سازمان برنامه: پرداخت یارانه نقدی تداوم یابد
۸۷۴۷۳۶
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
۶۱۰۳
سازمان برنامه و بودجه در گزارشی ضمن انتقاد از اعطای یارانه کالایی، پیشنهاد کرد که یارانه نقدی با رفع اشکالاتی همچون میزان پرداختی، تداوم یابد.

خبرگزاری مهر: سازمان برنامه و بودجه در گزارشی ضمن انتقاد از اعطای یارانه کالایی، پیشنهاد کرد که یارانه نقدی با رفع اشکالاتی همچون میزان پرداختی، تداوم یابد.

سال گذشته در بحبوحه ارائه لایحه بودجه ۹۸ از سوی دولت به مجلس، موضوع دستور مقام معظم رهبری به دولت برای اصلاح ساختاری بودجه رسانه‌ای و اعلام شد که دولت چهار ماه فرصت دارد پیشنهاد خود در این زمینه را به مجلس و شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه دهد.

در همین راستا، اخیراً سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی با عنوان «چارچوب اصلاحات ساختاری بودجه» در چهار محور اصلی آماده کرده است که در بخشی از این گزارش درباره برنامه کوتاه مدت بندهای زیادی مورد توجه قرار گرفته است که یک بند مربوط به «تأمین حداقل‌های معیشتی برای عموم مردم و اقشار آسیب‌پذیر و اصلاح یارانه‌های نقدی» می شود.

در این گزارش آمده است: جهت ممانعت از کاهش قدرت خرید روزانه مردم به ویژه قشر محروم و آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین درآمدی، لازم است یک برنامه حمایتی مؤثر در آینده‌ای نزدیک اجرا شود. با توجه به چشم‌انداز تحریمی پیش‌رو و ضرورت اجتناب از وقوع تورم فزاینده، سیاست حمایتی مذکور نباید منجر به کسری بودجه دولت و متعاقباً افزایش پایه پولی شود.

همچنین در حال حاضر، به دلیل نبود نظام مالیات بر درآمد خانوار، دولت اشراف اطلاعاتی بر سطح درآمد خانوارها ندارد و لذا بسیار محتمل است که یارانه‌های پرداختی به اقشار خاص، به افراد نیازمند اصابت نکند.

مطالعات موردی مبتنی بر پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نشان می‌دهند این پدیده بسیار شایع بوده است. لذا اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها با رویکرد حذف یارانه خانوارهای برخوردار ضروری است.

بر این اساس، لازم است تا مشابه بسیاری از کشورهایی که مسیر توسعه را به کمک اصلاحات ساختاری طی کرده‌اند، علاوه بر تغییر مسیر نظام مالیات‌گیری به سمت مالیات بر درآمد خانوار، با کمک تجمیع پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف موجود و نیز ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی جدید، پایگاه اطلاعاتی جامعی ذیل ساختار دولت الکترونیک تشکیل و بر اساس آن شاخص‌هایی از درآمد خانوار تهیه شده و از آنها برای حذف خانوارهای پردرآمد از دریافت یارانه و نیز شناسایی خانوارهای کم‌درآمد استفاده شود.

در این صورت کارایی نظام تخصیص یارانه ارتقاء یافته و به عبارت دیگر با صرف هزینه یکسان، می‌توان خانوارهای مستحق‌تری را تحت پوشش قرار داد یا سبد حمایتی بزرگ‌تری را به افراد تحت حمایت اعطا کرد.

مشکلات یارانه کالایی

از اصلی‌ترین راهکارهای تغییر وضع موجود، پرداخت نقدی کافی (یا در قالب کارت‌های اعتباری) به دهک‌های پایین درآمدی ضمن اطمینان از عدم کسری بودجه دولت برای ارائه خدمات اساسی مانند آموزش و بهداشت است. علت تاکید بر نقدی بودن یارانه (یا اعتباری بودن آن) به اشکالات یارانه کالایی مربوط می‌شود.

مهمترین مشکلات و نارسایی‌های یارانه کالایی را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

-عدم اصابت یارانه کالایی به صدک‌های پایین درآمدی به دلیل عدم امکان خرید بخش عمده ای از کالاهای یارانه‌ای مانند گوشت حتی با قیمت ترجیحی

-اصابت بالای یارانه کالایی به کسانی که مصرف بالاتری از این کالاها دارند، که عمدتاً از دهک‌های بالای درآمدی هستند.

-لطمه به تولیدکنندگان داخلی کالاهای مشمول یارانه به دلیل وارد کردن محصولات رقبای خارجی آنها با ارز ترجیحی

-خطای شمول و عدم شمول بالا به دلیل ناکارآمدی‌ها و فسادهای ناگزیر در اجرا (اعطای قدرت تخصیص به برخی عرضه کنندگان و …)

-مشخص‌نبودن معیارهای روشن و شفاف برای تعیین کالاهایی که باید مشمول یارانه قرار گیرند و متعاقباً ایجاد حفره‌ای برای رانت‌خواری گروه‌های ذی‌نفوذ

-عدم امکان ارائه معیارهای روشن و شفاف برای انتخاب عرضه کنندگان و واردکنندگان کالاهای مشمول یارانه که منجر به فساد و توزیع رانت خواهد شد.

دو مشکل اساسی وضعیت فعلی نظام پرداخت یارانه

از سوی دیگر نظام یارانه نقدی فعلی نیز خالی از ایراد نیست. مشکلات عمده‌ای که نظام فعلی یارانه‌های نقدی با آنها مواجه است، عبارتند از:

-ثابت بودن میزان یارانه پرداختی که با توجه به تورم بالا، قدرت خرید آن در طول زمان به شدت کاهش یافته است.

-فشار مضاعف بر طبقات ضعیف به دلیل تورم ناشی از کسری بودجه ایجاد شده حاصل از مبلغ پرداختی توسط دولت در ابتدای شروع طرح (سال ۱۳۸۹)

پرداخت نقدی یارانه با رفع اشکالات، ادامه یابد

بنابراین برنامه‌ای ارائه خواهد شد که متضمن پرداخت نقدی به خانوارها از محل منابع پایدار و بدون نیاز به دست‌اندازی به منابع بانک مرکزی باشد و حداقل‌های معیشتی برای عموم مردم و مخصوصاً طبقات محروم را تضمین کند.

در واقع تأمین درآمد پایه برای هر فرد ایرانی که مبتنی بر نظریات اقتصاد توسعه بوده و در برخی از کشورهای توسعه‌یافته دنیا نیز اجرا شده‌است؛ و از سوی دیگر با آموزه‌های دینی و عدالت‌محور نیز سازگارتر است، از الزامات اصلی چنین برنامه‌ای است.

در صورتی که بتوان با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی موجود دهک‌های پایین درآمدی را با دقت بالایی تشخیص داد تا منابع صرفاً به این اقشار تخصیص یابد، کارایی این سیاست بالاتر خواهد بود، اما حتی در صورتی که در ابتدا امکان چنین شناسایی وجود نداشته باشد، پرداخت نقدی (یا از طریق کارت اعتباری خانوار که توسط بانک مرکزی طراحی شده) به همه افراد جامعه نیز پیشنهاد می‌شود، چرا که:

-بهتر از نظام یارانه کالایی فعلی است که در برخی از موارد صرفاً به دهک‌های بالایی درآمدی اصابت می‌کند.

-می‌توان با استفاده از نظام مالیات بر مجموع درآمد خانوار، یارانه پرداختی به دهک‌های بالای درآمدی را به خزانه دولت برگرداند.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:03 - 1398/03/25
دروغگو
پاسخ ها
shanjani
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
نخیر پرداخت یارانه نقدی تداوم نداشته باشه بهتره .چون با این تداوم داشتن پرداخت یارانه نقدی قیمت اجناس بطور اتوماتیک‌ چند برابر افزایش پیدامیکند.ویارانه پرداخت شده نقدی را ازجیب ملت چند برابرش را کش میروند.!!!!
shanjani
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
نخیر پرداخت یارانه نقدی تداوم نداشته باشه بهتره .چون با این تداوم داشتن پرداخت یارانه نقدی قیمت اجناس بطور اتوماتیک‌ چند برابر افزایش پیدامیکند.ویارانه پرداخت شده نقدی را ازجیب ملت چند برابرش را کش میروند.!!!!
shsnjani
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
نخیر.پرداخت یارانه نقدی تداوم نداشته باشه خیلی بهتره.چون با تداوم داشتن پرداخت یارانه نقدی قیمت اجناس بطور اتوماتیک بالارفته .و یارانه پرداختی دولت به ملت .چند برابرش را دولت از جیب ملت کش میرود .!!!!!
France
14:19 - 1398/03/25
اینکه نظام درپرداخت یارانه بجای اینکه ملاحظه اقشار کم درامدرابکند به فکرموقعیت حکومتی خوداست خیلی نفرت انگیزاست ایا درک اینکه یک بازنشسته تامین اجتماعی باسن بالا وبدون درامدنمی تواندباماهی پانصد..ششصدتومان جانش راازگرسنگی حفظ کندکارسختی هست چراروحانی بقولش عمل نمی کند مگربارهااعلام نکرده مستمری نبایدازحداقل حقوق کمترباشد ؟
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
همه ملت حقوق بگیر دهکداهای پایین هستن نه فقط کمیته امداد
همدرد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
برادر عزیز شعار انتخاباتی بود دوم اسفند جاری تادلت بخواد ازاین شعار کیلویی زیاد میشنویم باید بسوزیم وبسازیم چونکه بازنشستگان تاریخ مصرفمان گذشته علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/03/25
جون مادرتون اقلا چندر غاز بهش اضافه کنین .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
واقعا
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1398/03/25
واقعا خاک بر سر مسولیین بی کفایت ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
نه خیلی زیاد
شانجانی
Germany
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
لطفا نام بی مسمای یارانه را به ( زارانه ) تغییر دهید.
اهوازبازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
بیایی علی وارکارکنیدمن بازنشسته باحقوق پانصدهزار تومان خدم مریض زنیم مریض چکارکنم موقع انتخابااین حرفا رامی زنیدمامسلمانیم وعلی وارپای صندوق بگیدیانگیدمی ریم خداکریم است
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1398/03/25
تکلیف امثال من کارگر بازنشسته که از ثبت نام یارانه جا موندم و دیگه تمدید نشد چی میشه . عدالت؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1398/03/25
خواهشا اگه میخواید زیادش کنید بالای ۳۰۰هزارباشه .
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1398/03/26
چراسازمان ملل اگرمدافع حقوق بشرهست واردبه مستمری معلولین شدیدبهزیستی نمی شود؟ که با ماهیانه 100 وهشت تومن خدا می داند چقدر زجرمی کشند؟ دراین کره زمین آیا هیچ انسانی بفریاد معلولین بهزیستی نمی رسد ؟ چه تقصیری دارند؟
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1398/03/26
با تورم الان چرا مبلغ یارانه ها هنوز بر اساس چهل وپنج هزاروپانصدتومان ده سال قبل است چرا دولت بر اساس تورم وااقتصاد روز محاسبه نمیکند با پول پوشک بچه هم نمیشه خرید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج