چرا بدغذاترین مردم دنیا شده‌ایم؟
۸۶۱۵۲۴
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱
۹۴۴۴ 
یکی از مهم‌ترین عـوامـل شکل‌دهنده الگوی غذایی هر جامعه مجموعه عادات و فرهنگ غذایی آن جامعه است.

خبرگزاری ایسنا: یکی از مهم‌ترین عـوامـل شکل‌دهنده الگوی غذایی هر جامعه مجموعه عادات و فرهنگ غذایی آن جامعه است.

ایرانیان مردمی خوش‌ذائقه و دارای تنوع غذایی بسیار بالا هستند و سنت خوردن، از ماندگارترین میراث‌های فرهنگ و تمدن ایرانیان است. امــا در ایــن میان آنچه قابل‌تأمل است، الگوی تغذیه‌ای ماست. سطح سلامت جامعه وابستگی زیادی به تغذیه مناسب و سالم دارد.

الگوی تغذیه کشور ما دستخوش تغییرات زیادی شده است و به گفته کارشناسان، وضعیت تغذیه ایرانیان در حد مطلوبی نیست.

میزان مصرف نان در ایران رقم خیره‌کننده‌ای دارد. سرانه مصرف نان هر ایرانی در سال در حالی ۱۶۰ کیلوگرم است که این آمار در جهان تنها ۲۵ کیلوگرم است. درواقع ایرانی‌ها ۶ برابر آمار جهانی نان می‌خورند و از این لحاظ در صدر جهان قرار دارند.

سرانه مصرف برنج در کشور ما ۴۰ کیلوگرم اعلام‌شده و این در حالی است که در سه دهه گذشته، این میزان ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم بوده است؛ اما این مقدار نسبت به میانگین جهانی ۲۵ کیلوگرم هم پایین‌تر است. پرمصرف‌ترین کشور جهان در برنج، تایلند است که سرانه مصرف برنج در این کشور ۱۴۰ کیلوگرم است. این در حالی است که این آمار در کشور ترکیه فقط ۸ کیلوگرم است.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) در دسامبر ۲۰۱۲ سرانه مصرف گوشت (قرمز و سفید) در جهان را ۴۱ کیلوگرم اعلام کرد. این در حالی است که ایرانی‌ها سالانه حدود ۳۶ کیلوگرم گوشت مصرف می‌کنند. این میزان از آمار جهانی کمتر و از میانگین آسیا بالاتر است. همچنین ایران ازلحاظ مصرف گوشت بین ۱۹۶ کشور جهان در رتبه ۹۸ قرار دارد.

سرانه مصرف شکر ایرانی‌ها بین ۲۱ تا ۲۴ کیلوگرم است. درحالی‌که میانگین جهانی آن، فقط ۵ کیلوگرم است. این، یعنی ایرانی‌ها ۵ برابر مردم جهان از شکر استفاده می‌کنند. ایرانی‌ها علاوه بر شکر، در نمک هم زیاده‌روی می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت، میانگین مصرف نمک را برای هر فرد در جهان، ۱۰ گرم عنوان کرده و این میزان را دو برابر میزان توصیه‌شده این سازمان دانسته است؛ اما ایرانی دو تا سه برابر بیشتر نمک مصرف می‌کنند.

سرانه مصرف روغن در کشور ۲۱ کیلوگرم است. این در حالی است که وزیر بهداشت روز چهارشنبه ۲۳ مهرماه از اضافه شدن سالانه ۳ کیلوگرم روغن به سرانه مصرف ایرانی‌ها خبر داده است.

سرانه مصرف تخم‌مرغ در ایران ۱۹۰ عدد است. این در حالی است که میانگین جهانی، ۲۵۰ عدد تخم‌مرغ است و ایرانی‌ها سالانه ۶۰ تخم‌مرغ کمتر از میانگین جهانی می‌خورند. هرچند رقم‌های دیگری هم دراین‌باره اعلام‌شده و به‌عنوان‌مثال، سال گذشته معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: «سرانه مصرف تخم‌مرغ کشور ۱۶۰ و در جهان ۳۰۰ عدد است.»

سرانه مصرف روغن‌زیتون، این داروی طبیعی در کشور فقط ۲۲۰ گرم است. این در حالی است که در برخی کشورهای جهان سرانه مصرف این کالا به ۲۷ کیلوگرم نیز می‌رسد.

کشور سوریه بالاترین آمار مصرف روغن‌زیتون را با ۲۷ کیلوگرم در سال به خود اختصاص داده است که به دلیل مصرف بالای این ماده طبیعی با کمترین مشکل بیماری‌های قلبی و عروقی مواجه است.

ایرانی‌ها در نوشیدن مضرترین نوشیدنی جهان نیز بااقتدار در صدر ایستاده‌اند. مصرف سرانه نوشابه در کشور ما ۴۲ لیتر است. درحالی‌که مردم جهان به‌زور ۱۰ لیتر نوشابه در سال می‌خورند.

سرانه مصرف شیر در ایران ۷۰ کیلوگرم اعلام‌شده است؛ اما طبق آمار جهانی متوسط مصرف شیر در جهان ۱۹۰ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم اعلام‌شده است.

این آمار در کشورهای توسعه‌یافته جهان به ۵۰۰ کیلوگرم هم می‌رسد. البته مصرف شیر در استان‌های چهارمحال بختیاری، آذربایجان غربی و شرقی از متوسط کشور بیشتر است.

با بررسی آمار مصرف مواد غذایی کشور و میانگین‌های جهانی به‌روشنی پیداست که ایران در وضعیت غذایی درستی قرار ندارد.

حتی می‌توانیم عنوان بدغذاترین کشور جهان را از آن خود کنیم؛ بنابراین اصلاح الگوی تغذیه‌ای با آموزش‌های بنیادین و آگاه کردن مردم از تبعات الگوی غذایی غلط شاید بتواند به بهبود وضعیت غذایی جامعه به‌ویژه نسل‌های بعد کمک کند.

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1398/02/19
وفور نعمته برای همین بد غذا شدیم
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1398/02/19
دست خوش این امار رو از کجا در اوردین 36کیلو گوشت ؟
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1398/02/19
ما تو دنیا تو چی بد نیستیم؟
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1398/02/19
چون چیزی نداریم که غذا بخوریم
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1398/02/19
انشاءالله منتظر باشید همه چیزی پایین تر مصرف کننده جهان باشم
Iran, Islamic Republic of
21:26 - 1398/02/19
علتش واضح است اغذیه خوب و سالم در کشور گران هست مردم دسترسی ندارند در عوض شکمشان را با نان سیر میکنند
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1398/02/19
این امار مربوط به ۲۰۱۲ هست و الان تمام این امارهایی که ایران داشته به نصف رسیده و فاجعس، مملکت رو یه سری مسولین بی کفایت اداره می کنند
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1398/02/19
نون نخورن کوفت بخورن ؟؟ از ناچاری دیگه چی مونده وسع مردم برسه قدیم جوک میگفتن طرف نداره نون پیاز میخوره ،ما به کی بگیم که پیاز هم لاکچری شد
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1398/02/19
با اقداماتی که مسئولین انجام میدن دیگه غیر از هوا خوردن هیچ چیز دیگه ای نمیتونیم بخوریم ! فقط یک مدت دیگه صبر کنین تبدیل به ملتی میشیم که بدون خوردن هم زنده خواهیم ماند ! ما که به سرعت خودمون رو با بدترین شرایط وفق میدیم روی آفتاب پرست رو سفید کردیم !
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1398/02/19
چون مغز خر بخوردمان دادند
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1398/02/19
خداروشکر در رابطه با هر چیز بد و زشت دارای رتبه‌های برتر جهانیم و بالعکس،،،خدایی تو چه سرزمینی فرود اومدیم؟؟
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1398/02/19
خداوکیلی بهتره حرف از غذا نزنید چهار ماه تمامه رنگ گوشت راتوی خانه ندیدیم
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1398/02/19
بااین گرانی باید یک چیزی خرید که با درامد همخونی داشته باشد من همه می دانم روغن زیتون خوب تخم مرغ گوشت اینها را همه می دانیم با کدام پول درامده مجبوریم نان خشک وبرنج تایلندی بیشتر مصرف کنیم هم ارزن است همه شکم پر کن این روزها دنبال اجناس ارزان هستیم یک لیتر روغن زیتون چهل هزارتومان است امکان خریدش نداریم یک پنچ کلیوروغن می گیریم سی پنچ تومان یک ماه هم می رود ارزن بفروشید تامردم مجبور نشوند هرجنس بی ارزشی را مصرف کنند
Iran, Islamic Republic of
22:36 - 1398/02/19
برای ما عادی شده بیشترین سرطان بیشترین چربی خون بیشترین فشارخون بیشترین زهرمار بیشترین بیکاری بیشترین ناباوری بیشترین فقر بدبخت شدیم رفت
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1398/02/19
اونامسولاشون درست حسابی هستن نه مثل ایران
Iran, Islamic Republic of
23:33 - 1398/02/19
روغن زیتون!!!قیمتش میدونید چنده،چطوربخوریم
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1398/02/20
خيلى ها ديگه پول خريدن گوشت و ماكارونى و تن ماهى و شكر و خرما و مرغ و برنج رو ندارند(باز هم نام ببرم؟)دلتون خوش هست!!!!كدوم كشور ساكنيد از اونور براى ايران از اين دست مطالب ميذاريد؟
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1398/02/20
کارازجای دیگه خرابه همش تقصیر مانیست .. کی میتونه روغن زیتون بخوره کی میتونه روزی دو سه لیوان شیر بخوره؟به جاش روغن نباتی و نوشابه میخوریم!
Iran, Islamic Republic of
00:35 - 1398/02/20
پ ما با این احتساب از مردم خلیج مثل کویت یا از آمریکایها باید ولخرج تر و پر خورتر باشیم .آیا وسعت و تنوع در کشور ایران و نژاد و سلایق مختلف رو در ایران در آمارها مد نظر داشتن مثلا چه غذاهای مردم ایران مصرف میکنند که اینقدر نان دارد یا اینقدر شکر و غیره اگر دسرهای فرانسوی و کیکهای خامه ای که در جشنهای اروپاییها مصرف میشوند رو در مقابل مصرف شیرنی جات ایرانیها قرار داد شاید ایرانیها آنچنان مصرفی ندارند آنهم با این تور موجود در اقتصاد ما
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/02/20
خو یه کم قیمتا رو متعادل کنید تا همه به همه چیز دسترسی داشته باشند . مثلا"عسل طبیعی یا شیر یا روغن زیتون و...
و یا کیفیت محصولات غذایی مثل انواع نان و انواع لبنیات رو بالا ببرید تا همه بتونن از همه چیز به صورت برابر استفاده کنند .
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1398/02/20
علتش فقره
اینکه نون و برنج زیاد مصرف میکنیم چون گوشت کم میخوریم به خاطر گرونی،شیر کم میخوریم به خاطر گرونی نوشابه زیاد میخوریم چون ارزونه البته امار نوشابه غلطه تو کشورای امریکایی بیشتر از ایران نوشابه میخورن.خلاصه که اگر معیشت مردم +فرهنگسازی تو صدا و سیما بشه عادت غذاییمون اصلاح میشه
United Arab Emirates
02:37 - 1398/02/20
بس که آشپزامون خوبن بدغذا شدیم.
Iran, Islamic Republic of
04:10 - 1398/02/20
غذاهای خوب گرونند،مانند گوشت
غذاهای بد مانند برنج ونان وسیب زمینی ارزان وحجیم پر انرژی در دسترسند
هردیس غدای پروتئینی معادل ده دیس غذای پر انرژی قیمت دارد
Iran, Islamic Republic of
04:57 - 1398/02/20
باوربفرمایید بنده از اقشار متوسط جامعه هستم و کاملا واقفم کدوم مواد قندی یا کدوم روغن مناسب من و خونواده ام هست ولی تصمیم گیر واقعی در تهیه مواد من نیستم بلکه اقتصاد من است
سانسور چی به ملکوت اعلا پیوست ‌‌ ‌
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/02/20
چرا چرت میگی
با حقوق کارگر همین آشغال ها را میشود تهیه کرد
شما حقوق ها را درست کن آن وقت مردم ایران مثل مسعولان بی درد بهترین غذاها را مصرف میکنند.
Germany
14:36 - 1398/02/20
نگران نباشین بااین گرونیا مصرف برنج و روغن و نون هم میاد پایینترازمیانگین جهانی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج