سندسازی جدید جنگ‌طلبان آمریکایی علیه ایران!
۸۵۳۸۰۶
۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷
۱۱۱۴۱
یکی از بهانه ها و دستاویزهای آمریکایی ها برای راه اندازی جنگ علیه کشورهای دیگر و یا اعمال فشار حداکثری بر آن ها، ادعای تولید و تکثیر سلاح های کشتار جمعی از سوی کشور مورد هدف است.

تابناک: یکی از بهانه ها و دستاویزهای آمریکایی ها برای راه اندازی جنگ علیه کشورهای دیگر و یا اعمال فشار حداکثری بر آن ها، ادعای تولید و تکثیر سلاح های کشتار جمعی از سوی کشور مورد هدف است. مسئله ای که در جنگ آمریکا علیه عراق شاهد بودیم و دولت جرج بوش پسر سندسازی ها و تبلیغات گسترده ای را در مورد دستیابی صدام به سلاح های کشتار جمعی راه اندازی کرد. مسئله ای که در نهایت منجر به حمله آمریکا به عراق در سال 2003 شد.

 در همین رابطه، بسیاری از ناظران بین المللی بر این باورند که واشنگتن در حال پیاده سازی همین سناریوی تکراری و مجعول در مورد ایران است.

در همین راستا خبرگزاری رویترز در گزارشی عنوان کرد که در میان مقامات آمریکایی در مورد لحن و محتوای گزارش مربوط به فعالیت‌های اتمی و موشکی ایران اختلاف نظر بروز کرده و بعضی از آنان سیاه‌نمایی فعالیت جمهوری اسلامی را با گزارش برنامه تسلیحاتی عراق قبل از حمله آمریکا به آن کشور مقایسه کرده‌اند.

وبسایت وزارت خارجه آمریکا متن کوتاه شده گزارش سالانه «پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل، منع گسترش و خلع سلاح‌های کشتار جمعی» را منتشر کرده که بخشی از آن به برنامه‌های اتمی و موشکی ایران اختصاص دارد. این گزارش توسط اداره کنترل، راستی‌آزمایی و پیروی از تعهدات تسلیحاتی تهیه شده و به گفته رویترز، بعضی از کارشناسان معتقدند این متن گزینشی بوده و بیش از اندازه‌ بر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی تمرکز کرده است.

این خبرگزاری گفته است که در مقایسه با گزارش چهل و پنج صفحه‌ای سال گذشته، گزارش اخیر در دوازده صفحه منتشر شده و این شبهه را پیش آورده که ممکن است هدف از انتشار آن، زمینه‌سازی برای وارد کردن فشار بیشتر بر حکومت ایران باشد. در مقدمه متن منتشر شده در وبسایت وزارت خارجه آمریکا آمده است که متن تفصیلی و طولانی‌تر پس از ارزیابی امنیتی و تعیین بخش‌هایی که می‌تواند از طبقه بندی محرمانه خارج شود، در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه روز سه‌شنبه متن طبقه بندی نشده و کوتاه گزارش را در وبسایت خود قرار داد و سپس آن را حذف کرد و این اقدام باعث انتشار اخباری در این مورد شد که بین کارشناسان این وزارتخانه در مورد محتوای منتشر شده و اینکه آیا عمدا بر خطر ایران تاکید بیشتری گذاشته اختلاف نظر بروز کرده است. پس از چند ساعت، همان متن بار دیگر در وبسایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفت.

این گزارش یک روز پس از آن منتشر شد که ایالات متحده ورود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فهرست سازمان‌های تروریستی را رسما اعلام کرد. رویترز یادآور شده است که سال گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و یک رشته تحریم‌های اقتصادی را علیه این کشور به اجرا گذاشت

این خبرگزاری افزوده است که بعضی از ناظران این سئوال را مطرح کرده‌اند که آیا دولت دونالد ترامپ در نظر دارد به سیاه‌نمایی در مورد فعالیت‌های ایران دست بزند و برای منظورهای دیگری، تصویری تاریک را ترسیم کند همانطور که دولت جورج دابلیو بوش با استناد به اطلاعات جعلی، حمله و اشغال عراق در سال ٢٠٠٣ را توجیه کرد.

یکی دیگر از مقام‌های سابق وزارت خارجه آمریکا گفته معتقد است این گزارش ظاهراً قرار است دیدگاه‌های ترامپ درباره ایران را ارائه کند نه اینکه بازتابی از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سازمان‌های اطلاعاتی باشد.

با اینهمه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از انتشار این متن و نحوه ارزیابی فعالیت اتمی و موشکی ایران دفاع کرده و گفته است که این گزارش «پس از ارزیابی آگاهانه و دقیق تمامی اطلاعات موجود» تهیه و منتشر شده است.

گزارش سالانه پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل، منع گسترش و خلع سلاح‌های کشتار جمعی باید هر ساله تا ١٥ ماه آوریل تهیه شود و در اختیار کنگره قرار گیرد و متن تفصیلی آن بعدا پس از ارزیابی و تعیین بخش‌های محرمانه و غیرمحرمانه آن منتشر خواهد شد.

در خلاصه منتشر شده در وبسایت وزارت خارجه به ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا یا آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی ایران اشاره‌ای نشده اما نگهداری پرونده‌های حاوی اطلاعات قدیمی مربوط به برنامه تسلیحات اتمی که سال گذشته به ادعای اسرائیل کشف و افشا شد بازگو شده است.

رویترز به نقل از یکی از کارشناسان کنگره آمریکا که از او نامی نبرده گفته است که این گزارش «در صدد انباشتن استنتاج روی استنتاج است» تا در نهایت به ترسیم «تصویری ترسناک» از اقدامات ایران منجر شود.

این گزارش در مورد ایران چه می گوید؟

متنی که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، با اعلام اینکه در سطح جهانی در مجموع پیروی کلی از پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی محکم بوده افزوده است که نگرانی‌هایی در مورد فعالیت چند کشور وجود دارد. این گزارش سپس با اشاره به «نگهداری بایگانی مرتبط با برنامه تسلیحات اتمی قبلی ایران و همچنین تلاش این کشور برای حفظ تعدادی از کارشناسان و تکنیسین‌های مرتبط با برنامه‌های قبلی» ابراز نگرانی کرده که ممکن است ایران در صدد از سر گرفتن برنامه‌های تسلیحاتی پس از پایان موعد برجام در سال ٢٠٢٥ باشد.

سندسازی جدید جنگ‌طلبان آمریکایی علیه ایران!

سال گذشته نخست وزیر رژیم اسرائیل مدعی شده بود که ماموران اطلاعاتی آن کشور توانسته‌اند به بایگانی این اسناد دست یابند و آنها را به اسرائیل منتقل کنند.

گزارش منتشر شده در وبسات وزارت خارجه آمریکا نسبت به گسترش برنامه‌های موشکی در سراسر جهان به خصوص در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرده و ظاهرا در اشاره به قرار گرفتن تسلیحات موشکی در اختیار گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، حماس و حوثی‌های یمن، گفته است که اینگونه تسلیحات حتی در دست عناصر غیر دولتی هم قرار دارد و آن را باعث نگرانی دانسته است.

این گزارش مدعی شده که «چالش‌های ناشی از گسترش برنامه‌ها و افزایش توان موشکی در هیچ جایی بیش از ایران واضح نیست» و افزوده است: «ایران دارای بزرگترین برنامه موشکی در خاورمیانه است و به تلاش برای افزایش ابعاد، پیچیدگی فنی، بُرد، دقت هدفگیری و قابلیت کشتار زرادخانه موشکی خود ادامه می‌دهد.»

در این گزارش همچنین آمده است که برخی از عرضه‌کنندگان چین به فروش فناوری و اقلام قابل استفاده در برنامه موشکی ایران ادامه می‌دهند و حکم بازداشت لی فنگول، به ظن فروش این نوع فناوری و تجهیزات، و تعیین جایزه پنج میلیون دلاری برای اطلاعات منجر به بازداشت او را یادآور شده است.

در بخش مربوط به تسلیحات شیمیایی این گزارش آمده است که ایالات متحده پیشاپیش نگرانی علنی خود را نسبت به برنامه روسیه و ایران در استفاده از مواد شیمیایی و دارویی برای مقاصد تهاجمی ابراز داشته است.

سندسازی جدید جنگ‌طلبان آمریکایی علیه ایران!

عراقیزه کردن ایران!؟

بسیاری از مقامات آمریکایی هشدار داده اند که دولت ترامپ به مانند دولت جرج بوش در ماجرای حمله به عراق، به دنبال سندسازی، گزارش های غیرواقعی و تحریف و دستکاری اسناد برای حمله به ایران است.

گزارش سالانه ای که از سوی وزارت خارجه منتشر شد نیز تمرکز ویژه ای بر تسلیحات و موشک های بالستیک ایران و همچنین برنامه هسته ای ایران داشته و در جایی نیز مدعی گام نهادن ایران به سوی تولید تسلیحات شیمایی است.

آنچه در مورد حمله به عراق بر همگان آشکار شده این است که جنگ عراق بر بنیاد دلایل دروغین آغاز شد. کالین پاول وزیر خارجه آن وقت ایالات متحده امریکا شش هفته پیش از آغاز جنگ عراق، در سخنرانی ۷۶ دقیقه یی اش در شورای امنیت، بیشتر بر این تأکید کرد که صدام حسین سلاح های کشتار جمعی بیولوژیکی و کیمیایی در اختیار دارد، حکومت صدام حسین از تروریسم بین المللی حمایت می‌کند و برای ساختن سلاح های اتومی تلاش می‌ورزد.

یکی از دلایلی که سخنرانی پاول را فراموش ناشدنی ساخته اینست که همه این ادعا ها بعداً نادرست ثابت شدند. خود پاول هم در سال ۲۰۰۵ این اظهارات خود را لکه شرم آور در تاریخ زندگی کاری اش خواند.

عراق در اواخر سال ۲۰۰۲ قبول کرد طبق مفاد قطعنامهٔ ۱۴۴۱ شورای امنیت به بازرسان سازمان ملل اجازهٔ حضور بدهد. سومین گروه بازرسان سازمان ملل به سرپرستی دیوید کِلی توانستند با همکاری عراقی‌ها از یک آزمایشگاه سیار که مشکوک بود بازرسی کرده و از آن عکس‌برداری کنند. بعد از بازرسی مشخص شد که این آزمایشگاه یک کارگاه تولید گاز هیدروژن برای پر کردن بادکنک بوده‌است.

دولت عراق موظف بود بنابر مفاد لازم برای بازرسی‌ها همهٔ ظرفیت ساخت جنگ‌افزارهای خود را اعلام کند. در همین راستا عراق در روز ۱۲ آبان ۱۳۸۱ (۳ نوامبر ۲۰۰۲) گزارشی ۱۱٬۸۰۰ صفحه‌ای به شورای امنیت و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرد و در آن عنوان نمود که هیچ جنگ‌افزار کشتار جمعی در اختیار ندارد. نسخه‌های روگرفت این گزارش به‌طور غیررسمی در اختیار چندین روزنامه‌نگار اروپایی قرار گرفت. کلمبیا که در آن زمان رئیس دوره‌ای شورای امنیت بود به سران ایالات متحده اجازه داد به‌طور مخفیانه 8000 صفحه از این گزارش را پیش از آن که در اختیار تمام اعضای شورا قرار گیرد حذف کند. از همین رو شورا این گزارش را ناقص اعلام کرده و عراق را ناقض مسئولیت‌های خود اعلام نمود. صفحات حذف‌شده مشتمل بر جزئیات کمک‌های شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی آمریکایی و اروپایی بود که در گذشته در توسعهٔ جنگ‌افزارهای شیمیایی و میکروبی به عراق کمک کرده بودند.

هانس بلیکس، بازرس ارشد سازمان ملل پیش از یورش آمریکا و متحدانش به عراق، به شورای امنیت توصیه کرد که عراق در حال همکاری با بازرس‌ها بوده و می‌توان در صورت ادامهٔ این همکاری، از طریق بازرسی‌ها به درستی خلع سلاح این کشور صحه گذاشت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1398/01/30
باید منتظر جنگ هسته‌ای آمریکا باشید شوخی نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
الان شما توی ایران نیستی ینی؟
با این کامنت کسی بخاد کشته بشه، تو نیستی!چون از ایرانی ها اعلام برائت کردی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
اینا مزدورند.جیره خورها بماند بعضیشون بی جیره مزدوری می کنند.هه
oo,ooo,ooo,ooo
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
چرا متوجه نیستی جنگ‌با ایران هزینه زیاد دارد ترامپ چنین غلطی نمی تواند انجام دهد.
‌ترامپ یک‌تاجر تراز اول است.
دایی عباس راننده بیابان
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
اخه گاو چرون سیلابی تو مال این حرفها نیستی
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
تا مادام که اتحاد داخلی وجود دارد و این نظام پایگاه مردمی مستحکم دارد و بالای 60-70% مردم برای انتخابات می آیند از هیچ سایه جنگی نترسید
سایه جنگ مال روز تفرقه است مثل سال 88
ضمنا آمریکا اطمینان به عدم داشتن یا نداشتن سلاح هسته ای توسط ما ندارد
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1398/01/30
با چه رویی مینویسید آمریکا جنگ علیه عراق را بر اساس دلایل و شواهد دروغ شروع کرد؟! مگر هزاران جوان و نظامی و غیر نظامی خود ما در مناطق جنوب و سردشت و هزاران کرد در حلبچه قربانی حملات شیمیایی عراق نشدند؟ مگر هزاران شاهد زنده هنوز از آثار آن حملات شیمیایی رنج نمیبرند؟ کی میخواهید آدم شوید؟
پاسخ ها
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
دروغش اینه که خود همین آمریکایی ها و اروپایی ها سلاح های کشتار جمعی رو به صدام دادند و کمکش کردند به ایران حمله کنه و این رو انکار میکردند تا وقتی که عراق به کویت و متحد آمریکا حمله کرد یعنی تا وقتی صدام مردم ایران رو میکشت و به ایران حمله میکرد خطرناک نبود ولی وقتی مخالف آمریکا عمل کرد خطرناک شد اینو بفهم.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
با چه عقلی نمی فهمی صدام این سلاحها رو از همین امریکا و اروپا می گرفت؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
آمریکا و اروپا و بعضی کشورهای عربی خودشون به صدام زمان جنگ ایران و عراق سلاح میدادن صدام اونا رو سر ایران و مردم‌ کشور خودش خالی کرد از سلاح شیمیایی هم استفاده کرد ولی تقریبا دو سال بعد از پایان جنگ ایران به کویت حمله کرد که اینبار همه از آمریکا و اروپا تا کشورهای عربی صدام و عراق و محکوم کردن و از همون سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ که آمریکا به عراق حمله کرد عراق رو تحت شدیدترسن تحریمها قرار دادند تو طول این مدت ماموران آژانس میومدن عراق و تمام سلاحهای شیمیایی باقیمانده در عراق و از عراق خارج کردن عملا سال ۲۰۰۳ که آمریکا به عراق حمله کرد هیچ سلاح شیمیایی نداشت حتی خود آمریکاییها هم اذعان کردن سلاح شیمیایی در عراق پیدا نکردن البته خودشونم میدونستن عراق و تو طول ۱۳ سال تحریم شدید خالی از سلاح کرده بودن بیشتر به نیت اشغال عراق و تجزیه عراق و بعدا راه اندازی جنگ در سوریه و بعد جنگ و حمله به ایران به عراق حمله کردند در عراق سال ۲۰۰۳ هیچ سلاح شیمیایی نبود چون ماموران آژانس تمام سلاحهای شیمیایی رو از عراق خارج کرده بودن حتی موشکهای صدام و گرفته بودن درواقع از ارتش عراق چیزی باقی نمونده بود که بهش حمله کردن حالا همون و به بهانه بمب اتمی میخوان سر ایران اجرا کنن با اینکه حتی رئیس سیا گفته که ایران به برجام پایبند بوده ولی بازم ترامپ رد کرد البته این نقشه آمریکا برای کل خاورمیانه است اول افغانستان بعد عراق بعد سوریه و حالا دنبال حمله و جنگ در ایرانه بعد از ایران به سراغ ترکیه میره آخر سر هم گاو شیرده اش و ذبح میکنه
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1398/01/30
آمریکا قدرت بلامنازع جهان است پناه بردن به روباه از ترس شیر اشتباه است روباه روسیه و شیر آمریکا
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1398/01/30
ترامپ احمق میخواهد به کشورمان ایران حمله کند،همه باید متحد و هوشیار باشیم،حالا یک سری از دژمن بدتر بروید و کالاهای اساسی مردم را احتکار کنید،ننگ برشما.
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1398/01/30
وقوع جنگ حتمی است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
احتمالا فقط در منزل شما
Canada
09:36 - 1398/01/30
دقیقا مسیری که برای جنگ عراق پیش رفت برای اینجا هم داره طی میشه .
United Arab Emirates
09:39 - 1398/01/30
هیچ جنگی اتفاق نخواهد افتاد ایران خود عامل اجرای نقشه های آمریکا و اسراییل است این هارت و پورتهای زرگری است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
وقتی جنگ شد اونوقت میفهمی
فعلا توی خواب خرگوشی باش
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1398/01/30
بوی جنگ از اوضاع زمان میشنویم
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1398/01/30
بیا منتظریم...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
به حق اهلبیت ع خدا آمریکا را نابود کنه بعد اسرائیل جنایتکار و عربستان وهابی را.منتها مسئولین محترم باید با درایت خاص خود و توکل به خدا بهانه دست دشمن ندهند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
نکشیمون امیر جون
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1398/01/30
بزنه راحت شیم از این زندگی سگی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
دشمن دانا که غم جان بود بهترازآن دوست که نادان بود والا اگه امریکا هارت وپورت میکنه دشمنای داخل خنجر اختلاس رو تا دسته تو سینه مردم کردن بدون هارت وپورت
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1398/01/30
آمریکا باید قبول کنه ک ایران هم ابر قدرت شده و بعید میدونم حالا، حالا ها جنگ نظامی در کار نیست
United Arab Emirates
21:45 - 1398/01/30
هیچ جنگی شکل نمیگیرد چون جنگ در خاور میانه یعنی نفت ۱۵۰ دلاری، پس هیچ آدم عاقلی اینو تایید نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1398/01/31
آمریکا غلط می کند با مزدورانش ......
Turkey
20:55 - 1398/01/31
مردم عراق از دست صدام حسین نجات داد
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1398/02/01
اگر جنگی بشه امریکا سرباز نمیفرسته پول هم براش نمیده عربستان و رفقاش دارن به امریکا التماس میکنن فقط پوشش بده بهشون .هرچند حریف ایران ما نمیشن تا وقتی مسلح باشیم. اگر موشک رو بدیم فرداش بعله کارمون زاره.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج