کرباسچی: از دید مردم اصلاح‌طلبان دنبال قدرتند
۸۵۲۱۰۴
۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
۵۶۷۵ 
روزنامه شرق با غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در باره برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان در سال 98 گفت وگو کرده است.

روزنامه شرق با غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در باره برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان در سال 98 گفت وگو کرده است.

کرباسچی: از دید مردم اصلاح‌طلبان دنبال قدرتند

بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

‌راهبرد جریان اصلاح‌طلب و تاکتیک آن در سال 98 چه می‌تواند باشد؟ آن هم در شرایطی که هم با موضوع انتخابات روبه‌رو است و هم از سوی دیگر کشور با مشکلات عدیده دست‌وپنجه نرم می‌کند.

درباره راهبرد و تاکتیک ‌ کل جریان اصلاح‌طلبی باید همه وابستگان به این جریان ابراز نظر کنند. من نظر شخصی خود را دراین‌باره مطرح می‌کنم. عقیده من این است که اگر در کشور مشکلاتی وجود داشته باشد یا به وجود بیاید؛ در هر زمینه‌ای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، یا اگر سیلی وارد کشور شود، این‌طور نیست که بین اصلاح‌طلب و اصولگرا گزینش کند؛ بلکه دامن همه را می‌گیرد. در مقاطعی که چنین مشکلات حادی ایجاد می‌شود، همه باید خیرخواهانه و از موضع رفع مشکلات مردم و کشور و بهبود آلام و دردهای دامن‌گیر مردم، با هم همکاری کنند.

‌تا به امروز برنامه مشخصی از سوی جریان اصلاح‌طلب چه آنها که بیرون از جریان حاکمیت هستند و چه آنها که به‌واسطه انتخابات جایگاهی را کسب کرده‌اند، برای برون‌رفت از این مشکلات ارائه نشده است. فکر می‌کنید اگر قرار است جمع‌بندی انجام شود، چه زمانی باید صورت پذیرد و آن راهکار مشخص که ممکن است برای حل مشکلات داشته باشد و به بحث انتخابات هم منتهی شود، چه خواهد بود؟

بحث انتخابات به‌صورت خاص، موضوعی است که در ایام انتخابات باید درباره آن صحبت شود. اما برای مقدمه آن کار، اصل مسئله این است که اصلاح‌طلبان فضایی را در کشور به وجود بیاورند که فضای ناامنی و عدم اعتماد سیاسی از جانب مردم و حکومت شکل نگیرد؛ یعنی مردم به اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مجموعه حکومت بدبین نباشند و حکومت هم فضایی را برای کسانی که منتقد هستند فراهم کند تا شرایط بدبینی و سوءظن نسبت به یکدیگر در کمترین حالت ممکن باشد. در شرایط بحرانی هرقدر که بتوانیم سوءظن‌ها و بدبینی‌ها را کاهش بدهیم و همه خود را برای حل مشکلات کشور یک‌دل نشان بدهیم، به نفع مردم و کشور خواهد بود. در چنین شرایطی انتخابات هم می‌تواند به انتخاب‌های بهتر بینجامد. واقعیت این است که در شرایط بدبینی و سوءظن نیروهای کارآمد نمی‌توانند وارد عرصه انتخابات شوند.

این فضای دلسوزانه چطور باید ایجاد شود؟آیا باید از سوی حاکمیت ایجاد شود یا خود اصلاح‌طلبان در مواضع و عملکرد خود تغییری به وجود بیاورند؟

این یک مسیر دوطرفه است. رفتار اصلاح‌طلبان باید طوری باشد که دلسوزی و صمیمیت آنها نسبت به مسائل کشور و غیرسیاسی عمل‌کردن آنها مشهود باشد. الان شما بین مردم هم که باشید و آنهایی که ممکن است رأیی به اصلاح‌طلبان داده باشند، برداشت آنها این نیست که اصلاح‌طلبان فقط به خدمت یا حل مشکلات سیاسی فکر می‌کنند، مردم فکر می‌کنند که اینها هم دنبال قدرت یا پیداکردن جایی در حاکمیت هستند. اصلاح‌طلبان باید رفتارشان به‌گونه‌ای باشد که هم حاکمیت و هم مردم و نیز برون‌داد این جریان نشان بدهد که به‌جای رقابت‌های سیاسی به فکر نارسایی‌ها و حل آنها هستند. جریان مقابل اصلاح‌طلبان، یعنی اصولگرایان، حاکمیت و مجموعه نهادها هم باید فکر کنند که شرایطی در کشور ایجاد شود تا آدم‌هایی که می‌خواهند با لباس سیاسی عوض‌کردن، جایگاهی برای خود ایجاد کنند، مجال نیابند.

متأسفانه اصلاح‌طلبان هم در مواقع مختلف آن‌قدر که به مباحث انتزاعی و حرف‌های سیاسی می‌پردازند، به گرفتاری‌های مردم و راه‌حل آن کمتر فکر می‌کنند. اگر هم احیانا با اشاره به این مشکلات راه‌حل ارائه می‌دهند، آن‌قدر رنگ‌وبوی سیاسی به آن می‌دهند که بیش از آنکه جنبه کارشناسی آن موردتوجه قرار بگیرد، ابعاد سیاسی آن در جامعه پررنگ می‌شود. طرف مقابل هم این جنبه‌های سیاسی را بیش از جنبه‌های کارشناسی مدنظر قرار می‌دهد.

‌با توجه به عملکرد اصلاح‌طلبان از 92 به این سو، آیا احساس می‌کنید بین اصلاح‌طلبان و مردم فاصله افتاده است؟ و شاید اگر اصلاح‌طلبان در قدرت نبودند، چنین فاصله‌ای ایجاد نمی‌شد؟ این موضوع ممکن است به این نتیجه برسد که در انتخابات 98 بخواهند به این موضوع فکر کنند که ماهیت خود را تقویت کنند و آن چیزی نیست جز بدنه اجتماعی و اعتمادسازی در بین افکار عمومی حامی جریان اصلاح‌طلبی؟

حتما همین‌طور است. باید توجه کنیم حرف‌زدن‌های ما که مورد نیاز و توجه جامعه نیست. عمل ماست که مورد توجه قرار می‌گیرد. در این موضوع فرقی هم بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان وجود ندارد. مثلا اصولگرایان مگر می‌توانند ادعا کنند که آنها چه در این دولت و چه در زمان آقای احمدی‌نژاد فاصله‌شان با مردم کم شده یا نه. همین شقاق و جدایی در میان آنها هم اتفاق افتاده است. در ما هم اتفاق افتاده است.

وقتی یک نیرو یا دولتی به اسم اعتدال و اصلاح‌طلب روی کار می‌آید، اما عملکردی که مورد توقع است اتفاق نمی‌افتد، خب معلوم است که فاصله ایجاد می‌شود. ما باید حواسمان باشد که فقط زمان انتخابات یاد مردم نیفتیم.کمترین توقعی که می‌رود، این است که وقتی دولتی روی کار می‌آید، با کمک کسانی که در روی کارآمدن آن دولت مؤثر بودند، بتواند عملکرد مثبتی از خود نشان دهد. برای مثال، وقتی وزارت کشور این دولت به جای اینکه از نیروهای کارآمد استفاده کند، فقط شعارش این باشد که می‌خواهد از نیروهای بی‌طرف استفاده کند، طبیعی است که نتیجه چه می‌شود. آدم بی‌طرف هم طبیعتا در جهت اهداف این دولت یا حل نگرانی‌های مردم کار نمی‌کند.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1398/01/26
یکی ش خود شما. بعد چندسال باز سر درآوردی
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1398/01/26
به خدا به پیر به پیغمبر ما مردم از هرو جناح بیزاریم گور پدر هردو جناح لطف کنید از زبان مروم سخن نگید


لطف کن از زبان مردم حرف نزن ..اقای کرباسچی ..مردم از همتوم بیزارن به خدا ازهمتون بیزارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
همه تون دنبال قدرت مال جمع کردن از جیب مردم وگرنه مثل ایت الله سیستانی روحانیت دنبال قدرت و تصاحب مملکت نبودن
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1398/01/26
نه تنها قدرت بلکه عرضه و کفایت مملکت داری هم ندارن . اساسا احزاب مختلف فقط محلی برای کسب درآمد و رانت هستن نه حل کردن مشکلات مردم . افسوس
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1398/01/26
باید مواظب این هم بود ظاهرا حالا نوبت این است که مردم را گوول بزند
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1398/01/26
نمونه اصلاحطلبان روحانی ببنیدملت چه چیزهایی بهش میگن اصلاح طلب بی غیرت بی عرص خاین پولکی ...
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1398/01/26
پولهای که در موقع شهردار بودن به جیب زدی داری حال میکنی دیگر چی میخواهی برو حالش ببر
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1398/01/26
نمیدونم چرا فکر میکنید حزب و گروه واسه مردم مهمه.اینا همش دکون واسه درآمد شماها.مردم خیری از این همه حزب و گروه ندیدن.شما کجا زندگی روزمره مردم هستید آخه...ول کنید بابا.فقط بودجه میگیرید و حرف مفت میزنید...لعنت به شما
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1398/01/26
مردم و گول نزنيد مردم دولت هر دوي اينها را ديده اند نه تنها تفاوتي با هم ندارند بلكه هر دو براي خوردن و بردن ميان
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/01/26
والله الان چند سال هست که اصولگرایان دارن خودشون را به آب و آتش میزنند برای تصاحب قدرت. همچین فرقی دو جناح با هم ندارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
نه قم خوب نه کوشون لعنت به هر دوتاشون ...
Iran, Islamic Republic of
01:39 - 1398/03/08
قدرت طلب نیستند !؟خود شان را برای خدمت جر می دهند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج