محقق داماد: فروش نفت خلاف شرع است
۸۵۷۴۰۴
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۴
۷۵۸۷ 
حجت الاسلام والمسلمین محقق داماد در روزنامه اعتماد نوشت: به‌ نظر فقهی اینجانب استفاده از درآمدهای نفتی برای هزینه‌های جاری و عمرانی کشور یا ارزان‌فروشی فرآورده‌های نفتی و سایر حامل‌های انرژی فاقد وجاهت شرعی است.

حجت الاسلام والمسلمین محقق داماد در روزنامه اعتماد نوشت: به‌ نظر فقهی اینجانب استفاده از درآمدهای نفتی برای هزینه‌های جاری و عمرانی کشور یا ارزان‌فروشی فرآورده‌های نفتی و سایر حامل‌های انرژی فاقد وجاهت شرعی است.

عمل مشروع در مورد منابع ملی به طور کلی و از جمله نفت و گاز آن است که این میراث اولا: با آخرین روش‌های علمی روز دنیا استخراج شود زیرا در فرض عدم استخراج در مخازن مشترک، دیگر کشورها از آن برداشت می‌کنند و افزون ‌بر آن معلوم نیست در آینده‌ای نه چندان دور کم‌ارزش شود و ثانیا: پس از استحصال، پول به دست ‌آمده از فروش فرآورده‌ها به ‌شکل علمی و اقتصادی با به‌ کارگیری متخصصان اقتصاد و اخذ نظرات آنها صرف سرمایه‌گذاری سودآور و درازمدت شود؛ آن هم به ‌نحوی حساب‌ شده که توازن اقتصادی کشور متزلزل نشود و اصل پول و سرمایه حاصل شده حفظ شود؛ سود به دست آمده آن نه‌ فقط برای هزینه نسل حاضر بلکه به ‌گونه‌ای برای استفاده نسل‌های متمادی نیز آینده‌نگری و دوراندیشی شود.

از نظر شرعی توزیع حامل‌های انرژی در کشور باید به قیمت واقعی عرضه شود و بهای به دست‌ آمده در سرمایه‌گذاری‌ای پایدار ملحوظ شود. به‌ نظر اینجانب بهره‌برداری و مصرف عین منابع انرژی و صرف آن در هزینه‌های جاری نه ‌تنها از اختیارات حاکمیت نیست بلکه آتش‌ زدن در خرمن منابع ملی است و بی‌تردید گناهی نابخشودنی خواهد بود و اگر در این زمینه درست عمل کنیم ممکن است بتوانیم در مدتی معین بخشی از مشکلات ریشه‌ای اقتصادی کشور را گام‌به‌گام حل کنیم.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است:

ممکن است برخی برای حفظ وضع موجود در استفاده نادرست از اموال ملی نفت و گاز به اصل «مصلحت» متمسک شوند و بگویند اگر قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود به مردم فشار می‌آید و موجب افزایش نارضایتی می‌شود. پاسخ من این است که اولا مصلحت امری است که از نظر فقهی به پشتوانه قاعده «اضطرار» توجیه می‌شود. یعنی تنها قاعدای که مصلحت را توجیه می‌کند، قاعده «الضرورات تبیح المحظورات» است یعنی ضرورت‌ها باعث می‌شوند، کارهایی که به اجتناب از آنها دستور داده شده‌ است، مجاز شوند. ضرورت و مصلحت همواره موقت و محدود است و نباید به هموارگی و هنجار مبدل شود. به ‌اصطلاح فقهی «الضرورات تتقدر بقدرها»: ضرورت‌ها به اندازه نیاز محدود است. یعنی ممکن است به حکم اضطرار یک‌ بار از دیوار خانه مردم بالا رفت ولی نمی‌توان این امر را به قاعده‌ای دایمی تبدیل کرد. ثانیا ناتوانی مدیریت را نمی‌توان با چماق مصلحت پیش برد. اگر مسوولان و متکفلین امور برای رفع نیازهای عمومی مانند حمل و نقل و نیز مساعدت به نیازمندان برای مصرف انرژی به طور معقول و خردمندانه برنامه‌ریزی کنند و آنگاه پس از جلب اعتماد مردم به‌ صراحت مساله را برای آنان تبیین و توجیه نمایند آیا باز هم به استفاده از ابزار مصلحت نیاز خواهد بود؟

این نکته نیز قابل ذکر است که برای تامین و تکافل اجتماعی و حمایت از اقشار ضعیف در فقه اسلامی نهادهایی مانند زکات وجود دارد که می‌توان جهت کمک به فقرا از آنها استفاده کرد. به ‌زبان دیگر برای کمک به اقشار نیازمند باید از درآمد(مانند زکات و مالیات) استفاده کرد و نه از انفال که اصل دارایی است. می‌توان نتیجه‌گیری کرد که تقسیم عین انفال حتی به ‌مساوات بین عموم مردم به ‌بهانه کمک به فقرا مطابق با مبانی فقه اسلامی نیست.

درخواست از مراجع

از مراجع تقلید عظام عاجزانه استدعا می‌کنم که به‌ جای طرح مسائل جزئی و حقیر، مسوولان امر را به پاسداری «انفال» متذکر شوند و از آنان حفظ مصالح و منافع ملی را مطالبه کنند که واجبی است شرعی و وظیفه‌ای است الهی وگرنه اگر کشور در امر حامل‌های انرژی اینگونه پیش رود و ثروت‌های خداداد ملی به‌ نحو کنونی تضییع و اتلاف شود، گناهی نابخشودنی مرتکب شده‌ایم و در تاریخ مورد نفرین نسل‌های آینده قرار خواهیم گرفت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1398/02/09
نفسش ازجای گرم درمیادعمو قیمت واقعی نشده به خاک سیاه نشستیم وای به روزی که واقعی بشه نمیشه یه نظردرمورد درامدماهی یک ملیون وهزینه ماهی پتح ملیون بدید خدایاشکستیم زیراین همه فشار به داد برس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
بعد از چهل سال فروش نفت .حالا فروش نفت خلاف شرع شد.؟!!!
United Arab Emirates
07:55 - 1398/02/09
سوالی داشتم از ایشون : آیا استخدام و گرفتن پست با استفاده از رابطه و فامیل بازی از لحاظ شرعی مشکلی ندارد یا دارد در بعضی مواقع ندارد ؟ یا فقط برای عده ای خواص اشکال ندارد
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1398/02/09
درود بر استاد بزرگ همیشه از نقطه نظر علمی ایشان عالی بوده‌انـد و قابل احترامی شگرف
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/02/09
حرفت کاملا درسته ولی حقوقی که میگیری هم از همین ارزون فروشی نفته
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1398/02/09
بله ما هم نظرات شما رو تا یید میکنیم ولی تو کشور ما وقتی حقوق ودرآمدمردم واقعی نیست ، چطوری قیمت حامل انرژی رو واقعی باید کرد ؟
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1398/02/09
بنظر من هم اگر از نفت خورشید درست کنیم بهتر از ماه است.
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/02/09
پس تکلیف آنهایی که میلیاردری پول نفت را اختلاس میکنند چه میشود همیشه باید فشار گرانی روی دوش طبقه پایین جامعه باشد
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/02/09
مدیران نادان===بیچارگی ملت
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1398/02/09
مدیران نادان ===ورشکستگی ملت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
مدیران دزد
‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌ سانسور چی در کما است دعا کنید ‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1398/02/09
داماد گرامی در‌حال حاظر اصلا همه کارهای دولت مشکل شرعی دارد و آنها می دانند ولی اصلا اهمیت نمیدهند
نام مجلس اسلامی است
نام شورای نگهبان اسلامی است
ولی کارهای خلاف دولت را‌میبینند و فقط نظارت میکنند کسی شهامت اعتراض ندارد پدر پول بسوزه.
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1398/02/09
استاد گرانقدر کار از این حرف ها گذشته
United States
11:36 - 1398/02/09
خوردن بیت المال و ساختن پاسازها و برجها با پول بیت المال حرام است یا حلال؟
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1398/02/09
ای قربون دهنت ،یه حرف حساب باید شنیده بشه این آقا گفت ،چقدر نفت ما رو ارزان بصورت قاچاق به ثمر بخت فروختن و پولش یک مشت دزد و رانت خوار و مفسد فی الارض بالا کشیدن یا فرار کردن یا مثل زنجانی ها تو زندان هستن .از بابک زنجانی پولی در نیامده اون بیشتر از این ها مال به نام دیگران داره حرامزاده دزد و بیت المال خور کثیف
United States
14:46 - 1398/02/09
من هم موافقم.نفت رانفروشیدوهزینه های جاری ملت رااز منابعی که دزدان واختلاسگران ازبیت المال به تاراج بردندتامین کنید!قطعا اوضاع اقتصادی مردم خوب میشود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج