دلیل ممنوعیت صادرات سوخت ایران به افغانستان
۸۶۶۰۴۳
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
۵۹۳۰ 
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی گفت: بر اساس اعلام بخشنامه ای طرف دولت افغانستان و به منظور جلوگیری از سوء استفاده سودجویانی که در افغانستان وجود داشتند صادرات سوخت های غیر استاندارد مطلقا ممنوع شود.

خبرگزاری تسنیم: رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی گفت: بر اساس اعلام بخشنامه ای طرف دولت افغانستان و به منظور جلوگیری از سوء استفاده سودجویانی که در افغانستان وجود داشتند صادرات سوخت های غیر استاندارد مطلقا ممنوع شود.

محمد عجم اظهار داشت: از قدیم و از حداقل 7 سال اخیر انواع سوخت ها از مرز ماهیرود به کشور افغانستان صادر می‌شد.

وی افزود: از نیمه های آذرماه سال گذشته دولت افغانستان اعلام کرد که با توجه به اینکه بسیاری از سوخت هایی که وارد افغانستان می شود غیر استاندارد هستند و از این سوخت های غیر استاندارد سوخت هایی به عنوان بنزین و گازوئیل به وسایل نقلیه فروخته می شود و موتور وسایل نقلیه آسیب می بیند از این پس واردات این سوخت ها ممنوع می شود.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی با بیان اینکه این امر اطلاع رسانی صورت شد بیان کرد: اما بعضی از تانکرها همچنان طبق روال سابق فکر می کردند که می توانند سوخت های مشتقات نفتی را به افغانستان صادر کنند و این امر را انجام دادند، اما دولت افغانستان با ارسال بخشنامه ای از اسفندماه سال گذشته صادرات را مطلقا ممنوع کرد.

عجم تصریح کرد: متاسفانه بعضی از پالایشگاه های بخش خصوصی ما فرآورده های نفتی مانند نفت کوره و نفت هایی که کاربردهای صنعتی دارند تولید می کنند که به هیچ عنوان این فرآورده ها نباید برای ماشین استفاده شود و چون از نظر دولت ایران صادرات هرگونه فرآورده نفتی آزاد است، این تانکرها به آن طرف مرز رفته و در آن طرف مرز گرفتار شدند.

وی با اشاره به اینکه حدود یک هزار تانکر در مرزهای شرقی کشور متوقف شد خاطرنشان کرد: تانکرهایی که متوقف شدند کسانی بودند که غیر از بنزین و گازوییل داشتند.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی یادآور شد: در حالی که دولت افغان اعلام کرد 3 نوع سوخت اعم از گازوئیل و بنزینی که در پمپ بنزین های ایران استفاده می شود و همچنین نفت را با یک شرایط و مختصات خاصی می پذیرد و سایر فرآورده های نفتی را به هیچ عنوان نمی پذیرد.

عجم اظهار داشت: متأسفانه این تانکرها سوخت هایی داشتند که دولت افغانستان ورود آنها را ممنوع کرده بود زیرا خریدار افغانی خود طالب این سوخت بود و عاجزانه از فروشنده ایران این نوع سوخت را درخواست می کرد زیرا نرخ آن ارزان بود.

وی افزود: در این راستا سودجویانی در افغانستان وجود داشتند که از این مواد نفتی که از ایران می خریدند سوء استفاده می کردند و نفت کوره ایران را در افغانستان به عنوان گازوئیل می فروختند و این آسیب زیادی به خودروهای افغانستان وارد می کرد و این امر باعث شد صادرات اینگونه سوخت ها مطلقا ممنوع شود.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تا زمانی که سوء استفاده از این سوخت در افغانستان به صفر برسد، این ممنوعیت مطلقا برداشته نخواهد شد گفت: زیرا دولت افغانستان فعلا قادر نیست که پالایشگاه های خصوصی و پمپ بنزین های آن طرف را شناسایی و تعطیل کند بنابراین مجبور است واردات را ممنوع کند.

عجم با بیان اینکه صادرات خود سوخت بسته به کاربردی که دارد اشکالی ندارد بیان کرد: در حال حاضر صادرات سوخت استاندارد انجام می شود و دولت افغانستان با انجام نمونه ای که مطابق استاندارد آنان باشد اجازه واردات می دهد اما اگر نمونه برداری منفی باشد کامیون ها را متوقف می کند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با پیگیری هایی که صورت گرفت آخرین تانکرهایی که حدود 50 تانکر هستند در آن طرف مرز نیز ظرف چند روز آینده به ایران برخواهند گشت.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی در پایان خاطرنشان کرد: مطلقا رانندگان از حمل سوختی که استاندارد قانون جدید افغانستان نیست به آن طرف مرز خودداری کنند و مطمئن شوند که سوختشان شامل همان نوع سوختی است که افغانستان اعلام کرده است.

عجم یادآور شد: چراکه در غیر این صورت زمانی که وارد افغانستان می شوند هم با برخوردهای نامناسب آن طرف روبرو می شوند، هم خسارت می بینند و هم خودروی آنان متوقف می شود و این امر باعث می شود که در این طرف مرز گمرک، وزارت خارجه و نهادهای مختلفی برای آزادی آنان درگیر شوند.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/02/31
نفت کوره را بجای گازوئیل میفروختن؟؟؟؟؟
مگه میشه مگه داریم ؟؟؟؟؟؟
دروغ گفتنم حد و مرزی داره......
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/02/31
تحریم سوختی را جدی بگیرید.
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1398/02/31
دولت اصلاحطلب حاکم باید جلوی قاچاق سوخت را بگیرد......
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1398/02/31
داداشا بابا خجالت داره من خودم پمپ بنزینیم بابا ماشینا سنگین خودمون سهمیه ندارن و نمیدن بهشون بعد صادر میشه افغانستان ؟ بر باعث و بانیش لعنت.خدایش این افغانستان اگه سنگ توالتم داشته باشه نمیده به ما حالا بخاطر اینکه امریکا از اونجا مارو نزنه باید از دهن ملت خودمون کشید گذاشت دهن اونا .باریکالا ن واقعا باریکالا تایید کن ناظر جان بذار ملت بدونن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج