کلانتری: امانت‌دار خوبی برای تنوع زیستی نبودیم
۸۶۶۲۴۴
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
۴۳۸۳ 
معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: عملکردمان در دهه های اخیر سبب شده امانت دار خوبی برای تنوع زیستی کشور نباشیم.

خبرگزاری ایرنا: «عیسی کلانتری» روز سه شنبه در همایش روز جهانی تنوع زیستی در سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی، گفت: تنوع زیستی امانتی در دست ماست که باید برای حفظ آن برای نسل های بعد تلاش جدی کرد.

وی ادامه داد: امروز ظلم مضاعف به تنوع زیستی می شود که باید از این ظلم خارج شد.

کلانتری خواستار تغییر افکار در این زمینه شد و گفت: کشور باید از علم هراسی خارج شود.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه فعالان تنوع زیستی و تراریخته اکنون زیر فشار شدید هستند، ادامه داد: نباید تصمیم های علمی تابع جوسازی عده ای هرچند دلسوزانه باشد، قرار گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر رفع نگرانی های این عده تاکید کرد و گفت: تنوع زیستی امانتی است دست ما که باید به نسل آینده منتقل شود.

وی با تاکید بر اینکه محیط زیست و مجموعه ژن های موجود در کره زمین امانتی است که باید برای حفظ آن تلاش کرد و خاطرنشان ساخت: ضمن استفاده از این نعمت ها نباید آنها را نابود کرد.

کلانتری گفت: سال گذشته و بر اثر برخوردهای غیر اصولی مردم با طبیعت شمال کشور و نیز رهاسازی شیرآبها و پساب های کشاورزی، اکثر رودخانه های این خطه هنگام ورود به دریای خزر خالی از موجودات زنده بودند که این اثر زیان باری بر تنوع زیستی این دریا دارد.

هوای آلوده اثر مخربتری بر سلول های مغزی دارد

معاون رئیس جمهوری به انتشار یک گزارش تازه جهانی درباره اثرآلودگی های هوایی بر انسان اشاره کرد و گفت: این گزارش نشان داده است گرچه آلودگی هوا در کلان شهرها آسیب زا برای سلول های ریوی هستند اما آثار به مراتب بدتری برای سلول های مغزی دارند که باعث جهش ژنتیکی می شود.

وی با بیان اینکه اکنون حفظ تنوع زیستی در کشور غریب مانده است گفت: باید تلاش کرد حفظ تنوع زیستی جدی تر گرفته شود.

کلانتری خواستار آن شد تا واحد های درسی اجباری در باره حفاظت از محیط زیست برای همه دانشگاه های کشور تدوین شود و افزود: اکنون مدیران کشورمان با حفظ محیط زیست بیگانه اند که اختصاص این واحدها می تواند در آینده گره گشا باشد.

توجه به تولید و اشتغال به هرقیمت آسیب رسان به تنوع زیستی شده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از بی توجهی مدیران کشور به حفظ محیط زیست انتقاد کرد و گفت: این بی توجهی سبب شده اولویت آنها ایجاد اشتغال و رونق تولید به هربهایی باشد و همین امر آسیب جدی به تنوع زیستی کشورمان وارد خواهد کرد.

وی با تاکید براین موضوع که امانت دار خوبی برای محیط زیست کشورمان نبوده ایم، خشکسالی جنگل های زاگرس را نتیجه رفتارهای غلط 40ساله اخیر دانست.

کلانتری گفت: امروز و به صورت سالانه 50 تا 60 هزارهکتاراز این جنگل ها براثر عملکرد های اشتباه خشک می شوند و این رفتارهای غلط و نیز رواج بیماری در درختان سبب شده حتی باراندگی ها که باید جذب درختان شوند خود به روند خشک شدن آنها سرعت دهد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه اکنون در جهان یک خیزش برای حفظ تنوع زیستی شکل گرفته است ابراز امیدواری کرد: کشورمان هم به دور از افراط ها و تفریط های معمول وارد این خیزش شود تا بتوان امانت دارخوبی برای نسل ها بد بود.

انتقال مرجعیت نهاد تنوع زیستی به جهاد کشاورزی اقدام درستی است

کلانتری به اقدام هیات وزیران برای دادن مرجعیت نهاد تنوع زیستی کشورمان به وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: اکنون و با توجه به امکانات محدودی که در اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست است این اقدام کار خوبی بوده است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی با امکانات خوبی که دراختیار دارد می تواند نگهبان خوبی برای تنوع زیستی کشورباشد.

ایجاد بانک ژن در کشور در دهه 60

رئیس سازمان محیط زیست از تلاش برای ایجاد بانک ژن پیشرفته در کشور در دهه 60 خبر داد و گفت: اکنون این بانک ژن در کشور وجود دارد که نقش خوبی در حفظ تنوع زیستی دارد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد مشترکی را وزارت جهاد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی و سازمان محیط زیست در راستای قانون ایمنی زیستی به رئیس جمهور ارائه شد افزود: اما سازمان بازرسی کل کشور آن را مغایر قانون اعلام کرد بنابراین از طریق دفتر حقوقی رئیس‌جمهوری اعتراض صورت گرفت و در نهایت دیوان عدالت اداری به نفع مصوبه رای داد.

امکانات سازمان حفاظت از محیط زیست برای نگاهداری محیط زیست کم است

کلانتری گفت: اکنون امکانات سازمان حفاظت از محیط زیست بسیارکم است و این درحالی است که تخریب محیط زیست بیشتر شده است.

وی ادامه داد: در 40سال گذشته روند شکار غیر مجاز افزایش یافته است به گونه ای که اکنون حدود 2 میلیون تفنگ شکاری غیر مجاز دست مردم است.

معاون رئیس جمهوری بر استفاده از همه امکانات کشور برای حفاظت از محیط زیست تاکید کرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1398/02/31
میشه بفرمایید واسه چی امانتدار خوبی بودین؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج