جعفرزاده: ما نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم
۸۷۳۷۱۱
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
۶۷۰۴ 
برخی از سیاستمداران ما اعتقاد دارند که عامل به وجود آمدن شرایط موجود در کشور اقدامات آمریکایی‌ها علیه ایران است و تنها راه حل این مشکلات نیز مذاکره است اما اکنون با آمدن وزیر خارجه آلمان و حضور قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن در ایران، بار دیگر موضوع مذاکرات احتمالی به غرب و آمریکا جدی شده است.

تابناک: برخی از سیاستمداران ما اعتقاد دارند که عامل به وجود آمدن شرایط موجود در کشور اقدامات آمریکایی‌ها علیه ایران است و تنها راه حل این مشکلات نیز مذاکره است اما اکنون با آمدن وزیر خارجه آلمان و حضور قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن در ایران، بار دیگر موضوع مذاکرات احتمالی به غرب و آمریکا جدی شده است.

بااین‌حال برخی‌ها ازجمله بعضی از نمایندگان مجلس اعتقاد دارند که نگاه به بیرون نمی تواند تمام مشکلات کشور را حل کند و باید در کنار فعال شدن دیپلماسی راهکارهای دیگر و ازجمله اتحاد درونی و تکیه به ظرفیت ها داخل هم مد نظر قرار گیرد.

به اعتقاد این افراد نمی توان دور کشور را حصار کشید، چرا که برای اجرای بسیاری از پروژه‌ها و یا تولید محصولات داخلی نیاز به واردات برخی مواد اولیه حتی به‌صورت محدود وجود دارد و اگر ما بتوانیم روابط خود را با برخی از کشور بیشتر کنیم و تنش‌های موجود با بعضی از کشورها که نیازی به تقابل با آنها نیست را کم کنیم به راحتی می توایم از این بحران ها عبور نماییم

غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی در خصوص این موضوع اظهار داشت: شرایط بین‌المللی ما در حال بهبود است و با استفاده از دیپلماسی فعالی که داریم توانسته‌ای بسیاری از مشکلات تحریمی را که در ماههای گذشته فشار زیادی بر ما تحمیل کرد را کم کنیم.

وی گفت: البته برخی ها اعتقاد دارند که باید مذاکره صورت گیرد و نگاه این افراد هم به سمت آمریکا است اما به نظر من ما باید بار دیگر شرایطی را ایجاد کنیم که آمریکا تنهاتر شود و از به وجود آمدن اجماع‌ها جلوگیری گردد. برای این کار هم نیاز است که در داخل به امکانات و سرمایه و ظرفیت‌های خود متکی باشیم تا بتوانیم از عهده خارجی‌ها هم برآییم.

وی گفت: تا اینجای کار هیچ‌کس مشکلی ندارد، اما زمانی ما می‌توانیم نتیجه بهتری بگیریم که تعاملی هم با همسایگان و کشور های دیگر دنیا داشته باشم، در این بن اگر آمریکا هم خواست که خواسته است و اگر هم نخواهد مشکلی برای ما ایجاد نخواهد کرد.

جعفرزاده گفت: اما اتفاقی که می افتد که عموماً بر اساس تنگ‌نظری‌ها یا سهل‌انگاری‌ها است، این است که ما با کشورهایی وارد چالش می شویم که ضرورتی ندارد، ما نمی توانیم با آنها تعامل کنیم و جالب است که برخی از این کشورها از بابت تحریم‌ها خسارت می‌بینند اما ما با آن‌ها نمی‌توانیم تعامل برقرار کنیم.

وی گفت: دستگاه دیپلماسی ما در کاهش این تنش ها تلاش های زیادی کرده است، اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است، البته وزرای دیگر هم دست روی دست گذاشته اند و تماشاچی اقدامات وزارت خارجه هستند که این خود یک داستان دیگری شده است.

وی گفت: وزارت صنعت می‌تواند با ترکیه یا برخی دیگر از کشورها اتفاقاتی را رقم بزند و یا وزارت کشاورزی مثلاً با روسیه می‌توانند کارهایی را بکند و یا سایر وزارت خانه ها بسته به نوع فعالیتشان می توانند به وزارت خارجه ما کمک کنند. درواقع اگر مجموعه دولت بخواهد می‌تواند بخشی مهمی از این تحریم‌ها را بی‌اثر کند.

وی گفت: تولید سرریز ما به هر حال باید صادر شود، مواد اولیه را هم نیاز است که وارد کنیم، بنابراین ما نمی توانیم دور کشور خود را حصار بکشیم و ادعا کنیم که همه‌چیز را خودمان خواهیم ساخت، به هر چیزهایی وجود دارد که به‌هرحال وابسته به خارج است و مواد اولیه آن باید از بیرون وارد شود.

وی گفت: ممکن است در یک محصول تولید ما ده درصد وابستگی به خارج داشته باشم و اگر این را ده درصد را وارد نکنیم دیگر نمی‌توانیم آن این محصول را تولید کنیم بنابراین نیاز به دیپلماسی خارجی داریم. مشکلی که ما داریم وجود انفعال در نهادهای مختلف است.

وی گفت: یک کنش مقتدرانه به‌جای یک واکنش منفعلانه باید صورت گیرد تا ما بتوانیم از عهده مشکلات خود برآییم و بتوانیم بااقتدار و حفظ جایگاه همیشگی خود در مناسبات بین‌المللی تحریم‌ها را دور بزنیم .

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/03/22
لازم باشه حصار هم میکشیم.ترسو نباشید.وقتی آمریکا اینقدر منزوی شده و به همه کس التماس میکنه تا بتونه با ایران مذاکره کنه هنوز به قدرت ایران پی نبرده اید ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
التماس می کنه؟ پس چرا پتروشیمی را تحریم کرد؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
داداچ جان خودت شماره ساقیت را بما هم بده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
خوبی حصار اینکه حد اقل بعضیا بخاطر کمی حقوق دیگه نمبنونن برن دزدی
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/03/22
احیانا ایشون همون کسی نیس که برای اکانت اینستاگرامش کیک تولد گرفته بود؟!!!
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1398/03/22
حصارنکشیده ایم ، حصارکشیده اند
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/03/22
ما باید دور امریکا حصار بکشیم.حالا که داره التماس میکنه برای مذاکره اینقدر بیرحم نباشیم ویک فرصت هم به امریکا بدیم شاید ادم بشه.
پاسخ ها
احمد
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
سیمان گرونه بیخال شوید فقط نگهبانی بدیم تابمیریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج