جام حذفی؛ پاشنه آشیل فوتبال
۸۷۰۸۴۸
۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
۵۴۶۲ 
درحالی که هنوز فوتبال ایران حاشیه‌های دیدار پرسپولیس و سپاهان را هضم نکرده بود، شاهکار دیگری از سازمان لیگ در فینال جام حذفی اتفاق افتاد.

خبرگزاری مهر: «جام حذفی» جامی است که کشورهای عضو فیفا و زیر مجموعه AFC ملزم به اجرای آن می‌باشند، اما در ایران تبدیل به یک پاشنه آشیل برای فدراسیون فوتبال و مشخصاً سازمان لیگ شده است.

جام‌های حذفی سالهای گذشته هم کم حاشیه نبود. از برنامه ریزی آن گرفته تا برگزاری فینال در ورزشگاه‌هایی که شرایط برگزاری چنین دیداری را نداشتند.

یکی از بزرگ‌ترین انتقاداتی که به برنامه برگزاری جام‌های حذفی وارد است، طولانی بودن فاصله بین بازی فینال با بازی‌های نیمه نهایی بود که این ایراد بزرگ در این فصل بزرگ‌تر هم شد.

در حالی پرسپولیس و داماش نیمه شب گذشته و بامداد امروز در فینال جام حذفی مقابل هم قرار گرفتند که داماش ۹ بهمن ۹۷ و پرسپولیس ۸ خرداد ۹۸ در مرحله نیمه نهایی به میدان رفته بودند. تا بازی‌های مرحله نیمه نهایی که باید به صورت همزمان برگزار شود تا شرایط دو تیم برای فینال برابر باشد، با فاصله‌ای به طول ۴ ماه انجام شد.

داماش ۴ ماه قبل از فینال، آخرین بازی‌اش را انجام داد و پرسپولیس تنها ۴ روز قبل از فینال. این باعث شد تا داماشی‌ها در شرایط مسابقه نباشند و پرسپولیسی‌ها هم خسته باشند تا هیچیک از دو تیم نتوانند بازی طبیعی خود را انجام داده و طبیعتاً کیفیت این بازی پایین بیاید.

همه این حاشیه‌ها را اضافه کنید به تاخیر حدوداً دو و نیم ساعته‌ای که در آغاز بازی رخ داد و همه حاشیه‌های دیگر بازی که آبروی فوتبال ایران را در مجامع بین المللی هم به حراج گذاشت.

این اولین باری نبود که جام حذفی و به خصوص فینال آن با حاشیه همراه بود و اتفاقاتی آبرو بر در آن شاهد بودیم که علت اصلی‌اش به ضعف برنامه ریزی سازمان لیگ و کمیته مسابقات باز می‌گردد. هنوز یک سال از فاجعه تلخ فینال قبلی جام حذفی در خرمشهر و تخلیه چشم یکی از تماشاگران فوتبال نگذشته که در فینال امسال فاجعه‌ای عظیم‌تر رخ داد.

به نظر می‌رسد برنامه ریزی و برگزاری جام حذفی و به خصوص فینال آن تبدیل به یک معضل برای فدراسیون و به خصوص سازمان لیگ شده باشد. معضلی که تا به امروز لاینحل مانده و باعث شد تا شب گذشته کمیته اخلاق در اقدامی کم سابقه و در جریان برگزاری دیدار فینال جام حذفی یکی از مسئولین اجرایی سازمان لیگ را با محرومیت مواجه کند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج