بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده است؟
۸۷۴۰۴۳
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
۱۲۸۲۴ 
رصد وضعیت بازار مسکن شهر تهران از نگاه کارشناسی، ایجاد سطح انتظار کاهش رشد ماهیانه قیمت در تابستان سال جاری را نشان می‌دهد.

خبرگزاری ایسنا: رصد وضعیت بازار مسکن شهر تهران از نگاه کارشناسی، ایجاد سطح انتظار کاهش رشد ماهیانه قیمت در تابستان سال جاری را نشان می‌دهد.

 اردیبهشت ماه، بازار مسکن در پایتخت، بالاترین نقطه رشد ماهیانه قیمت از سال ۱۳۹۲ تا کنون را لمس کرد. طبق آمار بانک مرکزی میانگین قیمت شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۱۲ درصد و نسبت به ماه قبل ۱۲.۵ درصد افزایش نشان داد. به دنبال آن بر اساس آمار اتحادیه املاک در ۲۰ روز ابتدای خردادماه معاملات ۶۱ درصد کاهش یافت. کارشناسان بیان می‌کنند افت شدید خرید و فروش واقعی، انتظارات تورمی در بازار مسکن را به حداقل رسانده که در ماه‌های آینده روند رشد قیمت کند می‌شود و در بعضی مناطق می‌تواند به صفر برسد.

شرایط جدید که توسط واسطه‌های ملکی عنوان می‌شود حاکی از آن است موج گرانی که از نیمه شمالی شهر تهران آغاز شده بود به تمام مناطق ۲۲ گانه شهر تهران سرایت کرده و بازار مسکن آماده ورود به آرامش قیمتی است. دو گروه از کارشناسان در تحلیل چشم‌انداز بازار ملک، نظرات متفاوتی دارند اما هردو به این جمع‌بندی قائل هستند که از نیمه دوم سال جاری شاهد ایجاد ثبات نسبی قیمت خواهیم بود. بیت‌الله ستاریان کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که سیل اوایل سال جاری دو تغییر را در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد؛ اتفاق اول به بازسازی واحدهای خسارت دیده مربوط است که منجر به رونق ساخت و ساز می‌شود و اتفاق دوم، بالا رفتن درآمد بخش کشاورزی و افزایش توان اقتصادی اقشار پایین جامعه است. این مساله به افزایش تقاضا در بازار مسکن منجر می‌شود و بنابراین رکودی که انتظار داشتیم در تابستان سال جاری اتفاق بیفتد به سال ۱۳۹۹ موکول شده است. با این حال او می‌گوید که سرعت رشد قیمت در نیمه دوم سال جاری کند می‌شود.

قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه در شرایطی اوج گرفت که تورم ماهیانه ملک در کشور از حدود دو درصد به ۰.۶ درصد رسید و رشد قیمت در پایتخت را سوال برانگیز کرد. کارشناسان دست کم شش عامل را در افزایش غافلگیرکننده قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه مؤثر می‌دانند؛ کمبود شدید فایل‌های دارای قیمت مناسب، نبود چشم‌انداز روشن در بازارهای طلا ارز و بورس، رشد قیمت کمتر بازار مسکن نسبت به بازارهای یاد شده، پایان معافیت صادرات نفت ایران در نیمه اول اردیبهشت، انتظارات تورمی ناشی از سردرگمی بازار و ماهیت مسکن به عنوان یک دارایی مطمئن را در هجوم تقاضا به سمت این بازار در اردیبهشت ماه مؤثر شناخته شده است.

از سوی دیگر، کارشناسانی که به اشباع قیمت مسکن معتقدند می‌گویند که هر نوع افزایش مجدد قیمت بر اساس بازارهای موازی، صرفاً رکود بازار مسکن که انتظار داریم ۱۰ تا ۱۲ فصل طول بکشد را طولانی‌تر خواهد کرد. بنابراین ظرفیت این بازار پر شده و کاهش معاملات سفته‌بازانه در هفته‌های اخیر، نشانه‌ای بارز برای اثبات این ادعاست. سلمان خادم‌المله با بیان این‌که قیمت‌های فعلی مسکن، تناسبی با توان دهک‌های میانی و حتی بالای جامعه ندارد گفت: اگر قرار است تعادل در بازار مسکن ایجاد شود باید نرخ رشد قیمت‌ها پایین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد.

وی افزود: تقاضا برای بازار مسکن از سه نوع مصرفی، سرمایه‌ای و سفته‌بازانه تشکیل می‌شود. با توجه به سطح درآمد دهک‌های هفت و هشت به عنوان متقاضیان مؤثر بازار مسکن، تقاضای سفته‌بازی هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از این‌جا به بعد تغییرات قیمت مسکن شاید متناسب با متغیرها و چشم‌انداز کلان اقتصادی باشد اما از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شده، لذا افزایش قیمت مسکن بیش از نرخ تورم، معنی‌دار نیست.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در تحلیل شرایط کنونی بازار مسکن گفت: نوسانات نرخ ارز و اثرات اقتصاد کلان تأثیر خود را ابتدا با رشد قیمت و سپس با افت معاملات در بازار مسکن نشان داد. افزایش قیمت، طبیعتاً رابطه معکوسی با نرخ معاملات دارد و هرچه به سمت بالا حرکت کند، معاملات پایین می‌آید.

مصطفی‌قلی خسروی درباره پیش‌بینی از وضعیت بازار در سال جاری اظهار کرد: انتظار داریم با روند کاهشی که قیمت ارز در هفته‌های اخیر داشته شاهد ثبات نسبی بازار مسکن باشیم. اگر نوسانات چندانی در حوزه ارز، طلا، بورس و حامل‌های انرژی نداشته باشیم پیش‌بینی ما این است که نرخ رشد قیمت مسکن در سال جاری پایین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/03/23
قیمت مسکن رو بیارین پایین . چرا متوجه نیستین که مستاجرین درعذابند ؟ کسی هست درک کنه ؟ کسی هست بغض مستاجرین وبیخانمانهارو ببینه؟ آیا ایمان دارید به ظلم درحق مظلوم؟ آیا قرآن را تفسیر کرده اید تاحالا؟ میدانید عرش الله یعنی چی؟ میدانید حضرت عصرعج" موقع ظهور پشتیبان مظلومین وبی خانمانها خواهد شد ومسئول وغیر مسئول نخواهدشناخت، آیا باز ایمان ندارید؟
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1398/03/23
بنا به نظر کارشناسان مسکن در طی ده سال اینده قیمت مسکن نتنها در تهران بلکه در پازده سال آینده به رکود مطلق ونزول قیمتها منتهی خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/03/23
داداش اشباه قیمتی چیه!!!! ی جوری قیمت رفته بالا کلک و پرمون ریخته! ناامید شدیم از خونه گرفتن! ی خونه ۵۰ متری ۵۰۰ م اخ!!!
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1398/03/23
چرا دولت غربگراای اصلاحطلب موفق شد قیمت مسکن را به چند برابر زمان احمدی نژاد برساند!؟؟!!!؟؟؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟؟!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/03/23
اگر احمدی نژاد مسکن مهر ارزانقیمت به مردم نمی داد ، مردم با این گرانی مسکن در دولت ۴ درصدی ها چکار می کردند؟؟؟!!؟؟؟؟؟؟؟!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1398/03/23
دو برابر اشباع هم بیشتر است. کسی توان خرید ندارد مگر بین خودتان دلالان یک قل دو قل بازی کنید.
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1398/03/23
شماره می توانید دلار را پایین بیارید متهمین باشید مسکن میتوانید پایین بیارید دستو به دل مردمو نمی رسد این مردمو بدبخت که خانه ندارند
Iran, Islamic Republic of
01:54 - 1398/03/24
من واقعا دلم برای مستاجرها میسوزه چون اونها بر اساس پولشون دنبال یه منطقه ویک خونه مناسب میگردند ولی در پایان سال جای یه خونه بهتر به یک منطقه پایینتر ویک خونه قدیمی تر رو می آورند واقعا برای مردم کشورم متاسفم که چندتا وزیر نادان با 4تا سوره وآیه میخواهند کشورداری کنند!
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1398/03/24
خفه شدم . خدا خفه تون کنه!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج