یک سوم جمعیت ایران فشار خون بالا دارند
۸۶۱۱۴۴
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۷
۷۸۷۸ 
نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: یک سوم جمعیت بزرگسال ایران فشار خون بالا دارند و هدف اصلی این کمپین، راه‌اندازی گفتمان فشارخون در خانواده‌ها و آگاه سازی اجتماعی است.

خبرگزاری ایرنا: نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: یک سوم جمعیت بزرگسال ایران فشار خون بالا دارند و هدف اصلی این کمپین، راه‌اندازی گفتمان فشارخون در خانواده‌ها و آگاه سازی اجتماعی است.

 باقر لاریجانی روز چهارشنبه در جلسه‌ کارگروه آموزش بسیج ملی کنترل فشار خون بالا افزود: یکی از راه‌های موثر در آموزش عمومی، مطرح کردن مساله در رسانه‌ها توسط افراد شناخته شده است تا تاثیری شگرف داشته باشد.

موضوع فشار خون بالا در کشور گسترده است و باید راهنمای بالینی ملی با کمک اساتید همه‌ رشته‌ها در حوزه‌ فشار خون، تنظیم و همچنین از ظرفیت بخش خصوصی در کنترل فشار خون بهره‌برداری شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اطلاعات خوبی در رابطه با وضعیت فشار خون در استان‌ها و شهرستان‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد. باید این اطلاعات در اختیار استانداران و دانشگاه‌های هر منطقه قرار گیرد تا آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی بومی انجام شود.

وی بیان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف هستند با توجه به مصوبات وزارت بهداشت در خصوص کنترل فشار خون، بومی سازی را در دستور کار خود قرار دهند.

عضو شورای راهبردی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا اظهار داشت: تهیه‌ بانک اطلاعاتی از آنچه انتشارات مختلف با موضوع فشار خون چاپ کردند یا ساخت فیلم کوتاه آموزشی برای کنترل فشار خون توسط دانشگاه علوم‌ پزشکی مجازی می‌تواند از راهکارهای دیگری برای آموزش در این حوزه باشد.

*فوت 97 هزار ایرانی بر اثر بیماری‌های مرتبط با فشار خون در سال 2017

رامین حشمت، عضو دبیرخانه کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران نیز در ادامه این نشست گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با در نظر داشتن افراد 30 سال به بالا، بیماران کلیوی و زنان باردار در همه‌ سنین به عنوان گروه هدف، از 27 اردیبهشت سال جاری آغاز و تا 15 تیر ماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: از روز 27 اردیبهشت تا 17 خرداد، برنامه‌ فضاسازی و اطلاع‌رسانی انجام می‌شود و از 17 خرداد تا 15 تیر عملیات میدانی، اندازه‌گیری فشارخون و ثبت و ارجاع بیماران در دستور کار قرار دارد.

عضو دبیرخانه کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران ضمن ارائه‌ گزارشی از جان باختن 97 هزار ایرانی در سال 2017 بر اثر بیماری‌های مرتبط با فشار خون خبر داد و اظهار داشت: از سال 1990 تا سال 2016، شیوع پرفشاری خون در ایران حدود 3 برابر شده است.

حشمت بیان کرد: از میان حدود 15 میلیون بیمار مبتلا به فشار خون، فقط 60 درصد آنها از بیماری خود اطلاع دارند و فقط نیمی از بیماران برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کنند. متاسفانه تعداد کمی از بیماران، فرآیند درمان را دنبال کرده و در نهایت فشار خون 19 درصد این بیماران کنترل می‌شود.

وی ادامه داد: افزایش نسبت شناسایی و شروع دوره‌ مراقبت و درمان برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون و سنجش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و تشخیص زودرس، به عنوان اهداف وزارت بهداشت در راه‌اندازی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا محسوب می‌شوند.

*میزان فشار خون در همه‌ استان‌ها 2 برابر شده است

فرشاد فرزادفر، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران هم با اشاره به اهداف تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت گفت: اگر در مسیر حرکت کمپین کنترل فشارخون بالا به اهداف سازمان جهانی بهداشت دست یابیم تا سال 2025، تعداد 54000 فقره مرگ و میر کاهش می‌یابد.

فرزادفر افزود: در سال 2016 نسبت به سال 1990، میزان فشار خون در همه‌ استان‌ها 2 برابر شده است. باید توزیع منابع آموزشی و بهداشتی در این حوزه بر اساس وضعیت مناطق و با توجه به شرایط فرهنگی، تغذیه‌ای، اجتماعی، رفتاری و سیستم‌های درمانی باشد.

وی بیان کرد: علاوه بر کمپین اجرایی به کمپین آموزشی نیز نیاز هست تا رفتارهایی مانند کاهش مصرف 3 گرمی نمک روزانه و حذف نمک سفره در مردم نهادینه شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران اظهار داشت: باید به سایر فاکتورهای خطر همراه فشار خون اعم از قند خون و چربی خون نیز توجه شود.

در پایان این نشست، سایر شرکت کنندگان نیز با ارائه‌ پیشنهاداتی درخصوص کاهش سن گروه هدف از 30 سال به 18 سال، تامین نیروی کافی و آموزش دیده برای کمپین، تهیه‌ شعار و فرهنگ‌سازی برای کمپین با توجه به سن مخاطبین، استفاده از فرصت آموزش کودکان با همکاری آموزش و پرورش، توجه به تغذیه‌ افراد جامعه، استفاده از فرصت ماه رمضان برای آموزش، استفاده از فضای مجازی، ساخت انیمیشن‌های جذاب در زمینه‌ ‌فشارخون و جلب توجه مردم به مشکلات ناشی از فشارخون بالا، راهکارهایی برای موفقیت بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در کشور ارائه کردند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1398/02/18
باروحانی تاتیمارستلن
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1398/02/18
جمعیت افسرده غمگین که مستعد انواع مر ضهاست
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/02/18
سلام اگردرادارات ونهادوشرکتها بهداشت سلامت روانی اجرابشه 70 درصدفشارخون مردم کم میشود.
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1398/02/18
عالی اگه همینطور پیش بره ، و دولت پیگیری کنه ☺
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/02/18
بلاخره نفهمیدم یک چهارم فشار خون سرطلان کم خونی پروستات قند درد مضرز همه چی داریم چرا این ملت این مدلی شد ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
جمیعت ایران غیر از فشار خون .فشار دیگری را هم تحمل میفرمایند.!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1398/02/19
وقتی نمک طعام معدنی ازسفره هاجمع شدو لابی ها باهاش دارو درست کردن،نمک یددارتصویه شده اومدتوسفره هافشارخون هم باهاش اومدتوخونه ها،،اکثرداروها رونگاه کنید مواد تشکیل دهنده ش ۸۰درصدشون ازسدیم هست که فقط تونمک هست،وقتی ارد سبوس دارجمع شد جاش آردسفیداومد مردم بیماری دیابت گرفتن،چراکه سبوسش رو جداکردن تاازش انسولین بسازن سودش بره جیبشون مردم براشون اهمیتی نداره که،،اونی که فشارخون داره سنگ نمک آسیاب کنه مصرف کنه جای قرص فشار ،،خوب میشه فشارش به همین سادگی،سرمون چندساله داره کلاه میزارن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج