ابزار و وسایل ضروری برای کوه‌نوردی
۸۷۵۸۲۴
۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
۶۱۰۴ 
کوه‌نوردی یکی از ورزش‌ها و تفریحات سالم است که طرفداران خودش را دارد حتی برای برخی، کوه‌نوردی به عنوان یک شغل محسوب می‌شود. وسایل لازم برای برنامه‌های کوه‌نوردی باید با توجه به برنامه سفر انتخاب گردد. در این مطلب تعدادی از مهم‌ترین وسایل را آورده‌ایم.

برترین‌ها: صعود به قله‌های کوه با استفاده از ابزار‌های فنی و همچنین درگیرشدن با مسیر‌های سنگی و یخی را کوه‌نوردی می‌گویند. کوه‌نوردی یکی از ورزش‌ها و تفریحات سالم است که طرفداران خودش را دارد حتی برای برخی، کوه‌نوردی به عنوان یک شغل محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین فواید کوه‌نوردی برای همه سنین (به غیر از افرادی که با مشکلات قلبی، تنفسی و مفصلی روبه رو هستند)، تقویت روحیه و اعتماد‌به‌نفس است. خیلی‌ها، کوه‌نوردی را ورزش اراده می‌دانند. جایی که طبیعت به شما یاد می‌دهد چگونه از موانع طبیعی عبور کنید و برای مشکلات گوناگون آنی و آینده، راه حل‌های خلاقانه به دست آورید. این قابلیت، در کوه و کوه‌نوردی و تداوم آن، در جسم و روح کوهنورد تقویت می‌شود.

وسایل لازم برای برنامه‌های کوه‌نوردی باید با توجه به برنامه سفر انتخاب گردد. در این مطلب تعدادی از مهم‌ترین وسایل را آورده‌ایم.

مهم‌ترین وسایل یک کوه‌نورد کفش، کوله و کیسه خواب وی می‌باشند.

کفش کوه‌نوردی

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

بهترین کفش برای کوه‌نوردی پوتین است، چون هم مقاوم است و هم مچ پا را ثابت نگه می‌دارد تا پیچ نخورد. برای خرید پوتین باید دقت کنید که سایز مناسب خود را تهیه کنید که پایتان را اذیت نکند.

سطح رویه‌ی این پوتین ممکن است چرم طبیعی یا مصنوعی باشد. کفش‌های کوه‌نوردی در مدل‌ها و قیمت‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید با سلیقه خود انتخاب و تهیه کنید.


کوله‌پشتی

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

اگر برنامه چندروزه برای کوه‌نوردی ترتیب داده‌اید، یک کوله‌پشتی برای حمل وسایل و مواد غذایی لازم دارید. کوله‌پشتی‌ای که انتخاب می‌کنید باید سبک و مقاوم دربرابر آب و ضربه و استاندارد باشد تا به کمر و گردن شما فشار وارد نکند. کوله‌پشتی‌های کوه‌نوردی سایز‌ها و ابعاد مختلفی دارد که می‌توانید با توجه به قدرت بدنی و نیازتان سایز مناسب را انتخاب کنید.


کیسه‌خواب

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

یکی دیگر از وسایل لازم برای کوه‌نوردی‌های بیش از یک روز، کیسه‌خواب است. از کیسه‌خواب علاوه بر کوه‌نوردی برای مسافرت و کمپینگ و آفرود هم استفاده می‌شود. یک کیسه‌خواب خوب باید سبک، کم‌جا، دارای الیاف باکیفیت برای گم نگه‌داشتن در زمستان و راحت باشد. کیسه‌خواب‌ها در دو نوع تک‌نفره و دونفره و با جنس‌ها و طرح‌ها و قیمت‌های مختلف وجود دارد که انواع آن را برایتان آورده‌ایم.


زیرانداز

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

گاهی لازم است برای استراحت در مکانی نشسته تا خستگی مسیر از تنتان خارج شود. در این مواقع به زیرانداز نیاز پیدا خواهید کرد.

زیرانداز‌ها انواع مختلفی دارند و در سایز‌های کوچک و بزرگ موجود هستند. شما باید با توجه به تعداد همسفران خود زیرانداز مناسب را انتخاب کنید. برخی از این زیرانداز‌ها دارای عایقی برای گرما و سرما هستند، برخی مدل حوله‌ای دارند و برخی دیگر حصیری‌اند.


چادر کوه‌نوردی

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

چادر از جمله وسایلی است که برای برنامه‌های گروهی کاربرد دارد. چادر‌های کوه‌نوردی شما را از برف و باران و سرما در امان نگه‌می‌دارند. چادر‌ها در سایز‌های مختلف از ۱ تا ۱۲ نفره و با جنس‌های مختلف وجود دارند. قیمت‌های این چادر‌ها با توجه به جنس و کارایی و قابلیت‌هایشان متغیر است. نمونه‌ای از چادر‌های مسافرتی را برایتان آورده‌ایم.


چراغ قوه

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

از دیگر وسایل ضروری برای کوه‌نوردان، چراغ قوه است. حتی اگر صبح زود به کو‌ه‌نوردی رفته باشید و قصد برگشتن تا تاریکی هوا را داشته باشید، باز هم باید چراغ قوه با چند باتری اضافی همراه داشته باشید.

چراغ قوه‌ها انواع مختلفی دارند، از قبیل: شارژی، خورشیدی، کابل‌دار، هندپرسینگ و ... که با توجه به نیازتان انتخاب می‌کنید.


فلاسک و قمقمه

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

فلاسک و قمقمه‌های کوچک و مسافرتی نه‌تنها برای کوه‌نوردی بلکه برای سفر یا یک پیک‌نیک ساده هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قمقمه‌های آب معمولا از جنس پلاستیکی، شیشه‌ای و فلزی هستند. فلاسک‌ها و قمقمه‌های فلزی برای کوه‌نوردی مناسب‌ترند. فلاسک‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام قیمت‌های مختلفی دارند.


چاقوی مسافرتی

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

چاقوی مسافرتی هم وسیله‌ای است که بهتر است در کوله‌پشتی خود داشته باشید. این چاقو‌ها معمولا بسیار تیز بوده در ابعاد کوچک و مدل‌های تاشو طراحی می‌شوند و به راحتی قابل حمل هستند.


جعبه کمک‌های اولیه

ابزار کوهنوردی

ابزار کوهنوردی

جعبه یا کیف کمک‌های اولیه از ملزومات کوه‌نوردی است. این جعبه باید شامل چسب زخم، بتادین، باند، گاز استریل، قیچی، پماد سوختگی و گزیدگی، کمپرس گرم و سرد، ژل شست‌و‌شو و قرص‌های استامینوفن و آسپرین و ضدتهوع و دارو‌هایی از این قبیل باشد.

ابزار و وسایل کوه‌نوردی با توجه به نیاز افراد متفاوت است. ما در این مطلب تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها را ذکر کردیم. وسایل دیگری مانند اجاق سفری، آتش‌زنه‌ها، میز و صندلی، توالت همراه و ... وجود دارد که می‌توانید در زیر ببینید.

Image result for ‫ابزار کوهنوردی‬‎

ابزار کوهنوردی

 

رعنا شریعتی