داریوش ارجمند: مجری‌های تلویزیون مانکن هستند
۸۶۸۳۴۹
۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
۱۱۳۹۹ 
بازیگر سریال امام علی (ع) در انتقاد از مجریان تلویزیون گفت: شما لباس‌های مجریان تلویزیون را ببینید؛ شلوار‌های تنگی می‌پوشند که پدربزرگِ من هنگام رفتن به رخت‌خواب می‌پوشید. این‌ها مانکن هستند نه مجری! از سَر و زلف و لباس تا دیالوگ گفتن؛ آدم فکر می‌کند از روی ترجمه صحبت می‌کنند

خبرگزاری تسنیم: شب‌های ماه مبارک رمضان یکی از اتفاقات خوب تلویزیونی، بازپخش دوباره سریال امام علی(ع) است که آن دیالوگ‌های ارزشمند و بازی‌های درخشان، درس دیگری برای سریال‌سازی و هنرنمایی کارگردان بزرگ آن داود میرباقری و بازیگران حرفه‌ای و تخصصی «امام علی(ع)» به رخ کشیده می‌شود.

همیشه این سوال مطرح بوده که چرا سریال امام علی(ع) ماندگار شد؟

بازیگرانی که با «امام علی(ع)» احیاء و شناخته شدند

سریالی که در نیمه اول دهه ۱۳۷۰ شمسی ساخته شد و بارها روی آنتن رفت و از سازندگان آن قدردانی و تمجید شد. به تعبیر "داریوش ارجمند" یکی از بازیگران اصلی این سریال تلویزیونی که نقش «مالک‌اشتر» را ایفا کرد بیست و یکم آبان سال ۷۰ فیلمبرداری «امام علی(ع) کلید خورد.

او اعتقاد دارد این سریال به عنوان اولین تولید فاخر تاریخی- مذهبی بعد از انقلاب، نقطه درخشانی در کارنامه تلویزیون به شمار می‌رود. بسیاری از بازیگران همچون چنگیز وثوقی(وردان) و سیروس گرجستانی(اباقطام) احیاء شدند و بسیاری به مانند ویشکا آسایش(قطام) و فرهاد اصلانی(یزید) هم بیشتر شناخته شدند.

داریوش ارجمند: مجری‌های تلویزیون مانکن هستند

قرار بود خسرو شکیبایی ابن‌ملجم شود

البته گفته می‌شود قرار بود به جای کریم اکبری مبارکه(ابن ملجم)، خسرو شکیبایی این نقش را ایفا کند و حتی تست گریمش هم منتشر شد. اگر این اتفاق می‌افتاد، بمبی بود که آن فضای رمانتیک سریال «خانه سبز» را منفجر می‌کرد.

۲۸ سال قبل وقتی فیلمبرداری این سریال آغاز شد شاید هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد کاری که جلوی دوربین رفته، تبدیل به سریالی ماندگار و اثرگذار شود؛ اما این اتفاق، پنج سال بعد افتاد؛ وقتی که اولین قسمت‌های آن روی آنتن شبکه اول رفت. خیلی‌ها تصور نمی‌کردند این سریال آن‌قدر دیدنی و جذاب باشد که بعد از ۲۲ سال هنوز هم بیننده داشته باشد.

امروز دوره «هزارپا» و «رحمان ۱۴۰۰» است نه سریال‌هایی مثل «امام علی‌»!

ارجمند در پاسخ به این سوال که چرا دیگر سریال‌هایی مثل «امام علی(ع)» ساخته نمی‌شوند، تصریح کرد: برای اینکه دیگر مشتری ندارد. البته نه مردم بلکه مسئولین دیگر مشتری این‌گونه سریال نیستند. دنبال محصولات زودبازده هستند و الان دیگر عصر مالک‌اشتر و عبدالعظیم حسنی‌ها نیست.

دوره ساخت «راه آبی ابریشم» و «ناخدا خورشید» گذشته و انگار آن‌گونه ساخت و پرداخت‌ها و کاراکترها مُردند و رفتند. امروز دوره «هزارپا» و «رحمان ۱۴۰۰» است که چند جُک و دلقک‌بازی کنار هم قرار می‌گیرند تا فقط مردم صرفاً بخندند و از این خمودگی دربیایند.

ابتذالی که در ترانه و آهنگ‌های ما وجود دارد، شرم‌آور است

وی خاطرنشان کرد: دنیا، دنیای کمیّت‌هاست و هرچه فیلم بفروشد و سریال پربیننده باشد مهم است. همه دنبال زرق و برق و چهره صرف هستند و سینما و تلویزیون هم از این قاعده مستثنی نیست. دنبال این هستند کاری دو هفته‌ای تمام شود و به آنتن برسد.

مهم نیست چه چیزی هست و نیست. آنقدر آشفته‌بازار و عجولانه کارها پیش رفته و پژوهش و مطالعه‌ای در پشت آن نیست رهبر انقلاب هم گلایه کردند. ترانه، موسیقی، فقدان ادبیات و زبان فارسی باعث شد تا ایشان خوب و به موقع وارد شوند تا جلوی روند فرسایشی از بین رفتن زبان و ادبیات فارسی خصوصاً در صداوسیما و رسانه‌ها، گرفته شود.

واقعاً ترانه‌ها و موسیقی‌های سطحی امروز فاجعه است که عمده آن‌ها روی آنتن تلویزیون هم می‌رود. این ابتذالی که در ترانه، موسیقی و آهنگ‌های ما وجود دارد آنقدر شرم‌آور است که با خودم می‌گویم صد رحمت به آن آهنگ‌های فیلم‌فارسی‌های قدیم که هیچ‌ادعایی هم نداشتند.

دنبال سریالی مثل «امام علی(ع)» نگردید

بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون با اشاره به اینکه دنبال سریالی مثل «امام علی(ع)» نگردید، اظهار کرد: متأسفانه امروز فیلم‌هایی ساخته می‌شوند که خجالت می‌کشیم با خانواده به تماشایشان بنشینیم. شما در این فضا به دنبال سریالی مثل «امام علی(ع)» نگردید.

مخاطب آن سریال، آدم‌های مظلوم، ستمکش و ستم‌دیده بودند قطعاً پورشه‌سواران و بنزسواران به دنبال ساخت سریال «امام‌علی(ع)» نیستند! خواستگاه امثال آن‌ها، سریال‌های دیگری است که زنگ افول فرهنگ و هنر ما را به صدا درمی‌آورد. واقعاً ناراحتم که روزگار، روزگارِ کمیّت‌هاست و کیفیت در این فضا یک مُرده حقیقی است.

ارجمند با انتقاد از رویه حضور بازیگران روی آنتن تلویزیون، گفت: شما لباس‌های مجریان تلویزیون را ببینید؛ شلوار‌های تنگی می‌پوشند که پدربزرگِ من هنگام رفتن به رخت‌خواب می‌پوشید. این‌ها مانکن هستند نه مجری!

از سَر و زلف و لباس تا دیالوگ گفتن؛ آدم فکر می‌کند از روی ترجمه صحبت می‌کنند. تلویزیون برای برون رفت از این مشکلات و پاسداشت زبان فارسی باید بر روی این عبارت تأمل کند "عالم دیگری را باید ساخت و از نو آدمی!".این‌ها مانکن هستند نه مجری!

چرا سریال «امام علی(ع)» ماندگار شد؟

بازیگر نقش «مالک‌اشتر» سریال امام علی(ع) با اشاره به ساخت این مجموعه تلویزیونی، خاطرنشان کرد: جالب است بدانید «امام علی(ع)» در ۱۹ ماه فیلمبرداری ساخته شد و برای آن ۲۵۰ میلیون هزینه کردند.

اما آثاری هم ساخته شدند که هزینه بالایی هم صرف شد تا ظهور و بروز پیدا کنند و آن‌طور که باید و شاید نتوانستند تأثیری بگذارند. این‌ها برمی‌گردد به اندیشه و پژوهشی که سال‌ها داود میرباقری از هیچ کوششی برای به ثمررسیدن بهترین اتفاقات برای این مجموعه تلویزیونی، دریغ نکرد.

«امام علی(ع)» یک سریال ماندگار شد چون میرباقری متمرکز، با اندیشه و متخصص بود و عوامل پشت دوربین این سریال هم از بهترین‌های عرصه سینما و تلویزیون بودند.

گلایه‌های رهبری تکلیف تلویزیون را روشن کرد

وی با اشاره به اینکه تکلیف تلویزیون روشن شد، افزود: گلایه‌ها و فرمایشات اخیر رهبر انقلاب تکلیف تلویزیون را روشن کرد. وقتی ترانه‌ها را به دست آدم‌های بی‌هنرِ کم‌سواد واگذار می‌کنند چنین موسیقی‌های سطحی را می‌شنویم. همان چیزهایی که وزارت ارشاد هم تصویب می‌کند و به بازار هم می‌آید.

واقعاً چه معنی دارد این همه برجسته، ستاره‌مربع‌ها و تبلیغات را در تلویزیون مطرح می‌کنیم. هر برنامه‌ای را نگاه کنید باید یک پیامک بزنید و صرف شاید جایزه بگیریم و شاید جایزه نگیریم، مخاطب تا پایان تماشاگر این برنامه باشد. بعد تلویزیون می‌گوید پول نداریم سریال‌های الف بسازیم و دستمزد بدهیم.

برای نقش «مالک اشتر» مبعوث شدم

بازیگر سریال «ستایش» که چندی دیگر سری سوم آن روی آنتن می‌رود به نقش‌هایی که دوست داشت بازی کند اشاره می‌کند؛ او گفت: نقش‌هایی که دوست داشتم بازی کنم از سنم گذشته ولی آرزویم بود نقش حضرت عباس(ع) را بازی کنم. الان هرچه خداوند مصلحت کند بازی می‌کنم.

اعتقاد دارم برای بازی در نقش «مالک اشتر» هم مبعوث شدم. هرکسی برای هر نقشی مبعوث می‌شود به شرطی که قدر آن را بداند و بفهمد. کار آسانی نبود نقش «مالک‌اشتر» را بازی کنم.

یک مقداری وسواس به خرج دادم و خواستم لباس‌ زره چرم و چکمه چرم برای «مالک» تهیه شود. گفتم خودم شمشیرم را انتخاب‌ می‌کنم و عمامه‌ام را عبدالله اسکندری(گریمور) بگذارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 39
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1398/03/06
پسر خودت قشنگ اجرا میکرد گردان گود رو !!! انگار آدم کوکی...
پاسخ ها
8
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
ایشون همون اقایی هستن که فرمودن به جز پسرم امیر یل بقیه خواننده های امروزی صدای زنونه دارن...زیاد جدیشون نگیرین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
نه شما پیرمردهای زشت و زمخت باید کل شبکه ها رو اشغال کنید
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1398/03/06
احسنت استاد عزیز وبزرگ .گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1398/03/06
درود بر استاد ارجمند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
ایران کشور پیرمردها
Iran, Islamic Republic of
21:53 - 1398/03/06
فازش چیه داریوش ارجمند!!!! زمونه عوض شده استاد...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
زمان سیرت انسانها راعوض نمی کنه بزرگوار
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
تو درکت پایینه . حساس نشو
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
کمیت زمونه عوض شده اما انسانیت شرف اخلاق و حیا(بخوانید کیفیت) که عوض شدنی نیست حرام خدا تا قیامت حرامو حلالشم تا قیامت حلاله فرهنگ تا ابد فرهنگه و.....لذا خاهشا حرفهای پوچ نفرما
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
یعنی الان همه باید هنوز مثلا فقط ستار گوش کنن یا مجری ها باید مجری های ۲۰ سال پیش باشن بزرگواری...آیا خوننده ها و مجری ها و هنرپیشه های جدید کار خلاف شرع انجام میدن که فاز مقدسات برداشتی پووووچ
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1398/03/06
استاد مانکن باشه بهتر از اینه که مثل بعضی ها که میشناسید زمخت و غولتشن باشه
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1398/03/06
واقعا هم دوران سریال های فاخری همچون سریال امام علی علیه السلام در این مملکت دیگر تمام شده از روزی که مملکت افتاد به دست دنیاطلبان بی دین همه چیز تمام شد امروز ضد ارزش ها تبدیل به ارزش شده اند حیف چه فکر میکردیم چه شد
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1398/03/06
البته آقای کریم اکبری مبارکه هم نقش ابن ملجم را عالی بازی کرد
از تمام عوامل سپاسگزارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
درداالان رو بگو استاد وضعیت بد اقتصادی چیکار داری به مانکن فلان و فلان
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
بنده خدا کریم اکبری مبعوث شد به ایفای نقش ابن ملجم خخخخخخخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1398/03/07
استاد زیادی زمخت بودنم خوب نیست مثه شما
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
اخلاق محوری یعنی زمخت بودن؟
Netherlands
01:09 - 1398/03/07
شما با نقش مالک بیشتر شناخته شدید
آیا رفتار و مرام شما هم مالک گونه هست ؟
تو برخورد چند روزه ایی که با شما داشتم
نگاهم عوض شد استاد جان
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
همشون همینن. آواز دهل شنیدن از دور خوش است. هنرمندامون هم مثل بقیه اقشارمون.
Iran, Islamic Republic of
01:50 - 1398/03/07
مجری باید زمین زیر پاش رو با انگشت تحدید کنه وقتی بلند داده میزنه.
افتااااااااد.
Iran, Islamic Republic of
02:22 - 1398/03/07
چی دلت واسه اجرا تنگ شده ؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
استاد؛ باز هم به خِنِسی خورده
Iran, Islamic Republic of
04:36 - 1398/03/07
جقدر خوب و صریح حرف میزنه استاد ارجمند
Iran, Islamic Republic of
04:38 - 1398/03/07
دقیقا دزسته . هم اهنگ هامون سطحی شده و هم فیلم هامون . از کارهای سطح بالا مثل امام علی و شجریان رسیدیم به هورئش بند و هرارپا !
Iran, Islamic Republic of
06:24 - 1398/03/07
مجری باید شیکمش بازاری باشه استاد؟ خخخخ
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1398/03/07
بابا بزرگ تو اشتباه می کرده ... مگه موقع رفتن به رختخواب لباس تنگ می پوشن !!! جل الخالق
همه دنبال ی لباس گل و گشاد میگردن والا
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1398/03/07
الان واقعا فاز امام علی برداشتن؟ دیگه نقششو بازی کردی داداش، خودش که نیستی. چه جوزده می شن ملت زود. هروقت تمام اعمال خودت عین امام علی شد، اونوقت می تونی از بقیه انتقاد کنی
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1398/03/07
استاد خود شیفته، لباس تنگ برای روز است و لباس گشاد برای رختخواب، اُفتاد؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1398/03/07
قیافه دخترانه های جلف بعضی مجری ها چندش آوراست
Germany
11:40 - 1398/03/07
حالاکم کم داریم می فهمیم فرق ومقایسه بین هنرمندهای واقعی خانه نشین شده که شرف داشتندواصل ونسب داربودندبایه مشت قرتی ومطرب ودلاک بزک شده بیمقدار رواین روزها!
Germany
12:46 - 1398/03/07
این از اون نون به نرخ روز خوراس.
این هم عین اون یارو ممدرضا شریفی نیاس اما برخلاف او آب نمیبینه وگرنه این هم واسه خودش شناگر قابلیه
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1398/03/07
این فازش چیه...
هنوز فکر کرده مالک اشتره
از نقشش بیرون نیومده
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1398/03/07
بی بیین رو تورو خدا تو ستایش بعدی نگو دمت گرم بچه دروازه غارم یکم حساسم رو این واژه خخخ یکمم به شعبون استخونی گوشت بده بخور از یلی اسمش مونده خخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج