، بر خلاف دیگر آثار نه به شکل دوپهلو بلکه به شکل واضحی جنبه شوخی جنسی داشت؛ شوخی که چه بسا برخی تصور کنند برای سینمای ایران ضروری است اما بعید است حتی همان گروه محدود نیز با این بدیهیات مخالف باشند که در کشورهایی که چنین مسائلی آزاد است نیز برای فیلم‌ها رده بندی سنی تعیین می‌شود.

«رحمان ۱۴۰۰» بدون ممیزی اکران عمومی شده؟

هرچند تعیین رده‌بندی سنی در ایران بدون تصویب قوانین در مجلس ـ که رعایت این مقررات را توسط شهروندان سوءرفتار والدین تلقی کند ـ جدی گرفته نمی‌شود و سینماداران نیز قائل به آن نیستند، در وضعیت کنونی نیز حداقل از منظر ارائه «آگاهی» به خانواده‌ها و هشدار درباره اینکه محتوای فیلم مناسب کودکان و نوجوانان‌شان نیست، آنها را ترغیب می‌کند با دقت و تأمل بیشتری درباره دیدن این جنس فیلم‌ها به ویژه با کودکان و نوجوانان‌ تصمیم‌گیری کنند و در سالن سینما با پرسش‌هایی از سوی فرزندان‌شان مواجه نشوند که توان پاسخگویی‌اش را نداشته باشند.

اکنون با گذشت یک ماه از اکران این فیلم و نقدهایی که به تازگی در برخی رسانه‌ها منتشر شده، سرانجام از بالا به مسئولان تذکر داده‌اند که این چه فیلمی است اکران کرده‌اید و این گونه بوده که مسئولان سازمان سینمایی، یک باره فهمیده‌اند فیلم را بدون اعمال ممیزی به اکران فرستاده‌اند و بازرسان باهوش این سازمان پس از یک ماه و دقیقاً بعد از نقدهایی که اخیراً در رسانه‌ها منتشر شده و به گوش سیاست‌گذاری اصلیِ فرهنگی کشور رسیده، پی برده‌اند که: «ای دل غافل! این فیلم که ممیزی‌هایش اعمال نشده است!»

محمدرضا فرجی، مدیرکل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی پس از انتقادات از شوخی‌های فیلم «رحمان ۱۴۰۰» گفت: «سازمان سینمایی بعد از ارائه مجوز به هر فیلم برای تطابق نسخه مجوز دار و آنچه به اکران درمی‌آید، بازرسانی را به سینما می‌فرستد و بر مبنای گزارش این بازرسان تصمیم‌گیری می‌کند... در مورد فیلم «رحمان ۱۴۰۰» این اتفاق افتاده است و گویا نسخه دارای مجوز این فیلم با نسخه در حال اکران متفاوت است که برای آن تصمیم‌گیری لازم را اتخاذ می‌کنی.»

پس از واکنش مدیرکل سینمای حرفه‌ای وزارت ارشاد، از ساعتی قبل بلیت فروشی آنلاین فیلم منوچهر هادی متوقف شد؛ رویه‌ای که با توجه به سوابق گذشته به نظر می‌رسد طی روزهای آینده و با اصلاح فیلم مشکل حل شده و مجددا اکران این فیلم کمدی از سرگرفته شود. در این شرایط باید پرسید آیا واقعاً بازرسان سازمان سینمایی یک ماه پس از اکران یک فیلم پی می‌برند، فیلمی ممیزی‌اش اعمال نشده و نباید گفت وای بر بازرسی که یک ماه برای تشخیص چنین امر بدیهی نیاز به زمان دارد؟

البته شاید برخی تصور کنند که ممیزی فیلم اعمال شده بوده و حالا مسئولین سینمایی متأثر از تذکر بالادستی‌ها به صرافت افتاده‌اند و از ترس برخورد برای توجیه فیلمی که مجوز داده‌اند چنین ادعایی را مطرح کنند؛ این ادعا از آنجا تقویت می‌شود که علی سرتیپی در گفت‌وگویی تاکید کرد: «نسخه فعلی فیلم دقیقا همان نسخه مجوز گرفته از سازمان سینمایی است؛ ما هم طبق پروانه نمایشی که داریم همان نسخه را به اکران درآورده ایم.» دور از باور است که تصور کرد، مسئولین سینمایی یک ماه تمام خفته بودند و یک باره پی برده‌اند که ممیزی یک فیلم رعایت نشده است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:57 - 1398/01/25
این فیلم همینجوریش داشت کلی میفروخت با این کارشون اگه دوباره اکران بشه دو سه برابر میفروشه یعنی اینم یه نوع تبلیغات شد برای فیلم
Iran, Islamic Republic of
07:37 - 1398/01/25
خٌب دنبال چی می گردین؟ اگر هر کسی کار خودش رو خوب انجام می داد که الان اینجا نبودیم. هیچ یکی از ما کارش رو در تراز قابل قبول هم انجام نمیده انوقت توقع دارید اینجا سوئیس بشه !!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1398/01/25
باسلام٬بنظرمیرسدباید درمورد آگاهی٬تشخیص وسلیقه مخاطب سینما وتلویزیون اقدام جدی کرد اگراینگونه شود دیگر هر کارگردان وبازیگری که صرفا بفکر پول باشد ومحتوی وپیام فیلم وتاثیرآن درمردم برایش مهم نباشد هرگز بخودش اجازه تولید چنین اثراتی نمیدهد.بیایید دانشمان را درهرزمینه ارتقا دهیم.حتماکه نباید تحصیلات آکادمیک داشت.اگرپول خیلی بها داشت خداونداجازه نمیداد ریالی بدست اهالی عرصه های مختلف برسد حال دزدان و غارتگران بیت المال که جای خود دارد. آن علمی که خداوند از ما میخواهد علم دیگریست وآن بهایی که بما عطا میفرماید بهای دیگریست.اگر زمینه رشد همه جانبه افراد فراهم شود دیگر کسی اهمیتی به این افراد و آثار چرندشان نمیدهد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج