یارانه پر درآمد‌ها حذف می‌شود؟
۸۷۴۷۳۱
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
۴۳۱۹ 
بعد از سال‌ها توزیع یارانه نقدی و پرداخت حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان منابع بین غنی و نیازمند، در نهایت دولت به این فکر افتاده که باید با تجمیع پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف بتواند خانوارهای پردرآمد را شناسایی و از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

خبرگزاری ایسنا: بعد از سال‌ها توزیع یارانه نقدی و پرداخت حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان منابع بین غنی و نیازمند، در نهایت دولت به این فکر افتاده که باید با تجمیع پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف بتواند خانوارهای پردرآمد را شناسایی و از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

 طی حدود ۹ سالی که قانون هدفمندی یارانه‌ها به اجرا درآمد، دولت بدون غربالگری و یا هدف‌گذاری به منظور توزیع بهینه یارانه‌های نقدی بین اقشار کم‌درآمد، این مبلغ را هر ماه به طور یکسان بین تمامی افرادی که در لیست سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها وجود داشتند، توزیع کرد؛ به طوری که همواره بیش از ۷۵ میلیون ایرانی یعنی بالغ بر ۹۰ درصد جمعیت کشور یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت کردند که بدون نیاز به هیچ برسی واضح است که تمامی این افراد نیازمند نبوده و دلیلی برای پرداخت همگانی وجود نداشت.

در نهایت طی این سال‌ها ماهانه ۴۲ هزار میلیارد تومان و در مجموع تا ۳۵۰ هزار میلیارد تومان صرف یارانه نقدی شد و در شرایطی که کارشناسان بارها نسبت به این موضوع هشدار داده و راهکارهایی را پیشنهاد کرده بودند، دولت‌ها زیر بار آن نرفته و معتقد بودند توانایی غربالگری یارانه‌بگیران به طور صحیح را نداشته و نمی‌توانند به طور درست شناسایی نیازمندان را انجام دهند.

در حالی دولت گاهاً اذعان می‌کرد که پایگاه‌های اطلاعاتی دقیقی برای شناسایی ندارد که ظاهراً در این سال‌ها به فکر جمع‌آوری این پایگاه‌ها هم نبود و اخیراً در برنامه‌ای که سازمان برنامه و بودجه برای تغییر در ساختار بودجه ارائه کرده، در موضوع مربوط به اصلاح نظام یارانه‌ای به تشکیل کارگاه‌های اطلاعاتی اشاره کرده است.

مسئولان سازمان برنامه و بودجه این موضوع را به طور واضح مطرح کردند که "در حال حاضر دولت اشراف به اطلاعاتی در سطح درآمد خانوارها ندارد و در این حالت بسیار محتمل است که یارانه پرداختی به اقشار خاص و نیازمند نرسد و این در حالی است که مطالعات موردی مبتنی بر پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که این موضوع بسیار شایع بوده است؛ از این رو اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها با رویکرد حذف یارانه خانوارهای برخوردار ضروری است".

بر این اساس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده که" لازم است مشابه بسیاری از کشورهایی که مسیر توسعه را به کمک اصلاحات ساختاری طی کرده‌اند، علاوه بر تغییر مسیر نظام مالیات‌گیری به سمت مالیات بر درآمد خانوار با کمک تجمیع پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف موجود و نیز ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی جدید حرکت کند و در مجموع بانک‌های اطلاعاتی جامعی زیر نظر ساختار دولت الکترونیک تشکیل و بر اساس آن شاخص‌هایی از درآمد خانوار تهیه و از آنها برای حذف خانوارهای پردرآمد از دریافت یارانه و شناسایی خانوارهای کم‌درآمد استفاده شود".

در حالی بالاخره مسئولان به این فکر افتاده‌اند که پایگاه‌های اطلاعاتی جامع را برای غربالگری یارانه‌بگیران تشکیل دهند که همواره دلیل اصلی عدم ورود خود به جداسازی ثروتمندان از یارانه را نبود اطلاعات دقیق عنوان کرده و نگران بودند که در این بین یارانه افراد نیازمند را به طور اشتباه حذف کنند.

طی تمام دوران پرداخت یارانه نقدی و زمانی که دولت بر اساس قانون مکلف به غربالگری یارانه‌بگیران بود، هیچ‌گاه معیارهای حذف را به طور مشخص اعلام نکرد، ولی آنچه در سال‌های اخیر در سامانه دریافت اعتراضات یارانه‌بگیران حذف شده وجود داشت، درخواست دریافت اطلاعاتی در رابطه با اشتغال، خودرو، معاملات، دارایی افراد یارانه‌بگیر بود که ظاهراً از طریق آن هم دولت نتوانسته بود اقدامی انجام دهد، چراکه در زمانی که حدود دو سال پیش چهار میلیون نفر را از دریافت یارانه کنار گذاشت، با اعتراض گسترده‌ای مواجه شده و در نهایت ۹۰۰ هزار نفر را بار دیگر به لیست یارانه‌بگیران برگرداند.

در مجموع با رویه فعلی به نظر نمی‌رسد که با وجود تکالیف چند ساله قانون بودجه برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد از بین جمعیتی که اکنون به ۷۸ میلیون نفر در هر ماه می‌رسد، این موضوع اجرایی شود و تا هنگامی که پایگاه‌های اطلاعاتی که دولت فعلاً از آن در حد پیشنهاد مطرح کرده، عملیاتی نشود، روند معیوب فعلی ادامه‌دار خواهد بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/03/25
خدایا خودت به داد ما برس ...
پاسخ ها
ش
Germany
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
لطفا از پر در امدها مالیات نگیرید. از پر در امدها پول اب.برق.گاز. تلفن گرفته نشود.!!!!»
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/03/25
چی شده بازم کم آوردید آقازاده ها نفرت آورید
Germany
14:02 - 1398/03/25
اگر نجومی بگیرها را مدیریت کنید اصلا نیازی به حذف هیچ گروهی نخواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1398/03/25
ملت رو با این 45500 تومن همون سه دلار سرویس کردید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
جالبه اقای نوبخت و کل دولت نگران این 45 هزار تومان هستن ولی میگن 300 میلیون حقوق در ماه پولی نیست که.خب اگه پولی نیست بده به من.
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1398/03/25
عراق۲/۵ملیون تومان یارانه میده فقط نفت داراوعربستان۷ملیون وایران ۴۵تومان خاک عالم ...
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1398/03/25
دیگه کی ،اسمش با خودشه پر درآ مد ،این نوع پرداخت یارانه ظلم به همان شصت درصد زیر خط فقر،
United Arab Emirates
15:05 - 1398/03/25
کم درامدها رو هم حذف کنید لطفا. چون نیم کیلو گوشتم نمیشا خرید
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1398/03/25
دوباره شد با اعصاب ملت بازی کردن
پاسخ ها
یعقوب
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
ناراحت نباش دوم اسفند انتخابات چنان التماس میکنند که رای بدید
France
15:33 - 1398/03/25
داستان حذف تمامی ندارد ولی دزدی ها واختلاسها هیچ
پاسخ ها
اهوازبازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
آن دفعه که یارانه هاراقطع کریدیک بنده خدا رایارانه اش قطع شدبه هردری زدهیچ نشدخداشاهداست نان شب برای زن بچه اش نداردمردمکمکش می کنندحتی سهام عدالت هم نداردبه اینها برسید
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1398/03/25
باید حذف شودوتعجیل هم بکنید
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/03/25
درایران دولت فقط به فکر تداوم ریاست وجمع کردن رای است بقیه امور راخدااداره می کند ودخالتی درکارنیست
پاسخ ها
فتاح
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
45تومان توی سرتون بخوره ...
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1398/03/25
بیکارید این همه اراجیف نوشتی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
خدا چند همه را به راه راست هدایت کند✋✋✋✋
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
سالم به تو اط
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1398/03/25
اول پول دارها بعد متوسط ها بعدم کل جامعه... تا سال 1400 هم عملی میشه.
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1398/03/25
یارانه چیه بابا .دولت باید اؤنهایی که دو حقؤق میگیرن حقوق اونها رو قطع کنه.
زن ؤ شوهرهایی که دونفرشون کارمند دولت هستن فرصت شغلی یکی دیگه رو اشغال کردن بخصوص معلم جماعت که عادت کرده به مفت خوری و تعطیلات بی حد و اندازه و گرفتن حقوق مفت از دولت و در نه‍ایت راه آموزشگاهها رو به دانش آموزان نشؤن میدن .
حقوق اینها رو قطع كنید نه یارانه ۴۵ هزارتومنی رو
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1398/03/25
بگو بیشتر میشور رودربایستی نکنید
Romania
21:22 - 1398/03/25
لعنت به آن کسی که یارانه من مستمری بگیر حد اقلی را سه ساله قطع کرده من اون دنیا جلوی کسی که باعث قطع یارانم شده میگیرم.
Iran, Islamic Republic of
00:49 - 1398/03/26
خدا یا ببین دولتمردان چه میکنند چهل وپنج هزارتومان پول یک کیلو سیب زمینی وپیاز اقای نوبخت خداوکیلی در هر ماه چقدر حقوق میگیری شما خودت راجای این مردم بزار به نڟر من خرج یک ماه شما با اقازاده ات کمتر از یک میلیارد نیست
Iran, Islamic Republic of
00:51 - 1398/03/26
خدایا ببین چی بر سر ما اومد چهل وپنج هزاری دولت حسن کلید علی برکت اله
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج