افزایش قیمت پیاز ادامه دارد؛ یک قدم مانده تا موز!
۸۵۱۶۹۷
۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
۶۹۰۵ 
افزایش قیمت پیاز داستان امروز نیست؛ تقریبا یکی ماهی می‌شود که شروع شده و با وجود خبر‌هایی درباره عادی شدن بازار، به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد. در بازار جایی که عدد‌ها بدون رودربایستی بین خریدار و فروشنده عادی مطرح می‌شود، برای پیاز قیمت‌های متفاوتی مطرح است.

فرارو: افزایش قیمت پیاز داستان امروز نیست؛ تقریبا یکی ماهی می‌شود که شروع شده و با وجود خبر‌هایی درباره عادی شدن بازار، به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد. در بازار جایی که عدد‌ها بدون رودربایستی بین خریدار و فروشنده عادی مطرح می‌شود، برای پیاز قیمت‌های متفاوتی مطرح است.

از پنج، شش هزار تومان میادین میوه‌ و‌ تره‌بار گرفته تا ۱۴،۱۵ هزار تومان برای بسته‌بندی‌های لوکس توزیع شده در سوپرمارکت‌ها. این آخری یعنی ۱۴،۱۵ هزار تومان قیمت یک کیلو موز خوب است. میوه‌ای که برای ما ایرانی‌ها در روز و روزگاری نچندان دور متر و معیار لوکس بودن به حساب می‌آمد.

افزایش قیمت پیاز ادامه دارد؛ یک قدم مانده تا موز!

افزایش قیمت پیاز و خبرش باعث شده بعضی‌ها صبح زود برای خرید بیرون بروند تا آن را ارزان‌تر تهیه کنند. احتمالا باید تصویر معروفی را که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود را دیده باشید. حدس می‌زنیم مال یکی از بازار‌های میوه‌وتره‌باتر متعلق به شهرداری باشد. روی یک پارچه نوشته‌اند محل عرضه پیاز طرح تنظیم بازار و عدد ۴۳۲۰ تومان را به عنوان قیمت ذکر کرده‌اند. عکس خوب و باکیفیتی نیست، اما می‌تواند در آن داربست‌هایی را که باعث می‌شوند آدم‌ها مرتب و منظم در صف بایستند را به وضوح مشاهده کرد.

آن‌هایی که با دیدن این عکس عصبانی شده‌اند، حق دارند اگر چه در همه میادین میوه‌و‌تره‌بار اوضاع بد نیست. در این مراکز فروش که زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کنند محصولات با حداکثر کیفیت عرضه نمی‌شوند، اما قیمت منصفانه برای مردم به انگیزه‌ای بزرگ تبدیل شده است.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند پیاز در میادین شهرداری با قیمت پنج تا شش هزار تومان عرضه می‌شود. این قیمت همه انواع پیاز، از پیاز زرد گرفته تا پیاز سفید و پیاز قرمز را شامل می‌شود، اما مشتریان میدان میوه‌وتره‌بار می‌گوید اگر دیر بجنبید موجودی تمام می‌شود و فروشنده‌ها خیلی راحت می‌گویند نداریم.

فروشگاه‌های خرده‌فروشی موجود در شهر یک گزینه دیگر برای خرید پیاز هستند. با اینکه خبر افزایش قیمت پیاز مثل توپ صدا کرده، اما هنوز پیاز‌ها را آن پایین می‌ریزند، کنار رفیق قدیم‌شان سیب‌زمینی. اوضاع قیمت از بالا تا پایین شهر و مغازه به مغازه متفاوت است. بالاخره باید انصاف فروشنده را در نظر گرفت. بعید است به مشتری بگویند، اما مثل بقیه محصولات پیاز را هم براساس میزان کیفیت درجه‌بندی می‌کنند.

در بسیاری از میوه‌فروشی‌ها الان پیاز درجه ۲ حدودا کیلویی ۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود و قیمت پیاز درجه یک حدود ۱۳ هزار تومان است. البته در بعضی مناطق (شبیه همان جایی که گوجه را ارزان می‌فروختند) می‌توان پیاز درجه ۲ را حدود ۹ هزار تومان خرید یا با ۱۰ هزار تومان یک کیلو پیاز سفید درشت جدا کرد، اما پیازی که واقعا پیاز باشد و اگر آن را با خودتان به خانه ببرید، خانم خانه توبیخ‌تان نکند، دور و بر ۱۲، ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت انواع لوکس‌تر با ظاهر شیک و پیک از محدوده ۱۴ هزار تومان عبور می‌کند. چنین پیازی را به عنوان پیاز VIP می‌فروشند. به هر حال موعد گرانی است و آدم چه چیز‌ها که نمی‌بیند.

بخش عجیب ماجرا مقایسه قیمت فعلی پیاز با بقیه میوه‌ها و صیفی‌جات است. موز را از قدیم به عنوان میوه لوکس می‌شناسیم، چون تقریبا به شکل کامل از خارج به کشور می‌آید. موز هم انواع مختلفی دارد. نمونه‌های لک‌دار و سیاه شده‌اش را برای استفاده در شیرموز توصیه می‌کنند و بعضی فروشگاه‌های آنلاین از ذکر این نکته ابایی ندارند. قیمت این نوع موز چیزی حدود ۹ تا ۱۰ هزار تومان است. موزی که ظاهر بهتری دارد و می‌توان آن را بدون شرمندگی جلوی مهمان رودربایستی‌دار گذاشت حدود ۱۱ تا ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود و بالاخره وقتی دست روی بهترین نوع موز، از آن‌هایی که فروشنده‌ها برچسب VIP را رویش گذاشته‌اند و در رنگ زردش می‌درخشد باید حدود ۱۴ هزار تومان خرج کنید. تقریبا به قیمت یک کیلو پیاز!

اشتباه نکنید. هنوز خیلی مانده تا پیاز و موز به شیاطین بزرگ بازار میوه تبدیل شوند. در این بازار شاهد فروش بسته‌های ۵۰۰ گرمی شاه بلوط به قیمت ۴۰ هزار تومان هستیم، یک کیلو آلو سیاه را ۸۵ هزار تومان می‌فروشند، قیمت بسته ۳۰۰ گرمی آووکادو تولید کشور کنیا ۳۰ هزار تومان است و قیمت سیب سبز خارجی تا ۴۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

در همین بازار قیمت پاپایا برزیلی اصل دانه‌ای ۸۵ هزار تومان، استارفروت دانه‌ای ۴۰ هزار تومان، بسته ۲۵۰ گرمی پشن فروت ۴۵ هزار تومان، دراگون فروت دانه‌ای ۸۵ هزار تومان و دوریان بزرگ کامل با پوست ۴۶۰ هزار تومان است. واقعا در چنین وضعیتی چطور دلتان می‌آید به پیاز کیلویی ۱۴ هزار تومان بگویید گران؟

برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1398/01/25
ننگ به این وزیر بی عرضه
پاسخ ها
ق
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
وزیر تقصیر نداره کار بر گرامی مجموعه ای از رفتارها وعملکرد خودمان است که وضع اینگونه گشته باید خودمان کشت پیاز را داشته باشیم ودرهر منطقه ای کشاورزان متوجه نیاز را مد نظر قرار دهند ومدیریت را بگذارند به عده ی خود مردم وآن کشاورزان پیاز کاران همه رفتند به شهر همچنین دامداران و پروش دهندگان مرغ وخروس و و و یک عده هم شده اند مصرف کننده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
معلوم نیست چرا وقتی قیمت پیاز کمتر از 2000 تومان بوده بعد یهوئی از اول عید نایاب و 20 برابر گران میشه و در اون زمان هم کشتی وجود نداره و تریلی های پر از پیاز سر از مرزها در میارن جطور میشه به وجود و یا عدم وجود کشت ارتباط داد!!!!!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
مگه قرارنبود صادرات سیب زمینی.پیاز از پانزدهم فروردین ممنوع شود؟ واقعا اگرصادرات پیاز .و.سیب زمینی از تاریخ فوق ممنوع شده ودیگر صادر نمی شود .پس چرا اصلا تغییر قیمتی مشاهده نمی شود.لابد خواهید گفت قیمت پیاز از کیلویی شانزده هزارتومان رسیده به ده هزارتومان ومیگوییدکاهش قیمت اتفاق افتاده؟؟!!!!!
ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
چرا به اون توهین میکنی مرگ بر آمریکا
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1398/01/25
نون خشک بیار پیاز ببر خدارحمت کنه رفسنجانی رو
United Arab Emirates
08:45 - 1398/01/25
موز یازده هزاره پیاز دوازده.یک قدمم رد شده مسئولین اختلاسی
پاسخ ها
ق
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
موز جزء خوراک اصلی ایرانی نبوده به جای موز خرمای بم باید خورد
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/01/25
برادر کجایی دقیقا یک قدم هم از موز جلوتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
لايک خخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/01/25
کسی که به بنفش رای بده حقشه پیاز ۱۵ هزارتومنی بخره، نوش جونش
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1398/01/25
حتما صادر میشود و مسولان دروغ میگویند
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/01/25
واقعا ننگ به دولت بی تدبیر
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/01/25
برویم دم مرز عراق بخریم ارزونتر است!؟...
Iran, Islamic Republic of
10:30 - 1398/01/25
اینا همه ازبرکت اعتماد به این دولت ورای دادن است.
چندروز دیکه خاتمی رابراتان علم می کنند ملت هم فکرمی کنند فرشته ای اومده وبدو رای می دهند!؟
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1398/01/25
دولت اصلاحطلبان کاری بجز افزایش قیمتها بلد نیستند؟؟!!!/!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
صادرات
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
بی غرضگی و فساد مدیریتی ربطی به عنواین سیلسی نداره
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
الان اگه دهنت بوی پیاز بده کلی کلاس داره .
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1398/01/25
خدا ایشالله کمرتونو بشکنه که کمر ملت راشکستین با لین گرونیهاخدایا خودت یه کاری کن ملت دارن خفه میشن واگه کسی حرفی بزنه جوری محو ونیستش میکنن که انگار به دنیا نیومده بوده ظلم این همه اخه بخدا میشناسم کسی راکه بچهاش دمپایی نداشت پاش کنه وجدانم عذاب کشید با پای برهنه راه میرفت توخیابون بچه را صدا کردم با یه خانم براش یه جفت کفش خریدیم اینقدر ذوق کرده بود که بچه اگه پول باشه کارباشه پدر شرمنده بچه اش نمیشه وگریه نمیکنه بگه بابا شرمنده پول ندارم برات کفش بخرم بخدا ادم دلش آتیش میکیره اینجور آدمها رامیبینه
Netherlands
12:14 - 1398/01/25
دو راهکار برای ارزان شدن پیاز
اول پیاز رو مجبور کنین در فضای مجازی یه حرفی بزنه نیروی انتظامی خوشش نیاد در کسری از ثانیه نیرو انتظامی میگیردش قیمتش میاد پایین
دوم از نیروهای حشداشعبی و فاطمیون برای ارزان شدن پیاز کمک بگیریم
پاسخ ها
ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
من چی
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1398/01/25
بی عرضگی و فساد مدیران بی داد می کند!
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/01/25
همه سر وته یه کرباسن ....در بهترین حالت در فراوانی هم پیاز کمتر ار هفت تا هشت هزار تومان نخواهد شد ...
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1398/01/25
پیاز در دولت فراجناحی احمدی نژاد زیر ۱۰۰۰ تومان بود،،******************
Iran, Islamic Republic of
21:07 - 1398/01/25
مادرم گفت کسانی که بار می آورند گفتند ما به قیمت 2500 تومان به مغازه های می دهیم بعد چطوریه که این همه قیمت یهو فوران میکنه
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1398/01/26
همه كراني وارزاني ازجانب خداست حكومت قدرتي نداره اعمال ماخراب شده ازخدا دور شديم
France
02:01 - 1398/01/27
دوتا تره بار نزدیک ما هست هیچ کدوم پیاز ندارن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج