نیوشا ضیغمی: اول دخترم، بعد بازیگری
۸۸۳۳۰۶
۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶
۱۲۳۹۲ 
نیوشا ضیغمی، بازیگر خوشرویی است که باوجود سال‌ها فعالیت در عرصه سینما و تلویزیون و ایفای نقش‌های تلخ و شیرین بسیار، همچنان بی‌حاشیه، پذیرای نقش‌های جدید است.

روزنامه جام‌جم - ساناز قنبری: نیوشا ضیغمی، بازیگر خوشرویی است که باوجود سال‌ها فعالیت در عرصه سینما و تلویزیون و ایفای نقش‌های تلخ و شیرین بسیار، همچنان بی‌حاشیه، پذیرای نقش‌های جدید است. در کارنامه او فیلم‌هایی، چون «تردست»، «شوریده»، «پارک‌وی»، «مواجهه»، «گناه من»، «حس پنهان»، «توفیق اجباری» و «اخراجی‌های ۱ و ۲» و کار با کارگردان‌هایی مانند مسعود جعفری‌جوزانی، محمدعلی سجادی، فریدون جیرانی و مسعود ده‌نمکی به چشم می‌خورد.

ضیغمی سال‌هاست که به عنوان سفیر انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان تمام تلاشش را جهت توانمندسازی کودکان کار انجام می‌دهد و آرزویش در امروز، روز تولدش این است که تمام مردم سرزمینش شاد باشند. گفت‌وگویی که می‌خوانید به مناسبت ۳۹ سالگی این هنرمند صورت گرفته و او برایمان از فعالیت‌ها و دل‌مشغولی‌های این روزهایش می‌گوید.

اول دخترم، بعد بازیگری

در سال‌های اخیر حضورتان کمرنگ شده. این موضوع ناشی از فیلمنامه‌های ضعیف است یا دلایل دیگری دارد؟

من درگیر مسائل شخصی خودم بودم، اما الان دخترم لنا دیگر یک سال و دو ماهش شده و باوجود این‌که خیلی شیطان است و تمام وقت من را می‌گیرد، اما قرار است از ماه آینده دوباره کارم را شروع کنم و به روال طبیعی
زندگی‌ام برگردم.

در مدتی که کار نمی‌کردید حوصله‌تان سر نرفت؟

نه، واقعا. آنقدر هیجان اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده‌مان زیاد و البته شیرین بود که در خانه بودن اذیتم نمی‌کرد. ضمن این‌که در این مدت بعضی از فیلم‌هایی که قبلا بازی کرده بودم اکران و بعضی دیگر از فیلم‌هایم وارد شبکه نمایش خانگی شد. هر زمان هم که وقت داشتم متن‌هایی که به من پیشنهاد می‌شد را مطالعه می‌کردم و اگر بشود قرار است در آینده نزدیک یک کار تئاتر انجام بدهم که در واقع اولین تجربه تئاترم محسوب می‌شود. برای شروع فعالیت مجددم در حال حاضر یک کار سینمایی و یک کار در شبکه نمایش خانگی دارم که، چون هر دو در مرحله پیش‌تولید هستند ترجیح می‌دهم فعلا در موردشان صحبت نکنم. کلا می‌خواهم بگویم در این مدت که در خانه بودم اصلا احساس نمی‌کردم از فضای کاری فاصله گرفتم.

اول دخترم، بعد بازیگری

هنوز هم علاقه دارید به عنوان یک بازیگر در نقش تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار فعالیت کنید؟

من در چند فیلم سینمایی به عنوان سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده سهم داشتم، اما متاسفانه به قدری شرایط اکران پیچیده شده که امروز دیگر ترجیح می‌دهم اگر قرار است کاری انجام بدهم با دید بازتری این کار را بکنم. سال ۸۹ من اولین بازیگری بودم که در یک فیلم سینمایی («پرتغال خونی» به کارگردانی سیروس الوند) سرمایه‌گذاری کردم و این موضوع علنی شد. آن زمان هجمه‌های عجیب و غریبی علیه من به وجود آمد که البته بعد از آن، چون بسیاری از همکارانم هم این کار را انجام دادند، دیگر حساسیت اولیه از بین رفت. اما به هر حال من، چون اولین نفر بودم بابت بعضی حرف‌ها بسیار اذیت شدم و امروز دیگر اگر قرار باشد وارد حوزه تهیه‌کنندگی و سرمایه‌گذاری شوم با پختگی بیشتری این کار را انجام می‌دهم.

شما در تلویزیون و سینما کار‌های زیادی انجام دادید، اما چرا در سال‌های اخیر حضور کمتری در تلویزیون داشتید؟

من بازیگری را با سریال «در چشم باد» به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی شروع کردم. همان‌طور که می‌دانید اثر فاخری است، اما بعد از آن هر زمان بین پیشنهاد‌های تلویزیونی و سینمایی قرار می‌گرفتم اهم و فی الاهم می‌کردم که نتیجه‌اش می‌شد بازی در فیلم سینمایی. ولی بدون شک اگر بازی در یک سریال خوب و استاندارد پیشنهاد شود حتما آن را انجام می‌دهم و این مستلزم متن، کارگردان و... خوب است که منجر به خروجی خوب می‌شود. کمااین‌که خیلی از همکاران من شهرتشان را از سریالی که سال‌ها پیش بازی کرده‌اند، دارند.

پس تفاوتی برایتان نمی‌کند که در کدام حوزه کار کنید؟

نه. البته من خودم را بازیگر سینما می‌دانم، اما بازیگر، بازیگر است. درست است که بازی در قاب‌های سینما، تلویزیون و تئاتر با هم تفاوت‌هایی دارد، اما به هر حال شغل یک بازیگر بازیگری است و در مورد من هر زمان متن خوب از هر رسانه‌ای به من پیشنهاد شود آن را انجام می‌دهم.

چرا طی این سال‌ها بیشتر در زمینه طنز فعالیت کردید. فکر نمی‌کنید از این نظر خودتان را محدود کرده‌اید؟

این انتخاب‌های من کاملا اتفاقی بود. شاید به این خاطر بود که حجم کار‌های کمدی در سال‌های اخیر افزایش یافته. در واقع تصمیم‌گیری شخصی نکردم که حتما در ژانر کمدی بازی کنم و از آنجا که احساس می‌کنم به نوعی انگار دارم در فیلم‌های کمدی تثبیت می‌شوم به چند پیشنهادی که از این جنس بودند جواب منفی دادم.

اول دخترم، بعد بازیگری

به نظرتان طنز این سال‌ها چقدر با طنز سال‌های گذشته متفاوت است؟

در سینمای امروز به طور کامل پخش‌کننده تصمیم‌گیرنده است. خواست و نیت پخش‌کننده است که فیلمی دیده شود یا نه، اما در مورد فیلم‌های طنزی که ساخته می‌شود باید بگویم که به نظرم سینمای کمدی ما به سمت شوخی‌های کلامی رفته که قبلا نبود و راستش را بخواهید برای خود من هم چندان جذاب نیست. این در حالی است که از همین روزمرگی‌های اجتماع‌مان نکات طنز جالبی می‌توان برداشت کرد، اما سینمای ما به سمت شوخی‌های کلامی رفته و از آنجا که فیلم‌هایی از این دست خوب در گیشه می‌فروشد، فیلمسازان دیگر هم به این سمت گرایش پیدا کردند که اتفاق خوبی نیست.

پس هنوز هم بعد از سال‌ها بازیگری به تجربه‌های تازه‌تر علاقه‌مند هستید؟

قطعا. هر انسانی در هر سنی باید تجربه‌های جدید را امتحان کند و بیاموزد. اگر کسی بخواهد فکر کند که الان دیگر من کار‌هایی که باید را انجام دادم و دیگر زندگی تجربه جدیدی ندارد به من بدهد، تبدیل به یک موجود راکد می‌شود.

چه شد که به انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان پیوستید؟

من سال‌هاست که با انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان به عنوان سفیر و نماینده این انجمن همکاری می‌کنم و طی این مدت تلاش کردم جامعه درباره کودکان کار شناخت بیشتری پیدا کند، اما به‌تازگی رویکرد انجمن تغییر کرده و به احتمال زیاد فعالیت‌هایش را در قالب دیگری جلو می‌برد که به‌تبع آن شکل و شمایل فعالیت‌های من هم تغییر می‌کند.

انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان تا چه اندازه متکی به حمایت‌های دولتی است؟

انجمن ما بیشتر متکی به نهاد‌های مردمی است، اما از آنجا که کودکان کار و خیابان از بزرگ‌ترین مشکلات جامعه ما هستند برای سازماندهی هرچه بهتر آن نیاز به حمایت‌های دولتی است. تعداد بی‌شماری از کودکان سرزمین ما هر شب داخل سطل‌های زباله‌ها به دنبال غذاهایشان می‌گردند و زباله‌گرد هستند. از این بچه‌ها سوءاستفاده‌های بی‌شماری می‌شود و ما نمی‌توانیم این بچه‌ها را نادیده بگیریم. چون با وجود تمام آسیب‌هایی (عقده، تحقیر و...) که در زندگی‌شان دیده‌اند، مشکلات و خطرات زیادی را در بزرگسالی برای جامعه به وجود می‌آورند که جبران‌ناشدنی است. مشکلات این کودکان به قدری وسیع است که انجمن‌های خصوصی بضاعت و توانایی پوشش تمام مشکلات‌شان را ندارد و رسیدگی به این کودکان به‌شدت زیرساختی و مهم است که باید حمایت‌های همه‌جانبه دولتی از آن شود.

اول دخترم، بعد بازیگری

امروز ۳۹ ساله می‌شوید. چه حس و حالی دارید و آرزویتان در روز تولدتان چیست؟

بله امروز ۳۹ ساله می‌شوم و بزرگ‌ترین آرزویم برای مردم این است که آرامش داشته باشند و آن‌قدر درگیر فشار‌های اقتصادی و بحران نباشند. از بزرگ‌ترین غصه‌های من دیدن مردمی است که زیر فشار روزمرگی، شاد بودن را فراموش کرده‌اند که امیدوارم روزی برسد که این آرزویم برآورده شود. برای خودم و خانواده‌ام هم آرزوی سلامتی دارم، چون می‌دانم بدون سلامتی و آرامش هیچ چیز معنا ندارد. دلم می‌خواد تمام انسان‌ها زندگی پویایی داشته باشند و امروزشان بهتر از دیروزشان باشد.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1398/04/19
نیوشا ضیغمی قبل از عمل قیافه ش خوب بود هیچ اشکالی هم نداشت. قیافه خاص خودش رو داشت ولی الان یه قیافه معمولی عملی پیدا کرده، کاش عمل نمیکرد بینیش رو
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
موافقم باهات ...به نظرم لیلا اوتادی هم قبل عمل خاص و زیبا بود اما بعد عمل مثل نیوشا ضیغمی تبدیل شد به یه قیافه معمولی تکراری که شبیه اش همه جا ریخته
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/04/19
این بنده خدا قبل از عمل چه شکلی بوده
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
یه قیافه ساده و واقعا دوست داشتنی
بدون نام
United States
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
قیافه اش نمک داشت و خاص بود
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1398/04/19
یه جوری میگه یه فیلمنامه خوب بخوره سریال بازی مبکنم.انگار الان فیلمهاش همه ،،فیلنامه های تراز بالا ددارن...اکثر فیلمنامه اا که بازی کردی ضعیف و سخیفن
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1398/04/19
البته اينکه پيشنهاد خوب بازيگريم نداره بي تاثير نيس:)))چاردونه فيلم سطح پايين بازي کرده همشم با سرمايه گذاري ارش پولادخان:))))
اصولا خانوما وقتي توي شغل و تحصيل توان پيشرفت ندارن يهو يادشون ميوفته چقددد شوهرداريو بچه داري واسشون اولويته
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1398/04/19
برو بابایا فک میکنی سلبریتی هستی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟سلبریتیهای واقعی استاد پرستوییه شهاب حسینیه مریلا زارعیه و....خیلی از تو بالاتر هستن به خودت نناز
-
00:18 - 1398/04/20
بنظرم خ نچسبه و فیلمایی ک بازی میکنه کاملا بدون محتواست انگار هیچ ارزشی برای بیننده قائل نیست
Iran, Islamic Republic of
05:31 - 1398/04/20
بازیگری زیبا و ساده و بدون غرور
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
زیباییش که به زور عمل و آرایشه ساده هم اصلا نیست خیلیم افاده داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
ساده ؟؟؟؟؟!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/04/20
یه جوری مصاحبه کرده این خانم ،انگار مریل استریپ هست،برای چی بازیگرای بیسوادو گنده میکنید و با هاشون محاصبه میکنید? این خانم نهایتش رفته برای دوتا نقش ضعیفی که گرفته اسپانسر پیدا کرده و خودش پول نقششو داده به سیروس الوند ، با افتخار هم اعلام میکنه که من اولین بودم... خوب شما اگر این پولادخانو پیدا نمیکردی که کسی اسمت رو هم نمیدونست ... این کار اسمش بازیگری نیست...
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1398/04/21
یه بازیگر خوب خوش اخلاق و خوش برخورد حتی اگه خوب بازی نکنه ولی حضور این بازیگر در سینمای ایران بین اون همه بازیگر مغرور خیلی خوشحال کننده اس
پاسخ ها
بدون نام
-
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
جنسی که زدیه چیه داداش؟ صنعتی میزنی یا سنتی؟ هر چی ک زدی خالص نبوده چون داری هذیون میگی
چرتو پرت میگی بروبخواب نعشه ای
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
باهات کاملا موافقم
Iran, Islamic Republic of
16:55 - 1398/04/21
من از خانم نیوشا ضیغمی خیلی خوشم میاد
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
کاش یه خورده مؤدب باشیم واینقدر بی رحمانه همدیگرو قضاوت نکنیم.نفرت وحسد مانع رسیدن به نیک بختیست.
-
22:10 - 1398/04/21
یه بازیگره بیریخته افاده ایه مغروره مزخرفه نچسب فیلمی که این توش بازی میکنه رو تا به الان نگاه نکردم جزء یک فیلم (اخراجی ها) که از اون به بعد هیچ فیلمی از این بی مصرفو نگا نکردم ما ایرانی ها واقعا بعضی احمق ها رو گنده میکنیم ...به کمپین احمقها را معروف نکنید بپیوندید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
ای بابا این همه بغض وکینه و عقده از کجا نشات میگیره؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
حسیود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج