انتقاد از مواضع اخیر مطهری؛ چه خبرتان است؟
۸۶۰۸۷۸
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۹
۶۹۵۵
سیدعبدالجواد موسوی در خبرآنلاین نوشت: مواضع اخیر آقای مطهری حقیقتا نگران کننده است.

سیدعبدالجواد موسوی در خبرآنلاین نوشت: مواضع اخیر آقای مطهری حقیقتا نگران کننده است.

پیش از آن که خرده گیران زبان به طعن و کنایه بگشایند که: تو همانی که در ستایش علی مطهری به نظم و نثر سخن گفته ای! یادآور می شوم بارها و بارها شجاعت و صراحت و گاه بصیرت علی مطهری را ستوده ام. اما آن سابقه باعث نمی شود همیشه و همه جا مواضع ایشان را تایید کنم. چنان که پیشتر هم یکی دوبار به نقد ایشان پرداخته ام. غرض این که در عالم رای و نظر هیچ بنی بشری در ساحت قدس قرار نمی گیرد.

می توان از یک نفر هم به شدت دفاع کرد و هم بی پروا او را مورد انتقاد قرار داد. چنین موضعی شاید در چشم آدم های قالبی و تک ساحتی چیز غریبی به نظر برسد اما چون نیک بنگری عین انصاف و مروت است و صاحب این قلم همیشه از خدای متعال خواسته تا بتواند در این طریق گام بردارد. بگذاریم و بگذریم.

و اما مواضع اخیر آقای مطهری حقیقتا نگران کننده است. در فقره برآشفتن ایشان نسبت به تماشاگران هنجارشکن فوتبال و تقاضای اشد مجازات آن ها در پیش چشم تماشاگران گفتم شاید این هم از اقتضائات فوتبال است. از آن جایی که هیجان و فوران احساسات جزئی ناگسستنی از فوتبال است و آقای مطهری خودش نیز گاه گداری پا به توپ می شود ماجرا را خیلی جدی نگرفتم اما رگ گردنی شدن آقای مطهری در باره بزن و برقص گروهی از دانش آموزان حقیقتا مرا ترساند و فکر کردم علی آقای مطهری هم اگر آب گیر بیاورد همانند بسیاری از رقبای سیاسی اش شناگر قابلی است.

اول آن که برخلاف آقای مطهری و وزیرمحترم آموزش و پرورش و دیگر بزرگانی که با دیدن حرکات موزون چند دانش آموز خردسال چوبید بر سر ایمان خویش لرزیدند و به شدت مارا یاد آن شعر مرحوم ایرج میرزا انداختند که فرمود:

ایمان و امان به سرعت برق

می‌رفت که مومنین رسیدند

معتقدم اصلا اتفاق عجیب و غریبی رخ نداده. تا جایی که ما به خاطر داریم تا هست چنین بوده و من و شما چه بخواهیم و چه نخواهیم من بعد نیز چنین خواهد بود. نه امروزه که از شش جهت بر ما ابتذال باریدن گرفته است و صدا و سیمایی که قرار بود دانشگاه باشد خود مروج مهوع ترین شکل موسیقی است بلکه در روزگار ممد نبودی ببینی و این پیروزی خجسته باد این پیروزی هم بچه های مدرسه با آهنگ شهرام شب پره و حسن شماعی زاده وقتشان را خوش می کردند و به ما که به اصطلاح اهل موسیقی جدی بودیم و صدای سخن عشق شهرام ناظری و بیداد شجریان را زمزمه می کردیم به چشم موجودات فضایی می نگریستند.

منظور این که هم اقتضای سن و سال این بچه ها همین چیزهاست و هم کلا عامه مردم خوب یا بد به همین چیزها دلخوشند. یعنی آسمان به زمین نیامده و اگر برای بعضی از دوستان این چیزها تازگی دارد علتش این است که اصلا جامعه خودشان را درست نمی شناسند.

دوم این که گیرم این بچه ها گناه کبیره مرتکب شده اند. مقصر کیست؟ در کجای سیستم آموزشی کشور به آن ها درباره موسیقی خوب و شعر خوب و صدای خوب چیزی یاد می دهند؟ چهل سال از پیروزی انقلاب می گذرد و تازه قرار است صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یکی از همین مظاهر موسیقی سطحی و پیش پا افتاده را در ماه مبارک رمضان به عنوان مجری یکی از برنامه های پرمخاطبش در چشم بینندگان فرو کند. آن هم از رسانه ای که پخش صدای قاری ربنا از آن ممنوع است:

خانه از پای بست ویران است

خواجه دربند نقش ایوان است

رسما سرکاریم. گلایه ای هم نیست. گفتا چه توان کرد که تقدیر چنین بود ولی از علی مطهری دست کم توقع می رود در چنین مواردی کمی معقول تر رفتار کند و به جای تامل و تدقیق در چرایی چنین اتفاقاتی به شیوه رضاخان میرپنج دستور اخراج و شلاق ودر تنور انداختن نانوا را صادر نفرماید.

سوم این که اصلا همه ما لاطائل می بافیم و کسانی به عمد به این بچه ها این ترهات را یاد داده اند و بعد هم از این مراسم فیلم گرفته اند و در فضای مجازی پخش کرده اند و...الخ. اخراجشان کنیم؟ که چه شود؟ چه چیزی را حل کرده ایم؟ فقط ویترین مغازه را تزئین بفرمایید دیگر مشکلی نیست؟ اخراجی ها به راه راست هدایت می شوند و بچه ها هم از فردا به جای ساسی مانکن غلامحسین بنان گوش می دهند؟ ساسی مانکن که بابت ساختن چنین خزعبلی از نهاد و سازمانی پول نگرفته. کار مورد علاقه خودش را ساخته و به بازار عرضه کرده. درست مثل یک کالا. شما که نمی توانی یقه مردم را بگیری که فی المثل فلان کالای بنجل خارجی را نخر و به جایش بهمان کالای باکیفیت داخلی را بخر:

متاع کفر و دین بی مشتری نیست

گروهی آن گروهی این پسندد

اگر به زعم شما متاع ساسی مانکن متاع کفر است و کسی خریدار متاع دین شما نیست به جای خشم گرفتن بر این و آن کمی فکر کنید چرا به چنین روزی گرفتار آمدیم؟

برچسب ها:
انتشار یافته: 29
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:38 - 1398/02/18
ایشان نماینده مردم تهران هستند؟!
باور کردنی نیست
...
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1398/02/18
فقط می توانم بگویم احسنت.
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1398/02/18
شیرمادرت حلالت واقعا شکر گفتی ....
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1398/02/18
موسوی عجب خزعبلاتی بافته هرچه عقده داشته یکجا خالی کرده است.
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1398/02/18
احسنت بالاخره یکی پیدا شد یه حرف درست زد.
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1398/02/18
خودتان را خسته نکنید که دین و ایمان و امان ابزار حقوق نجومی شده اند و تضمین خوشبختی هفت نسل تان....!!!!!
زیاد سخت نگیرید که ساسی مانکن ها بهشتی شدند و شجریان ها دوزخی ...... این است زحمت چهل ساله انقلابمان ......!!!!!!
کفر و گناه در رقص کودکان خلاصه می شود و به فقر کشاندن جانعه ، به صبر و شکیبایی برای رسیدن به اقتدار تعبیر می شود .....!!!
چه بر ما می گذرد بی غمان و بیکاران و بیسوادان حاکمند شاید ...... !!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/02/18
درود بر شما
جانا سخن از زبان ما می گویی
واقعن تا کی قرار است با بگیر و ببند به مسائل اجتماعی واکنش نشان بدهند
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/02/18
همه این ادما درزمان از لاک بیرون میان و ماهیت واقعی خودشون نشون میدن چرا بچه های خردسال ما نباید شاد باشن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
چرا بچه های خردسال ما باید ترانه های جنسی گوش کنند؟
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/02/18
کو گوش شنوا برادر
کو گوش شنوا؟؟؟
زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1398/02/18
افرین چقدر محترمانه وچقدر محکم انتقاد کردین.
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1398/02/18
با تشکر از این دیدگاه خاص و بی نظیر.ای کاش لااقل ماهی یک مقاله اینچنینی داشتیم و حداقل دلمان خوش میشد.اما به نوبت خود افتخار میکنم که چنین نقد منصفانه ای را شاهدم امیدوارم گوشها و جانهای نقدپذیری را هم شاهد باشیم.
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1398/02/18
احسنت ،یارا سخن از دل ما میگویی
United States
08:57 - 1398/02/18
احسنت . عالی گفتید ، امثال مطهری ها به سن و سال بچه ها دقت کنند بعد افاضات کنند . بعد آقای مطهری قراره با این افکار کاندیدای ریاست جمهوری 1400 هم بشه!!!
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1398/02/18
اونوقتا که من مدرسه میرفتم آهنگ «ی حلق طلایی »معین
و بازار مکاره لیلا فروهر روبورس بود
یادش بخیر
چه دوران خوشی تو دبیرستان داشتم
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1398/02/18
درپایان متن به نکته جالبی اشاره شده : اگرامروزه متاع کفر مشتری دارد ومتاع دین مشتریانش کم شده باید دیدچه اتفاقی افتاده ومقصرانش چه کسانی هستند .
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1398/02/18
پس با این اوصاف علی اقا مطهری ازطرف ملت جهت شرکت در مراسم ریاست جمهوری رد صلاحیت شدند..تسلیت.!!!!!
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/02/18
دقیقا به این میگن سفسطه .

آقای نویسنده ، شما بچه معصومتون رو میفرستید مدرسه . بعد از یه مدت خبردار میشید که مورد سوءاستفاده عوامل مدرسه قرار گرفته . طبق منطق شما چون تو کوچه و بازار و سطح عامه مردم افراد متجاوز پیدا میشه شما هم نباید ناراحت و عصبانی بشید . دوم اینکه برای چنین اتفاقی میشه به شما گفت که بساط تدین و خداشناسی هست ، بساط کفر و تجاوز هم هست . شما تو خونه ات چیکار کردی که بچه ات به جای خداشناسی ، مفعول فلان عامل مدرسه شده . ؟
و سوم اینکه صددرصد اخراج چنین افرادی از سیستم آموزشی کشور به نفع کودکان و نوجوانان هست . چون این بچه ها وقتی به دست این افراد فاسق تربیت بشند مطمئنا خروجی مدارس ما از اینی که هست بسیار بدتر میشه . ضمنا یکبار دیگه برو اون آهنگی رو که بین این بچه ها پخش کردن مرور کن . آیا به غیر از سکس و رابطه ی جنسی چیز دیگه ای درون این خزعبلات دیده میشه .؟
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
حالت خوبه خودتم فهمیدی چیوشتی و گفتی .. یکم سواد هم خوبه
پویا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
حامد خود درگیری حاد داری
خدا شفات بده
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/02/18
احسنت، ولی حیف نرود میخ آهنین در سنگ.
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/02/18
چه خوبه که بعضی وقتا میشه واقعیت های جامعه رو از زبون بعضیا شنید .چه قدر توی این مدت ،ما جوونای قدیم رو سانت به سانت کنترل کردید از پاچه ی شلوار بگیر تا رنگ لباسامون ونخ نخ موهای سیبیل وابرومون که مبادا دونه ای بیفته ،این جامعه رو که خودتون ساختید بامحدودیت کامل وتحت کنترل.چرا اینجوری میشه؟
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1398/02/18
هممون سرکاریم رو خوب اومدی ..
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1398/02/19
گل گفتی آی گل گفتی
مثل یه بلبل گفتی
جواب عالی دادی
غنچه بودی شکفتی.

احسنت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج