نامه توکلی به روحانی در مورد اقلام اساسی
۸۵۵۷۱۶
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱
۸۰۱۴
رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به حسن روحانی در خصوص بازار کالاهای اساسی نسبت به رفتارهای سلیقه‌ای در ثبت سفارش و صدور بخشنامه‌های متناقض هشدار داد.

خبرگزاری مهر: احمد توکلی رئیس دیده بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور نسبت به برخوردهای سلیقه‌ای در حوزه ثبت سفارش هشدار داد و اعلام کرد: برخی رفتارها در این حوزه تعمدی است.

متن کامل نامه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای حسن روحانی

رئیس محترم جمهور

سلام علیکم

همان‌گونه که مستحضرید بحران‌های اخیر در حوزۀ تأمین و توزیع کالاهای اساسی موجب نارضایتی عمومی و مردمی و بحران‌های اجتماعی گردیده است، این امر در حالی رخ داده است که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی به تأمین این نوع از کالاها تخصیص می‌دهد، علاوه بر نادرستی این سیاست که بخشی از علت نابسامانی است، سوءمدیریت در بخش‌های مختلف وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و در نهایت بانک مرکزی یکی از دلایل مهم و کلیدی در این نابسامانی‌ها است.

تعمد در اخلال و جلوگیری در عدم تأمین به موقع کالاهای اساسی به منظور بحران‌آفرینی از طریق تأخیر در ثبت سفارش، رفتار سلیقه‌ای در ثبت سفارش، صدور بخشنامه‌های متناقض، ارجاع به مجموعه‌های بیرون از وزارتخانه، ثبت سفارش و تخصیص ارز برای امور غیرضروری، جابجایی تخصیص‌ها از طریق دست‌کاری در سیستم‌های نرم‌افزاری و ایجاد موانع، همچنین ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های مذکور در تمکین به تصمیمات کلان کشور و تعلل در تخصیص ارز و تبعیض در نوع ارز تخصیصی توسط بانک مرکزی، همچنین توجه و عنایت ویژه به برخی از واردکنندگان انحصارگر و ذینفع بودن برخی از مسئولان که از مصادیق تعارض منافع است، در عرصه کالاهای اساسی می‌تواند موجب مخاطرات امنیتی در کشور شود.

دیده‌بان شفافیت و عدالت با رصد به موقع بازار کالاهای اساسی در کمیته‌های تخصصی خود؛ تاکنون در دو مورد روغن خوراکی و مواد شوینده با هماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی و برانگیختن همکاری فوری مسئولین ذیربط وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان مانع ایجاد بحران در این زمینه بوده است.

بدیهی است دیده‌بان شفافیت و عدالت همچنان آمادگی دارد تجربیات و توان کارشناسی مردمی در اختیار خود را به منظور پیش‌گیری از آغاز و تداوم این قبیل بحران‌ها در اختیار دولت محترم قرار دهد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1398/02/04
هرکالایی رابافروشنده مربوطه بندوبست میشودوسودان فقط به فروشنده وناظریابازرس میرسد مردم که خیری نمی بینند
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1398/02/04
خدایا تومملکت دزدا زندگی میکنیم
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/02/04
باید یک قانونی تومجلس تصویب بشه رئیس جمهور تو دوره دوم اینقدر بی خیال نباشه وبه سیم آخرنزنه وعین خیالش هم نباشه!؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج