واکنش ایران به جنگ تجاری چین و آمریکا
۸۷۰۹۲۸
۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
۱۱۰۷۳ 
سخنگوی وزارت خارجه ایران جنگ تجاری آمریکا با چین و تلاش برای تحمیل ملاحظات سیاسی بر واقعیات اقتصادی از سوی دولت ترامپ را نوعی تروریسم اقتصادی برشمرد و محکوم کرد.

خبرگزایری فارس: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفتگویی با خبرنگاران در خصوص موضع کشورمان پیرامون جنگ تجاری ماههای اخیر بین آمریکا و چین گفت: جنگ تجاری چین و آمریکا که در ماههای گذشته یکی از مهمترین چالش های بین المللی بوده، دارای ابعاد و پیامدهایی است که می تواند فراتر از سطح روابط دوجانبه این دو کشور پیش رود و توسعه و رفاه مردم جهان را هدف قرار داده است.

رویکرد تنش زا و بحران آفرین دولت آقای ترامپ، نه تنها در خروج غیرمسئولانه از توافقات بین المللی همانند توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ در موضوع هسته ای (برجام) و اعمال تحریم های غیرقانونی یکجانبه علیه ملت ها نمود داشته است، بلکه در موضوع جنگ تجاری با چین نیز قابل مشاهده است. براساس همین رویکرد، آمریکا در مورد چین نیز با نگرشی زیاده خواهانه، برخورد می کند و در تلاش برای تحمیل ملاحظات سیاسی بر واقعیات اقتصادی بوده و از نظر جمهوری اسلامی ایران، این موضوع نیز نوعی تروریسم اقتصادی به شمار می رود که محکوم است.

موسوی افزود: آمارها و تحلیل ها نشان می دهد که رویکرد دولت آمریکا که موجب شکل گیری این جنگ تجاری با چین شده است می تواند طی دو سال پیش رو تا ۶۰۰ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی جهان بکاهد و این یعنی گسترش فقر و کاهش رفاه و استانداردهای زندگی در سطح جهان؛ از این رو لازم است تجدیدنظری جدی در رویکرد دولت آمریکا نسبت به روندهای بین المللی و نوع مواجهه با واقعیاتی چون ترفیع قدرت دیگر بازیگران و افول نسبی قدرت آمریکا در جهان صورت گیرد. ما معتقدیم کوشش آمریکا برای حفظ جایگاه گذشته از طریق تحمیل هزینه های نامتعارف به دیگران محکوم به شکست است و با تحولات پرشتاب کنونی، با هرم قدرت بین المللی همخوانی ندارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1398/03/13
چین،قدرتمندترخواهدبود و سرزمین اژدهای باخرس متحدتر خواهدبود
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
حتما از اخرررررررر
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1398/03/13
به تو ربطی نداره
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1398/03/13
سخنگوشدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
United Arab Emirates
00:17 - 1398/03/14
کلاه خودت نگهدار
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
براووووووووووو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج