جنگ تجاری آمریکا و چین بالا گرفت
۸۶۲۴۵۴
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
۳۳۷۷
تازه‌ترین اقدام ترامپ علیه پکن که همان افزایش 15 درصدی تعرفه‌ها بر 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی است واکنش‌های زیادی در چین به دنبال داشت و دولت و مردم این کشور را خشمگین کرد به طوری که وزارت بازرگانی چین اعلام کرد از راه مقابله به مثل وارد می‌شود‌.

خبرگزاری ایرنا: تازه‌ترین اقدام ترامپ علیه پکن که همان افزایش 15 درصدی تعرفه‌ها بر 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی است واکنش‌های زیادی در چین به دنبال داشت و دولت و مردم این کشور را خشمگین کرد به طوری که وزارت بازرگانی چین اعلام کرد از راه مقابله به مثل وارد می‌شود‌.

از جمعه گذشته که ترامپ تهدید خود را عملی کرد و دستور داد سطح تعرفه بر 200 میلیارد دلار کالای صادراتی چین به آمریکا از 10 به 25 درصد افزایش یابد رسانه‌ها در کنار وزارتخانه‌های خارجه و بازرگانی چین، با انتشار مطالب و بیانیه‌هایی از مقابله به مثل سخن به میان آورده‌اند. در این میان وزارت بازرگانی چین به عنوان وزارتخانه‌ای که درگیر این موضوع است با انتشار بیانیه‌ای از افزایش تعرفه‌ها ابراز تاسف کرده و آورده است: پکن برای مقابله به مثل علیه آمریکا، آماده است‌.

جنگ تجاری آمریکا و چین بالا گرفت

هنوز معلوم نیست چین چه زمانی و با چه ابزاری قصد دارد با آمریکا مقابله کند، اما گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است این کشور تدابیر مقابله‌جویانه فراوانی برای رویارویی با آمریکا در جنگ تجاری دارد‌. همزمان رسانه‌های چین، یکپارچه آمریکا را هدف هجمه گسترده قرار داده و آورده‌اند که وقتی آمریکا به تنش‌ها دامن می‌زند، چین باید اقدامات لفظی را به تحرکات عملی تبدیل و تلافی کند‌.

خه وی وان از مسوولان سابق تجاری چین می‌گوید گفته‌ها دیگر برای رویارویی با آمریکا کفایت نمی‌کند. اگر قرار است کاری انجام شود وقت آن فرا رسیده‌. به باور تحلیلگران راه‌های فراوانی برای مقابله با آمریکا وجود دارد که یکی از آنها افزودن تعرفه روی کالاهای وارداتی از آن کشور است‌. چین یکی از وارد‌کنندگان بزرگ محصولات کشاورزی آمریکاست. گفته شده یکی از ابزارهای دیگر این کشور افزودن بر تعرفه‌ها روی واردات این فرآورده‌ها از آمریکاست‌.

در همین حال گزارش روزنامه گلوبال‌تایمز از ارگان‌های حزب حاکم چین حاکی است ممکن است چین ساختار مالی آمریکا را نیز هدف قرار دهد. با این حساب چین که بزرگ‌ترین طلبکار آمریکا محسوب می‌شود و بیش از هزار میلیارد دلار قرضه آمریکا را در اختیار دارد می‌تواند از این ابزار برای رویارویی با واشنگتن استفاده کند‌.

**دلارزدایی به سبک چین

از سوی دیگر اعلام شده زمان تجارت بیشتر با یوآن، ارز چین به جای دلار فرا رسیده است. از آنجا که اقتصاد آمریکا و ارزش دلار رو به افول است، کشورهای زیادی در دنیا آماده استفاده از ارزهای دیگر برای تجارت هستند و یوآن در این میان از اقبال خوبی برخوردار است‌. تحلیلگران چینی گفته‌اند دیگر نمی‌توان چندان به نتایج یازدهمین دور گفت‌و‌گوهای تجاری دو کشور در آمریکا امیدوار بود. ترامپ شرایط را بسیار پیچیده کرده است‌.

کارشناسان چینی بر این باور هستند که آمریکا بار دیگر چماق تعرفه را بالا برده و قصد دارد مانع توسعه چین شود، اما هرگز به هدف خود نخواهد رسید، چراکه در بیش از یک سال گذشته، قابلیت اقتصاد، جامعه و مردم چین برای مقابله با فشارها تقویت شده و علائم مثبت در همه زمینه‌ها بیش از پیش افزایش یافته و چین بیش از پیش برای مقابله با چالش‌ها اعتماد و توانایی دارد‌.

پکن بر این باور است که مذاکره امری دوجانبه است. چین با اقدامات واقعی خود بزرگ‌ترین صداقت را از خود نشان داده است. در این وضعیت، آمریکا هم باید تلاش کند، اما در بیش از یک سال گذشته از آغاز مذاکرات، چین با روش کاری آمریکا آشنا شده و آمریکا هم از اصول و مواضع چین مطلع است یعنی چین نمی‌خواهد جنگ تجاری برپا کند اما از جنگ نیز ترسی ندارد و در صورت ضرورت، جنگ خواهد کرد. درباره اختلافات نیز چین مایل است مشکل را از طریق همکاری حل کند اما همکاری باید بر اساس اصول صورت گیرد، یعنی نباید به منافع کلیدی کشور و اصلی مردم آسیب برساند‌.

به هر صورت به نظر می‌رسد در روزهای آینده رهبران چین و آمریکا برای برون‌رفت از این شرایط دست به اقدامی مانند گفت‌وگوی تلفنی بزنند، اما مساله افزایش تعرفه‌ها فعلا گریبان اقتصاد چین را گرفته و شرکت‌های این کشور و آمریکا در نوعی سردرگمی به سر می‌برند و مشخص نیست جنگ تعرفه‌ها چطور به پایان خواهد رسید‌. دولت چین اعلام کرده هرگز به دنبال نبرد تجاری نبوده است زیرا آن را شرایط باخت – باخت می‌داند، اما تصریح کرده از رویارویی با آمریکا هراسی ندارد‌.

**پیامدهای جنگ دو قدرت برتر اقتصادی جهان

جنگ تجاری میان دو قدرت برتر اقتصادی جهان بر تمام بازارهای دنیا تاثیر منفی گذاشته و بسیاری از کشورها را نگران کاهش رشد اقتصادی کرده. این مناقشه تقریبا از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید آغاز شده و در یک سال گذشته شدت گرفته است‌. آمریکا، چین را به داشتن رفتار ناعادلانه در تجارت خارجی متهم می‌کند و به خصوص از تراز تجاری مثبت این کشور در ارتباط با دیگر کشورها گلایه دارد‌. ترامپ به تازگی گفته است که آمریکا در تجارت با چین سالی 500 میلیارد دلار از دست می‌دهد‌. چین افزایش تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای صادراتی این کشور به آمریکا را با اقدامات مشابهی، به خصوص در مورد محصولات کشاورزی وارداتی از ایالات متحده پاسخ داده است‌.

این اقدام چین می‌تواند بر رای‌دهندگان سنتی حزب جمهوریخواه آمریکا تاثیری منفی داشته باشد‌. بر همین اساس دونالد ترامپ چندی پیش با بیان اینکه لغو تعرفه گمرکی بر محصولات کشاورزی برای او و کشاورزان آمریکایی بسیار مهم است از پکن خواسته بود در این تصمیم خود فورا تجدید نظر کند‌.

**مصرف‌کنندگان آمریکایی در خطر

به گفته تحلیلگران اگرچه رییس‌جمهوری آمریکا تاثیر تعرفه‌ها بر اقتصاد آمریکا را کمرنگ جلوه داده است اما احتمالا افزایش تعرفه‌ها به برخی شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان آمریکایی خسارت خواهد زد‌. دبورا المز، مدیر مرکز تجارت آسیایی می‌گوید تعرفه‌ها شوک سنگینی به اقتصاد وارد خواهند کرد‌.

به گفته او شرکت‌های آمریکایی یکباره با افزایش هزینه روبه‌رو می‌شوند و نباید از یاد برد که تلافی چین هم در راه است‌. وزیر دارایی فرانسه هشدار داده که افزایش تنش‌ میان دوطرف نرخ اشتغال در سراسر اروپا را به خطر خواهد‌ انداخت و هیچ تهدیدی از این بالاتر برای رشد اقتصاد جهانی وجود ندارد‌. گفتنی است تاثیر مستقیم مناقشه تجاری بر خود دو کشور آمریکا و چین خواهد بود‌. برخی تحقیق‌های اقتصادی نشان داده که تعرفه‌های آمریکا به جای صادرکنندگان چینی به مصرف‌کنندگان آمریکایی ضربه خواهد زد‌.

**نگرانی بریتانیا از پیامد جنگ تجاری

وزیر دارایی بریتانیا از عواقب جدی و خطرناک تصمیم ترامپ برای افزایش تعرفه کالا‌های وارداتی از چین به آمریکا، بر اقتصاد جهانی ابراز نگرانی کرده و از فروپاشی مذاکرات تجاری این دو کشور ابراز تأسف کرد‌. فیلیپ‌ هاموند از دو طرف خواست تا از طریق سازمان تجارت جهانی به اختلافات خود پایان دهند‌. سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا هم هشدار داد هیچ‌کس از جنگ تجاری نفع نمی‌برد و ابراز امیدواری کرد دو طرف سریع‌تر به یک ‌راه‌حل مشترک دست پیدا کنند‌.

**توسعه جهانی در خطر

در همین حال وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد تشدید درگیری‌های تجاری میان چین و آمریکا به مثابه بزرگ‌ترین تهدید برای رشد و توسعه جهانی و فرصت‌های شغلی در تمامی اروپاست‌. برونو لومر گفت: تهدیدی بزرگتر از تشدید تنش تجاری میان واشنگتن و پکن برای توسعه جهانی وجود ندارد‌. وزیر دارایی فرانسه اضافه کرد: این مساله بیانگر این است که تعرفه‌های تجاری افزایش خواهد یافت و تعداد کالا‌هایی که در جهان توزیع می‌شود، کاهش خواهد یافت و فرصت‌های شغلی در فرانسه و اروپا از بین خواهد رفت‌.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/02/22
چین با چه ابزاری مقابله به مثل بکنه؟ مگر نمی دانید کل برندهای دنیا در چین تولید می شوند بخاطر ارزانتر تمام شدن قیمت تولید!
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/02/22
بزار بسرشون بیاد تا‌دیگه اعتماد نکنن به آمریکا، البته ایران هم حقشه چون مردمش از رو نادانی انتخاب میکنن
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/02/22
بزار بسرشون بیاد تا‌دیگه اعتماد نکنن به آمریکا، البته ایران هم حقشه چون مردمش از رو نادانی انتخاب میکنن
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1398/02/22
چینی ها هم باید مثل ايران بلند بشن اونا هم فهمیدن ساکت موندم و فقط تلاش کردن موجب نمیشه آمریکا دست از سرشون برداره. الان وقت اتحاد هست بین تمام کشورهایی که با آمریکا مشکل دارن تا دلار در اولین حرکت حذف کنند و یک واحد پولی مثل یورو رو جايگزن کنند
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1398/02/22
بناومعماربقای امریکادلاراست چگونه مردم جهان وچینی ها این سنگ بنای آمریکاراحمایت میکنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج