افزایش اختیار؛ تقاضای خاتمی،احمدی‌نژاد و روحانی
۸۶۶۴۲۸
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
۶۲۹۹ 
افزایش اختیارات رئیس جمهور» درخواستی که از سوی حسن روحانی برای کنترل شرایط کشور مطرح شده است. درخواست روحانی بازتاب‌های فراوانی میان فعالان سیاسی داشته است؛ گروهی در حمایت از این سخنان برآمدند و گفتند در شرایط جنگی باید تصمیم گرفت و گرهی دیگر گفتند اختیارات رئیس جمهور آنقدر زیاد است که نیازی به افزایش ندارد.

رویداد 24: افزایش اختیارات رئیس جمهور» درخواستی که از سوی حسن روحانی برای کنترل شرایط کشور مطرح شده است. درخواست روحانی بازتاب‌های فراوانی میان فعالان سیاسی داشته است؛ گروهی در حمایت از این سخنان برآمدند و گفتند در شرایط جنگی باید تصمیم گرفت و گرهی دیگر گفتند اختیارات رئیس جمهور آنقدر زیاد است که نیازی به افزایش ندارد.

افزایش اختیار؛ تقاضای خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی

قاسم ساعدی؛ عضو فراکسیون ولایی مجلس:

* آقای روحانی به عنوان رییس جمهور از اختیارات بالایی برخوردار است، ولی هنوز پس از گذشت سال‌ها نتوانسته از همه ظرفیت‌هایی که در اختیار داشته استفاده کند. مگر کنترل بازار و تامین معیشت مردم کاری غیر از اختیارات رییس جمهور است؟ آیا ایشان ابزار‌های لازم برای کنترل بحران و بهبود شرایط را در دست ندارد؟

* وقتی خیلی از بخش‌های اقتصادی به مشکل خورده و هنوز رییس جمهور برای بررسی اوضاع آن بخش و حل مشکل، کارگروه‌ای را تشکیل نداده چطور می‌شود حرف از افزایش اختیارات زد؟ از طرفی وقتی اختیارات رییس جمهور افزایش پیدا کند حتماً اختیارات بخش دیگر کاهش می‌یابد و این یعنی برهم زدن ساختار اداری نظام که مطمئناً کشور را به چالش خواهد کشاند.

بهروز بنیادی؛ عضو فراکسیون امید:

* اکنون اختیارات رییس جمهور کم نیست، ولی تا زمانی که زیرمجموعه ایشان پای کار نیاید وضع به همین منوال است.

* به جای افزایش اختیارات رییس جمهور، آقای روحانی باید روحیه جهادی را در مجموعه خود نهادینه کند تا همه آن‌ها متوجه شوند که به معنای واقعی در جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم.

محمدجواد جمالی‌نوبندگانی؛ عضو فراکسیون مستقلین

* رهبر انقلاب در افطاری که چند روز پیش با کارگزاران نظام داشتند گفتند که دولت آمریکا در زمان اوباما هم دو نامه را برای من نوشتند. پس اینکه اختیارات رییس جمهور در حوزه سیاست خارجی افزایش پیدا کند یا نه، دلیلی بر این نیست که، چون دولت آمریکا خیلی مشروعیتی برای رییس جمهور قائل نیست به رهبری نامه می‌نویسد.

* به عبارتی دولت آمریکا هم در دوره اوباما و هم دوره ترامپ به این نتیجه رسید که حرفش را مسقیماً به بالاترین مقام ایران برساند. از طرفی رهبری هم همیشه از دولت‌ها حمایت کردند و آن‌ها هم اختیارات لازم را برای کارشان داشتند. طبیعی است که رهبری، خطوط قرمز و سیاست‌های کلی نظام را تبیین می‌کنند و خیلی از این سیاست‌ها قابل تفویض نیست.

درخواست افزایش اختیارات تنها از سوی حسن روحانی مطرح نشده است؛ پیش از او، محمود احمدی نژاد در جمعی شیوه تقسیم وظایف میان قوا را غیرعالمانه خوانده بود. پیش از احمدی نژاد، سید محمد خاتمی نیز بارها درخواست افزایش اختیارات خود را مطرح کرده بود: «اختیارات رییس جمهور در قانون اساسی متناسب با وظیفه وی برای اجرای این قانون نیست.

نه سیدمحمد خاتمی و نه محمود احمدی نژاد هیچکدام نتوانستند تغییری در اختیارات رئیس جمهور بدهند؛ در این مورد تفاوتی میان اصلاح طلبان و اصولگرایان نبوده است و هر دو جریان در دوره‌های مختلف معتقد بودند همینکه رئیس جمهور بتواند از ظرفیت کامل اختیارات کنونی‌اش استفاده کند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و نیازی به افزایش اختیارات یا تفویض اختیارات نیست. این در حالی است که روحانی در مدت اخیر برای بار دوم این درخواست را تکرار کرده است. باید دید آیا روحانی صف شکن افزایش اختیارات رئیس جمهوری خواهد شد یا او نیز مانند اسلاف خویش دست خالی از این مسیر بازخواهد گشت.

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1398/03/01
به مردم رحم کنید و به این اختیارات ندید، همون اختیاراتی هم که داره رو آروم آروم از کنار پس بگیرید
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1398/03/01
همه اینقدر است پدر ملت را در آورده کافی کل مملکت را بدهند به دستش جهنم واقعی برامون بسازه!
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1398/03/01
اندکی صبر و تدبیر٬ سحر پر امید نزدیک است!
پاسخ ها
بی نام
United Arab Emirates
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
من که چهل ساله دور بین هستم چیزی مشاهده نمی کنم امیدوارم نزدیک باشد
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1398/03/01
شما كه در اداره کردن جلسه کمیته فرهنکی عاجز هستی ودرجاهای دیگر اختیارات هم مدیریت دنبال چه هستی
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1398/03/01
افزایش اختیار همیشه مورد درخواست بوده ولی بستگی داره که این قدرت در دست کی باشه ...
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1398/03/01
ناسلامتی رییس جمهور یک مملکت هستن ، حد اقل یه اختیار کوچولو بهشون بدین .
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1398/03/01
درود براحمدی نزادمردمی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
مگرتابه حال اختیارات نداشته،دولت بی حال روحانی،دولت بیعرضه،خدایابه دادملت ایران برس
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1398/03/01
خداوند سایه رهبر رو بالای سر ملت حفظ کنه اگر آینده نگری رهبر نبود .الان آمریکا وغرب به ایران التماس نمیکرد ومثل لیبی وعراق ده روزه ایران را هم به اشغال خود در می آورد .همین برجام رو طوری توافق کردند که ترامپ با یک امضا کار برجام را تمام کرد وهمین نشان میدهد که دولت کارش را خوب بلد نیست یا نمیتواند
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/03/01
به اصلاحطلبان حاکم اختیار ندید چون با بی تدبیری کشور را ............
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1398/03/01
اختیارات در دست دولت پنهان است ومحاله که به شما بدهند فعلا هم تخریب دولت در دستشونه
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1398/03/01
اقاتورابخدا کل اختیارات راخودتون بدست بگیریدبخدامملکت راازهم پاشوندندبعدم میگندآمریکا اینکارراکرده همه دارندازنظام ناراضی میشند
Iran, Islamic Republic of
01:13 - 1398/03/02
ترامپ از کلی قرارداد بین المللی هم خارج شد لابد روحانی گفته که خارج بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج