هشدار زنگنه درباره تشدید فشار آمریکا بر ایران
۸۵۲۰۳۲
۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
۱۱۰۱۷ 
«بیژن زنگنه» وزیر نفت روزیکشنبه با شکننده خواندن وضع بازار نفت، گفت: اگر آمریکا بخواهد فشار را بر ایران بیفزاید، بازار نفت به‌طور غیرقابل پیش‌بینی شکننده‌تر خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا: «بیژن زنگنه» وزیر نفت روزیکشنبه با شکننده خواندن وضع بازار نفت، گفت: اگر آمریکا بخواهد فشار را بر ایران بیفزاید، بازار نفت به‌طور غیرقابل پیش‌بینی شکننده‌تر خواهد شد.

«بیژن زنگنه» یکشنبه در گفت وگوی رادیویی درباره تهدید اخیر وزیر امور خارجه آمریکا برای افزایش فشارها به ایران تصریح کرد: ما به کارمان ادامه می‌دهیم، اما آنچه مهم است اینکه وضع بازار نفت شکننده است و اینگونه نیست که عرضه خیلی بالاتر از تقاضا باشد، یا حتی ظرفیت‌های مازاد زیاد باشد.

وی افزود: این حرف‌ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا بازار را آرام کنند. اما اینگونه نمی‌شود. نفت هر روز در بازار گران‌تر می‌شود که نشان‌دهنده نگرانی بازار است.

زنگنه با بیان اینکه ترامپ باید انتخاب کند که می‌خواهد فشار بر ایران را افزایش دهد یا قیمت سوخت را در پمپ‌های بنزین‌ آمریکا پایین نگه دارد، تصریح کرد: هم اکنون ونزوئلا مشکل دارد، روسیه را تحریم کرده‌اند، لیبی ناآرام است و تولید بخشی از نفت آمریکا نیز از دست رفته است. این موارد نشان می‌دهد که تولید و عرضه و تقاضا در شرایط شکننده بسر می برد. اگر بخواهند فشار را بر ایران بیفزایند، این شکنندگی به طور غیرقابل پیش‌بینی شدت خواهد یافت.

زنگنه همچنین در پاسخ به این سوال که «اگر تصور کنیم وضع کنونی سودان به نفع محوری که مورد حمایت عربستان است پایان می‌پذیرد و فشارها در ونزوئلا ادامه می‌یابد در این شرایط فکر می‌کنید آمریکا موفق به فشار بیشتر بر ایران خواهد شد» گفت: سودان در بحث نفت جایگاهی ندارد. عمدتا نفت در سودان جنوبی قرار دارد، درحالی که تحولات اخیر در بخش شمالی سودان جریان دارد که نفتی وجود ندارد. ادامه این وضع در ونزوئلا نیز فشار را بر آمریکا می افزاید.

**تکذیب شایعه خشک کردن هورالعظیم

وزیر نفت در این باره خاطرنشان کرد: بعضی‌ها می‌گویند وزارت نفت به دلیل این که احداث تاسیسات در خشکی 30 درصد ارزان‌تر از دریا بوده اقدام به خشک کردن هور العظیم کرده است، توضیح داد: این یک دروغ بزرگ است که دشمنان ملت ایران شایعه کرده‌اند.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی دوستان این دروغ را باور و بازنشر کرده‌اند. فیلم‌هایی که هم اکنون در رسانه ملی و فضای مجازی پخش شده است، نشان می‌دهد دور تا دور تمام تاسیسات ما را آب گرفته است و تنها توانسته‌ایم محدوده‌های بسیار کوچکی (مثلاً 100 مترمربع) را که چاه یا دکل حفاری ما قرار دارد حفظ کنیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه از جانب وزارت نفت هیچ منعی در موضوع هورالعظیم وجود ندارد و هیچ زمانی هم وجود نداشته است، یادآور شد: سیاست ما همواره این بوده است که اکوسیستم هور باید به عنوان یک سیستم زنده در طبیعت باقی بماند، برای این موضوع هزینه‌هایی به ما افزوده شده و نه اینکه کم شده باشد.

وزیر نفت ادامه داد: مدیریت این موضوع (آب گرفتن هورالعظیم) دست وزارت خانه نیست و بر عهده ستاد مدیریت بحران استان خوزستان است، آنها هر دستوری بدهند ما تابع آن هستیم. اخیرا هم در سفر به خوزستان اعلام کردم اگر آنها (ستاد مدیریت بحران استان) دستوری بدهند، ما آمادگی اجرای آن را داریم.

زنگنه با بیان اینکه هم اکنون سراسر هور را آب فرا گرفته و اگر جایی را آب نگرفته است به دلایل طبیعی مانند همواری و ناهمواری است، تصریح کرد: هیچکس این موضوع در ذهنش نبوده است که برای حفظ تاسیسات نفتی به جان و مال مردم خسارت بزند. اگر آب در برخی از قسمت‌های هور رفته و برخی دیگر کمتر یا بیشتر رفته، به دلیل پستی و بلندی‌های زمین است.

**خسارت تاسیسات نفتی زیاد است

زنگنه در پاسخ به این که یکی از فعالان شبکه مجازی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار ویدئویی اعلام کرد، آب در هورالعظیم حداکثر تا مچ پاست و بیشتر از آن نیست.

وی افزود: مدیریت آب در هورالعظیم ارتباطی به وزارت نفت ندارد که اجازه دهد یا ندهد، تصمیم با ستاد مدیریت بحران استان است. آقای استاندار هم در صحبت‌هایشان اعلام کردند که وزارت نفت صحبت و درخواستی درباره هورالعظیم از ما نداشته است. آنها خودشان در این زمینه تصمیم گرفتند که به نظرم تصمیم درستی بوده است.

وزیر نفت درباره خسارت سیل به تاسیسات نفتی هم اظهار کرد: تاسیسات ما خسارت زیادی در سیل دیدند. تلمبه‌خانه‌ها و واحدهای بهره‌برداری ما در اهواز در سیل محصور هستند. نفت در این شرایط هم به سیل‌زدگان کمک می کند و گاز و سوخت مایع مورد نیاز مردم را تامین می‌کند و هم به وظیفه ذاتی خود یعنی تامین خوراک پالایشگاه‌ها و صادرات عمل می‌کند.

وی با تاکید بر این که تمام امکانات صنعت نفت در اختیار مردم‌ سیل‌زده است و از هیچ کمکی در این زمینه دریغ نخواهیم کرد، افزود: اولویت نخست ما حل مشکلات مردم است.

زنگنه در پاسخ به سخنان یکی از مسئولان خوزستان که دیروز اعلام کرده بود «آبگیری از کانال سلمان، از ترس وجود یک لکه نفتی متوقف شده است، هم پاسخ داد و افزود: هیچ نشتی از نفت تاکنون اطلاع داده نشده است. در جاهایی که نگران آسیب بودیم هم تولید چاه را متوقف و لوله‌ها را نیز از نفت خالی کردیم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1398/01/25
شهر شرکت نفت را دهکده نفت تبدیل کردی دروغگو
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1398/01/25
آقای زنگنه با کور که تریت نمیخوری؟؟
تا چند روز پیش،مسیر کرخه بسوی هور العظیم بسته بود،آب وقتی داشت از شمال با جریان طغیان گر اهواز را تهدید میکرد،حتی چندین شهرک حومه را در برگرفت،آب بسمت هور باز شد!!!
شما برایتان جان مردم ارزشی ندارد!!!مردم خوزستان اطلاعات بسیار زیادی از زیستگاه خود دارند....محیط زیست را یا خشک کردن هور از بین بردید ،بیش از ده سال است با گردد وخاک دست و پنجه نرم میکنند...آری منشا آن همین خشک کردن هور بود....تا نیامدی ببینی چه فاجعه ای بر سر مردم آوردید،دستور باز گشایی ندادید!!!
چه کسی دروغ میگوید؟؟همه چیز را نابود کردید،طلب کار هم شدید؟
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1398/01/25
ازاین دولت هیچ چیزبعیدنیست
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1398/01/25
اب هور بر علت فشار اذهان عمومی یک هفته پیش باز کردن و بهترین دلیل هم اینه در تصاویر پخش شده هیچ گونه نیزاری در اطراف دکل ها مشاهده نمی شه که این بیانگر دروغگویی وزیر و‌باند‌ مافیاییش هست .ننگ بر شما
Iran, Islamic Republic of
00:16 - 1398/01/26
همه دروغ میگن شما راست گویی
Germany
03:33 - 1398/01/26
خخخخخخخ اولا ترامپ نیازی به ارشاد نداره .دوما منتظری آمریکا معافیت بده .خودت این وسط چکاره‌ای
Germany
03:34 - 1398/01/26
خودت چه برنامه‌ای واسه مقابله با آمریکا داری؟
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/01/26
همه چي دروغه همش شايعه همش تکذيب،کل دنيا دارن دروغ ميگن ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج