۱۰۰ فردی که دنیای کسب‌ و‌ کار را دگرگون ساخته‌اند
۸۵۴۱۳۸
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
۱۵۰۰۴ 
بخش اول
در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰۰ مرد و زنی که دنیای کسب و کار دنیای مدرن را دگرگون ساخته‌اند آشنا کنیم؛ از غول‌های دنیای تکنولوژی تا ستاره‌هایی در حال طلوع، دانشمندان و فعال‌های اجتماعی.

برترین‌ها - ترجمه از حسین علی پناهی: دنیای تجارت و کسب و کار با سرعت غیرقابل وصفی در حال تغییر است. هوش مصنوعی و تجهیزات اتوماتیک همه چیز را تغییر داده اند. سبک تماشای محتوا‌های ویدیویی از طریق اینترنت که از آن با عنوان «Over-the-top viewing» (OTT) یاد می‌شود نیز در حال تغییر سبک سرگرمی‌های ماست. برند‌های با دسترسی مستقیم به مصرف کننده نیز نحوه خرید ما را به کلی تغییر داده اند. راه‌های جدیدی برای رفتن نزد پزشک، روش‌هایی جدید برای کار کردن و روش‌هایی نوین برای سرمایه گذاری وجود دارد.

بحث‌های زیادی در مورد هدف و فواید این نوآوری‌ها و اینکه چه کار‌هایی باید انجام داد که بتوان به افرادی که نمی‌خواهند عقب بمانند کمک کرد هر روز در جریان است. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰۰ مرد و زنی که دنیای کسب و کار دنیای مدرن را دگرگون ساخته اند آشنا کنیم؛ از غول‌های دنیای تکنولوژی تا ستاره‌هایی در حال طلوع، دانشمندان و فعال‌های اجتماعی.

۱- امانوئل آیدو

رییس بخش بازار‌های سرمایه دیجیتال در بانک Credit Suisse در تلاش برای استفاده از بلاک چین برای تغییر دنیای بانکداری

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

برای ایجاد اختلال در یک کسب و کار باید ابتدا آن را کاملاً درک کنید و امانوئل آیدو دقیقاً همین کار را کرده است. نقش‌های سابق او به عنوان رییس بخش بین الملل تکنولوژی بازار سرمایه‌های قرضی، رییس بخش بین الملل تکنولوژی مالی و رییس بخش بین الملل ارائه راه حل‌ها همگی شامل فرآیند‌هایی پیچیده هستند. آخرین تلاش‌های آیدو بر روی استفاده از پتانسیل تکنولوژی بلاک چین متمرکز است و وی اکنون ریاست بخش تکنولوژی این بانک سوییسی برای بهبود اجرای سیاست‌های مالی و استقراضی را بر عهده دارد.


۲- راب آرنوت

مدیر عامل و رییس هیئت مدیره کمپانی Research Affiliates LLC پیشرو برای تجاری کردن سرمایه گذاری کمی

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

راب آرنوت کسب و کار خود را بر شعاری چالش برانگیز بنیان نهاده است. وی در این باره چنین می‌گوید: «شکاکیت ذاتی شاید تنها فاکتور مهم و موثر در کار من بوده است. در واقع وقتی که بر اساس خرد رایج است آن را آزمایش می‌کنم». اکنون بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان برای دریافت مشاوره‌های آرنوت به او مبالغ هنگفتی می‌پردازند. او مدیرعامل و رییس هیئت مدیره کمپانی Pimco subadvisor Research Affiliates LLC است، جایی که او مشاوره سرمایه گذاری‌هایی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد دلار را بر عهده دارد.


۳- کالین اوبری

معاون بخش تبلیغات عملکرد در آمازون که پیروز شدن بر برنده‌های بزرگ وظیفه اوست

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

کالین اوبری که از اولین کارمندان آمازون به شمار می‌آید به تبلیغ کنندگان کمک می‌کند که فرمت‌های متنوع آمازون و تاکتیک‌های تجارت الکترونیکی آن را به خوبی درک کنند. هدف او مقابله با حاکمیت تبلیغات دیجیتالی فیسبوک و گوگل است که با هم ۵۷.۷ درصد از بودجه تبلیغات دیجیتال ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده اند. سهم آمازون در این بخش تنها ۴.۱ درصد برآورد شده است.


۴- جف بیزوس

مدیرعامل آمازون که فضای خرید و فروش کالا به صورت آنلاین را شکل می‌دهد

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

غیرممکن است که فهرستی از بزرگ‌ترین چهره‌های دنیای خرده فروشی و کسب و کار را در کل تهیه کرد و نام جف بیزوس، موسس و مدیر عامل آمازون را در صدر آن قرار نداد. بیزوس آمازون را در مسیری هدایت کرده که به تنهایی رویکرد کمپانی‌های بزرگ به موضوع تجارت الکترونیک را تغییر داده است. موفقیت آمازون باعث شده که بیزوس ثروتمندترین مرد جهان باشد و او را به سمت سرمایه گذاری در بخش هوا فضا و سرمایه گذاری نیز سوق دهد.


۵- کیت بلاک

مدیرعامل کمپانی Salesforce که ذهن مشتریان شما را می‌خواند

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

سال گذشته کمپانی Salesforce رییس بخش عملیات خود، کیت بلاک را به مقام مدیرعاملی مشترک کمپانی منصوب کرده و بدین ترتیب او در مسندی مشترک با مارک بنیوف به عنوان موسس افسانه‌ای کمپانی قرار داد. بلاک اکنون بر روی سود بردن از «طوفانی بزرگ از تکنولوژی‌ها برای تغییر مسیر مدل‌ها و بازار‌های کسب و کار» متمرکز است که با استفاده از هوش مصنوعی به کمپانی‌ها این امکان را می‌دهد که بدانند در ذهن مشتریانشان چه گذشته و به چه چیزی اهمیت می‌دهند.


۶- جیسون بلوم

موسس و مدیر عامل کمپانی Blumhouse Productions که مدلی با ریسک کم و منفعت بالا را برای تولیدات کمپانی خود تدوین کرده است

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

اگر در یک سالن سینما در ۱۲ سال گذشته از ترس زهره ترک شده اید باید جیسون بلوم را مورد سرزنش قرار دهید. از «فعالیت ماوراء الطبیعه» تا همکاری‌های امروزی با ام نایت شیامالان در فیلم‌های «شکاف» و «گلس» و جوردن پیل در فیلم‌های «برو بیرون» و «ما» و البته بازگشت موفق سری فیلم‌های «هالووین»، کمپانی فیلم سازی Blumhouse Productions بار‌ها ثابت کرده که فیلم‌های با بودجه کم هفت رقمی می‌توانند جادوی باکس آفیس باشند. تا به امروز فیلم‌های این کمپانی بیش از ۴ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته اند.


۷- الکس بلومبرگ و متیو لیبر

موسسان Gimlet Media که در شکوفا کردن پادکست پیشگام هستند

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

کمپانی پادکست Gimlet Media که در نیویورک مستقر است در مدتی کوتاه به موفقیتی بزرگ دست یافته و یک استاندارد طلایی برای نوآوری در مورد محتوا‌های پادکستی به شمار می‌آید. الکس بلومبرگ و متیو لیبر این کمپانی را در سال ۲۰۱۴ تاسیس کرده و از آن زمان تاکنون بیش از ۲۵ میلیون پادکست ساخته اند که آمازون برخی از آن‌ها را به سریال‌های تلویزیونی تبدیل کرده است، از جمله سریال «بازگشت به خانه» با بازی جولیا رابرتز. کمپانی اسپاتیفای در فوریه گذشته این کمپانی را به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار خریداری کرد و قصد دارد از آن برای تکان دادن بازار پادکست استفاده کند.


۸- پل براون

مدیر عامل کمپانی Inspire Brands در حال تشکیل یک امپراطوری در دنیای رستوران داری

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

از زمان منصوب شدن به عنوان مدیر عامل Arby's در سال ۲۰۱۳، پل براون این فست فود زنجیره‌ای را به مرحله‌ای رسانده که قصد دارد آن را به یک کمپانی بزرگ در مقیاس جهانی تبدیل سازد. در سال ۲۰۱۸ براون کمپانی Inspire Brand را تاسیس کرد که اکنون شرکت مادر کمپانی‌های Arby's، Buffalo Wild Wings، Rusty Taco و Sonic به شمار می‌آید.


۹- تارانا بورک

موسس جریان #MeToo که کسب و کار‌های زیادی در سراسر ایالات متحده را وادار به بهبود فرهنگ و فرآیند‌های کاری شان کرده است

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

تارانا بورک یک فعال اجتماعی است که عبارت #MeToo را در سال ۲۰۰۶ برای تقویت صدای کسانی که مورد اذیت و آزار و سوء استفاده جنسی قرار گرفته بودند ابداع کرده و از تجربیات ناگوار خود در این زمینه گفت. در سال ۲۰۱۷، پیام او به یک پدیده جهانی تبدیل شد که پس از رسوایی هاروی واینستاین دنیای هالیوود را تکن داد و پس از آن به دنیای تکنولوژی و دیگر بخش‌ها رسید. تلاش‌های او باعث شده که شرایط کاری برای کارکنان بهتر شده و کسانی که دست به اذیت و آزار جنسی کارمندان خود می‌زنند دیگر در امان نباشند.


۱۰- پراویت چینتاوونوانیچ

استراتژیست سرمایه در Wells Fargo که تجارت سیال را به همگان شناسناند

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

در طول دوران فعالیت خود به عنوان استراتژیست محصولات اشتقاقی در کمپانی Macro Risk Advisors، پراویت چینتاوونگوانیچ آموزشی در سطح ورودی در مورد دنیای پیچیده فراریت سرمایه را برای سرمایه گذاران میسر ساخت. اکنون او در کار Wells Fargo می‌کند، جایی که او هنوز از بازار گزینه‌ها به عنوان ستون فقرات تحقیقات خود استفاده می‌کند.


۱۱-یائل کوزت

رییس بخش دیجیتال Kroger که در حال تصویرسازی مجدد از سوپرمارکت‌ها برای مشتریان آینده است

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

کمپانی Kroger در تلاش برای کنار زدن و گرفتن بازار از رقبایی مانند والمارت، آمازون و آلدی است. یائل کوزت نیز نیروی اصلی این کمپانی در عرصه تغییر تکنولوژیکی برای مقابله با این چالش به شمار می‌آید. این کمپانی با جمع آوری اطلاعات ۱۲ میلیون خانواده که به صورت روزانه از ۲.۸۰۰ فروشگاه این کمپانی خردید می‌کنند قصد دارد از آن برای توسعه سریع شبکه توزیع و سرویس‌های زیادی که به مشتریان خود ارائه می‌دهد استفاده نماید.


۱۲- پاتریک کالیسون و جان کالیسون

مدیر عامل و رییس هیئت مدیره Stripe در حال باز کردن دنیا برای کسب و کار‌های آنلاین هستند

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

کمپانی Stripe کار خود را با ۷ کد ساده آغاز کرد که توسط برادران پاتریک و جان ویلسون طراحی شده و ابزاری ساده برای پذیرش پرداخت با استفاده از کارت‌های اعتباری در اپلیکیشن‌های توسعه دهندگان بود. این ایده ساده به یکی از موفق‌ترین استارتاپ‌های سیلیکون، ولی تبدیل شد. در سال‌های پس از شکل گیری، این کمپانی کسب و کار خود را به عرصه خدماتی مانند شناسایی کلاهبرداری، مسائل دبیت کارت و نرم افزار‌های نقطه فروش گسترش داده است.


۱۳- استیسی کانینگام

رییس هیئت مدیره NYSE پیشگام در عرصه تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته با احترام به سنت‌ها

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

ریاست کمپانی NYSE به معنای مبارزه‌ای چالش برانگیز در چندین جبهه است و استیسی کانینگام در اولین سال ریاست خود بر کمپانی بهترین عملکرد در تمام حوزه‌ها را داشته است. در نقش جدید او باید تعادل منحصربفردی که باعث شهرت کمپانی شده بود را حفظ کند.


۱۴- مازی دار

موسس و مدیرعامل OpenFin در تلاش برای خلق یک سیستم عامل جدید در وال استریت

۱۰۰ فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته‌اند

به عنوان یک کارمند ساده در یک پلتفرم تجارت الکترونیک برای محصولات جانبی، او از خود می‌پرسید که چرا سرمایه گذاران از تکنولوژی او استفاده نمی‌کنند. از این رو وقتی که او حدود یک دهه پیش کارش را ترک کرد، کاری را شروع کرد که به طراحی یک سیستم عامل جدید برای وال استریت منتهی شد. اکنون OpenFin یک پلتفرم است که در آن اپلیکیشن‌های نرم افزاری را می‌توان در امنیت کامل و بدون مشکل و در دنیای هموار